ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ CD PLAYER

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Εγώ πάντως, έχω πολύ περισσότερα από 500 CD στις CD-θήκες μου, τα οποία τα έχω περάσει όλα σε σκληρούς δίσκους, και εύκολα προσβάσιμα (δίπλα στο Sony είναι οι σκληροί και τα CD).

Παρόλα αυτά, από το Sony που σου πρότεινα, ακούω σχεδόν αποκλειστικά Spotify, και κάποια αρχεία υψηλής ανάλυσης από σκληρούς, ενώ τους δίσκους μου (CD) δεν τους έχω χρησιμοποιήσει εδώ και μια 10-ετια, και φυσικά δε τους έχει γευτεί ο οδηγός δίσκου του Sony.

Επί της ευκαιρίας, να τονίσω ότι το Sony διαθέτει εξαιρετικό οδηγό δίσκου. Και τα επαγγελματικά taskam & Denon, φοράνε όλα Sony οδηγό δίσκου, είτε το λένε είτε όχι... ;)
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Αφού είπες πως έχεις dac, πάρε απλά ένα καλό transport όπως αυτό που πρότεινε ο Costas Ear πιο πάνω και σύνδεσέ το με το dac σου. Είναι καλύτερη λύση αν θέλεις να αναβαθμίσεις την αλυσίδα σου.Αν πάλι θέλεις να ακούς από cd player αυτόνομα και χωρίς μοντερνιές και σου αρέσει να πιάνεις αυτό που ακούς, τότε η δική μου συμβουλή είναι πάρε ένα καλύτερο cd player από αυτά που έχεις στη λίστα σου. Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες για τα cd και τη διαφορά με τα άυλα, εγώ έχω μια συλλογή με κοντά στα 3.000 cd, αλλά και ο σκληρός δίσκος έχει τη φάση του. Άσε που σχετικά εύκολα μπορείς να παίζεις/ακούς άυλα με καλύτερη ποιότητα από το cd.....
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
κάποιος που έχει πχ 1000-2000 cd's θα χρειαστεί αρκετές ώρες για να τα ψηφιοποιήσει
Ποσους μηνες περασα πσηφιοποιωντας τα δισκακια μου - γυρω στσι 2500 τοτες - με τουτο δω
c38d8500-4f82-11e7-861e-d871446738ae.jpg

χωρις συνδεση στο νετ - λεξη-λεξη - ω θε μου ! γυρω στο 2000 πρεπει να 'τανε ...
:drinks:
ασε που ποτε δεν ημαθα ποια ητονε η κουφ@λ@ η simone στη προσοψη ...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καποτε θα πεθαινε και το βινυλιο,του κανανε και κηδεια,Και σημερα μια χαρα ζωντανο κρατιεται.Τιποτα δεν πεθαινει φιλε μου τα παντα θα συνυπαρχουν.Οσο αφορα τους σκληρους δισκους με τα χιλιαδες τραγουδια ειναι αερας,ενα τιποτα.Σε μια στιγμη μπορει να χαθουν τα παντα,επισης δεν κρατας το εργο ενος καλιτεχνη στα χερια σου,εστω και σε cd, με τα εξωφυλλα,πληροφοριες φωτο.Ειναι σαν το βιβλιο,ιδια αξια εχει οταν σου κανουν δωρο ενα βιβλιο και να το ξεφυλιζεις,ιδιο ειναι να το διαβαζεις σε ηλεκτρονικη μορφη;;;Εσυ φιλε μου που εχεις τα χιλιαδες τραγουδια στους σκληρους σου,ελικρινα δεν χεις τιποτα,ΑΕΡΑΣ.Και δεν το λεω σε εσενα προσωπικα,απλα το γραφω με την ευκαιρια να μεταφερθει και στους υπολοιπους που εχουν ετοιμη την απαντηση ,ειτε γραπτως ειτε με φωτο ,ετοιμο τον σκληρο δισκο και το Dac.Εχω και εγω αυτα τα καλουδια και τα αρχεια υψηλης αναλυσης.και απολαμβανω τις τεχνολογικες δυνατοτητες,αλλα ξερω οτι δεν εχω ουσιαστικα τιποτα,καμια επαφη με τον καλιτεχνη,ολα ειναι απροσωπα.
Κατανοώ τον ΄΄πόνο΄΄ σου,καθότι ο ίδιος είχα κρατήσει πενταπλάσια ποσότητα από ασημένια δισκάκια μαζεμένα με μεράκι από την εφηβική ηλικία.

Έστω και αν κανένα μέσο δεν ΄΄πεθαίνει΄΄,στο τέλος αυτό θα συμβεί στους ίδιους τους...συλλέκτες τους θέλουν δε θέλουν.Και τότε είναι αρκετά πιθανόν να επιβαρυνθεί με την υλική παρουσία αυτών των αντικειμένων η καθημερινότητα προσφιλών τους ατόμων που ίσως να μην μοιράζονταν το ίδιο μεράκι για την αναπαραγωγή και την επαφή μαζί τους.

Σε τέτοια περίπτωση είτε θα αφεθούν άχρηστα σε μια γωνιά,είτε θα πουληθούν - χωρίς πολλές διατυπώσεις πάνω στην αξία που είχαν για τον πρότερο κάτοχο - σε κάποιον παλαιοπώλη που θα τα εκμεταλλευθεί δεόντως για να δελεάσει άλλους συλλέκτες κ.ο.κ..Και στα δύο ενδεχόμενα απώλεια χρηστικότητας και ουσιαστικό κέρδος μόνο για τον παλαιοπώλη και όχι για τους καλλιτέχνες ή τον πολιτισμό.

Τροφή για σκέψη...
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Κατανοώ τον ΄΄πόνο΄΄ σου,καθότι ο ίδιος είχα κρατήσει πενταπλάσια ποσότητα από ασημένια δισκάκια μαζεμένα με μεράκι από την εφηβική ηλικία.

Έστω και αν κανένα μέσο δεν ΄΄πεθαίνει΄΄,στο τέλος αυτό θα συμβεί στους ίδιους τους...συλλέκτες τους θέλουν δε θέλουν.Και τότε είναι αρκετά πιθανόν να επιβαρυνθεί με την υλική παρουσία αυτών των αντικειμένων η καθημερινότητα προσφιλών τους ατόμων που ίσως να μην μοιράζονταν το ίδιο μεράκι για την αναπαραγωγή και την επαφή μαζί τους.

Σε τέτοια περίπτωση είτε θα αφεθούν άχρηστα σε μια γωνιά,είτε θα πουληθούν - χωρίς πολλές διατυπώσεις πάνω στην αξία που είχαν για τον πρότερο κάτοχο - σε κάποιον παλαιοπώλη που θα τα εκμεταλλευθεί δεόντως για να δελεάσει άλλους συλλέκτες κ.ο.κ..Και στα δύο ενδεχόμενα απώλεια χρηστικότητας και ουσιαστικό κέρδος μόνο για τον παλαιοπώλη και όχι για τους καλλιτέχνες ή τον πολιτισμό.

Τροφή για σκέψη...
Ποναει παντως μρε κουμπαρε
records trash.jpg

:(
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Εγώ πάντως, έχω πολύ περισσότερα από 500 CD στις CD-θήκες μου, τα οποία τα έχω περάσει όλα σε σκληρούς δίσκους, και εύκολα προσβάσιμα (δίπλα στο Sony είναι οι σκληροί και τα CD).

Παρόλα αυτά, από το Sony που σου πρότεινα, ακούω σχεδόν αποκλειστικά Spotify, και κάποια αρχεία υψηλής ανάλυσης από σκληρούς, ενώ τους δίσκους μου (CD) δεν τους έχω χρησιμοποιήσει εδώ και μια 10-ετια, και φυσικά δε τους έχει γευτεί ο οδηγός δίσκου του Sony.

Επί της ευκαιρίας, να τονίσω ότι το Sony διαθέτει εξαιρετικό οδηγό δίσκου. Και τα επαγγελματικά taskam & Denon, φοράνε όλα Sony οδηγό δίσκου, είτε το λένε είτε όχι... ;)

Κωστα το player αυτο λες οτι ειναι transport. Οταν παιζει SACD τι σημα βγαζει?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Κωστα το player αυτο λες οτι ειναι transport. Οταν παιζει SACD τι σημα βγαζει?
Ότι θες.
Εσύ διαλέγεις, είτε δικάναλο είτε πολυκάναλο.

Δες το user manual, η Sony τα εξηγεί όλα.

Έχει και neo6, που δουλεύει θαυμάσια.

Έχει κύρια έξοδο HDMI (εις διπλούν, μια μόνο για ήχο και μια και για εικόνα και για ήχο), αλλά δε λείπει μια τυπική κοαξιαλ.

Είναι ένα άριστο σύγχρονο τράνσπορτ.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Κάνεις λάθος, του είπα πως ένα cd player στις μέρες μας είναι πεταμένα λεφτά αλλά αν θέλει οπωσδήποτε να πάρει κάποιο από αυτά που σκέφτεται ας πάρει όποιο θεωρεί πιο εμφανίσιμο. Δε του είπα να μην αγοράσει.

Το όριο των 500 το βάζω ως εξής: κάποιος που έχει πχ 1000-2000 cd's θα χρειαστεί αρκετές ώρες για να τα ψηφιοποιήσει, στην περίπτωσή του λοιπόν η αγορά ενός cd player του εξοικονομεί χρόνο. Αν κάποιος έχει 200-300 cd όμως ο χρόνος που θα επενδύσει στη ψηφιοποίηση θα του επιστραφεί με μεγάλο τόκο ως κερδισμένος χρόνος κατά τις ακροάσεις. Είναι καθαρά πρακτικό το θέμα.

Τώρα όσον αφορά την αξία θα σου πω πως ένα άλμπουμ σε ψηφιακή μορφή έχει την ίδια συναισθηματική αξία με ένα σε cd ενώ όσον αφορά την οικονομική τα 500 cd σου στο μοναστηράκι πωλούνται από 500-1000€ μαξ. Η μουσική δεν έχει αντικειμενική αξία, δεν αγοράζουμε το μέσο αλλά το περιεχόμενο.

Και κάτι τελευταίο, πλέον δυστυχώς τα ψηφιακά μουσικά αρχεία έχουν φτάσει σε τιμή τα cd's & lp's. Πρέπει να διαμαρτυρηθούμε έντονα ή να απαιτήσουμε από τις εταιρίες να αυξήσουν τις τιμές των cd's & lp's ώστε να μειωθούν οι τιμές των "άυλων" ;).
Για το τελευταιο θα διαφωνησω,εχουν σημαντικη διαφορα,γιατι αγοραζω απο juno d και απο διαφορες εταιρειες ,underground η εναλακτικη μουσικη.Τα παιρνω τα αντιγραφω και στο σιντι παιζει σε player και στο αυτοκινητο.Που να στεινω το laptop να τα ακουω απευθειας ,φασαρια για μενα τουλαχιστον.Εχω το cambridge Azur 840 C οποτε τα κανει σχεδον ολα.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Κατανοώ τον ΄΄πόνο΄΄ σου,καθότι ο ίδιος είχα κρατήσει πενταπλάσια ποσότητα από ασημένια δισκάκια μαζεμένα με μεράκι από την εφηβική ηλικία.

Έστω και αν κανένα μέσο δεν ΄΄πεθαίνει΄΄,στο τέλος αυτό θα συμβεί στους ίδιους τους...συλλέκτες τους θέλουν δε θέλουν.Και τότε είναι αρκετά πιθανόν να επιβαρυνθεί με την υλική παρουσία αυτών των αντικειμένων η καθημερινότητα προσφιλών τους ατόμων που ίσως να μην μοιράζονταν το ίδιο μεράκι για την αναπαραγωγή και την επαφή μαζί τους.

Σε τέτοια περίπτωση είτε θα αφεθούν άχρηστα σε μια γωνιά,είτε θα πουληθούν - χωρίς πολλές διατυπώσεις πάνω στην αξία που είχαν για τον πρότερο κάτοχο - σε κάποιον παλαιοπώλη που θα τα εκμεταλλευθεί δεόντως για να δελεάσει άλλους συλλέκτες κ.ο.κ..Και στα δύο ενδεχόμενα απώλεια χρηστικότητας και ουσιαστικό κέρδος μόνο για τον παλαιοπώλη και όχι για τους καλλιτέχνες ή τον πολιτισμό.

Τροφή για σκέψη...

Τι με νοιάζει κι αν χαθώ
αφού θα `χω γίνει κρίνο
φέρτε μ’ ένα μαντολίνο
 



Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Ότι θες.
Εσύ διαλέγεις, είτε δικάναλο είτε πολυκάναλο.

Δες το user manual, η Sony τα εξηγεί όλα.

Έχει και neo6, που δουλεύει θαυμάσια.

Έχει κύρια έξοδο HDMI (εις διπλούν, μια μόνο για ήχο και μια και για εικόνα και για ήχο), αλλά δε λείπει μια τυπική κοαξιαλ.

Είναι ένα άριστο σύγχρονο τράνσπορτ.

Αυτο διαβαζα μολις τωρα. Ο μονος τροπος να παρει καποιος DSD σημα ειναι μεσω HDMI - αρα να εχει και ντακ με τετοια εισοδο. Ειδαλλως PCM απο coaxial.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Οι σύγχρονοι προ, έχουν υποχρεωτικά HDMI εισόδους και ισοσταθμιση (ντιρακ λάιβ οι "καλοί") και πολλά κανάλια.
 
Last edited:

Μηνύματα
887
Reaction score
884
Καποτε θα πεθαινε και το βινυλιο,του κανανε και κηδεια,Και σημερα μια χαρα ζωντανο κρατιεται.Τιποτα δεν πεθαινει φιλε μου τα παντα θα συνυπαρχουν.Οσο αφορα τους σκληρους δισκους με τα χιλιαδες τραγουδια ειναι αερας,ενα τιποτα.Σε μια στιγμη μπορει να χαθουν τα παντα,επισης δεν κρατας το εργο ενος καλιτεχνη στα χερια σου,εστω και σε cd, με τα εξωφυλλα,πληροφοριες φωτο.Ειναι σαν το βιβλιο,ιδια αξια εχει οταν σου κανουν δωρο ενα βιβλιο και να το ξεφυλιζεις,ιδιο ειναι να το διαβαζεις σε ηλεκτρονικη μορφη;;;Εσυ φιλε μου που εχεις τα χιλιαδες τραγουδια στους σκληρους σου,ελικρινα δεν χεις τιποτα,ΑΕΡΑΣ.Και δεν το λεω σε εσενα προσωπικα,απλα το γραφω με την ευκαιρια να μεταφερθει και στους υπολοιπους που εχουν ετοιμη την απαντηση ,ειτε γραπτως ειτε με φωτο ,ετοιμο τον σκληρο δισκο και το Dac.Εχω και εγω αυτα τα καλουδια και τα αρχεια υψηλης αναλυσης.και απολαμβανω τις τεχνολογικες δυνατοτητες,αλλα ξερω οτι δεν εχω ουσιαστικα τιποτα,καμια επαφη με τον καλιτεχνη,ολα ειναι απροσωπα.
Εγώ μιλούσα για τον θάνατο του λέιζερ της συσκευής...
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Σε αυτά τα λεφτά πάνω κάτω το ίδιο είναι.
Με 100€ παραπάνω ίσως ξεχωρίζει το marantz 6006.
Λάβε σοβαρά υπόψη και ποια εταιρεία έχει αξιόπιστο service στην Ελλάδα.
 

D

Dimkal

Guest
καλησπερα φιλε.
Απ οτι εγραψες, marantz για μενα, οχι όμως αυτο.
Κοιταξε αυτο της τελευταίας γενιας που εχει blueray., παιζει sacd τα παντα, εχει καλο dac και παίρνει αναβαθμιση σε τελεστικα opamps
 

Μηνύματα
15
Reaction score
4
Εγώ πάντως, έχω πολύ περισσότερα από 500 CD στις CD-θήκες μου, τα οποία τα έχω περάσει όλα σε σκληρούς δίσκους, και εύκολα προσβάσιμα (δίπλα στο Sony είναι οι σκληροί και τα CD).

Παρόλα αυτά, από το Sony που σου πρότεινα, ακούω σχεδόν αποκλειστικά Spotify, και κάποια αρχεία υψηλής ανάλυσης από σκληρούς, ενώ τους δίσκους μου (CD) δεν τους έχω χρησιμοποιήσει εδώ και μια 10-ετια, και φυσικά δε τους έχει γευτεί ο οδηγός δίσκου του Sony.

Επί της ευκαιρίας, να τονίσω ότι το Sony διαθέτει εξαιρετικό οδηγό δίσκου. Και τα επαγγελματικά taskam & Denon, φοράνε όλα Sony οδηγό δίσκου, είτε το λένε είτε όχι... ;)
Εχω 500 cd εσυ τι εχεις;;;Για μενα τιποτα δεν εχεις,αυτα που μαζευεις στους σκληρους καμια αξια ουτε οικονομικη ουτε συναισθηματικη,απολυτως τιποτα.Καποιος που εχει 500 σιντι,εχει σκασει φραγκα εχει κοπιασει να τα βρει,εχει ξοδεψει χρονο και χρημα,και τους λες δεν αξιζει;;;;Και γιατι βαζεις οριο το 500;;;Βγηκε απο πουθενα αυτο;;;Ακου εσυ τα ψηφιακα αρχεια αφου σε ικανοποιουν και σεβομαι την επιλογη σου,αλλα ασε τις εξυπναδες του τυπου μεχρι 500 και απο εκει και πανω αξιζει η πιο κατω δεν αξιζει.Και ολοι αυτοι που ζητανε κατι συγκεκριμενο πχ cdplayer και ερχεστε ολοι σαν στρατος και του λετε παρε dac.Οι περισσοτεροι ξερουν τι ζητανε και τι θελουν.Ολα ειναι καλα ολα χρειαζονται,συμφωνα με τα θελω και τις αναγκες του καθενα.
Ετσι ακριβως ειναι,οπως τα λες!Εχω 1200 cd και καμια 800ρια δισκους και το καθε ενα εχει τη δικη του ιστορια.
[DOUBLEPOST=1551125785][/DOUBLEPOST]
Ότι θες.
Εσύ διαλέγεις, είτε δικάναλο είτε πολυκάναλο.

Δες το user manual, η Sony τα εξηγεί όλα.

Έχει και neo6, που δουλεύει θαυμάσια.

Έχει κύρια έξοδο HDMI (εις διπλούν, μια μόνο για ήχο και μια και για εικόνα και για ήχο), αλλά δε λείπει μια τυπική κοαξιαλ.

Είναι ένα άριστο σύγχρονο τράνσπορτ.
Το βρηκα στα 329 euro.Πολυ καλο κι αυτο ........και 60 παραπανω?Να ετσι την παταμε,τι 300,τι 360 και παει λεγοντας!!
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Καλησπερα σε ολους.
Θελω τη βοηθεια σας οσον αφορα στα παρακατω μηχανηματα.
Ειναι για το σπιτι και θελω να επιλεξω ενα απο τα 4.
MARANTZ CD 5005
YAMAHA CDS300
DENON DCD 720AE
DENON PRO DN 300C
Εχω τσεκαρει τα χαρακτηριστικά τους και κλείνω προς MARANTZ, ομως καθενος η αποψη θα μου ειναι σεβαστη.
Καλησπέρα και απο' μένα..... και εγώ προς το MARANTZ θα πήγαινα και ίσως το CD6006.

κάτοχος του και αρκετά ευχαριστημένος. Όσο αναφορά το service δόξα το Θεό δεν έχει χρειαστεί....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.399
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top