Γυψοσανιδα για ηχεια

Μηνύματα
288
Reaction score
67
που να μπορει να δεχθει ηχεια ειτε επιτοιχια ειτε χωνευτα τι χαρακτηριστικα θα πρεπει να εχει;

τι λεω στο γυψοσανιδα. Ειναι κατι ευκολο η λιγοι καλοι μαστορες ξερουν τι ζηταμε;
Ευχαριστω
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Για να δεχθεί επιτοίχια ηχεία συνήθως από πίσω δένουν βιδωτά κομμάτια mdf ή μελαμίνης οπότε πας και βιδώνεις πάνω στο ξύλο ουσιαστικά ή αν ξέρεις που είναι οι ορθοστάτες βιδώνεις πάνω τους αν την παίρνει τη βάση!
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
απο οσο θυμαμαι χρειαζεται να εχει κατι η γυψοσανιδα για να μην τριζει. Ελαστομερη κατι.... δεν θυμαμαι ομως
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κανονικα πρεπει να φτιαχτει ενα κουτι πισω απο καθε ηχειο να μην βαραει στο απειρο , στις αυτες διαστασεις να ειναι και το mdf που θα μπει απο πισω σαντουιτς , παντου χρησιμοποιουνται ελαστομερη/αφρωδη ταινιες .
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Κανονικα πρεπει να φτιαχτει ενα κουτι πισω απο καθε ηχειο να μην βαραει στο απειρο , στις αυτες διαστασεις να ειναι και το mdf που θα μπει απο πισω σαντουιτς , παντου χρησιμοποιουνται ελαστομερη/αφρωδη ταινιες .
Μπορείς να μου το εξηγήσεις πιο αναλυτικά; το κουτί; πως το ζητάω στο μάστορα;
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Ευχαριστώ. Τι είναι τα σπιράλ;που μπορώ να βρω όλες αυτές τις οδηγίες μαζεμένες; επίσης θα βάλω ηχεία επιτοίχια και όχι ενσωματωμένα. Χρειάζομαι παλι κουτιά από πισω;
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ευχαριστώ. Τι είναι τα σπιράλ;που μπορώ να βρω όλες αυτές τις οδηγίες μαζεμένες; επίσης θα βάλω ηχεία επιτοίχια και όχι ενσωματωμένα. Χρειάζομαι παλι κουτιά από πισω;
Σπιράλ είναι οι σωλήνες που μέρα τρέχουν τα καλώδια που θες να βάλεις. Μαζεμένες οδηγίες δε θα βρεις πουθενά. Ρώτα εδώ μέσα κ θα έχεις ότι πληροφορίες θες από συμφορουμητες που έχουν εμπειρία σε αυτά
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Πολλές πληροφορίες για το τι θα βάλεις πίσω από τις γυψοσανίδες που να έχει αποτέλεσμα θα βρεις στο νήμα του ear .

Ξέρω είναι πολλές οι σελίδες αλλά βρες προς το τέλος περίπου (πριν κάνα δυο χρόνια) το σημείο που ξεκινά να ανακαινίζει το υπόγειο για να βάλει τα neumann.
Θα σου ληθουν όλες οι απορίες και θα μάθεις πολλά.
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Πολλές πληροφορίες για το τι θα βάλεις πίσω από τις γυψοσανίδες που να έχει αποτέλεσμα θα βρεις στο νήμα του ear .

Ξέρω είναι πολλές οι σελίδες αλλά βρες προς το τέλος περίπου (πριν κάνα δυο χρόνια) το σημείο που ξεκινά να ανακαινίζει το υπόγειο για να βάλει τα neumann.
Θα σου ληθουν όλες οι απορίες και θα μάθεις πολλά.
Θελω να βαλω ηχεια οπου ο κατασκευαστης τα εχει σχεδιαζει για να εφαπτονται στον τοιχο και οχι μεσα στον τοιχο. Δεν ειμαι σιγουρος λοιπον κατα ποσο οι οδηγιες που μου δινετε (με την καλη σας την καρδια) ειναι σχετικες για την περιπτωση μου η οχι. Θα υπεθετα με τις λιγες γνωσεις μου οτι απλα πρεπει η γυψοσανιδα να μην τρεμει.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Όχι μόνο να μην τρέμει αλλά και να μην κουδουνίζει σαν ηχείο και να συμπεριφέρεται και ηχητικά σωστά.
Όλα αυτά τα εχει κάνει ο ear που σου έγραψα παραπάνω.

Τέλος πάντων,το λιγότερο που μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου,είναι να βάλεις διπλή γυψοσανίδα,από πίσω της mdf ή μελαμίνη για να μπορείς να κρεμάσεις και πίσω τους να στουμπωσεις όσο περισσότερο μπορείς παχιά βαριά μόνωση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.235
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top