Για να τελειωνουμε...

Ποια τεχνολογια εχει την καλυτερη εικονα?

  • D-ILA/SXRD

    Votes: 36 47,4%
  • CRT

    Votes: 10 13,2%
  • LCD

    Votes: 4 5,3%
  • DLP

    Votes: 26 34,2%

  • Total voters
    76

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πολλοι πελατες μου κανουν την ιδια ερωτηση:
"Ποια τεχνολογια εχει την καλυτερη εικονα?"
"Μην μας μιλησεις για rainbow,SDE,dithering,pixalation, συγκλισεις, πες μας απλα ποιοι εχουν την καλυτερη εικονα"

Ωραια λοιπον!
Εφτασε ο κομπος στο χτενι.:happy_5:
Ας ξεχασουμε για ενα λεπτο ολα τα μειονεκτηματα των τεχνολογιων βιντεοπροβολεων και ας σκεφτουμε ποιοι ειναι αυτοι που μας δινουν την καλυτερη εικονα.
Ψηφιζετε αυτη την τεχνολογια που νομιζετε και αν θελετε ν βγαλετε τα λυσιακα σας για rainbow, pixelation κλπ καντε το στα σχολια σας.

Αλλα θελω να δω μεγαλη συμμετοχη, ετσι?:cool_4:
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Μπραβο, δυναμικα ξεκινησαμε!:cool_4:

Ξαναλεω μονο πως ψηφιζουμε αντικειμενικα.
Οχι οτι εχουμε σπιτι, οχι οτι μας ενοχλει λιγοτερο.

Καλυτερη εικονα και μονο!
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Μιλωντας με αποκλειστικο κριτηριο την εικονα δε νομιζω οτι υπαρχει αμφιβολια πως ενας CRT με ψηλη αναλυση και καλη φωτεινοτητα ειναι το ιδανικο...

Στον πραγματικο κοσμο βεβαια , αυτος ο CRT θα ειναι γιγαντιος, δε θα εχει HDCP αρα θα εισαι τελειωμενος μελλοντικα και θα παιζεις μονο με αναλογικο σημα οσο μπορεις ακομα, και κανεις δε θα τον αγορασει.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

Παραβλέποντας λοιπόν τα προβλήματα rainbow, κίνησης και τα λοιπά καλούδια της τεχνολογίας, ψήφισα DLP γιατί έχω δει πολύ καλή εικόνα από αυτήν την τεχνολογία.
Παρόλο που είμαι ακόμη LCDάκιας κυρίως λόγω της τιμής τους και των παρεχόμενων ευκολιών (μεγάλο ζουμ, lens shift)
 


Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

CRT, από τα 3 τελευταία που έχω δει (δεν περιλαμβάνεται το D-ILA/SXRD)
 

Μηνύματα
453
Reaction score
93
Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

Αφού δεν έχει εκδηλωθεί κανείς από τους οπαδούς των DILA/SXRD, παρότι προς το παρόν προηγούνται, ας κάνω την αρχή: προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η τεχνολογία συνδυάζει τις αρετές του ψηφιακού κόσμου με την ξεκούραστη και κινηματογραφική εικόνα του αναλογικού. Μπορεί να μην φτάνει την οξύτητα των μονότσιπων DLP ή το απόλυτο μαύρο των CRT, στα καλύτερά της δείγματα όμως, πιστεύω ότι είναι ο πιο ολοκληρωμένος συνδυασμός, αποδίδοντας πάνω από το μέσο όρο σε όλους τους τομείς.
 





ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

Για να δούμε και τη δική σου προτίμηση, είμαστε όλοι αυτιά :crazy_4:
Τι να πω εγω ο ερμος, το μονο που ξερω ειναι οτι οταν βαζω ενα D-ILA/SXRD διπλα σε εναν DLP ισης περιπου αξιας μου βγαινουν τα ματια:shock:
Εαν το εχετε κανει και εσεις και βλεπετε πως ο πρωτος ειναι καλυτερος στην εικονα(διοτι αυτο ειναι το ζητουμενο) τοτε να παω πασο...:cool_4:
(ας μην ξεχναμε πως οι παραμετροι σε αυτο που ονομαζουμε "ποιοτητα εικονας" ειναι πολλες και πιθανοτατα ο καθενας εχει τις προτιμησεις του.Ζουμε ομως σε 1080ρ εποχες οποτε θαρρω πως η ευκρινεια αποτελει ισως τον σημαντικοτερο παραγοντα....imho φυσικα)
 


Μηνύματα
453
Reaction score
93
Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

Προσωπικά έχω βαρεθεί τα προβλήματα κίνησης των μονότσιπων DLP, οπότε είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω λίγη ευκρίνεια, αλλά όπως είπαμε ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του :)
 


Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Ωχ...
Αρχίσαμε τώρα τι είναι εικόνα κτλ...
"Αν δείτε έναν προβολέα με υψηλό κοντράστ τότε νομίζετε ότι τελείωσε το θέμα κ είναι καλύτερος"...
Ο γνωστός σε όλους μας jvc d-ila είναι το καλύτερο ολοκληρωμένο πακέτο που έχω δει κ έχω δει αρκετά προβόλια νομίζω...στα χρήματα αυτά βέβαια έτσι ! γιατί αν είναι να δώσουμε 10.000+ ευρώ για τον sharp τότε ναι είναι καλύτερος ο sharp...
Βέβαια όλα αυτά σήμερα γιατί αύριο ποιός ξέρει ???
Sony vpl-vw60 είδατε ? 'Η καλύτερα διαβάσατε ? χαμός στον τομέα της προβολής λοιπόν κ όλα αυτά προς όφελος δικό μας....χιχιχι...

Ο καλύτερος ας κερδίσει...σήμερα...γιατί αύριο κάποιος άλλος θα κερδίσει !
 


Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Re: Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

Αφού δεν έχει εκδηλωθεί κανείς από τους οπαδούς των DILA/SXRD, παρότι προς το παρόν προηγούνται, ας κάνω την αρχή: προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η τεχνολογία συνδυάζει τις αρετές του ψηφιακού κόσμου με την ξεκούραστη και κινηματογραφική εικόνα του αναλογικού. Μπορεί να μην φτάνει την οξύτητα των μονότσιπων DLP ή το απόλυτο μαύρο των CRT, στα καλύτερά της δείγματα όμως, πιστεύω ότι είναι ο πιο ολοκληρωμένος συνδυασμός, αποδίδοντας πάνω από το μέσο όρο σε όλους τους τομείς.
Συμφωνώ! Νομίζω ότι το μέλλον τους ανήκει...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Να ρωτήσω κάτι θεωρητικό;
Αν κάποιος έχει αλλεργία πχ στα μύδια, είναι δυνατόν να του αρέσουν ή τουλάχιστον να αξιολογήσει τη γεύση τους; :happy_8:
Καθόλου άσχετη ερώτηση...
Και πώς είναι δυνατόν να κρίνουμε κάτι αδιαφορώντας για τα εγγενή χαρακτηριστικά της κάθε τεχνολογίας;
Πχ είναι λογική η ερώτηση "προτιμάτε Ferrari Enzo ή Fiat Panda, αν εξαιρέσουμε το design, τα φρένα, το κράτημα, την τιμή, τον ήχο, τις επιδόσεις, την αξία, την κατασκευή;"
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.868
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top