Δεν τον σηκώνει η ασφαλεια!

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Καλημερα! Πριν λιγες μερες παρέλαβα τον τελικο μου ενισχυτή (Threshold model 4000) μετα απο ενα καλο φρεσκαρισματακι. To προβλημα μου ειναι πως η ασφαλεια του πινακα δεν τον σηκώνει καν και μονο η γραμμή του AC μπορει να τον σηκώσει. Το ιδιο θεμα εχω καμια φορα και με τον Crown psa2 που εχω αλλα λογο του ότι εχει 2 transformers τα οποια ανοιγουν ενα ενα δεν μου πεφτει η ασφαλεια συχνα! Λογικα πρεπει να αλλαξω την ασφαλεια με καποια που στην εκκίνηση αντεχει παραπανω amber?
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Άλλαξε την ασφάλεια (δηλαδή φέρε ηλεκτρολόγο να το κάνει) με μία που να έχει καμπύλη Κ.

Και τι εννοείς μόνο η γραμμή του AC;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Άλλαξε την ασφάλεια (δηλαδή φέρε ηλεκτρολόγο να το κάνει) με μία που να έχει καμπύλη Κ.

Και τι εννοείς μόνο η γραμμή του AC;
Εννοώ μόνο η πρίζα του air condition
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
ΟΚ, κατανοητό τώρα. Η λύση είναι αυτή που είπα. Λογικά η γραμμή του AC δεν έχει ίδια ασφάλεια. Τα Αμπερ μην τα αλλάξεις μόνο την καμπύλη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Υψηλό ρεύμα υπάρχει μόνο κατά την εκκίνηση του μηχανήματος. Με ένα κύκλωμα <<Ομαλής έναρξης>> πριν τους μετασχηματιστές, δεν θα έχεις κάποιο θέμα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τετοιοι ενισχυτες συνηθως εχουν soft start.
Aυτος εχει; Και αν ναι, δουλευει ;
 



Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Άλλαξε την ασφαλή σε πχ 16κ
Η 20κ
Ότι έχει δηλαδή απλά με λίγο περισσότερο ανοχή
Αυτο σκεφτομαι να κανω. Φαντάζομαι η καλωδίωση το αντεχει. Το σπιτι ειναι του 2008 και εχει τριφασικο ρευμα.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Άλλαξε την ασφαλή σε πχ 16κ
Η 20κ
Ότι έχει δηλαδή απλά με λίγο περισσότερο ανοχή
όχι λέμε!!!
την καμπύλη άλλαξε όχι το μέγεθος!!

η Κ είναι για μοτέρ, έχει μεγάλες ανοχές στο ρεύμα εκκίνησης αλλά θα προστατέψει στο βραχυκύκλωμα πριν πάρεις φωτιά.

αν βάλεις 16Α θέλεις 2.5αρι καλώδιο
αν βάλεις 20Α θέλεις 4αρι καλώδιο.
αν δεν έχεις το κατάλληλο καλώδιο παίζεις με την τύχη σου
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εννοώ την καμπύλη .
Το γράφω εάν έχει 16αρα ασφάλεια να βάλει 16κ
Το ίδιο εάν έχει 20αρα να βάλει 20κ
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Τώρα που το ξαναβλέπω όντως αυτό εννοούσες , αλλά με μπέρδεψε η αναφορά σε δύο τιμές .
Όχι τίποτα άλλο αλλά το είδα και αλλού πρόσφατα , να πέφτει η 10Α και να βάζουν 16Α στη θέση της σε 1,5 καρέ αντί να δουν τι μλκ έχουν κάνει.
Βάλε το κ μπροστά να μην μπερδεύομαι
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο ενισχυτής αυτός δεν έχει κύκλωμα <<Ομαλής Έναρξης>> γιατί δεν έχει τοροειδή μετασχηματιστή, που παρουσιάζει κατά την έναρξη εξαιρετικά χαμηλή αντίσταση.
Ενδεχομένως να τραβάνε πολύ ρεύμα κατά τη φόρτιση τους οι πυκνωτές του τροφοδοτικού, λόγο γήρανσης.
 


jm62

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
586
Reaction score
107
Καλημέρα,
Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς είχα και εγώ και είχα καταφύγει όπως εσύ στην αρχή στην λύση της πρίζας του a/c. Εν συνεχεία έφερα ηλεκτρολόγο και μου άλλαξε την ασφάλεια στον πίνακα βάζοντας μεγαλύτερη και από τότε δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
@Retro_Soulman έλα πες τώρα την αλήθεια.
Όταν έγραφες τον τίτλο είχες ένα μικρό χαμόγελο στο πρόσωπο και θυμόσουν τον εαυτό σου πιτσιρικά, όταν έπαιρνες τους ραδιοφωνικούς σταθμους να αφιερώσεις το ΔΕ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ στο λιλί σου.
Όχι πες. ΠΕΣ. Έτσι δεν είναι; :rofl:

Φυσικά χωρίς παρεξήγηση, σου εύχομαι υψηλούς λογαριασμούς της ΔΕΗ με πολλές KW/h ανα μήνα. 😁😆
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Ο ενισχυτής αυτός δεν έχει κύκλωμα <<Ομαλής Έναρξης>> γιατί δεν έχει τοροειδή μετασχηματιστή, που παρουσιάζει κατά την έναρξη εξαιρετικά χαμηλή αντίσταση.
Ενδεχομένως να τραβάνε πολύ ρεύμα κατά τη φόρτιση τους οι πυκνωτές του τροφοδοτικού, λόγο γήρανσης.
Οτι δεν ηταν στα σπεκς αντικαταστάθηκε. Οι μεγαλοι πυκνωτές τροφοδοσίας ηταν στα σπεκς
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οτι δεν ηταν στα σπεκς αντικαταστάθηκε. Οι μεγαλοι πυκνωτές τροφοδοσίας ηταν στα σπεκς
Μετά από τόσα χρόνια και να είναι εντός προδιαγραφών είναι εντελώς απίθανο, ακόμα και αν καθόταν ο ενισχυτής. Θα έλεγα να τους αλλάξεις και αυτούς.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Μετά από τόσα χρόνια και να είναι εντός προδιαγραφών είναι εντελώς απίθανο, ακόμα και αν καθόταν ο ενισχυτής. Θα έλεγα να τους αλλάξεις και αυτούς.
Θα δρομολογηθεί!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top