Γνώμη για Dual CS 455-1

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Καλησπέρα.

Είμαι καινούργιος στο forum και παλιός(όχι και πολύ) στην φάση πικάπ δίσκοι κτλ. Θέλω να αναβαθμίσω το σύστημά μου και να αγοράσω ένα καινούργιο πικάπ. Το πικάπ παίζει σε σαλόνι περίπου 30 τ.μ. με ενισχυτή SONY Str (100W ανα κανάλι) και τα Dali Spektor 2. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 500Ευρώ. Έψαχνα στο net και έπεσε το μάτι μου στο Dual CS 455-1 και μπορώ να πω ότι το έψησα πολύ. Ήθελα να ρωτήσω αν το έχεις κάποιος ή το έχει τσεκάρει ή το έχει ακούσει να μου πει την γνώμη του. Ευχαριστώ πολύ και καλώς ήρθα.:p:p
 

Μηνύματα
767
Reaction score
1.594
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Το πικάπ είναι αξιοπρεπές, αλλά σε αυτά τα χρήματα θα πήγαινα ενδεχομένως σε αυτό και θα απέφευγα τους αυτοματισμούς του dual:

 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα Alex, καλώς ήρθες στο forum.
Στα λεφτά που κοιτάς το dual είναι πολύ καλό απλό και έχει καλή κεφαλή, μια δεύτερη πρόταση είναι το Rega planar
 

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είναι αλήθεια οτι και εγω δεν πολυ ψήνομαι για τους αυτοματισμούς της Dual. Ισως πάω σε pro-ject τελικα. Αν έχει να προτείνει και κάποιος άλλος κάτι μεχρι 500Ε καλοδεχούμενο..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Είχα το debut.
Κατασκευή η οποία απαιτεί πολύ σωστό χώρο για την απρόσκοπτη λειτουργία της, λόγω της απλότητας της κατασκευής της. Έκανα τα πάντα για απαλοιφή θορύβων, όμως λόγω του ότι ο χώρος είναι μικρός και προβληματικός, δεν είχα αποτέλεσμα. Έτσι επωλήθη.

Την αντικατέστησα με μεταχειρισμένο dual 505-4 το οποίο τα πάει περίφημα! Και σε ήχο & σε θόρυβο.

Θα προτιμούσα το 455-1
 
Last edited:

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Αν σε ενδιαφέρουν τα μεταχειρισμένα, μπορείς να βρεις αξιολογότατα πικάπ σε αυτά τα χρήματα και καλοδιατηρημένα.
Άλλωστε δεν χαλάνε εύκολα
 

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Είχα το debut.
Κατασκευή η οποία απαιτεί πολύ σωστό χώρο για την απρόσκοπτη λειτουργία της, λόγω της απλότητας της κατασκευής της. Έκανα τα πάντα για απαλοιφή θορύβων, όμως λόγω του ότι ο χώρος είναι μικρός και προβληματικός, δεν είχα αποτέλεσμα. Έτσι επωλήθη.

Την αντικατέστησα με μεταχειρισμένο dual 505-4 το οποίο τα πάει περίφημα! Και σε ήχο & σε θόρυβο.

Θα προτιμούσα το 455-1

Οταν λες πολύ σωστό χώρο δηλαδή;;
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Υπάρχουν άτομα στο site που θα σε βοηθήσουν... Γενικά χρειάζεται στιβαρή βάση, απόσταση από τα ηχεία, κλπ.
Υπάρχει πιο εύκολη λύση:
Προτιμάμε πικάπ με ανάρτηση.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα

Δεν μας είπες όμως τι pickup έχει τώρα. Μήπως το pickup που έχεις τώρα παίρνει κάποια αναβάθμιση ή ακόμα και κάποιο phono stage? Πάντως επικροτώ και εγώ την αγορά μεταχειρισμένου pickup από εδώ στις αγγελίες αν δεν έχεις πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα. Με 500 ευρώ βρίσκεις άνετα technics mk2 πάντα με καλό έλεγχο για την κατάσταση του.

Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Καλημέρα

Δεν μας είπες όμως τι pickup έχει τώρα. Μήπως το pickup που έχεις τώρα παίρνει κάποια αναβάθμιση ή ακόμα και κάποιο phono stage? Πάντως επικροτώ και εγώ την αγορά μεταχειρισμένου pickup από εδώ στις αγγελίες αν δεν έχεις πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα. Με 500 ευρώ βρίσκεις άνετα technics mk2 πάντα με καλό έλεγχο για την κατάσταση του.

Κωνσταντίνος
Τώρα εχω ένα Ακαι ΤΤΑ05 δεν νομιζω οτι παίρνει αναβάθμιση. Όσο για τα μεταχειρισμένα δεν έχω θέμα αλλά νομίζω οτι πρέπει να ξέρεις δυο πράγματα παραπάνω για να πάρεις μεταχειρισμένο πικαπ(αλλα και γενικα μεταχειρισμένη ηλεκτρονική συσκευή) που εγω δεν τα ξέρω.

By the way καλοκοιτάω το pro-ject Essential 3 :):)
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Για κοίταζε αυτό ?
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Είχα το debut.
Κατασκευή η οποία απαιτεί πολύ σωστό χώρο για την απρόσκοπτη λειτουργία της, λόγω της απλότητας της κατασκευής της. Έκανα τα πάντα για απαλοιφή θορύβων, όμως λόγω του ότι ο χώρος είναι μικρός και προβληματικός, δεν είχα αποτέλεσμα. Έτσι επωλήθη.

Την αντικατέστησα με μεταχειρισμένο dual 505-4 το οποίο τα πάει περίφημα! Και σε ήχο & σε θόρυβο.

Θα προτιμούσα το 455-1
Τι θόρύβους εννοείς ;
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι..
 


Μηνύματα
39
Reaction score
7
Καλό είναι να αποφύγεις πικάπ που είναι ένα σανίδι με ένα πλατό και βραχίονα με μισινέζα για antiscateing. (rega / project κλπ.) δεν έχουν καμία απόσβεση. σε αυτό το βίντεο δες την ποιότητα κατασκευής για το rega.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Τι θόρύβους εννοείς ;
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι..
Αν πήγαινα κοντά στα ηχεία κατά την ακρόαση ενός δίσκου με χαμηλή εγγραφή, πχ κλασσική μουσική με ένα βιολί ή πιάνο (δυστυχώς τέτοια περίπου είναι τα ακούσματα μου) , σε μέση ένταση υπήρχε μηχανικός θόρυβος από το πικάπ (σαν να συντονιζόταν το μοτέρ του ή κάτι τέτοιο). Επίσης αν ακούμπαγα με λίγο πιο ένταση το έπιπλο του συστήματος ή ακόμη και άλλο μηχάνημα στον ίδιο χώρο, το ''χτύπημα'' περνούσε στα ηχεία!
Αυτό που έκανα για την καταπολέμηση ήταν: Βοηθητικός πλίνθος από κάτω με ειδικά ποδαράκια, μόνωση στα πόδια του ιδίου, παρ όλα αυτά, αν και μειώθηκαν τα προβλήματα, αυτά συνέχισαν να υπάρχουν. Μπορεί από την θέση ακρόασης να μην ήταν αυτό πρόβλημα (για τα δικά μου τα αυτιά - όχι ότι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα), όμως με απασχολούσε ακόμη και ή ιδέα.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.021
Reaction score
12.992
Αν πήγαινα κοντά στα ηχεία κατά την ακρόαση ενός δίσκου με χαμηλή εγγραφή, πχ κλασσική μουσική με ένα βιολί ή πιάνο (δυστυχώς τέτοια περίπου είναι τα ακούσματα μου) , σε μέση ένταση υπήρχε μηχανικός θόρυβος από το πικάπ (σαν να συντονιζόταν το μοτέρ του ή κάτι τέτοιο). Επίσης αν ακούμπαγα με λίγο πιο ένταση το έπιπλο του συστήματος ή ακόμη και άλλο μηχάνημα στον ίδιο χώρο, το ''χτύπημα'' περνούσε στα ηχεία!
Αυτό που έκανα για την καταπολέμηση ήταν: Βοηθητικός πλίνθος από κάτω με ειδικά ποδαράκια, μόνωση στα πόδια του ιδίου, παρ όλα αυτά, αν και μειώθηκαν τα προβλήματα, αυτά συνέχισαν να υπάρχουν. Μπορεί από την θέση ακρόασης να μην ήταν αυτό πρόβλημα (για τα δικά μου τα αυτιά - όχι ότι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα), όμως με απασχολούσε ακόμη και ή ιδέα.
Ανάδραση λέγεται αυτό και δεν είναι σπάνιο φαινόμενο
 


ika

News
Μηνύματα
14.021
Reaction score
12.992
Με το πλατό να γυρίζει αλλά χωρίς δίσκο, ακουγότανε κάτι από τα ηχεία;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.392
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top