Γρασσο για Project

Μηνύματα
54
Reaction score
19
εχω ενα πικαπ Project κ θα πρεπει να του βαλω γρασσο στο πλατω.Μεχρι τωρα του εβαζα μια σταγονα λαδι ,αλλα επειδη δεν ειναι με πηγαδι ,το σωστο ειναι μπει γρασσο.Εχετε να προτεινετε καποιο ,εκτος απο το ομωνυμο, που θα μπορουσε να κανει την ιδια δουλεια ;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αν μπορεις να βαλεις φωτογραφια απο τον αξονα.,θα βοηθουσε λιγο.. 8-)
συνηθως εχουν μια μπιλια, η οποια και περιστρεφεται και ετσι υπαρχει η απαιτουμενη λυπανση.
αλλα αμα θες να βαλεις γρασσο, βαλε γρασο 🐒
 


Μηνύματα
328
Reaction score
260
ρε παιδια,μη μασατε με τους απατεωνες που παιρνουν το γρασακι μηχανης, το βαζουνε σε ενα κουτακι
με ετικετα ομωνυμη με τα πλατω τους και το πουλανε για χρυσαφι, γρασο για τις μηχανες της Singer
ειναι το ιδανικο, υπαρχει σε καταστηματα στην Αθηνα
ρε παιδια,μη μασατε με τους απατεωνες που παιρνουν το γρασακι μηχανης, το βαζουνε σε ενα κουτακι
με ετικετα ομωνυμη με τα πλατω τους και το πουλανε για χρυσαφι, γρασο για τις μηχανες της Singer
ειναι το ιδανικο, υπαρχει σε καταστηματα στην Αθηνα
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
εχω ενα πικαπ Project κ θα πρεπει να του βαλω γρασσο στο πλατω.Μεχρι τωρα του εβαζα μια σταγονα λαδι ,αλλα επειδη δεν ειναι με πηγαδι ,το σωστο ειναι μπει γρασσο.Εχετε να προτεινετε καποιο ,εκτος απο το ομωνυμο, που θα μπορουσε να κανει την ιδια δουλεια ;
Επειδή έχω το Project X-tension με ανεστραμμένο πηγάδι, το έψαξα και εκείνο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις (ίδιο με το grease it της εταιρείας) είναι όποιοδήποτε συνθετικό γράσσο PTFE (τεφλόν). π.χ https://www.meusburger.com/EL/GR/wo...umables/lubricants/lubricating-grease/vgi-260
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.879
Reaction score
20.368
Ποιες ήταν οι ενδείξεις οι οποίες σας οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι το πηγάδι θέλει λάδι;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.378
67493283_max.jpg


... παχύρευστο λάδι με σιλικόνη , και φτηνό ... τό βρίσκεις σε καταστήματα όπλων
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ποιες ήταν οι ενδείξεις οι οποίες σας οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι το πηγάδι θέλει λάδι;
Αν η ερώτηση απευθύνεται σε μένα:
το πικαπ μου είναι καινούργιο, δεν χρειάζεται προς το παρόν λίπανση. Απλά θέλω να έχω ένα λιπαντικό ως παρακαταθήκη για όποτε χρειαστεί.
Το πικαπ έχει αντεστραμμένο πηγάδι, επομένως δεν μπαίνει λεπτόρευστο λάδι στο πηγάδι. Αντίθετα θέλει λίγο πυκνόρευστο γράσο στην μπίλια του άξονα.
Όσον αφορά το πότε θα χρειαστεί λίπανση, φαντάζομαι κάθε 2 χρόνια για οικιακό περιβάλλον; Δεν ξέρω, ίσως λιγότερο, ίσως περισσότερο;
Screen Shot 2014-04-03 at 19.53.46.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top