Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Επειδή μπορεί να φανεί χρήσιμο για αρκετούς από εμάς (και όχι μόνο) ας δώσω μερικές πληροφορίες που θα φανούν χρήσιμες και θα μας γλυτώσουν από κόπο.


Επειδή ρώτησα πριν από ένα μήνα στην εφορία, επιβεβαιώνω τα εξής:
Υποθέτουμε πως καταθέτουμε πινακίδες (και άδεια κυκλοφορίας) στην εφορία που υπαγόμαστε.
Για τον 1ο χρόνο μένουν στην εφορία και μετά πάνε οι πινακίδες στο υπουργείο, καταστρέφονται και αν θέλεις να τις ξαναπάρεις, πληρώνεις τέλη για το τρέχον έτος (πχ αν καταθέσεις τώρα τις πινακίδες και πας το 2015 τον Απρίλη για να τις πάρεις πίσω, πληρώνεις μόνο τα τέλη 2015) και στο υπουργείο σου δίνουν νέες πινακίδες και άδεια χωρίς επιβάρυνση.

Βέβαια με την μπορντελοχώρα που ζούμε, μπορεί μετά από 2-3 χρόνια να μυριστούν οι κυβερνώντες φράγκα και στην επανέκδοση να ζητήσουν μαρουλάκι.....



Αναλυτικά....
Αρχικά στην εφορία πρέπει να πάει αυτός στου οποίου το όνομα αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας (και αν δεν μπορεί θα πρέπει με μια υπεύθυνη δήλωση 1599/1986 να εξουσιοδοτεί κάποιον τρίτο).

Εκεί σας δίνουν ένα έντυπο «Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου Ή Μοτοσυκλέτας», εις διπλούν.
Το ένα θα μείνει στην εφορία με τις πινακίδες και την άδεια κυκλοφορίας, το άλλο το κρατάτε εσείς για να μπορέσετε μετά από 2-3-13 χρόνια να εξυπηρετηθείτε ευκολότερα.

Μαζί σας δίνουν και μια δήλωση 1599/1986 που αναφέρετε πως το όχημα υπ' αριθμόν ......... θα φυλάσσεται σε ιδιωτικό περιφραγμένο χώρο/γκαράζ ιδιοκτησίας ........... στη διεύθυνση ........


Για να σας γλιτώσω από την βαβούρα, μπείτε στο site



και κατεβάστε από την κατηγορία «οχήματα» (η 4η κατηγορία)
το έντυπο: «Δήλωση ακινησίας αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας»
(ή απλά κάνετε δεξί κλικ και αποθήκευση του εντύπου στο κρυφό link)


Επίσης τέρμα πάνω υπάρχει η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ( Άρθρο 8 Ν.1599/1986)
(πάλι δεξί κλικ στο κρυφό link και αποθήκευση)

Εκτυπώστε δύο φορές την Δήλωση Ακινησίας και μία φορά την Υπεύθυνη Δήλωση (αν πάει ο ιδιοκτήτης του οχήματος) ή 2 αν πάει κάποιος άλλος στη θέση του.

Στην Υπεύθυνη Δήλωση, μετά την συμπλήρωση των στοιχείων σας, γράφετε το εξής κείμενο:

«θα φυλάξω το υπ' αριθμ.: ................... ΕΙΧ ή ΔΙΧ ή ΦΙΧ όχημα σε ιδιωτικό περιφραγμένο χώρο ή ιδιωτικό γκαράζ ιδιοκτησίας .............. στη διεύθυνση ................. »


Με συμπληρωμένες τις αιτήσεις από το σπίτι, τις πινακίδες και την άδεια υπό μάλης, πάτε στην εφορία (δεν χρειάζονται τα τέλη κυκλοφορίας, φαίνονται στους υπολογιστές της ΔΟΥ. Αν έχετε την απόδειξη, πάρτε την μαζί μην έχει «πέσει» το σύστημα) και καθαρίζετε γρήγορα.





EDIT: Επειδή υπήρξαν πολλά κρούσματα οχημάτων χωρίς πινακίδες στους δρόμους, η εφορία ζητά επιπλέον και το τελευταίο Ε9 στην οποία θα φαίνεται πως σας ανήκει ο χώρος που θα σταθμεύσετε το όχημα μετά την κατάθεση των πινακίδων στην εφορία.

Αν δε το έχετε (πχ το έχετε χάσει) μπορείτε να το εκτυπώσετε στην εφορία στο τμήμα Ε9 (αλλά μην πάτε Παρασκευή γιατί είναι κλειστό. Στην Πάτρα σίγουρα, ρωτήστε τηλεφωνικά στην ΔΟΥ σας ποια μέρα είναι κλειστό το τμήμα)






.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Επειδή μπορεί να φανεί χρήσιμο για αρκετούς από εμάς (και όχι μόνο) ας δώσω μερικές πληροφορίες που θα φανούν χρήσιμες και θα μας γλυτώσουν από κόπο.


Επειδή ρώτησα πριν από ένα μήνα στην εφορία, επιβεβαιώνω τα εξής:
Υποθέτουμε πως καταθέτουμε πινακίδες (και άδεια κυκλοφορίας) στην εφορία που υπαγόμαστε.
Για τον 1ο χρόνο μένουν στην εφορία και μετά πάνε οι πινακίδες στο υπουργείο, καταστρέφονται και αν θέλεις να τις ξαναπάρεις, πληρώνεις τέλη για το τρέχον έτος (πχ αν καταθέσεις τώρα τις πινακίδες και πας το 2015 τον Απρίλη για να τις πάρεις πίσω, πληρώνεις μόνο τα τέλη 2015) και στο υπουργείο σου δίνουν νέες πινακίδες και άδεια χωρίς επιβάρυνση.

Βέβαια με την μπορντελοχώρα που ζουμε, μπορεί μετά από 2-3 χρόνια να μυριστούν οι κυβερνώντες φράγκα και στην επανέκδοση να ζητήσουν μαρουλάκι.....



Αναλυτικά....
Αρχικά στην εφορία πρέπει να πάει αυτός στου οποίου το όνομα αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας (και αν δεν μπορεί θα πρέπει με μια υπεύθυνη δήλωση 1599/1986 να εξουσιοδοτεί κάποιον τρίτο).

Εκεί σας δίνουν ένα έντυπο «Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου Ή Μοτοσυκλέτας», εις διπλούν.
Το ένα θα μείνει στην εφορία με τις πινακίδες και την άδεια κυκλοφορίας, το άλλο το κρατάτε εσείς για να μπορέσετε μετά από 2-3-13 χρόνια να εξυπηρετηθείτε ευκολότερα.

Μαζί σας δίνουν και μια δήλωση 1599/1986 που αναφέρετε πως το όχημα υπ' αριθμόν ......... θα φυλάσσεται σε ιδιωτικό περιφραγμένο χώρο/γκαράζ ιδιοκτησίας ........... στη διεύθυνση ........


Για να σας γλυτώσω από την βαβούρα, μπείτε στο site



και κατεβάστε από την κατηγορία «οχήματα» (η 4η κατηγορία)
το έντυπο: «Δήλωση ακινησίας αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας»
(ή απλά κάνετε δεξί κλικ και αποθήκευση του εντύπου στο κρυφό link)


Επίσης τέρμα πάνω υπάρχει η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ( Άρθρο 8 Ν.1599/1986)
(πάλι δεξί κλικ στο κρυφό link και αποθήκευση)

Εκτυπώστε δύο φορές την Δήλωση Ακινησίας και μία φορά την Υπεύθυνη Δήλωση (αν πάει ο ιδιοκτήτης του οχήματος) ή 2 αν πάει κάποιος άλλος στη θέση του.

Στην Υπεύθυνη Δήλωση, μετά την συμπλήρωση των στοιχείων σας, γράφετε το εξής κείμενο:

«θα φυλάξω το υπ' αριθμ.: ................... ΕΙΧ ή ΔΙΧ ή ΦΙΧ όχημα σε ιδιωτικό περιφραγμένο χώρο ή ιδιωτικό γκαράζ ιδιοκτησίας .............. στη διεύθυνση ................. »


Με συμπληρωμένες τις αιτήσεις από το σπίτι, τις πινακίδες και την άδεια υπό μάλης, πάτε στην εφορία (δεν χρειάζονται τα τέλη κυκλοφορίας, φαίνονται στους υπολογιστές της ΔΟΥ. Αν έχετε την απόδειξη, πάρτε την μαζί μην έχει «πέσει» το σύστημα) και καθαρίζετε γρήγορα.
Μισο λεπτο φιλαρακι μου.Δηλ οταν καταθετεις πινακιδες,(οχι προσωρινη καταθεση)μπορεις να ξαναβγαλεις καινουργιες μετα απο 10 και παραπανω χρονια????Εγω νομιζω οτι σε αναγκαζανε να το πεταξεις το αμαξι.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Μισο λεπτο φιλαρακι μου.Δηλ οταν καταθετεις πινακιδες,(οχι προσωρινη καταθεση)μπορεις να ξαναβγαλεις καινουργιες μετα απο 10 και παραπανω χρονια????Εγω νομιζω οτι σε αναγκαζανε να το πεταξεις το αμαξι.

Αν καταθέσεις τις πινακίδες στην εφορία μπορείς μετά από 10 χρόνια να παραλάβεις τις καινούριες σου (νέος αριθμός και άδεια) και να είσαι ΟΚ.
Αν όμως πας εσύ στο μηχανολογικό (Υπουργείο Συγκοινωνιών) και καταθέσεις πινακίδες, το αμάξι πάει για σκραπ.....
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Re: Απάντηση: Re: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Αν καταθέσεις τις πινακίδες στην εφορία μπορείς μετά από 10 χρόνια να παραλάβεις τις καινούριες σου (νέος αριθμός και άδεια) και να είσαι ΟΚ.
Αν όμως πας εσύ στο μηχανολογικό (Υπουργείο Συγκοινωνιών) και καταθέσεις πινακίδες, το αμάξι πάει για σκραπ.....
οκ ..
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Re: Απάντηση: Re: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.

Αχρείαστη νά ναι βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Ευχαριστούμε!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.962
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Ευχαριστούμε Γιαννάκη! :607:
 

Μηνύματα
1.133
Reaction score
5
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

To πιάσαμε το υπονοούμενο φαν μπόυ...... απλά να υπενθυμίσω κι εγώ (όπως εμμέσως έκανε κι ο Τάκης) οτι υπάρχει και η δυνατότητα οριστικής διαγραφής...

:143:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Προσοχή, υπάρχει EDIT στο πρώτο post, γιατί στην εφορία ζητούν επιπλέον και Ε9.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

...στην εφορία ζητούν επιπλέον και Ε9.
Τι π@πάρες...
Κι αν νοικιάζεις και ο χώρος στάθμευσης δεν φαίνεται στο μισθωτήριο, όπως συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις όταν η στάθμευση γίνεται σε ανοιχτό ελεύθερο χώρο του οικοπέδου (π.χ. αδόμητη επιφάνεια σε συγκροτήματα κατοικιών ή και πολυκατοικιών);
 

Μηνύματα
1.085
Reaction score
1
Αν δεν έχω επίσημο ιδιόκτητο γκαράζ, παρά μόνο την πυλωτή μου, η οποία είναι ανοιχτή, δεν έχω το σπίτι στο όνομά μου ακόμα..., το αμάξι παλιό (1992) και χτυπημένο με 600-900 ευρώ ζημιά, και μέχρι να δώ τί θα (το) κάνω γενικότερα, προκειμένου να μην πληρώσω τα κερατιάτικα τέλη κυκλοφορίας (240πουλα)... Μπορώ να καταθέσω τις πινακίδες και ...βλέπουμε ή όχι;;;
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Αν δεν έχω επίσημο ιδιόκτητο γκαράζ, παρά μόνο την πυλωτή μου, η οποία είναι ανοιχτή, δεν έχω το σπίτι στο όνομά μου ακόμα..., το αμάξι παλιό (1992) και χτυπημένο με 600-900 ευρώ ζημιά, και μέχρι να δώ τί θα (το) κάνω γενικότερα, προκειμένου να μην πληρώσω τα κερατιάτικα τέλη κυκλοφορίας (240πουλα)... Μπορώ να καταθέσω τις πινακίδες και ...βλέπουμε ή όχι;;;

Μπάμπη, κάνε μια ερώτηση στην εφορία σου.
Θεωρώ πως μπορείς να φτιάξεις την υπεύθυνη δήλωση και να λες πως θα παρκάρεις στον χώρο του τάδε (με την Ε9 του τάδε).
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Φίλος με ρώτησε τις προάλλες αν κατάθεση πινακίδων στην εφορία γίνετε και σε αυτοκίνητο που έχουν παρακράτηση κυριότητας. Γνωρίζει κανείς?
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Re: Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Φίλος με ρώτησε τις προάλλες αν κατάθεση πινακίδων στην εφορία γίνετε και σε αυτοκίνητο που έχουν παρακράτηση κυριότητας. Γνωρίζει κανείς?
Δεν μπορει,γιατι πολυ απλα δεν ειναι δικο του,αλλα εκεινου που εκανε την παρακρατηση
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Φίλος με ρώτησε τις προάλλες αν κατάθεση πινακίδων στην εφορία γίνετε και σε αυτοκίνητο που έχουν παρακράτηση κυριότητας. Γνωρίζει κανείς?
Νίκο, κανονικότατα καταθέτει πινακίδες.
Μόνο αν ήθελε ολική διαγραφή (δηλαδή κατάθεση πινακίδων στο Υπουργείο Μεταφορών που θα σήμαινε πως το αυτοκίνητο πάει για σκραπ, κάτι που δεν μπορεί να αποφασίσει ο φίλος σου γιατί δεν είναι δικό του το όχημα) θα υπήρχε θέμα.
Το ότι δεν έχει την κυριότητα του οχήματος, δεν τον υποχρεώνει κανείς να το έχει ή να μη το έχει παρκαρισμένο στο γκαράζ.
100%.
Για να είμαι απόλυτα σίγουρος μόλις ρώτησα και την λογίστριά μου.

Πάει με τα χαρτιά που έχω αναφέρει, με πιθανότερο να μη χρειάζεται το Ε9 που να δείχνει πως ο χώρος στάθμευσης/ακινησίας είναι δικός του. Φαίνεται πως σε πολύ λίγες περιοχές το έχουν ζητήσει (πχ στην Πάτρα).

Διάβασε το πρώτο post, κατέβασε τα χαρτιά που χρειάζεται και πες του ανθρώπου να πάει να καταθέσει πινακίδες.
Μη το αφήσει για αργότερα γιατί θα βρει πάρα πολύ δουλειά στην εφορία.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.107
Reaction score
30.054
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Νίκο, κανονικότατα καταθέτει πινακίδες.
Μόνο αν ήθελε ολική διαγραφή (δηλαδή κατάθεση πινακίδων στο Υπουργείο Μεταφορών που θα σήμαινε πως το αυτοκίνητο πάει για σκραπ, κάτι που δεν μπορεί να αποφασίσει ο φίλος σου γιατί δεν είναι δικό του το όχημα) θα υπήρχε θέμα.
Το ότι δεν έχει την κυριότητα του οχήματος, δεν τον υποχρεώνει κανείς να το έχει ή να μη το έχει παρκαρισμένο στο γκαράζ.
100%.
Για να είμαι απόλυτα σίγουρος μόλις ρώτησα και την λογίστριά μου.

Πάει με τα χαρτιά που έχω αναφέρει, με πιθανότερο να μη χρειάζεται το Ε9 που να δείχνει πως ο χώρος στάθμευσης/ακινησίας είναι δικός του. Φαίνεται πως σε πολύ λίγες περιοχές το έχουν ζητήσει (πχ στην Πάτρα).

Διάβασε το πρώτο post, κατέβασε τα χαρτιά που χρειάζεται και πες του ανθρώπου να πάει να καταθέσει πινακίδες.
Μη το αφήσει για αργότερα γιατί θα βρει πάρα πολύ δουλειά στην εφορία.

Έτσι είναι.

Θέμα με την παρακράτηση έχει μόνο στο συγκοινωνιών σε περίπτωση μεταβολής (μεταβίβασης ή καταστροφής). Με εφορία δεν υπάρχει θέμα, εξάλλου ο υπέρ ου η παρακράτηση δεν αναγράφεται καν στην άδεια, στην οποία υπάρχει απλώς σημείωση της παρακράτησης ως όρου.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Ευχαριστώ, θα το μεταφέρω!
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

εδωσα τις πινακιδες και την αδεια στην εφορια. μετα απο ενα χρονο καταστραφηκαν. τωρα που θελω να διωξω και το μηχανακι απο το γκαραζ μου τι μπορω να κανω?
καταρχας,
1)μπορω να το πουλησω σε καποιον?
2)μπορω να το χρησιμοποιησω σαν οφελος για αποσυρση?
3)μπορω να το στειλω στην ανακυκλωση?

δεν εχω αδεια και πινακιδες γιατι αυτα τα κατεστρεψε η εφορια. μονο το σιδερο εχω που σκουριαζει στο γκαραζ μου. τι μπορω να κανω?

ευχαριστω.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

εδωσα τις πινακιδες και την αδεια στην εφορια. μετα απο ενα χρονο καταστραφηκαν. τωρα που θελω να διωξω και το μηχανακι απο το γκαραζ μου τι μπορω να κανω?
καταρχας,
1)μπορω να το πουλησω σε καποιον?
2)μπορω να το χρησιμοποιησω σαν οφελος για αποσυρση?
3)μπορω να το στειλω στην ανακυκλωση?
δεν εχω αδεια και πινακιδες γιατι αυτα τα κατεστρεψε η εφορια. μονο το σιδερο εχω που σκουριαζει στο γκαραζ μου. τι μπορω να κανω?
ευχαριστω.
Για το οχημα που κατεθεσες πινακίδες στην εφορία,λογω προσωρινής ακινησίας,πρέπει πρώτα να παραλάβεις τις πινακίδες απο την εφορία,(δεν εχει σημασία που καταστράφηκαν-θα σου βγάλουν άλλες) αφού πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας του τρέχοντος έτους και μετα να το μεταβιβάσεις σε άλλον(πουλήσεις).
Για το οχημα που δεν κατέθεσες ακόμα πινακίδες το κάνεις οτι θες.Νομίζω μεχρι την Δευτέρα είναι η προθεσμία για κατάθεση πινακίδων στην εφορία.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Απάντηση: Δήλωση Ακινησίας Αυτοκινήτου ή Μοτοσυκλέτας

Αν το αυτοκίνητο είναι επαγγελματικο (και αγροτικο) τοτε οι πινακίδες για προσωρινή ακινησία, κατατίθενται στην Δ/νση Συκ/νιών (Μηχανολογικό) της περιοχής της έδρας της επιχείρισης.
Και κάτι ακόμα, οι πινακίδες δεν θα καταστρέφονται πια.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top