Γνώμες για το zerostat

Μηνύματα
26
Reaction score
3
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία απο το πιστολάκι της zerostat που απομακρύνει τον στατικό ηλεκτρισμό απο τα βινύλια. Κάνει δουλεία; Τα αξίζει τα λεφτά του;

Πρεπει να σας πω πως έχω μεγάλο πρόβλημα με τον στατικό ηλεκτρισμο σε αρκετά βινύλια (παρόλο βέβαια που έχω γειώσει το πικάπ και έχω βάλει αντιστατική τσόχα)

Μήπως ένα καλό πλύσιμο σε πλυντήριο και η τοποθέτηση του δίσκου σε αντιστατικό εξωφυλλο θα ήταν καλύτερη λύση απο το zerostat;

Η μόνη γιατρεια που βρήκα σε βινύλια που ήταν πάντα φορτισμένα ήταν ο καθαρισμός με υγρο που ειχε αντιστατική δράση. Σε 3-4 βινύλια που είχα μεγάλο θέμα (τράβηγμα τσόχας, σκονη, βόμβος κλπ) και τα καθάρισα με τέτοιο υγρό το φαινόμενο εξαφανίστηκε!!! Απλά διαβάζω γενικά πως είναι καλύτερο να τα αποφεύγουμε αυτα υγρα γιατι δεν κανουν πολύ καλο στους δίσκους... Ισχύει αυτο; Τι λέτε;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εγω θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις και την τσόχα, άσε που “λασπώνει” και τον ήχο, μήπως ο στατικός ηλεκτρισμός προέρχεται από κάποιον καναπέ που κάθεσαι, ρούχα κλπ?
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
(παρόλο βέβαια που έχω γειώσει το πικάπ και έχω βάλει αντιστατική τσόχα)

Μήπως ένα καλό πλύσιμο σε πλυντήριο και η τοποθέτηση του δίσκου σε αντιστατικό εξωφυλλο θα ήταν καλύτερη λύση απο το zerostat;
Με ένα πλυντήριο σαν αυτό, με εσώφυλλα και ένα υγρό θα είστε μια χαρά. Μακριά από τις τσόχες, τουλάχιστον σε εμένα δεν έκαναν καμία διαφορά όσο αφορά τον στατικό ηλεκτρισμό.

Και εγώ μέχρι και πριν 3 χρόνια τα έπλενα στο χέρι με απλό σαπούνι. Απλά μακράν καλύτερη λύση το πλυντήριο.
Εάν διαθέτεται μεγάλη δισκοθήκη πάρτε και καλύτερο από αυτό που έχω στο link δεν θα το μετανιώσετε. :)

Πλέον τα πλένω από καινούργια και δεν τα αφήνω καν στο χάρτινο εσώφυλλο της αρχικής συσκευασίας. Κρατάω μόνο τα εσώφυλλα που είναι τυπωμένα για συλλεκτικούς λόγους.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
3
Εχω το Pro-ject essential. Να αφαιρεσω την ακρυλική τσόχα και να κάτσει ο δίσκος στο ξύλινο πλατο η να βάλω μια ελάστική απο παλιο πικάπ;

Είναι αρκετα άδειο το δωμάτιο και δεν υπάρχει καναπές η κατι τέτοιο κοντα στο πικάπ.

Στην αρχή νόμιζα οτι κάτι τρεχει με το παλιο πικάπ και δεν γειώνει καλά οπότε είπα να πάρω ένα καινούργιο να ακούω και καλυτερα μουσική.Μετα σκέφτηκα οτι κατι πρέπει να τρέχει με την γείωση του σπιτιου αλλα αφού το δοκίμασα σε 2 σπίτια διαπιστωσα πως δεν δεν συμβαινει το ίδιο πράγμα σε όλους τους δίσκους.

Το φαινόμενο δεν το παρατηρώ σε όλους τους δίσκους.Υπάρχουν δίσκοι που δεν γίνεται το παραμικρό όσες φορές και να τους παίξω.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
3
Ναι έχω διαβάσει για το knosti και νομίζω πως είναι καλή λύση για μένα που δεν έχω πάνω απο 100 δίσκους.

Απλά θέλω να σιγουρευτω οτι θα έχει αποτελέσμα και θα πάω μερικους σε δισκαδικο που έχει πλυντηριο καλύτερο βέβαια απο το knosti
 







Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Το zerostat, δεν απομακρυνει τον στατικο απο τα βινυλια, αλλα δημιουργει ενα "στρωμα" προστασιας για να μην αναπτυχθει στατικος κατα το παιξιμο του δισκου.
Συνηθως η χρηση του γινεται καθε φορα πριν παιχτει ενας δισκος.

Κατα την γνωμη μου, κανενα απο αυτα τα "κολπα" δεν ειναι καλο για την ζωη του δισκου και της βελονας.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις γιατι μαζεουν στατικο οι δισκοι σου.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Δεν νομιζω να ειναι επικινδυνο ουτε για την βελονα ουτε για τον δισκο, γιατι το λες αυτό, εχω κανει υπερ20ετη χρηση του πιστολακίου και δεν ειδα κατι ασχημο!!!
Στατικο ηλεκτρισμο εχει η ατμοσφαιρα (ιδιαιτερα με ξηρασία) δεν μπορεις να την αποφύγεις....
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Χρηστο μηπως εσυ ειχες της Nordost ?

Οι κεφαλες δημιουργουν στατικο στους δισκους, περισσοτερο οταν δεν ειναι το συστημα καλα γειωμενο.
Τον στατικο απο τον αερα δεν μπορεις να τον περιορισεις αλλα απο τα βινυλια μπορεις με πολλους αλλους τροπους.
 




Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Ναι, αυτος ειναι ενας τροπος να μειωνεις τον στατικο που εχει ηδη αναπτυχθει, κατα την αποθηκευση.
Δεν αποφευγεται ομως η εμφανιση του εκ νεου κατα το επομενο παιξιμο.

Το πικαπ σου φιλε μου, απο οσο ξερω ειναι ολο ξυλινο και η κεφαλη σου θεωρω πως πρεπει να ειναι ΜΜ με αλουμινενιο μαλιστα στελεχος.
Δεν νομιζω οτι ανηκει στην κατηγορια των φτηνων αλλων λυσεων, και δεν θα κερδισεις πολλα οσο κι αν γειωσεις τον βραχιονα του (το υπολοιπο πλατω δεν γειωνεται μ αυτο τον τροπο).

Στην περιπτωση σου λοιπον το zerostat, φαινεται να ειναι η καλυτερη λυση, οσο κι αν εγω προσωπικα το αντιπαθω.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
3
Θα το δοκιμάσω και αυτό.

Εχω καταλήξει οτι ίσως οι δίσκοι εχουν φορτιστει πολυ για κάποιο λόγο (ισως απο το παλιό πικάπ) και πιστευω το zerostat να βοηθήσει.

Σήμερα πήγα 3-4 δισκακια σε πλυντήριο για να δοκιμάσω και αυτο το μέσο για τον αποφορτισμο τους και είχα αποτελέσματα.Το φαινομενο σχεδον εξαλειφθηκε...

Αλήθεια πως γειώνεται ο βραχίονας;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Με ένα πλυντήριο σαν αυτό, με εσώφυλλα και ένα υγρό θα είστε μια χαρά. Μακριά από τις τσόχες, τουλάχιστον σε εμένα δεν έκαναν καμία διαφορά όσο αφορά τον στατικό ηλεκτρισμό.

Και εγώ μέχρι και πριν 3 χρόνια τα έπλενα στο χέρι με απλό σαπούνι. Απλά μακράν καλύτερη λύση το πλυντήριο.
Εάν διαθέτεται μεγάλη δισκοθήκη πάρτε και καλύτερο από αυτό που έχω στο link δεν θα το μετανιώσετε. :)

Πλέον τα πλένω από καινούργια και δεν τα αφήνω καν στο χάρτινο εσώφυλλο της αρχικής συσκευασίας. Κρατάω μόνο τα εσώφυλλα που είναι τυπωμένα για συλλεκτικούς λόγους.
Ακριβώς το ίδιο. Με μια διαφορά.

Δοκίμασε (μπορείς να το κάνεις και στο χέρι αυτό) να φτιάξεις ένα διάλυμα 250-300ml (ένα μεγάλο ποτήρι νερού) απιονισμένου νερού (νερό για σίδερα στο σουπερμάρκετ) έχοντας ρίξει μέσα 3-4 σταγόνες απορρυπαντικού πιάτων και 4-5 σταγόνες μαλακτικού ρούχων. Ιδανικά δεν θα πρέπει να σου σου αφρίζει σχεδόν καθόλου κατά το πλύσιμο. Αν αφρίζει αραίωσε το διάλυμα σου με περισσότερο νερό. Το μαλακτικό μην το φοβηθείς. Και μερικές σταγόνες παραπάνω να σου πέσουν δεν πειράζει.

Μην τον ξεβγάλεις! Σκούπισέ τον με ένα ποτηρόπανο που δεν αφήνει χνούδια.
Δοκίμασε και μου λες.
:drinks:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top