Δερμάτινη τσόχα πικάπ

Μηνύματα
18
Reaction score
10
Καλησπέρα!

Εχω ακουσει οτι πολυ καλες τσοχες/slipmat ειναι απο φελλο και ακομα καλυτερα απο δερμα. Ισχυει κατι τετοιο; Εχω ενα γνωστο που ασχολειται με δερματα και μπορει να μου κανει ενα στις διαστασεις που ειναι και το λαστιχενιο που εχει απο μαμα. Εχω επισυναψει τις φωτο με αυτο που εχω τωρα και αντιστοιχα το υλικο που θα φτιαχτει. Μαυρο μοσχαρισιο δερμα απο την μια και το ιδιο απο την αλλη πλευρα που ειναι σουέτ.

IMG_20200212_135430.jpg
IMG_20200212_135455.jpg
IMG_20200212_135503.jpg
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Ναι, εκτός από τις τσόχες, ο φελλός και το δέρμα έχουν λιγότερο στατικό ηλεκτρισμό, οπότε θα μαζεύουν και λιγότερη σκόνη. Το θέμα είναι αν εσένα σου ακούγονται και καλύτερα ή χειρότερα. Αν δεν έχουν διαφορά ακόμα καλύτερα.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
10
Ναι, εκτός από τις τσόχες, ο φελλός και το δέρμα έχουν λιγότερο στατικό ηλεκτρισμό, οπότε θα μαζεύουν και λιγότερη σκόνη. Το θέμα είναι αν εσένα σου ακούγονται και καλύτερα ή χειρότερα. Αν δεν έχουν διαφορά ακόμα καλύτερα.
Θα φτιάξω τότε ένα και θα ανεβάσω τις εντυπώσεις..Το πάχος στο ίδιο ακριβώς με το λαστιχένιο; Ήταν 3.5 περίπου χιλιοστά.. Η λίγο μικρότερο;
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Όπως καταλαβαίνω Σταύρο μόλις έφτιαξες το πικάπ και ψάχνεις ήδη βελτιώσεις, από πείρας στα Thorens θα σου πω τις δύο πιο απλές αλλά συνάμα σημαντικές και οικονομικές:
α. Αντικαθιστάς τον πολύ λεπτό και κακής ποιότητας πάτο του πικάπ με άλλον από mdf ή σημύδα 6-9mm, βγάζεις τον original πας σε έναν μαραγκό και του λες να σου φτιάξει πανομοιότυπο με το υλικό και το πάχος που εσύ θέλεις.
β. Αγοράζεις μεταχειρισμένο αλλά σε καλή κατάσταση (πχ. από ebay) μεταλλικό υποπλατώ και αντικαθιστάς το δικό σου που είναι πλαστικό, απλά να προσέξεις να έχει ίδιο πάχος άξονα γιατί κάποια είναι με 7mm και κάποια με 10mm, αν το δικό σου πλαστικό υποπλατώ έχει άξονα ας πούμε 10mm παίρνεις μεταλλικό με αντίστοιχο πάχος άξονα 10mm.
Αυτές είναι οι πιο απλές και σημαντικές βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις για αρχή.
 
Last edited:

Μηνύματα
58
Reaction score
122
Θα φτιάξω τότε ένα και θα ανεβάσω τις εντυπώσεις..Το πάχος στο ίδιο ακριβώς με το λαστιχένιο; Ήταν 3.5 περίπου χιλιοστά.. Η λίγο μικρότερο;
Δεν είμαι σίγουρος, ίσως άλλοι στο φόρουμ να μπορούν να σου απαντήσουν, δεν ξέρω αν βάζοντας κάτι πολύ λεπτό αλλάζει η γωνία που διαβάζει η βελόνα. Υποθέτω αν το κάνεις το ίδιο πάχος ίσως να είναι καλύτερα διότι θα είναι ίδιο πάχος με αυτό που είχε ο κατασκευαστής... Μπορεί να λέω και βλακεία...
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Πολύ σωστά το λες, αν αλλάξει το πάχος του mat χρειάζεται εκ νέου ρύθμιση του vta.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Δεν ξέρω τι λένε οι υπόλοιποι για τον φελλό, αλλά όταν έβαλα ματ από φελλό τρελάθηκα στον στατικό και έκτοτε το έχω παροπλίσει.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.658
Το δερμάτινο είναι ένα καλό υλικό αν είναι "κρούτα" όπως την λένε οι δερματάδες.
Χοντρό μοσχαρίσιο, σκληρό, πολύ ανθεκτικό, αλλά υπάρχει ένα θέμα.
Αν ο χώρος κάποια στιγμή έχει υγρασία, η κρούτα μπορεί να "σκεβρώσει" και να κάνει βουναλάκια και λακκούβες.
Ρώτα τον φίλο σου γι΄αυτό.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- το κάθε ματ είναι διαφορετικό και αναλόγως του πλατό ταιριάζει από πολύ έως καθόλου

- όταν πήγα στον Ορφέα κάποτε για να αγοράσω ένα δερμάτινο ματ ή από φελλό , μου πρότειναν ένα άλλο από βινύλιο το οποίο θα ταίριαζε κατ΄αυτούς καλύτερα στο πλατό μου μάλιστα το εν λόγω ματ ήταν φτηνότερο αυτών που ήθελα

- είναι λοιπόν θέμα ταιριάσματος και όχι παγιωμένης λύσης

- φυσικά πειραματίζομαι με διάφορα diy ματ , αλλά αυτό έχει να κάνει δόκιμες που μου αρέσουν . . . καταλήγοντας πως αντικειμενικές διαφορές ψιλουπάρχουν , το καλύτερο ανήκει στην σφαίρα του υποκειμενικού
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ναι, το ενα χειροτερο απο το αλλο ειναι... οποτε πας στη λιγοτερο κακη λυση..
αν το δεις αναποδα πιο ειναι καλητερο...περαστικα ευχομαι..
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Καλησπέρα!

Εχω ακουσει οτι πολυ καλες τσοχες/slipmat ειναι απο φελλο και ακομα καλυτερα απο δερμα. Ισχυει κατι τετοιο; Εχω ενα γνωστο που ασχολειται με δερματα και μπορει να μου κανει ενα στις διαστασεις που ειναι και το λαστιχενιο που εχει απο μαμα. Εχω επισυναψει τις φωτο με αυτο που εχω τωρα και αντιστοιχα το υλικο που θα φτιαχτει. Μαυρο μοσχαρισιο δερμα απο την μια και το ιδιο απο την αλλη πλευρα που ειναι σουέτ.

View attachment 153724
Aυτό που δείχνεις της Τhorens είναι από τα καλύτερα platter mat που κυκλοφορούν...
συγκρατεί απόλυτα το δίσκο, απορροφά / αποσβένει τους μηχανικούς κραδασμούς που οδεύουν προς την κεφαλή και μειώνει το στατικό ηλεκτρισμό

Τα λεπτά υφασμάτινα ή τσόχινα επιθέματα (slipmats), χρησιμοποιούνται από τους DJs για τη μείωση της τριβής ώστε να συγκρατούν το δίσκο εκεί που θέλουν
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top