Δεν ξεκινάει ο υπολογιστής - κολλάει στο logo των windows

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Μια στο τόσο μπαίνει και πάλι.
Πως τσεκάρω ram αφού δεν μπουτάρει από φλασάκι?
 

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
Για δοκίμασε

Fix #2: Disable automatic restart on system failure
This option lets you get the exact and complete error message accompanying the Blue Screen of Death by disabling the Automatic Restart option of Windows. Note: this will not fix the boot error you are experiencing in and of itself, but should provide more information that may prove critical in solving the underlying problem.

The option to disable automatic restart on system failure is available from the Advanced Boot Options menu at startup. The instructions below will trigger this behavior, more detailed instructions on disabling automatic restart on system failure are also available in our knowledgebase.

  1. Restart your computer
  2. Wait for your BIOS to complete POST (the screen with your manufacturer logo and/or system information)
  3. Quickly begin tapping F8 repeatedly, until you see the list of boot options
  4. Choose “Disable automatic restart on system failure”
  5. Press Enter and wait for your PC to boot.
What is the message on that screen and what error code does the BSOD display? The information on this Blue Screen of Death is vital to troubleshooting the actual, underlying issue.
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Για δοκίμασε

Fix #2: Disable automatic restart on system failure
This option lets you get the exact and complete error message accompanying the Blue Screen of Death by disabling the Automatic Restart option of Windows. Note: this will not fix the boot error you are experiencing in and of itself, but should provide more information that may prove critical in solving the underlying problem.

The option to disable automatic restart on system failure is available from the Advanced Boot Options menu at startup. The instructions below will trigger this behavior, more detailed instructions on disabling automatic restart on system failure are also available in our knowledgebase.

  1. Restart your computer
  2. Wait for your BIOS to complete POST (the screen with your manufacturer logo and/or system information)
  3. Quickly begin tapping F8 repeatedly, until you see the list of boot options
  4. Choose “Disable automatic restart on system failure”
  5. Press Enter and wait for your PC to boot.
What is the message on that screen and what error code does the BSOD display? The information on this Blue Screen of Death is vital to troubleshooting the actual, underlying issue.
Τζίφος, δεν βγάζει μπλέ οθόνη για να μου πεί το σφάλμα....

Πάντως κάτι άλλο παίζει. Και εξηγώ:
Όταν καταφέρει (μετά απο 4-5 restart που κάνει μόνο του στο logo) να ανοίξει,
ΟΣΑ manual restart και να του πώ να κάνει, τα κάνει με τη μία και δουλεύει κανονικά.
Αν του κάνω turn off, κλείσει και μετά απο 5 δευτερόλεπτα πατήσω το κουμπί, ανοίγει κανονικά.
Αν το αφήσω 10 λεπτά, δεν ανοίγει και κάνει τα ίδια
Λογικά, χωρίς να είμαι και πολύ σχετικός, κάτι παίζει με φορτίο σε πυκνωτές, είτε του mobo είτε του τροφοδοτικού.

Αλήθεια, ποιο τροφοδοτικό να πάρω?????????
 

Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Τζίφος, δεν βγάζει μπλέ οθόνη για να μου πεί το σφάλμα....

Πάντως κάτι άλλο παίζει. Και εξηγώ:
Όταν καταφέρει (μετά απο 4-5 restart που κάνει μόνο του στο logo) να ανοίξει,
ΟΣΑ manual restart και να του πώ να κάνει, τα κάνει με τη μία και δουλεύει κανονικά.
Αν του κάνω turn off, κλείσει και μετά απο 5 δευτερόλεπτα πατήσω το κουμπί, ανοίγει κανονικά.
Αν το αφήσω 10 λεπτά, δεν ανοίγει και κάνει τα ίδια
Λογικά, χωρίς να είμαι και πολύ σχετικός, κάτι παίζει με φορτίο σε πυκνωτές, είτε του mobo είτε του τροφοδοτικού.

Αλήθεια, ποιο τροφοδοτικό να πάρω?????????
Άμεσα δώσε φωτό πυκνωτών κοντά στη CPU. Κι εμένα μου έκανε κόλπα μια παρόμοιας ηλικίας μητρική και μετά από οπτική επιθεώρηση, βρέθηκε φουσκωμένος πυκνωτής. Μετά την αλλαγή του, όλα καλά.
 

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
Πριν πάρεις κάτι, άλλαξε (αν είναι 4-5 ετών) την μπαταρία του motherboard και τσέκαρε και όλα τα καλώδια μέσα, μήπως έχει κουνηθεί κάποιο και μια κάνει επαφή και μια δεν κάνει.

Για τροφοδοτικά έχει και στα μεταχειρισμένα κάποια, δεν νομίζω να χρειάζεσαι μεγαλύτερο από 500W.
 
Last edited:



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Η μπαταρία του BIOS δεν έχει σχέση με αυτό.

Όταν μια στο τόσο μπει, τρέξε το memtest for windows από το hcidesign.com ή το memtest του techpowerup.com

Αν και κάτι μου λέει πως είναι τόσο τέζα οι RAM που με το που πατήσεις run στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα θα έχεις ήδη χιλιάδες errors παρέα με μια μπλέ οθόνη στην συνέχεια.

αν έχει δύο μνήμες τοποθετημένες το λαπτοπ, δοκίμασε να αφήσεις μόνο την μια από τις δύο επάνω και δες τι κάνει.
αν πάλι κολλάει, βγάλε και βάλε την άλλη στην θέση της.
Σπάνια χαλάνε και οι δύο μνήμες ταυτόχρονα.
 


Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Η μπαταρία του BIOS δεν έχει σχέση με αυτό.

Όταν μια στο τόσο μπει, τρέξε το memtest for windows από το hcidesign.com ή το memtest του techpowerup.com

Αν και κάτι μου λέει πως είναι τόσο τέζα οι RAM που με το που πατήσεις run στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα θα έχεις ήδη χιλιάδες errors παρέα με μια μπλέ οθόνη στην συνέχεια.

αν έχει δύο μνήμες τοποθετημένες το λαπτοπ, δοκίμασε να αφήσεις μόνο την μια από τις δύο επάνω και δες τι κάνει.
αν πάλι κολλάει, βγάλε και βάλε την άλλη στην θέση της.
Σπάνια χαλάνε και οι δύο μνήμες ταυτόχρονα.
Το pc έχει 2 gb ram σε δύο slots, 1gb έκαστο. Έκανα καλά που έγραψα 2 επάνω η πρέπει να γράψω 2000?
20200330_171855.jpg
 




Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Μου λέει κάτι κουλά οπότε αναγκαστικά ανοίγω το memtest δύο φορές και βάζω από 1024 mb στο κάθε ένα... Για να δούμε.
20200330_173707.jpg
20200330_173356.jpg
 

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
το mb έχει ενσωματωμένη κάρτα οθόνης?
Αν ναι τότε κάπου στο BIOS, έχει μια ρύθμιση που δίνει RAM στην κάρτα οθόνης.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Σωστά το έβαλες να τρέχει στην 2η απόπειρα που έδωσες 1024 + 1024.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
1000% αν φτάσεις και στα 2 δίχως σφάλματα είμαστε σχεδόν 99% σίγουροι ότι είναι οκ οι μνήμες σου.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μου θυμίζει όλο αυτό τον συνεργάτη μου στο μαγαζί και εμένα.

Μόνο που αυτή τη φορά θα κάνω το συνεργάτη.

-Νάσο mobo είναι
-δοκίμασε αυτό
-Νάσο mobo ειναι
-άλλαξε vga
-Νάσο mobo είναι
-έκανες αυτό, εκείνο, το τάδε?
.......
......
Τελικά mobo είναι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.199
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top