Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Μηνύματα
175
Reaction score
0
HD (65 EΥΡΩ)


• Eγγραφή & αναπαραγωγή από όλους τους σκληρούς δίσκους USB
• Με επίχρυσους ακροδέκτες
• Εγγράψτε ένα πρόγραμμα την ώρα που παρακολουθείτε κάποιο άλλο*
• Αποθηκεύστε σε όλους τους σκληρούς δίσκους καθώς και σε άλλα αποθηκευτικά μέσα USB
• Κάνετε παύση σε ένα ζωντανό πρόγραμμα και συνεχίστε την προβολή του από το σημείο που σταματήσατε όποτε θέλετε
• Αποθηκεύστε ως 1000 κανάλια


Πλεονεκτήματα:
Αναπαραγωγή αρχείων:
• μουσικής MP3 / WMA
• εικόνων JPG / BMP
• ταινίαςMPEG / AVI / DIVX
• Ηλεκτρονικός Οδηγός Προγράμματος (7 ημέρες)
• Υπενθύμιση Αγαπημένων Προγραμμάτων
• Γονικό κλείδωμα
• Εμφάνιση Υποτίτλων
• ΤΕLΕΤΕΧΤ (για ψηφιακά κανάλια)

Tεxνικά χαρακτηριστικά:
Αποκωδικοποίηση Εικόνας: MPEG-4 AVC / H.264 ΗP L4 / MPEG-2
Ανάλυση Εικόνας: 1920 x 1080i,1920 x 720p,720 x 576p,720 x 576i, 720 x 480p,720 x 480i
Έξοδος εικόνας: Auto / 4:3 / 16:9
Αποκωδικοποίηση Ήχου: MPEG-1, MPEG-2 (Layer I/II), Dolby Digital (AC-3), AAC και HE-AAC
Περιοχή συχνοτήτων: VHF: 174 - 230 MHz, UHF: 470 - 860 MHz
Εύρος συχνότητας αναζήτησης καναλιών: 6/7/8 MHz
Διαμόρφωση σήματος: QPSK/16QAM/64QAM

Γενικά χαρακτηριστικά:
Τάση λειτουργίας: 230V/50Hz
Κατανάλωση σε λειτουργία: <9W
Κατανάλωση σε αναμονή: <1W
Διαστάσεις: 23εκ. x 4εκ. x 14εκ.
Βάρος: 700γρ.

Είσοδοι / Έξοδοι:

ΕΞΟΔΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ
ΕΙΣΟΔΟΣ/ΕΞΟΔΟΣ ΚΕΡΑΙΑΣ RF
ΕΞΟΔΟΣ ΗΧΟΥ
EΞΟΔΟΣ SCART
ΕΞΟΔΟΣ COMPONENT
ΕΞΟΔΟΣ HDMI


SD (ΜΕ ΜΑΤ ΠΡΟΣΟΨΗ 45 ΕΥΡΩ, ΜΕ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΗ 50 ΕΥΡΩ )


• Με επίχρυσους ακροδέκτες
• Εγγράψτε ένα πρόγραμμα την ώρα που παρακολουθείτε κάποιο άλλο*
• Αποθηκεύστε σε όλους τους σκληρούς δίσκους καθώς και σε άλλα αποθηκευτικά μέσα USB
• Κάνετε παύση σε ένα ζωντανό πρόγραμμα και συνεχίστε την προβολή του από το σημείο που σταματήσατε όποτε θέλετε
• Αποθηκεύστε ως 1000 κανάλια

Πλεονεκτήματα:
Αναπαραγωγή αρχείων:
• μουσικής MP3 / ΟGG
• εικόνων JPG / BMP

• Ηλεκτρονικός Οδηγός Προγράμματος (7 ημέρες)
• ΥπενθύμισηΑγαπημένωνΠρογραμμάτων
• Γονικό κλείδωμα
• Εμφάνιση Υποτίτλων
• ΤΕLΕΤΕΧΤ (για ψηφιακά κανάλια)


Tεxνικά χαρακτηριστικά:
Αποκωδικοποίηση Εικόνας: MPEG-4 AVC / H.264 ΗPL4 / MPEG-2
ΑνάλυσηΕικόνας: 720x576p / 720x576i
Έξοδοςεικόνας: Auto / 4:3 / 16:9
Αποκωδικοποίηση Ήχου: MPEG-1, MPEG-2 (Layer I/II), Dolby Digital (AC-3), AAC και HE-AAC
Περιοχή συχνοτήτων: VHF: 174 - 230 MHz, UHF: 470 - 862 MHz
Εύρος συχνότητας αναζήτησης καναλιών: 6/7/8 MHz
Διαμόρφωσησήματος: QPSK/16QAM/64QAM


Γενικά χαρακτηριστικά:
Τάσηλειτουργίας: 230V/50Hz
Κατανάλωσησελειτουργία: <5W
Κατανάλωσησεαναμονή: <1W
Διαστάσεις: 19εκ. χ 4εκ. χ 15εκ.
Βάρος συσκευής: 600γρ.


Είσοδοι / Έξοδοι:
ΕΞΟΔΟΣΕΙΚΟΝΑΣ
RF IN/LOOP THROUGH
ΕΞΟΔΟΣ ΗΧΟΥ
EΞΟΔΟΣ SCART
ΟΜΟΑΞΟΝΙΚΗ ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΞΟΔΟΣ ΗΧΟΥ
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Την Crystal Audio την ξέραμε μέχρι τώρα στον ήχο, τώρα θα την μάθουμε και στο Video...
οπότε ίσως να γίνει Crystal Video...:109:

πλάκα κάνω βεβαια, ωραίο μηχάνημα φαίνεται και νομίζω το HD είναι πιο cool...:126:
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Και πολύ καλές τιμές αναλογικά με τα φασόν made in China.

Τώρα αυτά τι κρύβουν μέσα τους, δεν ξέρω. :116:

Πείτε κάνενα δικό μας κατάστημα με Crystal Audio να δούμε τι και αν υπάρχει.
 


Μηνύματα
125
Reaction score
3
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Ξέρει κάποιος που μπορούμε να βρούμε τον HD και από που υπάρχουν αυτές οι τιμές?
Στην επίσημη σελίδα τους πάντως δεν υπάρχουν σαν μοντέλα...
 

Μηνύματα
175
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Ξέρει κάποιος που μπορούμε να βρούμε τον HD και από που υπάρχουν αυτές οι τιμές?
Στην επίσημη σελίδα τους πάντως δεν υπάρχουν σαν μοντέλα...
Κωτσόβολος, Ηλεκτονική, Electroworld :)

Σε λίγες μέρες θα ανέβουν και στο νέο ιστότοπο της εταιρείας.
 


Μηνύματα
175
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Για να προλάβω ερωτήσεις, να πω πως mkv μόνο το HD μοντέλο παίζει ΚΑΠΟΙΑ - ΟΧΙ ΟΛΑ και γενικώς σε όλα τα μοντέλα οι ελληνικοί υπότιτλοι δεν υποστηρίζονται. Επίσης το HD μοντέλο υποστηρίζει και NTFS σκληρούς δίσκους.
 


Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Και πολύ καλές τιμές αναλογικά με τα φασόν made in China.
αν προσεξεις καλα,και αυτο στους σχιστοματηδες φτιαχνεται....

παγια η τακτικη,"φτιαχνω κατι μαζικα-πληρωνω-και βαζω το ονομα που θελω επανω.....
τα ιδια κανει και το Πλαισιο με τα τουρμπο-Χ....
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

δυστυχως δεν υπάρχει κάποιο προιόν που δεν φτιάχνεται εκεί στην Απω Ανατολή...
Εχουν γίνει μηχανές παραγωγης τεχνολογίας οι κινέζοι, όλες οι ευρωπαικές και αμερικανικές εταιρίες εξαρτιώνται πλέον απο την Κίνα...
 

Μηνύματα
3.761
Reaction score
2.898
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Να την πω τώρα την κακία?

Μια ανάσα ,πριν από την ημέρα έναρξης της dvbt προβολής στην πρωτεύουσα και μια ελληνική εταιρία , CA , φέρνει δέκτη με τ'όνομά της , που δεν παίζει ελληνικούς υπότιτλους σε h264 (mkv) αρχεία!

Με την υπόσχεση firmware update , ποιος θέλει να γίνει πειραματόζωο?
Μου τη δίνει στα νεύρα που υποτιμούν τόσο πολύ τη media player πλευρά του προϊόντος που θα έπρεπε να αποτελεί ατού σε σχέση με τον εγχώριο ανταγωνισμό (turbox & σια).

Τη γνώμη σας!
 

Μηνύματα
620
Reaction score
4
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

αγόρασα το hd δέκτη το απόγευμα απο το κατάστημα της ηλεκτρονικής στην κηφισιίας απέναντι απο το avenue στο μαρούσι 69€....αρκετά καλή κατασκευή και στιβαρή κατασκευή με ωραίο φινίρισμα και ωραίο design...καμία σχέση με τις πλαστικούρες που έχει βρωμίσει ο τόπος!
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

1ο review θετικό από τον DayDreamer. :403:
Αυτό ακριβώς είναι που έχω σιχαθεί και εγώ. Οι περισσότεροι δέκτες, είναι απαράδεκτοι ποιοτικά σε κατασκευή και εμφάνιση.
Η Crystal Audio κάνει την διαφορά, ακόμα και από τα μοντέλα της Philips ή της Humax που πήρε το μάτι μου.
Από λήψη, απόδοση και χρήση δεν μπορώ να έχω γνώμη μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα ακόμα. Απλά θεωρώ ότι επειδή έχει πάνω το λογότυπο της CA θα είναι μια αξιοπρεπής λύση.

Ο asikamin έχει και αυτός τα δίκια του, αλλά η αντιπροσωπεία προφανώς το έριξε στην αγορά γα να προλάβει την ζήτηση και να είναι κομμάτι της πίτας που θα "φάμε".
Προσωπικά και μόνο, δεν με ενδιαφέρει η χρήση κανενός δέκτη ως media player, γιατί έχω το WD HD TV, είμαι ευχαριστημένος και κάναμε και αμάν να το φέρουμε στα μέτρα μας και να τα διαβάζει όλα και σωστά.
Στο θέμα player. πιο πολύ με νοιάζει τι ψάρια πίανει ως PVR.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
daydreamer μπορεις σε παρακaλω να μας πεις
1)τι λεει σαν pvr
2)αν το time shift του ειναι λειτουργικο;
3)τις εγγραφες σε τι format τις κανει;
 

Μηνύματα
175
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Απαντώντας στον asikamin και σε άλλους...

Συμφωνώ πως είναι πάγια τακτική τα κινέζικα εργοστάσια μιας και η διατήρηση χαμηλής τιμής είναι βασικότατος παράγοντας. Όμως απο το βάζω απλά τη στάμπα μου πάνω, μέχρι στο ορίζω προδιαγραφές ποιότητας κατασκευής υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Η έλλειψη καλής υποστήρηξης multimedia ικανοτήτων όμως κυρίως οφείλεται στη διατήρηση χαμηλού κόστους απόκτησης! Αν θες και καλό τσιπάκι να παίζει όλα mkv και καλή υποστήριξη υποτίτλων σε αυτά, θα ανέβει πολύ η τιμη...
Αποκωδικοποιητή προσιτό ήθελε η εταιρεία, δεν ήθελε μηχάνημα όλα-σε-ένα, ούτε και υπόσχεται κάτι τέτοιο στη συσκευασία, για να μην γίνει κανένας από αυτούς που θα το αποκτήσουν ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ

Δεν κρύβω πως μιλάω "εκ των έσω" μιας και είμαι πλέον ο γραφίστας της εταιρείας και το θέμα το ανοιξα μόνο για να ενημερώσω ως προς την κυκλοφορία των προϊόντων και όχι για διαφήμιση τους. Γιαυτό και δεν τα εκθειάζω παρά μόνο ενημερώνω για τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

:)
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Απαντώντας στον asikamin και σε άλλους...

Συμφωνώ πως είναι πάγια τακτική τα κινέζικα εργοστάσια μιας και η διατήρηση χαμηλής τιμής είναι βασικότατος παράγοντας. Όμως απο το βάζω απλά τη στάμπα μου πάνω, μέχρι στο ορίζω προδιαγραφές ποιότητας κατασκευής υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Η έλλειψη καλής υποστήρηξης multimedia ικανοτήτων όμως κυρίως οφείλεται στη διατήρηση χαμηλού κόστους απόκτησης! Αν θες και καλό τσιπάκι να παίζει όλα mkv και καλή υποστήριξη υποτίτλων σε αυτά, θα ανέβει πολύ η τιμη...
Αποκωδικοποιητή προσιτό ήθελε η εταιρεία, δεν ήθελε μηχάνημα όλα-σε-ένα, ούτε και υπόσχεται κάτι τέτοιο στη συσκευασία, για να μην γίνει κανένας από αυτούς που θα το αποκτήσουν ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ

Δεν κρύβω πως μιλάω "εκ των έσω" μιας και είμαι πλέον ο γραφίστας της εταιρείας και το θέμα το ανοιξα μόνο για να ενημερώσω ως προς την κυκλοφορία των προϊόντων και όχι για διαφήμιση τους. Γιαυτό και δεν τα εκθειάζω παρά μόνο ενημερώνω για τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

:)
Κατανοητά αυτά!

Απλά αυτό που φαίνεται από τα σχόλια είναι ότι μάλλον υπάρχει χώρος στην αγορά και για ένα πιο ικανό μοντέλο με που να παίζει το 95% των mkv και υπότιτλους.

Προσωπικά θα αγόραζα 2 κομμάτια για τις τηλεόράσεις. Καλύτερα να έχω ένα κουτί που μου δίνει DVB-T/MPEG4 μαζί με βασικές media player ικανότητες παρά 2.

Έστω και Γραφίστας να είσαι δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να κάνεις και μια επιχειρηματική πρόταση στους marketing guru της εταιρίας σας... :116:
 

Μηνύματα
175
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Κατανοητά αυτά!

Απλά αυτό που φαίνεται από τα σχόλια είναι ότι μάλλον υπάρχει χώρος στην αγορά και για ένα πιο ικανό μοντέλο με που να παίζει το 95% των mkv και υπότιτλους.

Προσωπικά θα αγόραζα 2 κομμάτια για τις τηλεόράσεις. Καλύτερα να έχω ένα κουτί που μου δίνει DVB-T/MPEG4 μαζί με βασικές media player ικανότητες παρά 2.

Έστω και Γραφίστας να είσαι δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να κάνεις και μια επιχειρηματική πρόταση στους marketing guru της εταιρίας σας... :116:
Συμφωνώ μαζί σου γιατί κι εγώ κάτι τέτοιο θα αγόραζα!

Όλα ξεκινάνε φίλε μου όμως από την τιμή πώλησης που θέλει να έχει η εταιρεία για το προϊόν της ώστε να προσελκύσει τις μάζες! Θέλουμε πχ να βγάλουμε εναν HD mpeg4 στα 65 ευρώ, πιέζουμε ανάλογα το εργοστάσιο για ότι καλύτερο μπορεί να μας βάλει στο προϊόν!

Κι επειδή είμαι πάνω απ όλα γκατζετάκιας (και μέλος των AV forums πολύ καιρό πριν μπω στην εταιρεία) νομίζεις πως δεν τους πίεσα να είναι το προϊόν και πλήρες media player; :D

Τότε όμως θα είχε 120-130 ευρώ (μάζες ΓΙΟΚ)...
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Να την πω τώρα την κακία?

Μια ανάσα ,πριν από την ημέρα έναρξης της dvbt προβολής στην πρωτεύουσα και μια ελληνική εταιρία , CA , φέρνει δέκτη με τ'όνομά της , που δεν παίζει ελληνικούς υπότιτλους σε h264 (mkv) αρχεία!

Με την υπόσχεση firmware update , ποιος θέλει να γίνει πειραματόζωο?
αγόρασα το hd δέκτη το απόγευμα απο το κατάστημα της ηλεκτρονικής στην κηφισιίας απέναντι απο το avenue στο μαρούσι 69€....
.......................
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
stelp ξερεις να μου απαντησεις σαυτες τις ερωτησεις σε παρακαλω;
1)το time shift του ειναι καλο,πως λειτουργει;
2)τις εγγραφες σε τι format τις κανει;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top