ΔΕΗ

daharis666

Crystalator- Reporter
Moderator
Reaction score
42.998
σιγα μην τις φερει για τσιπουρακι...να του τις φαει ο ΜΗ ..
εσένα θα φάει ο ΜΗ...άσε τις ταιλανδέζες :laugh:
Να.. να... από συμβουλές για πληρωμές ΔΕΚΟ περάσαμε στο προξενιό. :D
Αθάνατο AVSite. :dance2:
όπου να ναι θα του φορτώσουν και κανένα παιδί..:lol:

Decembered

Μαϊμού
Reaction score
13.348
έχεις κόρη?
..λιγα για τη μελλουσα Κυρια Decembered... κοντα τα χερια σου σατανα...
αν και πολυ φοβαμαι, οτι μετα θα με βαλει να παρω προβολεα, για να μην μου τον κανει προικα..

daharis666

Crystalator- Reporter
Moderator
Reaction score
42.998
..λιγα για τη μελλουσα Κυρια Decembered... κοντα τα χερια σου σατανα...
αν και πολυ φοβαμαι, οτι μετα θα με βαλει να παρω προβολεα, για να μην μου τον κανει προικα..
δεν θέλω τέτοια...
ξέκοψε τον από την αρχή....θα σου τρώει λεφτά συνέχεια :roflmao:

Decembered

Μαϊμού
Reaction score
13.348
..... που ανοιγω ερωτηση αισθηματικης φυσεως μπας και βρω καμμια ακρη με τη ΔΕΗ ???
:boast:
την κόρη θα την ρωτήσει κανένας ή μπα? :lolsign:
αυτα τα πολιτιζμενα αναχρονιστικα και μετα μοντερνα δε με αρεσουν...
-
το μονο προβλημα που εντοπιζω παντως, ειναι οτι δεν θα μπορω να ξεφυγω μετα ... θα γινω "η ζωη μετα του Αρκα" και δε ψηνομαι και για μετενσακρωση συντομα..

Reaction score
479
Διαπίστωσα ότι η ΔΕΗ εδώ και κάποια χρόνια, πάνω από 5ετία χρεώνει πολλά περισσότερα τετραγωνικά από τα δηλωθέντα, στον λογαριασμό, δηλ. έχει αλλάξει τα τμ. Φυσικά χωρίς ενημέρωση. Σε ερώτησή μου, μ' αυτόν τον γλαφυρό και ράθυμο ύφος ο υπάλληλος μου είπε ότι έγινε έλεγχος από δορυφόρο!!!!!!!. Είσαι πολύ υπάλληλος τελικά.

ΥΓ κάντε και εσείς ένα έλεγχο έχει συμβεί σ' αρκετούς

alexis

Reticular Activating System
Reaction score
9.846
Η αλλαγή στα τετραγωνικά έγινε με βάση τι ρύθμιση που ήρθε για να δηλώσουμε τα σωστά τετραγωνικά στους Δήμους και να γλιτώσουμε τα πρόστιμα ετών. Μετά πάνε στη ΔΕΗ αυτόματα.

Αυτό έγινε ώστε να υπάρχουν τα ίδια νούμερα τετραγωνικών σε Δήμο, ΔΕΗ, Εφορία και όπου αλλού.

Πρώτη φορά ακούω αυτό που λέτε.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να δείτε τα τετραγωνικά που έχετε δηλώσει στο Δήμο.

Reaction score
479
Δεν έκανα κάποια αλλαγή, ή κάποια άλλη ενέργεια για σωστά τμ. Η δε ΔΕΗ δεν μου είπε τίποτα για Δήμο, εάν είναι σκόπιμο να σκανάρω και τους λογαριασμούς έχω μια αλλαγή περίπου 60 τμ.

alexis

Reaction score
9.846
Η ΔΕΗ δεν θα πει τίποτα. Χρεώνει σύμφωνα με τα στοιχεία στους Δήμους.

Από το κράτος έτρεχε μια ρύθμιση, νομίζω έληξε, που μπορούσαν όσοι είχαν λάθος τετραγωνικά ή άλλα νούμερα σε κάθε φορέα, να τα διορθώσουν όλα χωρίς κόστος και πρόστιμα ή αναδρομικά ετών.

Αν τώρα βλέπετε ότι υπάρχει διαφορά 60m2 για χρόνια, τότε κάτι συμβαίνει και πρέπει να το κοιτάξετε, ξεκινώντας από το Δήμο όπως είπα γιατί από εκεί παίρνει τα δεδομένα.

Τα άλλα για δορυφόρους είναι αστεία, μέχρι και εξυπνάδες.

Reaction score
479
Η ΔΕΗ δεν θα πει τίποτα. Χρεώνει σύμφωνα με τα στοιχεία στους Δήμους.

Από το κράτος έτρεχε μια ρύθμιση, νομίζω έληξε, που μπορούσαν όσοι είχαν λάθος τετραγωνικά ή άλλα νούμερα σε κάθε φορέα, να τα διορθώσουν όλα χωρίς κόστος και πρόστιμα ή αναδρομικά ετών.

Αν τώρα βλέπετε ότι υπάρχει διαφορά 60m2 για χρόνια, τότε κάτι συμβαίνει και πρέπει να το κοιτάξετε, ξεκινώντας από το Δήμο όπως είπα γιατί από εκεί παίρνει τα δεδομένα.

Τα άλλα για δορυφόρους είναι αστεία, μέχρι και εξυπνάδες.
Τα αρχικά δηλωθέντα τμ είναι από τον κατασκευαστή, φάκελο, πολεοδομία δεη κλπ, θεωρώ ότι είναι ελεγμένα. Τι άλλο μπορώ να κάνω.

TGD

Reaction score
1.191
Στην πραγματικότητα όμως, πολύ παλιά, τα στοιχεία ο δήμος τα έπαιρνε από την ΔΕΗ! Τα τετραγωνικά αναφέρονται στη σύμβαση ρεύματος και γι' αυτό συχνά υπάρχει διαφοροποίηση ανάμεσα στο "εμβαδόν" και στο "φωτιζόμενο εμβαδόν". Μήπως έχεις αποθήκες, παράσπιτα, μπαλκόνια κλπ που δεν μετράγανε παλιά και δεν υπάρχουν καν μετρημένα στα παλιά συμβόλαια, αλλά εμφανίζοντα ως "φωτιζόμενο εμβαδόν" στη ΔΕΗ;

alexis

Reaction score
9.846
Εγώ λόγο πρόσφατης εμπειρίας, με τα χαρτιά του μηχανικού, έκανα δήλωση τετραγωνικών στο Δήμο από την πλατφόρμα και τα τετραγωνικά ήρθαν σωστά και στη ΔΕΗ.

Θα πρότεινα, με τα χαρτιά του μηχανικού & και τα συμβόλαια εφόσον υπάρχουν να πάτε στο Δήμο να δείτε τη δεδομένα έχουν για την κατοικία σας. Αν είναι όλα σωστά εκεί ζητήστε ένα χαρτί που να πιστοποιεί τα νούμερα και με όλο το φάκελο στη ΔΕΗ στο αρμόδιο τμήμα για διόρθωση.

Reaction score
479
Είναι 10ετίας η οικία και φρονώ οτι σωστά πρέπει να έχουν γίνει όλα, βεβαίως υπάρχουν τα συμβόλαια και όλος ο φάκελος και οι πρώην λογαριασμοί της ΔΕΗ. Τώρα τι μεσολάβησε και άλλαξαν τι να πω και μάλιστα χωρίς κάποια ενημέρωση. Όλο αυτόν το καιρό είχα άγνοια ως προς την αλλαγή αυτή, τυχαία το είδα. Υπόγειο + γκαραζ υπάρχει μεν, αλλά νομίμως δηλωθέν εξαρχής, αφού είναι ατομικής χρήσης, και χρεωμένο άπαξ εν συμβόλαιό.
Δηλ. Είναι εμφανή στοιχεία και όχι κρυφά

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
156.397
Members
35.347
Νεότερο μέλος
gaidarosgr