Δεν παίζει ο ενισχυτής..

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Καλημερα παιδιά πριν κάτι ώρες καθώς έπεσα σε μια λακκούβα σταμάτησε να παίζει ο ενισχυτής μουσική ούτε το γουφερ ούτε τα ηχεία μπροστά ενώ οι ανεμιστήρες που έχει ο ενισχυτής πάνω το λαμπάκι του ενισχυτή από πράσινο σβήνει εντελώς τα ανςμηστιρακια συνεχίζουν να δουλεύουν, όταν σβήσω το ράδιο και το ξανά ανοίξω παίζει για ένα δευτερόλεπτο και μετά ξανά το ίδιο ξέρει κανένας τίποτα;
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Μια βιαστική διάγνωση είναι ότι μπαίνει σε προστασία και κλείνει... μην το ανοίγεις άσ το δεί ειδικός!
 



Μηνύματα
12
Reaction score
1
Μήπως έφυγε απ τη θέση της κάποια φίσα λόγω της λακκούβας;
Έκατσα αποσύνδεσα όλα τα καλώδια από μπαταρία γιωση remote τα ηχεία και τα ξανά έβαλα πάνω στον ενισχυτή και μου έκανε ξανά το ίδιο..
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.801
Έκατσα αποσύνδεσα όλα τα καλώδια από μπαταρία γιωση remote τα ηχεία και τα ξανά έβαλα πάνω στον ενισχυτή και μου έκανε ξανά το ίδιο..
Μάλιστα, δεν είναι σύμπτωση πάντως, με τη λακκούβα κάτι έγινε, πιθανολογώ αποσύνδεση ίσως κι εσωτερικά στο σασί του ενισχυτή, μπορεί και το ευαίσθητο συρματάκι της ασφάλειας να κόπηκε, το τσέκαρες;
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Μάλιστα, δεν είναι σύμπτωση πάντως, με τη λακκούβα κάτι έγινε, πιθανολογώ αποσύνδεση ίσως κι εσωτερικά στο σασί του ενισχυτή, μπορεί και το ευαίσθητο συρματάκι της ασφάλειας να κόπηκε, το τσέκαρες;
Και την ασφάλεια μπροστά είδα δεν έχει κάποιο θέμα ... Βάση λογικής όμως δεν θα έπρεπε να κάψει και τις ασφάλειες πάνω στον ενισχυτή; Και εκτός από αυτό εμένα μου φαίνεται περίεργο που όταν ανοίξω το ράδιο θα παίξει για ένα δευτερόλεπτο και μετά θα κλείσει ...
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.801
Και την ασφάλεια μπροστά είδα δεν έχει κάποιο θέμα ... Βάση λογικής όμως δεν θα έπρεπε να κάψει και τις ασφάλειες πάνω στον ενισχυτή; Και εκτός από αυτό εμένα μου φαίνεται περίεργο που όταν ανοίξω το ράδιο θα παίξει για ένα δευτερόλεπτο και μετά θα κλείσει ...
Ωπα αυτό δεν το πρόσεξα αν το γραψες πιο πάνω, αν παίζει για λίγο και μετά κλείνει όπως σου είπαν θέλει έλεγχο από ηλεκτρονικό, εύχομαι να είναι κάτι απλό.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Ωπα αυτό δεν το πρόσεξα αν το γραψες πιο πάνω, αν παίζει για λίγο και μετά κλείνει όπως σου είπαν θέλει έλεγχο από ηλεκτρονικό, εύχομαι να είναι κάτι απλό.
Άστα φίλε δράμα η κατάσταση .... Τώρα σε ηλεκτρονικό λόγο στρατού θα πάει την επόμενη βδομάδα ... Γιατί τα περισσότερα τα έχω τσεκαρει το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να τον ανοίξω να δω τι γίνεται μέσα
 


Μηνύματα
12
Reaction score
1
Υπομονή τότε, δε μπορείς να κάνεις κι αλλιώς.
Ευχαριστώ ρε φιλαράκι ... Τώρα αν δεν βγάλω καμία άκρη με προσπάθεια και αν θα ξέρει κάποιος άλλος εδώ μέσα θα ενημερώσω μόλις πάω να τον δουν να έχουμε μετά μια ιδέα όλοι
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ευχαριστώ ρε φιλαράκι ... Τώρα αν δεν βγάλω καμία άκρη με προσπάθεια και αν θα ξέρει κάποιος άλλος εδώ μέσα θα ενημερώσω μόλις πάω να τον δουν να έχουμε μετά μια ιδέα όλοι
βγάλε τα πάντα όλα δηλ μεγάφωνα, rca και remote πηγής εκτός απ τα καλώδια ρέματος ... με ένα καλωδιάκι ένωσε το remote του ενισχυτή με το + του για ενεργοποιηθεί, δες τι λαμπάκι ανάβει αν πράσινο τότε ο ενισχυτής είναι οκ και υπάρχει κάπου άλλου βραχυκύκλωμα σε μεγάφωνα πιο πιθανόν
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
βγάλε τα πάντα όλα δηλ μεγάφωνα, rca και remote πηγής εκτός απ τα καλώδια ρέματος ... με ένα καλωδιάκι ένωσε το remote του ενισχυτή με το + του για ενεργοποιηθεί, δες τι λαμπάκι ανάβει αν πράσινο τότε ο ενισχυτής είναι οκ και υπάρχει κάπου άλλου βραχυκύκλωμα σε μεγάφωνα πιο πιθανόν
Καλησπέρα φίλε μου το έχω κάνει και αυτό αλλά εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα δύστυχος...
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Καλησπέρα φίλε μου το έχω κάνει και αυτό αλλά εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα δύστυχος...
Το τελευταίο που μπορείς να κάνεις... ξεβίδωσε απο κει που τον έχεις και δοκίμασε έτσι να μην ακουμπάει τπτ πχ πάνω σ ένα χοντρό χαρτόνι... Αν κάνει το ίδιο τότε έχει θέμα ο ενισχυτής.... Επίσης για τι ενίσχυτη μιλάμε?
 




Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Και την ασφάλεια μπροστά είδα δεν έχει κάποιο θέμα ... Βάση λογικής όμως δεν θα έπρεπε να κάψει και τις ασφάλειες πάνω στον ενισχυτή; Και εκτός από αυτό εμένα μου φαίνεται περίεργο που όταν ανοίξω το ράδιο θα παίξει για ένα δευτερόλεπτο και μετά θα κλείσει ...
Ασφάλειες καίγονται,όταν υπάρχει βραχυκύκλωμα
Δεν καίγεται ασφάλεια,όταν κάποιο εξάρτημα αποδήμησε εις Κύριο
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα και τις δύο ασφάλειες που είχε πάνω στον ενισχυτή χωρίς να έχουν κάνει βέβαια και τότε είδα την διαφορά στο μαγαζί που τον πήγα μου είπαν να μην αλλάξω ασφάλειες εγώ άλλαξα και όλα δουλεύουν
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Αν δεν ήταν καμμένες γιατί τις άλλαξες?
Αν υπάρχει καμένη ασφάλεια πάμε κατευθείαν service. Δεν την αλλάζουμε ούτε πειράζουμε κάτι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.213
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top