Γυάλισμα πλατό

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους.
Μία ερώτηση...

Έχω ένα thorens td160 super του οποίου έχω αναβαθμίσει σχεδόν τα πάντα.
Το μόνο που δεν μου πέτυχε είναι το γυάλισμα του πλατό στο πλάι...
Προσπάθησα μόνος μου με αλοιφές και βουρτσάκι που εφαρμόζει σε τρυπάνι αλλά δεν έκανα καλή δουλειά...
Που να το πάω να μου το γυαλίσουν σωστά?
Έχετε υπόψη σας κάτι;

Ευχαριστώ!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Το βουρτσάκι που πήρατε είναι ακατάλληλο γι' αυτήν τη δουλειά. Πρέπει να "κατεβάσετε" το ματ φινίρισμα σταδιακά με ντουκόχαρτο, ξεκινώντας με 220άρι ή και λίγο πιο λεπτό, πηγαίνοντας σταδιακά σε πάρα πολύ ψιλό, ακόμη και ψιλότερο από 1500άρι. Για την κατάλληλη αλοιφή, ρωτήστε σχετικά σε κάποιο "ψαγμένο" μαγαζί χρωμάτων, ή σε αξεσουάρ αυτοκινήτων.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Το βουρτσάκι που πήρατε είναι ακατάλληλο γι' αυτήν τη δουλειά. Πρέπει να "κατεβάσετε" το ματ φινίρισμα σταδιακά με ντουκόχαρτο, ξεκινώντας με 220άρι ή και λίγο πιο λεπτό, πηγαίνοντας σταδιακά σε πάρα πολύ ψιλό, ακόμη και ψιλότερο από 1500άρι. Για την κατάλληλη αλοιφή, ρωτήστε σχετικά σε κάποιο "ψαγμένο" μαγαζί χρωμάτων, ή σε αξεσουάρ αυτοκινήτων.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το reply.

Αυτό που έκανα ήταν να πάρω μία ειδική αλοιφή (αυτή που χρησιμοποιούν στα μεταλλικά μέρη στα σκάφη) η οποία "τρώει" το υλικό που τρίβει. Αφού έβαλα την αλοιφή, μετά το έτριψα με βουρτσάκι σαν της φωτογραφίας απλά δεν ήταν τόσο φαρδύ όσο το πλαϊνό του πλατό και δεν το γυάλιζε ομοιόμορφα με αποτέλεσμα να μην βγει ωραίο και ομοιόμορφο το γυάλισμα.

 

ika

News
Μηνύματα
13.978
Reaction score
12.965
Το φάγωμα μπορεί να αλλάξει την ζυγοστάθμιση του πλατό?
 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Τελικά πήρα ένα πολύ ψιλό γυαλόχαρτο και το πέρασα μία φορά απλά για να φύγουν οι γραμμές που έκανε το βουρτσάκι... απλά τώρα έχει ξαναγίνει "μουντό" το πλατό. Σκεφτόμουν να πάω σε κάποιον με μεγάλο βουρτσάκι (σαν αυτά που κάνουν γυαλίζουν τα μουσικά όργανα μετά το βάψιμο) αλλά δεν ξέρω που θα βρω τέτοιο πράγμα.
Το φάγωμα μπορεί να αλλάξει την ζυγοστάθμιση του πλατό?
ε δεν νομίζω... είναι αμελητέο φαντάζομαι.

Τελικά πήρα (μιλάω για πριν μήνες) ένα πολύ ψιλό γυαλόχαρτο και το πέρασα μία φορά απλά για να φύγουν οι γραμμές που έκανε το βουρτσάκι... απλά τώρα έχει ξαναγίνει "μουντό" το πλατό. Σκεφτόμουν να πάω σε κάποιον με μεγάλο βουρτσάκι (σαν αυτά που γυαλίζουν τα μουσικά όργανα μετά το βάψιμο) αλλά δεν ξέρω που θα βρω τέτοιο πράγμα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Χρειάζεται μόνο ειδικό τροχό από πανιά με πάστα γυαλίσματος.
Στείλτο μου να στο γυαλίσω.
Δες κι εδώ το γυάλισμα που είχα κάνει σε πλατό.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.282
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top