Δεν κολλάει....

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλημέρα.Προσπαθώ να κολλήσω,σε ένα καλώδιο cardas mic,άκρα xlr και δεν μπορώ με τίποτα να κολλήσω
τα δύο χρωματιστά (hot & cold) ενώ η γείωση κολλάει κανονικά...Δεν πιάνει η κόλληση πάνω τους με τίποτα..Τι πρέπει να κάνω;:idk:
 




Μηνύματα
325
Reaction score
254
Τρίψε λίγο τους αγωγούς με γιαλόχαρτο ή έναν κόφτη και θα κολλήσει
Ευχαριστώ πολύ.Μου έχει συμβεί ξανά στο παρελθόν,με ένα ζευγάρι φτηνά ακουστικά.Είχε κοπεί το καλώδιο και δεν μπόρεσα να το κολλήσω..το πήγα σε τεχνικό και έβαλε μονωτική ταινία...
Θα δοκιμάσω και θα σου πω...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
Θα πρέπει να δεις το καλαι να "βράσει" και μετά να απομακρύνεις το κολλητήρι
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.215
Reaction score
27.769
Μου έχουν συμβεί δύο περιπτώσεις.

Υπάρχει πιθανότητα να μην είναι χάλκινοι οι αγωγοί αυτοί.
Να είναι χάλκινη μόνο η γείωση.
Υπάρχουν κάποια καλώδια με επικάλυψη τεφλόν και ο αγωγός τους μέσα είναι από κάποιο κράμα και δεν κολλάει το καλάϊ με τίποτα.
Είναι από αισθητήρια σε όργανα θερμοκρασίας.

Επίσης υπάρχουν καρούλια καλάϊ που φέρνουν οι κινέζοι, αλλά δεν κολλάνε καθόλου καλά, ούτε στον χαλκό.
Υποτίθεται ότι υπάρχει κάποιος οικολογικός περιορισμός στις εισαγωγές προϊόντων που περιέχουν μόλυβδο.
Πήρα κι εγώ ένα τέτοιο καρούλι και είδα ότι δεν μπορούσα να κολλήσω, ρώτησα τον κινέζο και μου είπε ότι δεν κολλάνε καλά αυτά.
Τα φέρνουν όμως διότι κάπου αλλού τα χρησιμοποιούν κανονικά.
Δεν κάνουν όμως για καλώδια.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Η γείωση όμως κολλάει κανονικά,αν λέει κάτι αυτό(έχει ασημί χρώμα,τα άλλα δύο έχουν το χρώμα του χαλκού).Τα καλώδια είναι αγορασμένα από συμφορουμίτη,μεταχειρισμένα.Σκέφτηκα και ΄γω το θέμα με το καλάι...
το καλώδιο είναι αυτό....
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πέραν των όσων προειπωθηκαν, εάν δεν ζεσταθεί σωστά το σκληρότερο μέταλλο δεν θα γίνει σωστά η κόλληση.
Προσδιορισε το σωστά.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
IMG_20180923_130542.jpg IMG_20180923_130621.jpg IMG_20180923_130542.jpg Μερικές φωτό....
[DOUBLEPOST=1537698221][/DOUBLEPOST]
Πέραν των όσων προειπωθηκαν, εάν δεν ζεσταθεί σωστά το σκληρότερο μέταλλο δεν θα γίνει σωστά η κόλληση.
Προσδιορισε το σωστά.
15 w είναι.Πως ακριβώς να το προσδιορίσω;
[DOUBLEPOST=1537698360][/DOUBLEPOST]
Θα πρέπει να δεις το καλαι να "βράσει" και μετά να απομακρύνεις το κολλητήρι
Δεν θυμάμαι,είναι η αλήθεια,να βραζει το καλάι,αλλά λιώνει αμέσως μόλις το ακουμπήσω.Θα το δω και θα σου πω...
 

Attachments


Μηνύματα
325
Reaction score
254
View attachment 106004 View attachment 106005 View attachment 106004 Μερικές φωτό....
[DOUBLEPOST=1537698221][/DOUBLEPOST]
15 w είναι.Πως ακριβώς να το προσδιορίσω;
[DOUBLEPOST=1537698360][/DOUBLEPOST]
Δεν θυμάμαι,είναι η αλήθεια,να βραζει το καλάι,αλλά λιώνει αμέσως μόλις το ακουμπήσω.Θα το δω και θα σου πω...
Στη φωτό με τη γείωση έχει γίνει σωστά,έτσι δεν είναι;;Στις άλλες δεν γίνονται ένα σώμα αλλά το καλάι τυλίγεται γύρω από το καλώδιο....
[DOUBLEPOST=1537699065][/DOUBLEPOST]
Τρίψε λίγο τους αγωγούς με γιαλόχαρτο ή έναν κόφτη και θα κολλήσει
Τα καλώδια δουλεύουν,δεν ξέρω σωστά ή όχι,κάποια στιγμή ή σε άλλη ανάλογη περίπτωση θα δοκιμάσω τη συμβουλή σου..8-)
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ειναι ενα συνολο πραγματων που μπορει να μην κολλαει ευκολα
αν εισαι νοτια (γλυφαδα) και γυρω ελα στο στο φτιαξω ( δωρεαν)
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Μἠπως εἰναι Litz ?
Πἐρνα προσεκτικἀ Ρ800 γυαλὀχαρτο σπρὠχνοντας μὀνο προς τα ἐξω,
και μετἀ ασετὀν με βαμβἀκι πἀλι με τον ἰδιο ευλαβικὀ τρὀπο.
Πρὀσεξε με τα βρασἰματα, να μη σου λιὠσουν τα πλαστικἀ.
Αφοὐ κἀνει επαφἠ, και δουλεὐει, ἀστο ὀπως εἰναι.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ναι, δε θα σου χρειαστεί η μεγαλύτερη σκάλα, εχω δοκιμασει και άλλα φτηνά με 30 w ονομαστική αλλά στην πράξη υποδιαιστερα... για ερασιτεχνική χρήση στα λεφτά του είναι το καλύτερο...
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.953
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top