Γ1Ν: Νυχτερινό ρευμα. Συμφέρει, οχι, πόσο, γιατι ναι και γιατι οχι.

Μηνύματα
475
Reaction score
2
μετα τα 15ρια τοις εκατό αυξήσεων και αφου πολλές καταναλώσεις σατο σπίτι μου ειναι σταθερές, λεγε με ψυγείο, κατεβαστήρι, τηλεόραση (230βατ και δεν κλείνει ποτέ παρα μόνο στα άγρια χαράματα) εχω αρχίσει (και αφου υπάρχει και η εξεζητημένη μπλέ γραμή που η ΔΕΗ ζητά για να σου ανάβει το λαμπάκι στον πίνακα) η ερώτηση είναι η εξής.

>Συμφέρει?
>Πότε συμφέρει και πότε όχι?
>πόσο ειναι το τελικό κόστος? εκανε κανεις πρόσφατα την μετατροπή για να μας πεί?
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.615
το ρευμα αυτο απο οτι ξερω ισχυει καποιες ωρες το μεσημερι και νομιζω απο τις 12 το βραδυ.
για κοστος δεν ξερω αλλα κανονιζεις να "βαζεις" πλυντηρια πιατων η ρουχων εκεινες τις ωρες οποτε αξιζει .

Ετσι κανει τουλαχιστον η γυναικα μου.(την γνωρισα αφου το ειχε βαλει γιαυτο δεν ξερω να σου πω κοστος )
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Γ1Ν: Νυχτερινό ρευμα. Συμφέρει, οχι, πόσο, γιατι ναι και γιατι οχι.

Δες για αρχή εδώ, περισσότερα αργότερα
 

Μηνύματα
475
Reaction score
2
Απάντηση: Γ1Ν: Νυχτερινό ρευμα. Συμφέρει, οχι, πόσο, γιατι ναι και γιατι οχι.

τα τεχνικά και τα οικονομικά τα καταλαβαίνω.

εχει κάνει κανεις την μετατροπή και να δει αξιόλογη διαφορά, ειδικά αν διαθέτει πάγιες καταναλώσεις?
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Γ1Ν: Νυχτερινό ρευμα. Συμφέρει, οχι, πόσο, γιατι ναι και γιατι οχι.

Θα μπορούσα να σου περιγράψω πολλά, είμαι όμως τραγικά πιεσμένος.
Με μια κουβέντα μόνο, ναι συμφέρει.
Εάν σκεφτείς ότι η νυχτερινή κατανάλωση δεν συνυπολογίζεται με την ημερήσια, συνεπώς εάν η κατανάλωσή σου είναι μεγαλύτερη από τα 800kWh με το νυχτερινό δεν έχεις απλά μικρότερη χρέωση, αλλά γλιτώνεις και το μεγαλύτερο πάγιο των 800 – 1600 kWh και τη μεγαλύτερη χρέωση. Βασικά, με λίγη προσοχή μπορείς να μεταφέρεις στη νυχτερινή κατανάλωση περισσότερο από το 40% της συνολικής κατανάλωσής σου. Κάνε έναν υπολογισμό με το λογαριασμό σου και θα δεις. Προσωπικά, με αρκετή προσπάθεια, έχω καταφέρει η κατανάλωσή μου να είναι περισσότερο από το 50% με το νυχτερινό τιμολόγιο, θέλει όμως καλή οργάνωση, επιμονή και αυτοπειθαρχία.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Εγώ που έχω στο σπίτι και με την προϋπόθεση ότι θα χρησιμοποιείς πλυντήρια κλπ όταν είναι ενεργό, έχω δει διαφορά με παλιότερα που δεν είχα. Άρα συμφέρει!!
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Σου προτείνω να αλλάξεις τους λαμπτήρες σου με νέους ''οικονομικούς''.

Η διαφορά στον λογαριασμό είναι τουλάχιστον της τάξεως του 20-25%.
Επίσης με τέτοιες λάμπες δεν αγχώνεσαι να τις αφήσεις αναμμένες ....και λίγο παραπάνω. :126:
 

Μηνύματα
475
Reaction score
2
Απάντηση: Γ1Ν: Νυχτερινό ρευμα. Συμφέρει, οχι, πόσο, γιατι ναι και γιατι οχι.

Ιωσήφ, μου έλυσς ισως την μεγαλύτερη απρία μου - έδω και ενα χρόνο για μερικές κιλοβατώρες τρω το μεγαλύτερο πάγιο στον κ....

Preve, θα σου πω οτι η δεη, μας στέλνει φυλλάδιο με οδηγίες για το πως ""θα προστατέψουμε τον πλανήτη"και το διαβάζω και γελώ. Ειναι γελοία αυτά που ζητά ε σχέση με αυτά που εχω κάνει απο τοτε που μπήκα στο σπίτι.(15ετίας). Η μόνη μεγάλη κατανάλωση μεσα στο σπίτι ειναι ο φουρνος τς κουζίνας και το σιδερο της γυναικός - απο κει και πέρα
>κλιματιστικά 3 δεν αναβουν ποτε
>ΟΛΕΣ οι λάμπες επώνυμες χαμηλής
>Ψυγειο κλάση Α
>Τοιχοι και οροφή απο την εξω μεριά βαμμένοι με ειδικό ανακλαστικό ακρυλικό λευκο (εδω ειναι Κρήτη, αν δεν το κάνεις απο την ζεστη θα ποθάνεις)
>1 τηλεχειρηστήριο για το HT που σβήνει τα πάντα. Η TV λειτουργει με ανεξάρτητο για να μην μπαινει ο 5.1 st.by και το HTPC το ιδιο - αυτα δεν μενουνε stby ποτέ.
>κάθε συσκευή που δεν δουλέυει (TV, PC, HT, TV υπνοδωματίου) κλείνει αν δεν εχει κάποιον να την βλέπει - το ίδιο και τα φώτα!
>καμένη αντίσταση στο πλυντήριο - γιατιπληρώνων το απορρυπαντικό που πλένει στους 30? δεν την άλλαξα αόμα και ουτε πρόκειται

και όμως ακόμα η 250ρα ευρω του λογαριασου με πονά εκεί που φαντάζεστε. σε λιγο θα πρέπει να τα σβήνω όλα και να μην τα ξανανάβω - πιό φτηνά θα μου ερχεται σε λιγο να βγαινω για φαί παρά να βλέπω ταινία στο σπίτι (390VA ολα μαζι)
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Re: Απάντηση: Γ1Ν: Νυχτερινό ρευμα. Συμφέρει, οχι, πόσο, γιατι ναι και γιατι οχι.

και όμως ακόμα η 250ρα ευρω του λογαριασου με πονά εκεί που φαντάζεστε. σε λιγο θα πρέπει να τα σβήνω όλα και να μην τα ξανανάβω - πιό φτηνά θα μου ερχεται σε λιγο να βγαινω για φαί παρά να βλέπω ταινία στο σπίτι (390VA ολα μαζι)

Χμ...πολύ σου ερχεται βρε παιδάκι μου. :122:

Τι στο διάτανο...κάθε μέρα φούρνο βάζετε;
Ή έχετε τον θερμοσίφωνα συνέχεια ανοικτό;

''Εμείς'', με αρκετά σπάταλη κατανάλωση είμαστε στο 140άρι.
Ηλιακός, air condition, σίδερα, πλυντήριο και ψυγείο κλάσης κουκουρουκου, υπολογιστής-τηλεόραση-5.1 σύστημα με τελικό ολημερίς, ηλ. σόμπες τον χειμώνα γιατί μπάζει από παντού...
Απλά δεν υπάρχει πλέον λάμπα πυρακτώσεως μέσα στο σπίτι.
Α....και γενικά είμαστε...''σκοτεινοί'' τύποι.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Η χρήση οικονομικών λαμπτήρων είναι μονόδρομος πια... Παρά την εκνευριστική τους ιδιότητα να μη δίνουν όλο το φως αμέσως...

Το νυχτερινό φαίνεται να συμφέρει. Από την άλλη όμως, ανάλογα με την απόσταση ρολογιού-πίνακα και τη θέση τους, η τοποθέτηση του έξτρα αγωγού δεν είναι μπελάς και έξοδα? Εμένα π.χ. ο μετρητής βρίσκεται σε αρκετή απόσταση από το κτίσμα, και επιπλέον λόγω της εσωτερικής διαρρύθμισης και της θέσης του πίνακα πρέπει να σκαφτούν αυλάκια σε πολύ μεγάλο μήκος και με πολλά περάσματα... Άμα είναι να μου βγει ο κούκος αηδόνι και να ξαναβάψω και το μισό σπίτι χωρίς να είναι η ώρα του, συμφέρει άραγε?
 

Μηνύματα
475
Reaction score
2
Απάντηση: Γ1Ν: Νυχτερινό ρευμα. Συμφέρει, οχι, πόσο, γιατι ναι και γιατι οχι.

Μαρία, ανήκω στην..."ευρυζωνική" κατηγορία εκείνων που την ειχαν ήδη περασμένη την γραμμή, ειναι απίστευτο το σπίτι στν ηλεκτρολογικό τομεα. Ειναι φτιαγμένο το 85, υπάρχει δίκτυο για τροφοδότηση θερμοσυσσωρευτών και για την παροχή παο το ρολόι το καλώδιο εχει γείωση, ουδετερο, τρεις θεόχοντρες φάσεις (ναι τριφασικό) και φυσικά τον πολυπόθητο μπλέ αγωγό.

Το σκάψιμο επιβάλλεται μονο σε παμπάλαια σπίτια - γα τα υπόλοιπα, απλά ανοιγεις κουτάκια και περνάς το καλώδιο με "ατσαλίνα".
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Υποψη οτι ο μεγαλος λογαριασμος ΔΕΗ ειναι καθε αλλο παρα ρευμα,αμα δειτε τα κερατιατικα που εχει μεσα,θα καταλαβετε γιατι λενε οτι εχουμε το φτηνοτερο ρευμα στην ΕΕ μετα την Εσθονια (αυτο βεβαια τα ρεπορταζ για την ακριβεια το κανουν γαργαρα)
 

Μηνύματα
475
Reaction score
2
Απάντηση: Γ1Ν: Νυχτερινό ρευμα. Συμφέρει, οχι, πόσο, γιατι ναι και γιατι οχι.

υπάρχουν περιοχές στην Ελλάδα, και αυτές ειναι τα νησια που τροφοδοτούνται απο Ντίζελ και μαζουτ (ατμοηλεκτρικά πετρελαιου) αλλά και πετρελαιογεννήτριες , στις οποιες το κόστος παραγωγής ειναι υψηλότερο απο την τιμή πώλησης, στην ουσία οι περιοχες που ηλεκτροδοτουνται απο λιγνιτη "επιχορηγουν" τα νησιά.

Εχεις απόλυτο δίκιο για τα κερατιάτικα - και επι κορυφής όλων ειναι η ΕΡΤ και τα swarovskiτου φορέματος της καλομοιρας στην eurovision.
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Απάντηση: Γ1Ν: Νυχτερινό ρευμα. Συμφέρει, οχι, πόσο, γιατι ναι και γιατι οχι.

Είστε σίγουροι ότι τα ποσά του λογαριασμού της ΔΕΗ που αναφέρετε αφορούν τις ηλεκτρικές καταναλώσεις και όχι δημοτικά τέλη και λοιπά χαράτσια?

Χοντρικά και αν θυμάμαι καλά, πληρώνω 55€ ρεύμα, και 65€ τέλη... Μάλλον πρέπει να βάλω και στα δημοτικά τέλη νυχτερινό τιμολόγιο :108:
 




Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Είχα(με) οικονομικό τιμολόγιο στο πρώτο μου σπίτι για όσο καιρό θυμόμουν τον εαυτό μου.

Τρία πράγματα καίνε ρεύμα: θερμοσίφωνας, ηλεκτρική κουζίνα, πλυντήριο. Είναι τουλάχιστον αστείο να πιάνει κάποιους πανικός οικονομίας λέγοντας κλείσε τη λάμπα για να εξοικονομήσουνε και να κάνουν κατάχρηση στις υπόλοιπες βατοφάγες συσκευές.

Το κλειδί για να εκμεταλλευτείς το οικονομικό τιμολόγιο είναι να χρησιμοποιείς τις παραπάνω συσκευές μόνο κατά τις ώρες μειωμένου τιμολογίου.

Μέχρι και το 2012 δεν πλήρωσα ποτέ πάνω από 520 ευρώ ΔΕΗ. Για όλο το έτος.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Συμφέρει.-

Η μετατροπή γίνεται στο ρολόι και είναι πανεύκολη. Προσοχή στις ώρες. Είναι διαφορετικές την καλοκαιρινή περίοδο από ότι τον χειμώνα.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
επίσης προσοχή αν έχετε κοινωνικό τιμολόγιο, σε αυτή την περίπτωση η ημερήσια χρέωση είναι λιγότερη από τη νυχτερινή!

Προσωπικά έχω βάλει νυχτερινό τιμολόγιο και το εκμεταλλεύομαι πλήρως, πλυντήρια-στεγνωτήρια τα βάζω το βράδυ (με τον χρονοδιακόπτη τους).
Επίσης στα πολλά κρύα το κλιματιστικό του σαλονιού δουλεύει στο φουλ το βράδυ και έτσι διατηρείται μια επαρκής θερμοκρασία στο σπίτι.
Μεγάλη διαφορά, πολύ μεγάλη διαφορά έκανε η αγορά πλυντηρίου ρούχων και στεγνωτηρίου. Χαλάσανε τα παλιά (12ετίας) και πήραμε καινούργια, αλλά κλάσης Α+++.
Ειλικρινά δεν το περίμενα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.456
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top