Για προσεξτε λιγο...

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Σημερα μου συνεβη κατι που δεν μου εχει ξανασυμβει ποτε σε οσα χρονια ασχολουμαι με το "αθλημα".
Την τελευταια 1 ωρα που ειμαι στο καταστημα που αποασχολουμαι, εχω δεχτει τεσσερεις κλησεις για βιντεοπροβολεις με καμμενη λαμπα.
Το παραξενο ειναι πως ολοι ειναι σχετικα καινουργιοι-αγοραστηκαν μεσα στους τελευταιους 9 μηνες.
Κανενας απο αυτους δεν ειναι εντος Αττικης.
Ολοι ανηκουν στην τεχνολογια LCD.

Δεν ξερω τι φταιει και μαλλον θα πρεπει να αποκλεισουμε το φαινομενο να υπηρχε προβλημα με το ρευμα σε καποια περιοχη καθως οι περιοχες οπου συνεβησαν τα...φαινομενα απλωνονται σε διαφορετικα σημεια της επικρατειας.
Να ειναι τα ...overtimes λογω Mundial?
Οι φτηνες λαμπες που χρησιμοποιουν για να πεσει το κοστος?
Η μηπως η μεγαλη ζεστη?
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Δεν ξέρω αν είναι σχετικό, αλλά κατά τις δέκα και μισή ή έντεκα εχθές το βράδυ, είδα μια στιγμιαία βύθιση τάσης στο Χαλάνδρι. Μόλις είχα κλείσει τον projector οπότε δεν είχα πρόβλημα, αλλά μια μικρή TV μπήκε σε standby, και έπαιξαν τα φώτα. Ένα PC που δεν είχα σε UPS δεν έπαθε τίποτα πάντως. Σκυλί το τροφοδοτικό :D
Μήπως ήταν γενικευμένο φαινόμενο, και επηρρέασε αρκετούς προβολείς;
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Καλά τώρα που καλοκαίριασε το φαινόμενο έχει γίνει συνηθισμένο με την τάση του ρεύματος. Θέμα τάσης είναι νομίζω και όχι ζέστης το φαινόμενο με τις λάμπες, αφού όπου και να πας τα φώτα τρεμοπαίζουν.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
ak1s said:
Δεν ξέρω αν είναι σχετικό, αλλά κατά τις δέκα και μισή ή έντεκα εχθές το βράδυ, είδα μια στιγμιαία βύθιση τάσης στο Χαλάνδρι. Μόλις είχα κλείσει τον projector οπότε δεν είχα πρόβλημα, αλλά μια μικρή TV μπήκε σε standby, και έπαιξαν τα φώτα. Ένα PC που δεν είχα σε UPS δεν έπαθε τίποτα πάντως. Σκυλί το τροφοδοτικό :D
Μήπως ήταν γενικευμένο φαινόμενο, και επηρρέασε αρκετούς προβολείς;
Και την Παρασκευή έγινε το ίδιο στην Ν. Ερυθραία...
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.906
Reaction score
12.538
Θέλει μεγάλη προσοχή στο πώς χειριζόμαστε τις ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές αυτή την περίοδο... Η ΔΕΗ είναι επιεικώς απαράδεκτη στην παροχή ρεύματος και βρίσκει τα σκούρα τώρα που όλα τα κλιματιστικά δουλεύουν στο φουλ...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μαγκιά θα είναι, όταν μια εισαγωγική βιντεοπροβολέων, μαζί με τον προβολέα θα κάνει δώρο και ένα ups.....

Και θεωρώ παράλογο το γεγονός ότι υπάρχουν φίλοι με προβολείς και ΔΕΝ έχουν ups!!!
Μπορείτε ακόμα και με 60€ να βρείτε ένα 650VA που θα κάνει σωστά την δουλειά όταν πέσει η τάση (ή έχουμε διακοπή ρεύματος). Ουσιαστικά (ανεξάρτητα αν κλείσουμε ή όχι τον προβολέα) η λάμπα θα ψύχεται....Και εκεί παίζουν όλα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Εχθές το απόγευμα είμαστε στο σπίτι του Μάριου του Τσιριγώτη με τον ΝΙΧ και κάνει ένα τσάφ η ΔΕΗ και πάπαλα ο προβολέας όπως επίσης και το κλιματιστικό.
Απαράδεκτη ΔΕΗ αλλά απαράδεκτοι και όσοι δεν έχουν ένα UPS στον προβολέα τους. Έχει UPS με 50 ευρώ και κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά.
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
VIDEOMIX said:
Άλλο ενα μείον των lcd's. Καίγονται εύκολα. :?
Τι να σου πω... αφού τον δικό μου τον καταβρέχω με το λάστιχο! :lol:
Γειά σου TI με τα ωραία σου! Μέχρι και πυρίμαχα είναι τα μηχανήματά σου! :lol: Αυτοί δεν είναι προβολείς, Pyrex είναι! :lol:
Βρε Σάκη, είναι στατιστικό δείγμα αυτό, άξιο αναφοράς;
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Και θεωρώ παράλογο το γεγονός ότι υπάρχουν φίλοι με προβολείς και ΔΕΝ έχουν ups!!!
Μπορείτε ακόμα και με 60€ να βρείτε ένα 650VA που θα κάνει σωστά την δουλειά όταν πέσει η τάση (ή έχουμε διακοπή ρεύματος). Ουσιαστικά (ανεξάρτητα αν κλείσουμε ή όχι τον προβολέα) η λάμπα θα ψύχεται....Και εκεί παίζουν όλα.
Και εγω που εχω UPS αποκλειστικα για τον προβολεα, τι καταλαβα...?
Αντιγραφω απο παλαιοτερο μου post:

Για να προστατεψω οσο μπορω τα μηχανακια, εχω δυο 500αρια voltage regulators (ενα για PC και TV και το αλλο για τα υπολοιπα) και ενα UPS της Crystal Audio για τον προβολεα. Ειναι στιγμες που τα regulators "βαρανε" σαν τρελά, αλλα δεν εχουν κλεισει ποτε λογω υπερφορτωσης. Προχθες ομως, εκλεισε μονο του το UPS, την ωρα που δουλευε ο προβολεας! Πανω στον χαμο και ενω τα regulators βαραγαν υπερωριες, ακουω το σφυριγμα του UPS (το οποιο εχει και ενσωματομενο voltage regulator), αναβει η ενδειξη της μπαταριας και στο καπακι κλεινει (το UPS) εντελως, αναβοντας την ενδειξη Fault. Τα υπολοιπα μηχανακια ομως δουλευαν κανονικα!

Κοιτωντας τα τεχνικα χαρακτηριστικα, ειδα οτι το ευρος διορθωσης τασης του UPS ειναι μεγαλυτερο απο αυτο των απλων regulators, οποτε σκεφτομαι οτι ή τα regulators δεν κανουν σωστη δουλεια ή οτι το συγκεκριμενο UPS πρεπει να παρει δρομο. Σημειωτεον οτι αν κλεισω τον "γενικο", το UPS δουλευει αμεσως, τροφοδοτωντας με την μπαταρια χωρις προβλημα και χωρις καθυστερηση. Οποτε δεν θα επρεπε να γινεται το ιδιο και οταν το ρευμα "ξεφυγει" απο τα ορια της διορθωσης που μπορει να κανει ως regulator?

(...)

Προχθες μεσα σε διαστημα μιας ωρας, το UPS με αφησε παλι συξυλο τρεις φορες, κλεινοντας και γραφοντας fault. Τις δυο πρωτες (και μια που εβλεπα τα τελευταια επεισοδια του 1ου κυκλου του Lost και ειχα κολλησει) ξαναναψα το προβολακι αμεσως αλλα την τριτη ειπα να μην ζορισω και αλλο την τυχη μου.
Το εχω κατι λιγοτερο απο δυο μηνες και στο manual λεει απλα οτι η ενδειξη fault αναβει οταν... υπαρχει προβλημα λειτουργιας!

Πηρα την Crystal Audio και περιεγραψα το προβλημα. Ο ανθρωπος οταν του ειπα οτι επανω στο UPS εγω προβολεα μου ειπε οτι δεν κανει, οτι υπερφορτωνεται και το εχει ξανασυναντησει ως προβλημα οταν πανω στο UPS μπαινει projector! Σημειωτεον οτι το UPS ειναι 600VA και δεν εχω τιποτα αλλο πανω του, αρα σηκωνει σιγουρα την καταναλωση. Εξαλλου επι ενα διμηνο δεν ειχα ποτε προβλημα, τωρα ξαφνικα υπερφορτωνεται? Σε αυτην μου την ερωτηση φανηκε να προβληματιζεται και μου ειπε να παω το UPS για ελεγχο...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Θεμιστοκλή την θυμάμαι την περίπτωση....
Αλλά μήπως απλά σου έτυχε προβληματικό UPS?? :(
Εγώ δεν έχω προβληματιστεί μέχρι σήμερα. Κάποιες φορές που έτυχε να έχω "βουτιές" ή διακοπές ρεύματος το ups με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Και επειδή το έχω ήδη δύο χρόνια σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο (μήπως η μπαταρία του έχει χάσει την ικανότητά της γιατί 2 χρόνια τώρα ΔΕΝ έχω κάνει καμία πλήρη εκφόρτιση)
 

V

VIDEOMIX

Guest
unforgiven said:
VIDEOMIX said:
Άλλο ενα μείον των lcd's. Καίγονται εύκολα. :?
Βρε Σάκη, είναι στατιστικό δείγμα αυτό, άξιο αναφοράς;
Ά βρε "ψάρι" που μου απαντάς και σοβαρά. :lol:
 


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
unforgiven said:
VIDEOMIX said:
unforgiven said:
VIDEOMIX said:
Άλλο ενα μείον των lcd's. Καίγονται εύκολα. :?
Βρε Σάκη, είναι στατιστικό δείγμα αυτό, άξιο αναφοράς;
Ά βρε "ψάρι" που μου απαντάς και σοβαρά. :lol:
:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol:
Και μυριζουν και ψαριλα-αστακιλα.
:mrgreen:
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Ιστορια, με ασχημο τελος...

Περιπου μεσα Ιουνιου κοιτουσα για UPS μονο και μονο να βαλω πανω τον Projector ετσι για καμια πτωση ρευματος να προλαβαινω να τον κλεινω νορμαλ και οχι με την ορεξη της ΔΕΗ μιας και ο σταθεροποιητης τασης τωρα το καλοκαιρι με τις διακοπες ειναι αχρηστος.
Βρηκα το μοντελο, Mustek (οκ, φθηνο αλλα τοσα διαθετω) 650VA-390W στα 62ευρω... και λεω θα παω απο 'βδομαδα να αγορασω...
Μετα απο λιγες μερες βλεπω και το ποστ του Ανδρεα και λεω... ΤΩΡΑ τρεχω να το αγορασω... παιρνω τηλ... μου ειπαν ποτε θα ερθει (τεταρτη 28 ιουνιου) και κοιμηθηκα ησυχος αφου πλεον θα εχω και UPS με Regulator και μπαταρια για κανα 10 λεπτο...
Ενα μεσημερι (Δευτερα 26 Ιουνιου) εβλεπα LOST την δευτερη σεζον που ολοι ξερετε οτι εχει τρελλη αγωνια... ε, ΤΣΑΦ, κατω το ρευμα... κατεβασα μερικες παναγιες... (πρωτα στη ΔΕΗ, μετα στο eshop, μετα σε μενα που αργησα να το αγορασω, κλπ κλπ). Ερχεται το ρευμα μετα απο 30λεπτα... ε, λεω, διακοπη θα ηταν... ας δω την συνεχεια του επεισοδιου μου... μετα απο κανα 40λεπτο, ΤΣΑΦ, κατω το ρευμα... εκει αρχισαν να φευγουν τηλεκοντρολ, cd, μαξιλιαρια, οτι εβρισκα... και μερικα καντιλια συνοδεια... μετα απο 10λεπτα ηρθε το ρευμα... ε, λεω του φουστη... τελειωσε η φαση... αν ξαναγινει, θα ειμαι γκαντεμης!... βλεπω αλλα 5 λεπτα... ΤΣΟΥΠ! 3η φορα το ρευμα κατω... αυτη τη φορα εμεινα ακινητος σα μαλακ... αφου πρεπει να ημουν πλεον ο μοναδικος που επαιζε τοσο με την τυχη μου... μετα απο 5 λεπτα... ηρθε το ρευμα... και κανω την κορυφαια σκεψη... "δε θα ξανακοπει το ρευμα, συμφωνα με τον νομο των πιθανοτητων ειμαι οκ... ας δω!"... ναι... καλα.. 4η φορα το ρευμα κατω μετα απο 10 λεπτα παλι! οπου στουπ ο προτζεκτορας για 4η φορα κλεινει με τρεμοπαιξιμο και τελικα να ακουω μια ασφαλεια να πεφτει και φυσικα να μενει ο επσον παλι χωρις ανεμηστηρακι...
Τελος... το PC δεν επαθε τιποτα, γενικα κανενα μηχανημα δεν παρουσιασε προβλημα... αφου τα δοκιμασα πλεον ολα κανα 5ωρο μετα να αποφυγω 5η φορα πτωσης...
Τριτη, βλεπω ταινια, και παρατηρω μια περιεργη αισθηση... σαν να εχω μειωμενη φωτηνοτητα... αλλαζω Color Mode και το βαζω στο living room και ολα εφτιαξαν... αν και δε μου αρεσε η ολη φαση... μια φορα παρατηρησα ενα ανεβασμα και πτωση φωτηνοτητας... (χωρις να παιξει το ρευμα γιατι εχω τον σταθεροποιητη που σφυριζει και δεν ακουσα τιποτα)... οποτε ηταν απο τον προτζεκτορα θεμα...
Τεταρτη εβαλα το UPS... και καθως κοιτουσα το desktop και ξεφυλιζα τα φορουμ... μια βουτια του λευκου ακομη μια σκαλα, σαν να αλλαξα mode... κοιταω... κανονικα (αλλα οχι νορμαλ) στο living room... εκει που το black theater 2 ηταν αρκετο, το living room ηταν μολις καλο... Δε δινω πολυ σημασια και ξεκηναω το LOST παλι...
Πεμπτη, μεσημερι, βαζω παλι LOST και πλεον κλεινω ολα τα πατζουρια, κουρτινες στορια... και μενει μονο μια πορτα διαδρομου που παιρναει λιγο φως χωρις direct τον ηλιο και τα σκοτεινα πλανα τα βλεπω με δυσκολια!!! Την κατσαμε σκεφτομαι...
Σημερα, παρασκευη... ηρθε φιλος να δουμε κατι φωτος και βιντεακια απο motoGP... τι να δω... ακομη πιο σκουρα τα πραγματα...! Αλλαζω mode σε Dynamic κατι που δεν ειχα κανει ποτε γιατι σε τυφλωναν τα 1600 αναφορικα 1100 μετρημενα ansi lumens του υπερφωτινου Επσον και ΜΟΛΙΣ που βλεπω...
Αποτελεσμα... τον ανοιγω,... τρεμοπαιζει αναμεσα σε αυτο το χαλι και το πριν την δευτερα για μισο λεπτο... και αφου ζεσταθει, παραμενει στο χαλι... Λαμπα-μπάμπάι μαλλον...
Για 2 μερες αργοποριας του UPS εχασα την λαμπα...
Ενα εχω να πω... ΟΤΙ και αν κανετε τωρα.... σταματηστε και αγοραστε ενα μικρο UPS για τον προτζεκτορα... ΤΩΡΑ!!!
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
:?
Ατυχία!
Μου φαίνεται παράξενο. Έχω την εντύπωση ότι οι λάμπες ή δουλεύουν ή δεν δουλεύουν, σαν αυτές δηλαδή που έχουμε στα δωμάτια. Εκτός και αν η λάμπα σου είναι διπλή, έχει δηλαδή δύο "νήματα" και κάηκε το ένα...
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
unforgiven said:
:?
Ατυχία!
Μου φαίνεται παράξενο. Έχω την εντύπωση ότι οι λάμπες ή δουλεύουν ή δεν δουλεύουν, σαν αυτές δηλαδή που έχουμε στα δωμάτια. Εκτός και αν η λάμπα σου είναι διπλή, έχει δηλαδή δύο "νήματα" και κάηκε το ένα...
Η λαμπα ειναι λιγο περιεργη φαση αλλα οχι "διπλη"... φοραει λαμπα E-TORL που αποδιδει παραπανω φωτεινωτητα στα ιδια watt...
περισσοτερα εδω: http://www.epson.com.au/products/features/flashetorl_991_emp765.html

Τελικα, η επσον μου ειπε οτι η λαμπα εχει εγγυηση 90μερες... εγω μπηκα στον 5ο μηνα, και μου ειπαν να επικοινωνησω με τον εξουσιοδοτημενο επισκευαστη ΟΚΤΑΒΙΤ (μιας και αυτοι δεν αναλαμβανουν επισκευες) για να δουμε τι θα πουν και αυτοι. Μιλησα με ισως με τον πιο ευγενικο κυριο που υπαρχει πισω απο τηλεφωνο!!! Καθαρες οδηγιες, ενημερωση, κρατηση στοιχειων και μαλιστα με υφος ελπιδας οτι μαλλον θα με καλυψουν!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!
Πηρα την ΟΚΤΑΒΙΤ μιλησα ΑΚΟΜΗ με ενα παλικαρι, τελειως φιλικο και απλο. Μου ειπε να τον φερω απο εκει, και αφου με ρωτησε ποσες ωρες εχει παιξει ο προτζεκτορας οτι θα τον καλυψουν, μαλιστα μου ζητησε συγνωμη γιατι ηθελε να τον κρατησει μεχρι αυριο (σημερα δηλαδη) να ελεγξει το balast και οχι απλα να μου δωσει νεα λαμπα...!!!!
Πηγα τον προτζεκτορα στις 16:50 εχθες και η επσον (της ΟΚΤΑΒΙΤ) ηταν κλειστη...!!! ετσι μια ευγενεστατη κοπελα στην ΟΚΤΑΒΙΤ, ανελαβε να μου περασει τον προτζεκτορα κανονικα για να μην ξαναπηγαινω σημερα...
Σημερα το πρωι πηρα το παλικαρι που ειχα μιλησει και του ειπα οτι τον αφησα εχθες και μου ειπε ΠΑΛΙ ευγενεστατα οτι θα τον κοιταξει τωρα και θα με παρει σε λιγες ωρες για να προλαβω να τον παρω σημερα οπως μου ειχε υποσχεθει οτι θα μεινει μονο 1 μερα μεσα!!!! (!!!!!!)
Ετσι κατα τις 1μιση το μεσημερι, χτυπησε το κινητο και με ενημερωσαν οτι ο προτζεκτορας ειναι ετοιμος για παραλαβη... δυστυχως ειχα προβα μεχρι τις 5 οποτε δε προλαβαινα να τον παρω, και ετσι θα παω αυριο το πρωι...

εχω μεινει αφωνος... απιστευτη αντιμετωπηση απο μια μεγαλη και απροσωπη αντιπροσωπια!!!
Με τετοια ποιοτητα, τετοια τιμη και τετοια αντιπροσωπια... ο tw600 τελικα ειναι ΚΕΛΕΠΟΥΡΙ!!!
 

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Μπορεις να μου δωσεις το τηλεφωνο κι το ονομα του τεχνικου που μιλησες;
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
οι διακοπες ρευματος σιγουρα επηρεαζουν αλλα κι αλλο μελος με τον ιδιο προβολεα στις 500 ωρες εχει αποτομη πτωση φωτεινοτητας και τον εστειλε κι αυτος στην ΟΚΤΑΒΙΤ.

η λαμπα ειπες εχει μονο 90 μερες καλυψη? αυτο το balast που ανεφερες τι ακριβως ειναι? ενημερωσε μας για την εξελιξη γιατι φοβαμαι οτι το φτηνο κοστος κτησης εχει και το..... "κοστος" του
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top