Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αν καταστραφουν οι πινακιδες περαν του ενος ετους, οι νεες εκδιδονται απο την εφορια? η λειτουργει ως εδνοιαμεσος του ΥΣ?

Ετσι γενναται η εξης απορια, αν εκδιδεται μαζι με τις νεες πινακιδες νεα αδεια κυκλοφοριας και το αυτοκινητο ειναι πριν του 2011(αν θυμαμαι καλα) οπου ισχυαν τα τελη με βαση τα κυβικα και εκδοθει νεα αυτη θα υπολογιστει με ρυπους?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Απ' ότι κατάλαβα δεν τις καταστρέφουν πιά αλλά μένουν στις εφορίες μπας και τις πάρει κανείς πίσω. :D


Με ρύπους δύσκολο να υπολογιστούν τα παλιότερα.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Δεν ξέρω αν θα ισχύσει αλλα...οπου υπάρχει καπνός....η αλλιώς τι άλλο θα δούμε στα πλαίσια της... ανάπτυξης!

http://www.fpress.gr/aytokinhto/item/14429-ix-diohnoyn-ta-tekmiria--fernoyn-foro-katohis/
IX: Διώχνουν τα τεκμήρια, φέρνουν φόρο …κατοχής
Με μεγάλη ευκολία, τα κυβερνητικά στελέχη φέρονται να έχουν αποφασίσει την κατάργηση των τεκμηρίων για το 2015. Προσοχή όμως, το …τυρί μπορεί να κρύβει… φάκα. Ήδη έχουν πέσει στο τραπέζι προτάσεις για θέσπιση «φόρου κατοχής» έτσι ώστε να σταματήσει το φαινόμενο της κατάθεσης πινακίδων. Θα κρύβει «τσουχτερές» εκπλήξεις το περιουσιολόγιο; Η απάντηση προσεχώς…



Του Γιώργου Κ. Ανδρή

[email protected]

Χρόνια τώρα εισαγωγείς, έμποροι ΙΧ και καταναλωτές προσπαθούν να ανατρέψουν τα άδικα και εξωπραγματικά τεκμήρια που επιβάλλονται στα αυτοκίνητα και τα σκάφη-βάρκες. Μάλιστα πριν λίγους μήνες ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας στην τηλεοπτική εκπομπή «Ενικός» ανακοίνωσε η κατάργηση των τεκμηρίων διαβίωσης καθώς θα είναι έτοιμο το περιουσιολόγιο στο οποίο θα αναγράφονται η κινητή και ακίνητη περιουσία όλων των φορολογουμένων.

Είναι ξεκάθαρο πως τα ακίνητα που θα καταγραφούν θα φορολογούνται βάσει της αντικειμενικής τους αξίας που θα ορίσει το υπουργείο Οικονομικών.

Ωστόσο η μεγάλη έκπληξη αναμένεται να έρθει από την κινητή περιουσία που περιλαμβάνει αυτοκίνητα, σκάφη-βάρκες, ελικόπτερα μέχρι και ιδιωτικά τζετ.

Ο λόγος που αναφερόμαστε σε έκπληξη έχει να κάνει με το γεγονός πως κάποιο στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών έριξε στο τραπέζι την πρόταση που αφορά ειδικά τα αυτοκίνητα και τα σκάφη ώστε το κράτος να σταματήσει να «αιμορραγεί» οικονομικά.

Η πρόταση περιλαμβάνει τη φορολόγηση των αυτοκινήτων και των σκαφών ως πάγιων περιουσιακών στοιχείων ασχέτως αν οι ιδιοκτήτες τους έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας ή τις άδειες εκτέλεσης πλόων τους!

Αν υιοθετηθεί η συγκεκριμένη πρόταση τότε όλοι οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας τους αλλά και οι κάτοχοι σκαφών-βαρκών που έχουν καταθέσει τις άδειες πλόων τους εκεί που τα αυτοκίνητά και σκάφη-βάρκες τους ήταν αφορολόγητα ξαφνικά θα φορολογούνται ως πάγια περιουσιακά στοιχεία!

Με λίγα λόγια από την φορολογική ατέλεια ξαφνικά θα αποτελούν πάγια περιουσιακά στοιχεία που φορολογούνται.

Αλλωστε είναι γνωστό πως όταν κάποιος κάτοχος αυτοκινήτου ή σκάφους καταθέτει την άδεια με την αιτιολογία της προσωρινής ακινησίας δεν αναγράφεται καθόλου στην φορολογική δήλωση. Με το περιουσιολόγιο αυτό δεν θα συμβαίνει καθώς θα καταγράφονται κανονικά ασχέτως αν δεν κυκλοφορούν.

Ωστόσο ο τρόπος φορολόγησής τους ακόμη δεν έχει γίνει γνωστός αλλά το στέλεχος που εισηγήθηκε το συγκεκριμένο μέτρο το παρουσίασε ως αντίμετρο στην αθρόα κατάθεση πινακίδων κυκλοφορίας των ΙΧ και αδειών πλόων στα σκάφη-βάρκες.

Οπως και να έχει το θέμα φαίνεται πως οι απώλειες που έχουν καταγραφεί στον κρατικό προϋπολογισμό ύψους εκατοντάδων εκατ. ευρώ το 2013 έχει ανησυχήσει ιδιαίτερα τα στελέχη του υπουργείου Οικονομικών τη στιγμή που πάνω από 1,1 εκατ. πινακίδες έχουν κατατεθεί στις εφορίες ώστε οι ιδιοκτήτες τους να γλιτώσουν τα υπέρογκα τεκμήρια, τα Τέλη Κυκλοφορίας, το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης (πάνω από 2 λίτρα) αλλά και την υποχρεωτική ασφάλιση ακόμη και αν δεν τα κυκλοφορούν...

 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.097
ΓΛΟΙΩΔΗ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ.......

ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.....
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αν δεν κανω τρομερο λαθος οταν καταθετεις πινακιδες το μονο που γλυτωνεις ειναι τα τελη κυκλοφοριας, τιποτα αλλο. Το ρεπορταζ απλα θελει νσ περάσει ενα μηνυμα και να προκαλέσει αντιδράσεις, και τα καταφέρνει μια χαρά. ....
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Αν δεν κανω τρομερο λαθος οταν καταθετεις πινακιδες το μονο που γλυτωνεις ειναι τα τελη κυκλοφοριας, τιποτα αλλο. Το ρεπορταζ απλα θελει νσ περάσει ενα μηνυμα και να προκαλέσει αντιδράσεις, και τα καταφέρνει μια χαρά. ....
Γλιτώνεις τελη κυκλοφορίας, υποχρεωτική ασφάλεια και αφαιρείται το αυτοκίνητο απο το τεκμήριο διαβίωσης...
Στα χωριά πάντως κυκλοφορούν ουκ ολίγα ΙΧ και αγροτικά χωρίς καθόλου πινακίδες....(η με πινακίδες Liapis style...)
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Και όχι μόνο στην Αθήνα !
Είδα πρίν 2-3 μήνες στην περιοχή μου μεγάλο οικογενειακό αυτοκίνητο του 1997 με πινακίδες με ΔΥΟ Γράμματα ΤΚ - ####
Έχουν και τα Τρίκαλα Λιάπιδες ! ! !
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Γλιτώνεις τελη κυκλοφορίας, υποχρεωτική ασφάλεια και αφαιρείται το αυτοκίνητο απο το τεκμήριο διαβίωσης...
Στα χωριά πάντως κυκλοφορούν ουκ ολίγα ΙΧ και αγροτικά χωρίς καθόλου πινακίδες....(η με πινακίδες Liapis style...)

Στα χωριά δυστυχώς το φαινόμενο είναι πολύ έντονο και φοβάμαι κάθε φορά μην τρακάρω με κάνα τέτοιο γιατί άντε βγάλε άκρη μετά. Πάντως στα χωριά έχουν μειωμένα ασφάλιστρα, δίλιτρο rav πληρώνει περίπου 400 ευρώ το χρόνο, τα αγροτικά φιξ τιμή γύρω στο 100αρικο.

Για το τεκμήριο διαβίωσης δεν είμαι πολύ σίγουρος, σε μερικά sites που έψαξα δεν αναφέρεται αλλά δεν ασχολήθηκα και πολύ...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Αν δεν κανω τρομερο λαθος οταν καταθετεις πινακιδες το μονο που γλυτωνεις ειναι τα τελη κυκλοφοριας, τιποτα αλλο. Το ρεπορταζ απλα θελει νσ περάσει ενα μηνυμα και να προκαλέσει αντιδράσεις, και τα καταφέρνει μια χαρά. ....
Είναι σα να μην υπάρχει. Έχω ένα.

Το ρεπορτάζ μου φαίνεται μούφα. :D
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Το τεκμήριο διαβίωσης δεν εχει σημασία αν δηλώνεις αθροιστικά περισσότερα απο ότι το άθροισμα των τεκμηρίων σου, αν ομως εισαι χαμηλά σε φορολογεί για πλασματικά έσοδα....
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
το 100αρικο που γράφω παραπάνω είναι για τα τέλη κυκλοφορίας και όχι για την ασφάλεια...

πάντως σε κουβέντα που είχα με πωλητή πολυτελούς μάρκας πέρσι που έψαχνα να αγοράσω αυτοκίνητο όταν του είπα πως είναι δυνατόν να ξεπουλάς όσο-όσο το αμάξι σου με δικαιολογία το τεκμήριο η απάντηση ήταν ότι οι περισσότεροι δεν δηλώνουν και δεν θέλουν να δηλώσουν ούτε καν τα ποσά του τεκμηρίου...

Τέλος πάντων, η δική μου γνώμη έτσι κι αλλιώς είναι πιο extreme από αυτή του κράτους.
Όσο το εμπορικό ισοζύγιο μας με τις άλλες χώρες είναι αρνητικό οι κάθε λογής φόροι και τέλη επί μεγάλης αξίας εισαγόμενων αντικειμένων, όπως τα αυτοκίνητα, θα πρέπει να είναι τέτοιοι που μόνο όσοι βγάζουν πραγματικά πολλά λεφτά να μπορούν να τα αγοράσουν. Οι υπόλοιποι με το λεωφορείο, το μετρό, άντε κάνα φτηνιάρικο στα 1000 κ.εκ. και ως εκεί. Αν θέλουμε κάτι καλύτερο να στρωθούμε να δουλέψουμε και να πουλήσουμε και εμείς σε αυτούς προϊόντα αντίστοιχης αξίας και να μην περιμένουμε δίνοντας ντομάτα, καρπούζι και rooms to let να έχουμε όλοι BMW και Mercedes.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
το 100αρικο που γράφω παραπάνω είναι για τα τέλη κυκλοφορίας και όχι για την ασφάλεια...

πάντως σε κουβέντα που είχα με πωλητή πολυτελούς μάρκας πέρσι που έψαχνα να αγοράσω αυτοκίνητο όταν του είπα πως είναι δυνατόν να ξεπουλάς όσο-όσο το αμάξι σου με δικαιολογία το τεκμήριο η απάντηση ήταν ότι οι περισσότεροι δεν δηλώνουν και δεν θέλουν να δηλώσουν ούτε καν τα ποσά του τεκμηρίου...

Τέλος πάντων, η δική μου γνώμη έτσι κι αλλιώς είναι πιο extreme από αυτή του κράτους.
Όσο το εμπορικό ισοζύγιο μας με τις άλλες χώρες είναι αρνητικό οι κάθε λογής φόροι και τέλη επί μεγάλης αξίας εισαγόμενων αντικειμένων, όπως τα αυτοκίνητα, θα πρέπει να είναι τέτοιοι που μόνο όσοι βγάζουν πραγματικά πολλά λεφτά να μπορούν να τα αγοράσουν. Οι υπόλοιποι με το λεωφορείο, το μετρό, άντε κάνα φτηνιάρικο στα 1000 κ.εκ. και ως εκεί. Αν θέλουμε κάτι καλύτερο να στρωθούμε να δουλέψουμε και να πουλήσουμε και εμείς σε αυτούς προϊόντα αντίστοιχης αξίας και να μην περιμένουμε δίνοντας ντομάτα, καρπούζι και rooms to let να έχουμε όλοι BMW και Mercedes.
Δεν διαφωνώ για το απο εδω κι εμπρός, άλλωστε αυτό θα γινόταν απο μόνο του αν είχαμε πάει στην δραχμή, αλλα γι αυτούς που ειχαν αγοράσει οταν τα πράγματα έδειχναν αλλιώς και η οικονομική τους κατάσταση ήταν διαφορετική και σήμερα δεν έχουν γιατι θελεις να τους πάρεις και τα σώβρακα κύριε κράτος;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Δεν διαφωνώ για το απο εδω κι εμπρός, άλλωστε αυτό θα γινόταν απο μόνο του αν είχαμε πάει στην δραχμή, αλλα γι αυτούς που ειχαν αγοράσει οταν τα πράγματα έδειχναν αλλιώς και η οικονομική τους κατάσταση ήταν διαφορετική και σήμερα δεν έχουν γιατι θελεις να τους πάρεις και τα σώβρακα κύριε κράτος;
Γιατί δεν μπορείς να φορολογείς κάποιους έτσι και κάποιους αλλιώς από τη μία, και από την άλλη όταν είσαι σε τόσο απελπιστική ανάγκη για μετρητά τα παίρνεις από όπου μπορείς. Εμένα αυτό θα με πείραζε λιγότερο αν τουλάχιστον αυτά που έπαιρναν τα έδιναν εκεί που έπρεπε, είτε σε αποπληρωμή χρέους για να ξαλαφρώσουν τα παιδιά μου μια ώρα νωρίτερα, είτε σε πραγματικά αναξιοπαθούντες, είτε σε κίνητρα για επενδύσεις ή βελτίωση της αποτελεσματικότητας των κρατικών υπηρεσιών. Δυστυχώς τα έκαναν μειωμένους μισθούς του δημοσίου για όλους.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
καλησπερα ηθελα να ρωτησω εχω ενα αυτοκινητο και εχω καταθεσει πινακιδες εδω και 6 χρονια τι θα πληρωσω για να τις παρω πισω ?ευχαριστω. γιατι μου ειπαν οτι πρεπει να δωσω 6 χρονια τελη.ισχυει?
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Παίδες καλημέρα,

έχω καταθέσει πινακίδες στην εφορία για ένα μηχανάκι και ήρθε η ώρα να τις πάρω πίσω. Τις κατέθεσα Δεκέμβριο 2016, με ΚΤΕΟ σε ισχύ.
Διαβάζω εδώ: https://www.kteohellas.gr/category/210/αρση-ακινησιασ.html
αλλά μπερδεύομαι. Στα δικαιολογητικά αναφέρει:
  1. Βεβαίωση Ακινησίας (το χαρτί που σας έδωσαν από την Δ.Ο.Υ. όταν καταθέσατε την άδεια και τις πινακίδες)
  2. Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο του αιτούντα
  3. Αποδεικτικό πληρωμής τελών κυκλοφορίας.
  4. Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο σε ισχύ
3. Τα πληρώνω επί τόπου στην εφορία;
4. Τι ασφαλιστήριο λέει; Πρώτα δεν πρέπει να πάρω τις πινακίδες και μετά να γίνει το ασφαλιστήριο; Εδώ καλά-καλά δεν ξέρω αν θα έχω την ίδια πινακίδα ή νέα.
Γνωρίζετε κάτι παραπάνω;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Αθάνατη ελληνική γραφειοκρατία....:headbang:

  1. Βεβαίωση Ακινησίας (το χαρτί που σας έδωσαν από την Δ.Ο.Υ. όταν καταθέσατε την άδεια και τις πινακίδες)
  2. Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο του αιτούντα
  3. Αποδεικτικό πληρωμής τελών κυκλοφορίας.
  4. Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο σε ισχύ
Τα 1, 3, 4 θα μπορούσαν, ή μάλλον θα ΕΠΡΕΠΕ να εμφανίζονται αυτόματα στο σύστημα. :mad:

Θέλουν 10 δικαιολογητικά και την φυσική παρουσία κάποιου, για κάτι που θα μπορούσε να γίνει με online αίτηση και αποστολή των πινακίδων στην επιθυμητή διεύθυνση.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Αθάνατη ελληνική γραφειοκρατία....:headbang:


Τα 1, 3, 4 θα μπορούσαν, ή μάλλον θα ΕΠΡΕΠΕ να εμφανίζονται αυτόματα στο σύστημα. :mad:

Θέλουν 10 δικαιολογητικά και την φυσική παρουσία κάποιου, για κάτι που θα μπορούσε να γίνει με online αίτηση και αποστολή των πινακίδων στην επιθυμητή διεύθυνση.
Μα και γω το κόβω να πάρω άδεια για να ασχοληθώ. Ούτε που ξέρω αν και που θα μπλέξω....
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Λογικά πινακίδες θα πάρεις τις ίδιες. Ασφαλιστήριο πρέπει να υπάρχει σε ισχύ με τις παλαιές πινακίδες.
Οσο αφορά στα τέλη κυκλοφορίας , δεν ξέρω . Δλδ τι ακριβώς θέλουν? τα τέλη από το 16 και μετά ή μόνο του 18?
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Λογικά πινακίδες θα πάρεις τις ίδιες. Ασφαλιστήριο πρέπει να υπάρχει σε ισχύ με τις παλαιές πινακίδες.
Οσο αφορά στα τέλη κυκλοφορίας , δεν ξέρω . Δλδ τι ακριβώς θέλουν? τα τέλη από το 16 και μετά ή μόνο του 18?
Λογικά μόνο του 18. Αλλιώς τι νόημα έχει να καταθέσεις πινακίδες;
Θα πάω από κει να ρωτήσω για την ασφάλεια, μη τρέχω και δε φτάνω....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Στα αυτοκίνητα οι πινακίδες δεν καταστρέφονται πιά, και πρέπει να ισχύει το ίδιο και για τα μηχανάκια.
Τέλη φυσικά μόνο του τρέχοντος χρόνου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top