ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ CD PLAYER

Μηνύματα
15
Reaction score
4
Καλησπερα σε ολους.
Θελω τη βοηθεια σας οσον αφορα στα παρακατω μηχανηματα.
Ειναι για το σπιτι και θελω να επιλεξω ενα απο τα 4.
MARANTZ CD 5005
YAMAHA CDS300
DENON DCD 720AE
DENON PRO DN 300C
Εχω τσεκαρει τα χαρακτηριστικά τους και κλείνω προς MARANTZ, ομως καθενος η αποψη θα μου ειναι σεβαστη.
 


Μηνύματα
888
Reaction score
888
Και μία επιπλέον συμβουλή: Να έχει οπωσδήποτε και θύρα usb ή / και μία ομοαξονική ή οπτική είσοδο (πιο σπάνιο). Το λέιζερ κάποια στιγμή θα πεθάνει. Τουλάχιστον να μην πετάς ολόκληρη τη συσκευή.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Εάν με το ζόρι πρέπει να πάρεις CD επειδή λογικά έχεις δισκάκια ,κλείνω προς το marantz χωρίς να είναι κακές και οι άλλες επιλογές, φρόντισε δε , όταν δεν λειτουργεί, να έχεις δισκάκι πάντα μέσα .Αυτό με έχει σώσει μέχρι τώρα και δεν έχω αλλάξει lazer σε 3 CD PLAYER που έχω 1 HK και 2 PIONEER όλα αγορασμένα πρίν το 2005.
 


Μηνύματα
15
Reaction score
4
Και μία επιπλέον συμβουλή: Να έχει οπωσδήποτε και θύρα usb ή / και μία ομοαξονική ή οπτική είσοδο (πιο σπάνιο). Το λέιζερ κάποια στιγμή θα πεθάνει. Τουλάχιστον να μην πετάς ολόκληρη τη συσκευή.
upload_2019-2-25_16-30-9.jpeg

Νομιζω Σπυρο ειναι οκ.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να έχει οπωσδήποτε και θύρα usb ή / και μία ομοαξονική ή οπτική είσοδο (πιο σπάνιο).
Νομιζω Σπυρο ειναι οκ.
Ο Σπυρος λεει για εισοδο - το εικονιζωμενο εχει μονο εξοδους ντιτζιταλ.Το χαρμανκαρντον το δικο μου ας πουμε εχει εισοδους ψηφιακες και δουλευει σαν ντακ. harman/kardon 970 hk.

φρόντισε δε , όταν δεν λειτουργεί, να έχεις δισκάκι πάντα μέσα
Αυτο πως βοηθαει ?
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Aν και από ότι βλέπω δεν το έχεις συμπεριλάβει στην επιθυμητή λίστα σου, ρίξε κ μία ματιά σε αυτό το Onkyo C-7030,
Εχει πολύ καλά χαρακτηριστικά, παραπλήσια τιμή με τα ανωτέρω κ όλες τις ψηφιακές εξόδους..

https://www.athensproaudio.gr/el/onkyo-c-7030-black.html
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Aν και από ότι βλέπω δεν το έχεις συμπεριλάβει στην επιθυμητή λίστα σου, ρίξε κ μία ματιά σε αυτό το Onkyo C-7030,
Εχει πολύ καλά χαρακτηριστικά, παραπλήσια τιμή με τα ανωτέρω κ όλες τις ψηφιακές εξόδους..

https://www.athensproaudio.gr/el/onkyo-c-7030-black.html
Μια παρεξηγημένη εταιρία με πολύ καλά προϊόντα
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Παρε ενα dac+usb dac (για να ακους και ολα τα ψηφιακα αρχεια) με τα ιδια χρηματα και συνδεσε ψηφιακα ενα dvd player. Οταν καποτε χαλασει το dvd player απλα το πετας .Μην μου πεις για διαφορα στον ηχο,στην κατηγορια τιμης που αναφερεσαι δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Αν δηλαδη παρεις ενα dac cambridge audio dacmagic 100 (αναφερω αυτο γιατι εχει πεσει πολυ η τιμη του αλλα ηχητικα ειναι αξιοπρεπεστατο) ,θα κανεις την ιδια δουλεια μπορει και καλυτερα,αλλα σιγουρα πιο οικονομικα και με περισσοτερες δυνατοτητες συνδεσεων,αρχειων κλπ.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Μια παρεξηγημένη εταιρία με πολύ καλά προϊόντα
Συμφωνώ απολύτως..
Εχουν περάσει από τα χέρια μου πολλές συσκευές ONKYO, κ από όλες είχα μείνει ικανοποιημένος.
Αυτήν τη στιγμή στο σύστημά μου έχω το CD Onkyo Integra DX-6870 & το DAT Integra DT-901..
Κ τα 2 βγάζουν φοβερό ήχο..
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Και μία επιπλέον συμβουλή: Να έχει οπωσδήποτε και θύρα usb ή / και μία ομοαξονική ή οπτική είσοδο (πιο σπάνιο). Το λέιζερ κάποια στιγμή θα πεθάνει. Τουλάχιστον να μην πετάς ολόκληρη τη συσκευή.
Καποτε θα πεθαινε και το βινυλιο,του κανανε και κηδεια,Και σημερα μια χαρα ζωντανο κρατιεται.Τιποτα δεν πεθαινει φιλε μου τα παντα θα συνυπαρχουν.Οσο αφορα τους σκληρους δισκους με τα χιλιαδες τραγουδια ειναι αερας,ενα τιποτα.Σε μια στιγμη μπορει να χαθουν τα παντα,επισης δεν κρατας το εργο ενος καλιτεχνη στα χερια σου,εστω και σε cd, με τα εξωφυλλα,πληροφοριες φωτο.Ειναι σαν το βιβλιο,ιδια αξια εχει οταν σου κανουν δωρο ενα βιβλιο και να το ξεφυλιζεις,ιδιο ειναι να το διαβαζεις σε ηλεκτρονικη μορφη;;;Εσυ φιλε μου που εχεις τα χιλιαδες τραγουδια στους σκληρους σου,ελικρινα δεν χεις τιποτα,ΑΕΡΑΣ.Και δεν το λεω σε εσενα προσωπικα,απλα το γραφω με την ευκαιρια να μεταφερθει και στους υπολοιπους που εχουν ετοιμη την απαντηση ,ειτε γραπτως ειτε με φωτο ,ετοιμο τον σκληρο δισκο και το Dac.Εχω και εγω αυτα τα καλουδια και τα αρχεια υψηλης αναλυσης.και απολαμβανω τις τεχνολογικες δυνατοτητες,αλλα ξερω οτι δεν εχω ουσιαστικα τιποτα,καμια επαφη με τον καλιτεχνη,ολα ειναι απροσωπα.
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εάν μπορείς να συνδυάζεις κ την νέα τεχνολογία (HDD) η οποία σε εξυπηρετεί δίνοντας σου τεράστιες αποθηκευτικές δυνατότητες, ανεξάντλητα όρια συλλογής και ευκολία αναζήτησης,ταξινόμησης κλπ, κ συγχρόνως έχεις κρατήσει κ όλα τα αναλογικά μέσα, (όπως εγώ) (πικάπ,Tape deck, κασσέτες ήχου, βινύλια κλπ) τότε είσαι αρχηγόπουλο όπως συνηθίζει να λέει κ η γνωστή ξανθομαλλούσα τηλέπερσόνα!!:drinks:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εγώ θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς και να μην πάρεις κανένα. Ακόμα κι αν έχεις πάνω από 500 cd's είναι πεταμένα λεφτά (για λιγότερα από 500 cd's δε το συζητάω καν). Αν πάλι θεωρείς πως ένα media player δε θα σε ικανοποιήσει και θες να αλλάζεις τους δίσκους από ιδιοτροπία, όλα αυτά που λες ηχητικά είναι ίδια άρα πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο.
[DOUBLEPOST=1551109499][/DOUBLEPOST]@μουςικοφιλος εδώ και σχεδόν 2 δεκαετίες έχω μόνο ψηφιακά μουσικά αρχεία (η τελευταία φορά που απέκτησα hardcopy ήταν το 2004 και μάλιστα ήταν βινύλια) και σε πληροφορώ πως χάρη στην τεχνολογία έρχομαι σε επαφή καθημερινά με δεκάδες καλλιτέχνες. Αν χαϊδέψεις ένα βινύλιο δεν έρχεσαι σε επαφή με κανένα καλλιτέχνη, δεν είναι λυχνάρι το lp.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
To Sony που σου πρότεινα, είναι αμιγώς transport, δεν έχει αναλογικές εξόδους, άρα χρησιμοποιείς dac του ενισχυτή σου.

Παίζει τα πάντα από σκληρό δίσκο μέσω USB ή δικτύου, το δουλεύεις από κινητό ή τάμπλετ, βρίσκει εξώφυλλα, παίζει νετφλιξ και σποτιφάι, παίζει sacd DVD blu ray και γενικά ότι βρεις σε στρόγγυλο κι ασημί, το παίζει.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Εγώ θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς και να μην πάρεις κανένα. Ακόμα κι αν έχεις πάνω από 500 cd's είναι πεταμένα λεφτά (για λιγότερα από 500 cd's δε το συζητάω καν). Αν πάλι θεωρείς πως ένα media player δε θα σε ικανοποιήσει και θες να αλλάζεις τους δίσκους από ιδιοτροπία, όλα αυτά που λες ηχητικά είναι ίδια άρα πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο.
[DOUBLEPOST=1551109499][/DOUBLEPOST]@μουςικοφιλος εδώ και σχεδόν 2 δεκαετίες έχω μόνο ψηφιακά μουσικά αρχεία (η τελευταία φορά που απέκτησα hardcopy ήταν το 2004 και μάλιστα ήταν βινύλια) και σε πληροφορώ πως χάρη στην τεχνολογία έρχομαι σε επαφή καθημερινά με δεκάδες καλλιτέχνες. Αν χαϊδέψεις ένα βινύλιο δεν έρχεσαι σε επαφή με κανένα καλλιτέχνη, δεν είναι λυχνάρι το lp.
Εχω 500 cd εσυ τι εχεις;;;Για μενα τιποτα δεν εχεις,αυτα που μαζευεις στους σκληρους καμια αξια ουτε οικονομικη ουτε συναισθηματικη,απολυτως τιποτα.Καποιος που εχει 500 σιντι,εχει σκασει φραγκα εχει κοπιασει να τα βρει,εχει ξοδεψει χρονο και χρημα,και τους λες δεν αξιζει;;;;Και γιατι βαζεις οριο το 500;;;Βγηκε απο πουθενα αυτο;;;Ακου εσυ τα ψηφιακα αρχεια αφου σε ικανοποιουν και σεβομαι την επιλογη σου,αλλα ασε τις εξυπναδες του τυπου μεχρι 500 και απο εκει και πανω αξιζει η πιο κατω δεν αξιζει.Και ολοι αυτοι που ζητανε κατι συγκεκριμενο πχ cdplayer και ερχεστε ολοι σαν στρατος και του λετε παρε dac.Οι περισσοτεροι ξερουν τι ζητανε και τι θελουν.Ολα ειναι καλα ολα χρειαζονται,συμφωνα με τα θελω και τις αναγκες του καθενα.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εχω 500 cd εσυ τι εχεις;;;Για μενα τιποτα δεν εχεις,αυτα που μαζευεις στους σκληρους καμια αξια ουτε οικονομικη ουτε συναισθηματικη,απολυτως τιποτα.Καποιος που εχει 500 σιντι,εχει σκασει φραγκα εχει κοπιασει να τα βρει,εχει ξοδεψει χρονο και χρημα,και τους λες δεν αξιζει;;;;Και γιατι βαζεις οριο το 500;;;Βγηκε απο πουθενα αυτο;;;Ακου εσυ τα ψηφιακα αρχεια αφου σε ικανοποιουν και σεβομαι την επιλογη σου,αλλα ασε τις εξυπναδες του τυπου μεχρι 500 και απο εκει και πανω αξιζει η πιο κατω δεν αξιζει.Και ολοι αυτοι που ζητανε κατι συγκεκριμενο πχ cdplayer και ερχεστε ολοι σαν στρατος και του λετε παρε dac.Οι περισσοτεροι ξερουν τι ζητανε και τι θελουν.Ολα ειναι καλα ολα χρειαζονται,συμφωνα με τα θελω και τις αναγκες του καθενα.
Κάνεις λάθος, του είπα πως ένα cd player στις μέρες μας είναι πεταμένα λεφτά αλλά αν θέλει οπωσδήποτε να πάρει κάποιο από αυτά που σκέφτεται ας πάρει όποιο θεωρεί πιο εμφανίσιμο. Δε του είπα να μην αγοράσει.

Το όριο των 500 το βάζω ως εξής: κάποιος που έχει πχ 1000-2000 cd's θα χρειαστεί αρκετές ώρες για να τα ψηφιοποιήσει, στην περίπτωσή του λοιπόν η αγορά ενός cd player του εξοικονομεί χρόνο. Αν κάποιος έχει 200-300 cd όμως ο χρόνος που θα επενδύσει στη ψηφιοποίηση θα του επιστραφεί με μεγάλο τόκο ως κερδισμένος χρόνος κατά τις ακροάσεις. Είναι καθαρά πρακτικό το θέμα.

Τώρα όσον αφορά την αξία θα σου πω πως ένα άλμπουμ σε ψηφιακή μορφή έχει την ίδια συναισθηματική αξία με ένα σε cd ενώ όσον αφορά την οικονομική τα 500 cd σου στο μοναστηράκι πωλούνται από 500-1000€ μαξ. Η μουσική δεν έχει αντικειμενική αξία, δεν αγοράζουμε το μέσο αλλά το περιεχόμενο.

Και κάτι τελευταίο, πλέον δυστυχώς τα ψηφιακά μουσικά αρχεία έχουν φτάσει σε τιμή τα cd's & lp's. Πρέπει να διαμαρτυρηθούμε έντονα ή να απαιτήσουμε από τις εταιρίες να αυξήσουν τις τιμές των cd's & lp's ώστε να μειωθούν οι τιμές των "άυλων" ;).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.512
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top