Δίσκοι βινυλίου από CD

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Καλησπερα σε ολους,

Οπως το χουμε καταλαβει το βινυλιο εχει ερθει ξανα στη "μοδα" και εχουμε ενα σωρο remaster reissue repress παλιων δισκων. Τωρα κατα ποσο αξιζουν αυτα??? Για αρκετους απο αυτους τους δισκους χρησιμοποιηθηκε ως μητρα CD, ή παλι ηχογραφησεις που εγιναν με ψηφιακο τροπο βγαινουν μετα σε βινυλιο.

Αυτο που τουλαχιστον ξερω εγω ειναι οτι ο αναλογικος ηχος εχει περισσοτερη πληροφορια απο τον ψηφιακο, ειναι πιο ολοκληρωμενος ενω ο ψηφιακος παραλειπει συχνοτητες. Τελος παντων αν ξεκινησεις με ψηφιακο ηχο το να τον τυπωσεις βινυλιο δε θα τον κανει αναλογικο. Και οσο το ψαχνω καταλαβαινω οτι αυτη η ιστορια ειναι πολυ πιο παλια, απ οταν πρωτοβγηκε το CD. Το καλο ειναι καποιοι καλλιτεχνες εχουν ξεκινησει να βγαζουν αλμπουμ πρωτα σε βινυλιο, οποτε υποθετω εκει ειναι αλλη ιστορια και μαλλον αξιζει

Ομως τι γινεται με αλμπουμ που βλεπεις οτι πρωτα κυκλοφορησαν σε ψηφιακη μορφη?? 'Η με επανεκδοσεις παλιων δισκων που πολυ πιθανον να χρημοποιησαν ψηφιακη μητρα?? Θα διαφερει καθολου ενας τετοιος δισκος απο ενα CD? Και τελικα που μπορεις να μαθεις ποτε χρησιμοποιηθηκε η αυθεντικη σταμπα του δισκου(οσον αναφορα τις επανεκδοσεις τουλαχιστον) ?

καλο θα ταν να υπηρχε καποιο φορουμ που να ασχολειται με σχολιασμο των επανεκδοσεων και ακομα και καινουριων δισκων για να ξερουμε και τι μας γινεται, γιατι ναι μεν πληρωνεις βινυλιο αλλα τι παιρνεις?? Πειτε και σεις τη γνωμη σας γιατι ερχεται μετα και το διαφορετικο masterring του ηχου που παιζει κι αυτο το ρολο του και πλεον εχω μπερδευτει
 

Μηνύματα
125
Reaction score
147
Ρίξε μια ματιά σε όσα γράφει ο μπάρμπα Μιχάλης στο analogeplanet περί του θέματος, σε γενικές γραμμές το αναλύει σωστά.
http://www.analogplanet.com/content...some-best-proceed-caution#S5VRo86Edr4FQy8o.97
Θέλει μεγάλη προσοχή τι αγοράζουμε και δυστυχώς δεν παρέχουν όλες οι εταιρίες ακριβή πληροφόρηση για τις προδιαγραφές των επανεκδόσεων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.552
Οπως το χουμε καταλαβει το βινυλιο εχει ερθει ξανα στη "μοδα" και εχουμε ενα σωρο remaster reissue repress παλιων δισκων. Τωρα κατα ποσο αξιζουν αυτα???
Φυσικά δεν αξίζουν μία.

Μόδα είναι, όπως το λές.
Ευκαιρία να βγάλουν λεφτά κάποια μαγαζιά.
IMG_20161224_193322.jpg


Βεβαίως όλα αυτά είναι άχρηστα.

Είδα πριν λίγο έναν μεσήλικα περήφανο να δηλώνει συλλέκτης δίσκων βινυλίου, το'λεγε κι η κυρά του. Τσίμπησε η κυρά δώρο δίσκο, κι αυτός περιχαρής αγόρασε πικάπ να τους παίζει:

IMG_20161224_193447.jpg


Το σκηνικό έγινε πριν λίγο μπροστά στα μάτια μου, είχα λιώσει στο γέλιο! :)

Για αρκετους απο αυτους τους δισκους χρησιμοποιηθηκε ως μητρα CD, ή παλι ηχογραφησεις που εγιναν με ψηφιακο τροπο βγαινουν μετα σε βινυλιο.
Φυσικά.

Αυτο που τουλαχιστον ξερω εγω ειναι οτι ο αναλογικος ηχος εχει περισσοτερη πληροφορια απο τον ψηφιακο, ειναι πιο ολοκληρωμενος ενω ο ψηφιακος παραλειπει συχνοτητες.
Αυτά που ξέρεις είναι εντελώς λάθος. Καλύτερα να λες πως δε ξέρεις τίποτα. ;)

Το καλο ειναι καποιοι καλλιτεχνες εχουν ξεκινησει να βγαζουν αλμπουμ πρωτα σε βινυλιο, οποτε υποθετω εκει ειναι αλλη ιστορια και μαλλον αξιζει
Δεν είναι καλό, μόδα είναι, ένας τρόπος να βγάλουν λεφτά. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Αυτο που τουλαχιστον ξερω εγω ειναι οτι ο αναλογικος ηχος εχει περισσοτερη πληροφορια απο τον ψηφιακο, ειναι πιο ολοκληρωμενος ενω ο ψηφιακος παραλειπει συχνοτητες.
Εντελώς ανάποδα.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Αυτά που ξέρεις είναι εντελώς λάθος. Καλύτερα να λες πως δε ξέρεις τίποτα
Σοβαρα? Ειχα ρωτησει καθηγητη πληροφορικης να μου εξηγησει διαφορες και τετοια και το θεωρησα αξιοπιστη πηγη αλλα αφου το λες θα κατσω να ψαξω πιο σοβαρα
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Δεν είναι καλό, μόδα είναι, ένας τρόπος να βγάλουν λεφτά
Δηλαδη καθολου καινουρια βινυλια?? Μονο παλιοι δισκοι?? Υστερα ειναι και καποιοι που υποστηριζουν οτι υπαρχουν επανεκδοσεις που τους αρεσουν καλυτερα απ το πρωτοτυπο, συνηθως λογω καλυτερου mastering. Γενικα εχω ακουσει απο παλιους και καλα διατηρημενους δισκους και μου αρεσε περισσοτεροι απο ψηφιακο ηχο (στο ιδιο ηχοσυστημα εννοειται), αλλα η αγορα καινουριων δισκων ειναι αλλη ιστορια. Δηλαδη πολλοι ειναι απλα μαρκετινγκ και ακουγονται το ιδιο σε CD, αλλα υποθετω οτι υπαρχουν και ποιοτικοι, εκει πως τους ξεχωριζεις? Ειναι ολοι 180 και 200 gram αλλα προς τι? Και συμφωνω πολυ για το καποια μαγαζια
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ειχα ρωτησει καθηγητη πληροφορικης να μου εξηγησει διαφορες και τετοια και το θεωρησα αξιοπιστη πηγη αλλα αφου το λες θα κατσω να ψαξω πιο σοβαρα
Πόσων ετών είσαι; 22;
 



Μηνύματα
37
Reaction score
23
εεε βασικα υποθετω οτι ειχε βασει αυτο που μας ελεγε απλα υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν, μας ειπε οτι οπως ψηφιακα δε μπορεις να απεικονισεις καμια καμπυλη, δηλαδη κι ο κυκλος απο pixel αποτελειται κι αν ζουμαρεις μοιαζει με πολυγωνο, για τον ιδιο λογο δε μπορεις να απεικονισεις σωστα και την καμπυλη των συχνοτητων του ηχου. Δηλαδη αντι να ειναι κανονικη κανπυλη αποτελειται απο πολλες ευθεις που ναι μεν ακουλουν τη γενικη καμπυλη αλλα αποκλινουν, κατι που δε συμβαινει στην αναλογικη καταγραφη του ηχου που ειναι απολυτα πιστη. Κι αυτο λαθος?? Παω να το ψαξω αλλα μου φαινοταν λογικο ειναι η αληθεια
 



Μηνύματα
37
Reaction score
23
Είσαι στην καλύτερη ηλικία για να μάθεις να ευχαριστιέσαι την μουσική που σου αρέσει, χωρίς να σε νοιάζει το μέσον.
οχι δε με νοιαζει το μεσον ακουω απο παντου, αλλα μου εχουν δανεισει μια πολυ καλη συλλογη με δισκους κι απο τοτε αρχισα ν ασχολουμαι με πικαπ κλπ και μου αρεσε ο ηχος τους , καποια στιγμη ομως θα τους επιστρεψω και οπως φαινεται κι απ το θρεντ δεν ξερω αν αξιζει να αγορασω και να φτιαξω δικη μου συλλογη αν οι καινουριοι δισκοι ειναι το ιδιο με το CD.
 
Last edited:


Μηνύματα
37
Reaction score
23
Τίποτα απο τα δυο. Δεν αξίζει.
Συνδρομή Tidal, και τα αγαπημένα σε FLAC HiRes, (αγορά απο hdtracks, primephonic κτλ.)
πανω που αυτη η αποψη ειχε αρχισει να με πειθει, ερχονται σπιτι κατι φιλοι μου, μουσικοι , ακουσαμε δισκο που ο αλλος τον ειχε ακουσει απιστευτα πολλες φορες και "εμεινε" και μου ελεγε πως ηταν κατι το τελειως διαφορετικο, του αρεσε απιστευτα. Βεβαια ο δισκος ηταν παλιος ισως firt press καλα διατηρημενος, και πικαπ και ηχεια αξιοπρεπη. Με εναν δισκο απο επανεκδοση θα συνεβαινε το ιδιο?? Δεν ξερω
 


T

thanasis tsiroukis

Guest
Με τίς επανεκδόσεις μήν ασχολείσαι, καλύτερα να τα έχεις σε ψηφιακό φορμά, ούτως ή άλλως ψηφιακές είναι οι περισσότερες. Για τα original όμως, που πρωτοηχογραφήθηκαν αναλογικά, τότε μόνο βινύλιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.552
Παίρνεις το τυπικό σιντί, του χώνεις λίγο κομπρεσιον (τι λίγο δηλαδή..), πακέτο με μία ρια διαμόρφωση και το πετάς σε συσκευασία βινυλίου να το ακούει ο άλλος από το ..πικάπ του, με την πχ +-6dB απόκριση στο φάσμα (δε του "έκανε" η +-0,1dB του DAC) με υποχρεωτική την ρια ισοστάθμιση (βάλε κι ένα φόνο στειτζ στο σήμα, ποιός ξέρει τι ποιότητας) συν λίγα τσακ τσουκ από σκουπίδια στη βελόνα, πασπαλισμένο με τον στάνταρ αυξημένο θόρυβο ηρεμίας και το μειωμένο διαχωρισμό καναλιών και την ελαττωμένη απόκριση συχνότητας, κι όμως ..αρέσει σε κάποιον από κάποιο ηχείο σε κάποιο χώρο. Τςςς... Θα ήταν 200 γραμμαρίων, έτσι εξηγείται! Χαχαχαχαχα

Καταντάει ανέκδοτο..

mp3 και πολυ σας ειναι..
 
Last edited:

Y

Yiannis_B

Guest
εεε βασικα υποθετω οτι ειχε βασει αυτο που μας ελεγε απλα υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν, μας ειπε οτι οπως ψηφιακα δε μπορεις να απεικονισεις καμια καμπυλη, δηλαδη κι ο κυκλος απο pixel αποτελειται κι αν ζουμαρεις μοιαζει με πολυγωνο, για τον ιδιο λογο δε μπορεις να απεικονισεις σωστα και την καμπυλη των συχνοτητων του ηχου. Δηλαδη αντι να ειναι κανονικη κανπυλη αποτελειται απο πολλες ευθεις που ναι μεν ακουλουν τη γενικη καμπυλη αλλα αποκλινουν, κατι που δε συμβαινει στην αναλογικη καταγραφη του ηχου που ειναι απολυτα πιστη. Κι αυτο λαθος?? Παω να το ψαξω αλλα μου φαινοταν λογικο ειναι η αληθεια
:rolleyes:

Ίσως το παρακάτω video, σε βοηθήσει να καταλάβεις.


Nyquist–Shannon sampling theorem

Sampling is a process of converting a signal (for example, a function of continuous time and/or space) into a numeric sequence (a function of discrete time and/or space). Shannon's version of the theorem states:[2]

If a function x(t) contains no frequencies higher than B hertz, it is completely determined by giving its ordinates at a series of points spaced 1/(2B) seconds apart.

A sufficient sample-rate is therefore 2B samples/second, or anything larger. Equivalently, for a given sample rate fs, perfect reconstruction is guaranteed possible for a bandlimit B < fs/2.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nyquist%E2%80%93Shannon_sampling_theorem
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Το βίντεο είναι το καλύτερο που έχω δει μέχρι τώρα. Όταν ήμουν εγώ στα 18, όλα αυτά μόνο τα διαβάζαμε σε βιβλία και περιοδικά. Άντε να βλέπαμε και καμιά εικόνα. Σήμερα όμως υπάρχουν βίντεο σαν και το παραπάνω που αντικαθιστούν ολόκληρα κεφάλαια διαβάσματος και ώρες σκέψης και οπτικοποίησης αυτού που διαβάσαμε με λίγα λεπτά.
Τέλεια! Η έρευνα, δική σου!
[DOUBLEPOST=1482661252][/DOUBLEPOST]Για να μη πω ότι η παρακολούθηση του παραπάνω βίντεο θα έπρεπε να γίνεται πρωί-μεσημέρι-βράδυ, σα χάπι για μερικούς-μερικούς (Σκαλ και λοιποί...)
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.675
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top