Δίσκοι 78 στροφών

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα υπάρχει κάποιος που γνωρίζει για δίσκους γραμμωφονου; θα έχω κάποιους υποτιθέμενα καλούς δίσκους από την Αμερική και χρειάζομαι βοήθεια
 


Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Καλησπέρα υπάρχει κάποιος που γνωρίζει για δίσκους γραμμωφονου; θα έχω κάποιους υποτιθέμενα καλούς δίσκους από την Αμερική και χρειάζομαι βοήθεια
Θέλει προσοχή το θέμα γιατί τόσο παλιοί δίσκοι έχουν την τάση να σπάνε έυκολα.
Αν πρόκειται ειδικά για κλασσική μουσική που για να γραφτεί ένα έργο χρειαζόντουσαν 6-12 δίσκοι λόγω περιορισμένης διάρκειας του κάθε δίσκου, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός.
Ένας δίσκος να έχει σπάσει, δεν ακούς το έργο πλήρες.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Τι βοήθεια θέλεις; Ως προς τι;
Προς την σπανιότητα και αν υπάρχει ενδιαφέρον προς πώληση αυτών
Καλησπέρα υπάρχει κάποιος που γνωρίζει για δίσκους γραμμωφονου; θα έχω κάποιους υποτιθέμενα καλούς δίσκους από την Αμερική και χρειάζομαι βοήθεια
ενδεικτικά ανεβάζω κάποιους
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
765
Reaction score
964
Λίγο δύσκολο μου ακούγεται να είναι τόσο ευαίσθητοι οι 78αριδες.Μιλαμε για σχεδίων διπλό βάρος από τους 180αριδες, μιας κ οι βελόνες που τους έπαιζαν τότε ήταν σαν πρόκες.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Θέλει προσοχή το θέμα γιατί τόσο παλιοί δίσκοι έχουν την τάση να σπάνε έυκολα.
Αν πρόκειται ειδικά για κλασσική μουσική που για να γραφτεί ένα έργο χρειαζόντουσαν 6-12 δίσκοι λόγω περιορισμένης διάρκειας του κάθε δίσκου, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός.
Ένας δίσκος να έχει σπάσει, δεν ακούς το έργο πλήρες.
Ναι το γνωρίζω αυτό. Ανέβασα κάποιους στην αρχικη μου ανάρτηση
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
Προς την σπανιότητα και αν υπάρχει ενδιαφέρον προς πώληση αυτών
Για αυτά τα δύο θα πρέπει να κατευθύνεις την έρευνα σου στο Discogs και στο eBay.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Λίγο δύσκολο μου ακούγεται να είναι τόσο ευαίσθητοι οι 78αριδες.Μιλαμε για σχεδίων διπλό βάρος από τους 180αριδες, μιας κ οι βελόνες που τους έπαιζαν τότε ήταν σαν πρόκες.
Οι βελόνες που χρησιμοποιούνται για shellac είναι πρόκες.
Και μετά από 3-6 παιξίματα, πετάς τη μία πρόκα και βάζεις καινούργια για να μη χαλάς τα αυλάκια.
 

TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Είχε και hi-end η εποχή, φτιαγμένες από αγκάθια κάκτων.
Οι shellac σπάνε ευκολότερα από vinyl νομίζω. Το υλικό είναι άκαμπτο.
Τέλος πάντων, είναι πολύ εξειδικευμένο υλικό, μόνο συλλέκτες θα μπορούσαν να το εκτιμήσουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.383
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top