Για να τελειωνουμε...

Ποια τεχνολογια εχει την καλυτερη εικονα?

  • D-ILA/SXRD

    Votes: 36 47,4%
  • CRT

    Votes: 10 13,2%
  • LCD

    Votes: 4 5,3%
  • DLP

    Votes: 26 34,2%

  • Total voters
    76

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

Η τεχνολογία SXRD ως εξέλιξη της τεχνολογίας LCD δεν θα έπρεπε να είναι στην ιδια κατηγορία επιλογής;
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Εγώ πιστέυω πως οι DLP εχουν να μας δώσουν πολλά ακόμα, γιαυτό και το ψήφισα. Απο κει και πέρα, σιγουρα DILA και SXRD είναι πολύ δυνατοί ανταγωνιστές.
 

Μηνύματα
453
Reaction score
92
Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

Η τεχνολογία SXRD ως εξέλιξη της τεχνολογίας LCD δεν θα έπρεπε να είναι στην ιδια κατηγορία επιλογής;
Η τεχνολογία SXRD δεν είναι άμεση εξέλιξη των LCD, αλλά συνδυάζει στοιχεία κι από άλλες τεχνολογίες (π.χ. ανάκλαση του φωτός όπως συμβαίνει στους DLP), ούτως ώστε να θεωρείται ανεξάρτητη τεχνολογία από την LCD. Επίσης από τη στιγμή που συνυπάρχει στην αγορά με την LCD, χωρίς να την καταργήσει, ενώ ταυτόχρονα έχουν σημαντικές διαφορές, δικαιολογείται περαιτέρω ο διαχωρισμός τους.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

Η τεχνολογία SXRD δεν είναι άμεση εξέλιξη των LCD, αλλά συνδυάζει στοιχεία κι από άλλες τεχνολογίες (π.χ. ανάκλαση του φωτός όπως συμβαίνει στους DLP), ούτως ώστε να θεωρείται ανεξάρτητη τεχνολογία από την LCD. Επίσης από τη στιγμή που συνυπάρχει στην αγορά με την LCD, χωρίς να την καταργήσει, ενώ ταυτόχρονα έχουν σημαντικές διαφορές, δικαιολογείται περαιτέρω ο διαχωρισμός τους.
Από τα λίγα που έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχω την εντύπωση ότι η SXRD είναι αρκετά κοντά στη λογική, αλλά και στην απόδοση των DLP.

Γενικά όταν για πρώτη φορά πληροφορήθηκα την ύπαρξη αυτής της τεχνολογίας ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ:crazy_3:... και μετά έμαθα πόσο κάνουν :shock: :crazy_2:. Ας είναι...


Είναι προφανές τι ψήφισα (SXRD).
Παρενθετικά θεωρώ ότι επιβάλετε να σχολιάζει όποιος ψηφίζει αφού έχει αξία και η γνώμη αλλά και ποιος τη λέει (δεν έχει το ίδιο βάρος η άποψη των γκουρού των
projectors, με όποιες εμμονές και αν έχουν, με αυτή της νεόκοπης αφεντιάς μου)<o:p></o:p>
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ειναι μια ωρα δυσκολη μιας και τα lcd lcos τερματισαν ενω τα dlp σε1080ρ δεν εχουν πει πολλα ακομα τα crt αν και αξιοσεβαστα μετα τις 110 ιντσες δεν πολυλενε μεχρι τις 100 σπανε κοκαλα σε κινηση αισθηση μαυρο αλλα μεχρι εκει ,dεν ψηφιζω τιποτα στην παρουσα φαση μιας και το show its just beggun
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

Παρενθετικά θεωρώ ότι επιβάλετε να σχολιάζει όποιος ψηφίζει αφού έχει αξία και η γνώμη αλλά και ποιος τη λέει (δεν έχει το ίδιο βάρος η άποψη των γκουρού των projectors, με όποιες εμμονές και αν έχουν, με αυτή της νεόκοπης αφεντιάς μου)<?xml:namespace prefix = o /><o:p></o:p>
Ιωσηφ και εγω θεωρω πως δεν υπαρχουν γκουρου.
Ισως υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που εχουν ασχοληθει λιγο περισσοτερο χωρις αυτο να σημαινει υποχρεωτικα πως γνωριζουν και τα παντα η εχουν καλυτερο ματι απο τους υπολοιπους.
Παρεπιπτοντως λοιπον ψηφισα με καθαρο μυαλο DLP
Ισως να ψηφιζα SXRD εαν δεν με ειχε "αποτελειωσει" ο Sharp XV Z21000 αλλα και καποια περισσοτερο οικονομικα μοντελα τα οποια δινουν την διαφορα(τουλαχιστον στα δικα μου ματια) απεναντι στον ανταγωνισμο.

Παντως εαν με εχει εντυπωσιασει κατι στην εως τωρα ψηφοφορια δεν ειναι τοσο το κεφαλι των SXRD οσο η ιδιαιτερα χαμηλη βαθμολογια των LCD...
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Εμενα με εντυπωσιαζει η πολυ χαμηλη βαθμολογια των CRT αφου τα πολυ σοβαρα προβληματα τους (που δικαιολογημενα κανουν την αγορα τους απαγορευτικη) ΔΕΝ εχουν να κανουν με την εικονα που βγαζουν και υποτιθεται οτι εδω βαθμολογουμε μονο εικονα. Με εξαιρεση λοιπον την γεωμετρια που στους ψηφιακους ειναι απο τη μανα τους τελεια, δε μπορω να δω αλλο σημειο στο οποιο μπορει να χανει ενας CRT απο οποιαδηποτε αλλη τεχνολογια σε αυτη τη φαση.

Ισως κανω λαθος, αλλα ισως και υποσυνειδητα οι περισσοτεροι ψηφιζουν αναμεσα στις τεχνολογιες που τους ειναι πιο οικειες (αρα τους ψηφιακους).
 

Μηνύματα
60
Reaction score
0
Ψηφιζω D-ILA/SXRD. Συμφωνω με τον Δημητρη Τσαλλα. Εχουν την πιο ξεκουραστη και κινηματογραφικη εικονα.
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
DLP μονοτσιπο... Αν και δεν εχω δει ακομα DILA, θεωρω οτι θα ειναι δυσκολο να φτασει την οξυτητα του μονοτσιπου οτιδηποτε αλλο. Αν φτασουν στα επιπεδα της αντιθεσης των DILA δε, θα καταστρεψουν τον ανταγωνισμο...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Για να τελειωνουμε...

Εγω πιστευω οτι τα 3 dmd με καλη συναρμογη θα ειναι αχτυπητα.....
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Re: Για να τελειωνουμε...

Μιλωντας με αποκλειστικο κριτηριο την εικονα δε νομιζω οτι υπαρχει αμφιβολια πως ενας CRT με ψηλη αναλυση και καλη φωτεινοτητα ειναι το ιδανικο...

Στον πραγματικο κοσμο βεβαια , αυτος ο CRT θα ειναι γιγαντιος, δε θα εχει HDCP αρα θα εισαι τελειωμενος μελλοντικα και θα παιζεις μονο με αναλογικο σημα οσο μπορεις ακομα, και κανεις δε θα τον αγορασει.
Ασφαλώς και αντικειμενικά μιλώντας, η εικόνα των CRT είναι ακόμη στην κορυφή
και ασφαλώς έχουν ψηφιακή είσοδο με HDCP !!!!
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top