Δημιουργία δωματίου home cinema από το μηδεν

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Καλησπέρα σε ολους ,
Εδω και πολλα χρονια ονειρευομουν ξεχωριστο δωματιο home cinema και ηρθε και εμένα η ωρα μου . Πρόκειται για χώρο στο υπογειο που αυτη τη στιγμη είναι στα τσιμέντα . Διάσταση 4 χ 6,35 (22 τ.μ.) . Στο σχέδιο είναι να μπεί προτζέκτορας σε πανί 2,5 μέτρα και σύστημα 5.1.2 με προοπτική 7.2.2 . Παρακάτω επισυνάπτω κάτοψη του χώρου με την τοποθετηση καναπε και ηχείων . Ξερω οτι θα μου πείτε να βαλω οθόνη στο 4 και οχι στο 6,35 αλλά αυτο είναι ανέφικτο λόγω παραθύρων ,πόρτας άρα η συζητηση ξεκινάει με αυτο το δεδομένο.
Οπως φαίνεται στην φωτογραφία υπάρχει μία κολόνα εκεί που θα μπέι το πανί διάστασης 40χ 40 οπότε η σκέψη είναι να κλειστεί με γυψοσανίδα ωστε να πατήσει το πανι επάνω . Θέση θέασης και ακρόασης 2,8 μέτρα με 60 ποντους μεχρι τον πισω τοίχο . Η οροφή είναι 2,85 και θα κατεβει 2,65 με τη μόνωση
Για προβολέα σκέφτομαι να καταφύγω στη λύση ultra short throw.
Ενισχυτής marantz sr 7015 , μπροστινα dali oberon 7 , κεντρικο dali oberon , πίσω dali oberon on wall και ταβανι χωνευτά dali e 60 , sub dali .
Ερωτήσεις
1) Οι 60 πόντοι απο τον πίσω τοίχο είναι μεγάλο πρόβλημα ή μαζέυεται ?
2)Dali sub e 9 ή e 12
3) Ποιά άλλα προβλήματα εντοπίζονται στο χώρο ?
4) Επειδή ακούω πολύ μουσική 70/30 σε σχεση με ταινίες αλλα θελω το cinema και για οικογενειακή χρήση , στη μουσική η μεταβαση απο δικάναλο χαμηλοτερης κατηγοριας σε πολυκαναλο υψηλότερης , θεωρείται αναβαθμιση ? Το τωρινό μου συστημα yamaha r-n602 ,q acoustics 3030i , και sub taga harmony TSW 90 10'' και ακουστικά sennheiser HD 660 s
 

Attachments


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Χρειάζεται τόσο μεγάλος καναπές; καλύτερα ένας ποιο μικρός τουλάχιστον 1 μετρο από τον πίσω τοίχο, ώστε να έχεις και χώρο αργότερα για τα back surround.
Αφού αρχίζεις από το μηδέν καλύτερα να τα κάνεις όλα σωστά. Προσοχή στις καλωδιώσεις. Να προβλέψεις κανάλια για καλώδια ηχείων, τουλάχιστον 2 καλώδια sub, Hdmi για τον προβολέα, και πρίζες. Πολλές πρίζες...
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα φίλε μου, ένα μεγάλο μπράβο για τη προσπάθεια σου, και εύχομαι ότι καλύτερο.
Είσαι από τους λίγους τυχερούς που θα έχουν το προσωπικό τους χώρο για τις ακροάσεις τους είτε είναι για μουσική η για ταινίες.
Πέρα από τα μηχανήματα, ενισχυτές, ηχεία, σαμπ κ.τ.λ θα χρησιμοποιήσεις, καλό θα ήταν πρώτα από όλα να ασχοληθείς ηχητικά με το με το χώρο σου και εννοώ ένα dedicated room.
Δεν είμαι ο ειδικός για να σε βοηθήσει σ' αυτό, αλλά υπάρχουν αρκετοί στο site που θα σου δώσουν σημαντικές συμβολές και οδηγίες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
δεν έχω καταλάβει....
τα ηχεία-ενισχυτή τα έχεις αγοράσει ή τα έχεις σε σκέψη όπως τον προβολέα?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.719
Διάσταση 4 χ 6,35 (22 τ.μ.) . Στο σχέδιο είναι να μπεί προτζέκτορας σε πανί 2,5 μέτρα και σύστημα 5.1.2 με προοπτική 7.2.2 .
Αν οι διαστάσεις είναι πραγματικές, θα μπορούσες να βάλεις την οθόνη στον 4 μέτρων τοίχο και να φτιάξεις ένα ωραιότατο 7.2.4.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
Photos του χώρου ?
Σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να υλοποιηθεί στην 4μετρη πλευρά.

Για το υλικό, καλύτερα να μην κάνεις αγορές στην τύχη αλλά να το αναλάβει κάποιος ειδικός το project έτσι ώστε να μην υπάρχουν κακώς κείμενα, και να εκμεταλλευτείς κάθε σπιθαμή του budget σου που θα διαθέσεις.

Παραλείψεις και λάθη σε τέτοια projects αποδεικνύονται βαριά στο πορτοφόλι στο τέλος.
 

Μηνύματα
371
Reaction score
917
Το μεγαλύτερο πλάτος από ότι το μήκος δεν είναι κακό μη σου πω είναι προτιμότερο.
Απλά τα 4 μέτρα είναι λίγα και η διάταξη μάλλον κακή.
 


Μηνύματα
13
Reaction score
1
δεν έχω καταλάβει....
τα ηχεία-ενισχυτή τα έχεις αγοράσει ή τα έχεις σε σκέψη όπως τον προβολέα?
Δεν τα έχω αγοράσει ακόμα, απλά τα ηχεία απο την ίδια σειρά με έναν σχετικά δυνατό ολοκληρωμένο νομίζω θα έχουν καλό αποτέλεσμα. Δεν θέλω προς το παρόν να μπλέξω με τελικούς, δεν ακούω σε μεγάλες εντασεις.

Αν οι διαστάσεις είναι πραγματικές, θα μπορούσες να βάλεις την οθόνη στον 4 μέτρων τοίχο και να φτιάξεις ένα ωραιότατο 7.2.4.
Στους τοίχους των 4 μέτρων δεν γίνεται να μπει οθόνη. υπαρχουν παράθυρα 3 μέτρα και πόρτα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Δεν τα έχω αγοράσει ακόμα, απλά τα ηχεία απο την ίδια σειρά με έναν σχετικά δυνατό ολοκληρωμένο νομίζω θα έχουν καλό αποτέλεσμα. Δεν θέλω προς το παρόν να μπλέξω με τελικούς, δεν ακούω σε μεγάλες εντασεις.
ωραία....:thumbsup:
μείνε εκεί....θα το δούμε σιγά σιγά...8-)

πες μας κ ένα συνολικό μπάτζετ που μπορείς να διαθέσεις για όλο το πρότζεκτ
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
ωραία....:thumbsup:
μείνε εκεί....θα το δούμε σιγά σιγά...8-)

πες μας κ ένα συνολικό μπάτζετ που μπορείς να διαθέσεις για όλο το πρότζεκτ
Για ηχεια ενισχυτή γύρω στα 5000
Για προτζεκτορα θα δω στο τέλος δεν έχω τρελές απαιτήσεις στο θέμα εικόνας.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
Στους τοίχους των 4 μέτρων δεν γίνεται να μπει οθόνη. υπαρχουν παράθυρα 3 μέτρα και πόρτα.
Δεν εμποδίζουν τα παράθυρα στο να μπεί ηλεκτρική οθόνη στο ταβάνι.
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
ερώτηση

για πόσα άτομα προβλέπεται αυτός ο χώρος?
δηλ πόσα άτομα θα τον επισκέπτονται για ταινίες,μουσική κλπ?
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
ερώτηση

για πόσα άτομα προβλέπεται αυτός ο χώρος?
δηλ πόσα άτομα θα τον επισκέπτονται για ταινίες,μουσική κλπ?
Για μουσική για 2, 3 άτομα για ταινίες 8 με 10 άτομα. Δεν θέλω ούτε να ακούν σωστά ούτε να βλέπουν σωστά τόσα άτομα απλά θέλω να χωράνε να κάθονται. Η θέση ακρόασης για 2 θέλω να είναι όσο πιο σωστή γίνεται.

Ένας αλλός περιορισμός που δεν γίνεται να μπει πανι στα τέσσερα μέτρα είναι ότι το μόνο που υπάρχει ήδη είναι καναπές που δεν χωράει λόγω της μεσαίας κολονας , να μπει κοιτώντας το παράθυρο .
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.525
Reaction score
30.903
Απο την αρχη θα εβαζα ενεργα ηχεια εντος budget με δυο sub - τα μεγαλυτερα δυνατα - θα αγοραζα ενα για αρχη. Sub απο dedicated εταιρεια που κανει sub , δεν υπαρχει κανενας λογος να ειναι της ιδιας εταιρειας με τα αλλα ηχεια .
Κοιτα τα νηματα μετα ενεργα ηχεια πριν αποφασισεις .

Μπορεις να βαλεις φωτο του χωρου ?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Για μουσική για 2, 3 άτομα για ταινίες 8 με 10 άτομα. Δεν θέλω ούτε να ακούν σωστά ούτε να βλέπουν σωστά τόσα άτομα απλά θέλω να χωράνε να κάθονται. Η θέση ακρόασης για 2 θέλω να είναι όσο πιο σωστή γίνεται.

Ένας αλλός περιορισμός που δεν γίνεται να μπει πανι στα τέσσερα μέτρα είναι ότι το μόνο που υπάρχει ήδη είναι καναπές που δεν χωράει λόγω της μεσαίας κολονας , να μπει κοιτώντας το παράθυρο .
8-10 είναι απίστευτα πολλά...και ειδικά για καναπέδες....βόλεψε τους με σκαμπό :p


επειδή δεν είχα διαβάσει το ποστ σου έκανα πολύ πρόχειρα αυτό το σχεδιάκι (έτσι θα έκανα εγώ)
άρα για καμιά 7-8 με και λίγο αγκαλίτσα :biggrin:.....θα πρότεινα το σχέδιο με το μωβ σαν δεύτερο καναπέ και τα μωβ surround έξω από τον κίτρινο κύκλο (τα πίσω λευκά surround θα τα έβαζα εκεί αν είχα μόνο έναν καναπέ οπότε μη τα δίνεις σημασία)

πάνω κάτω μαζί με τις μονώσεις στο πορτοκαλί περίγραμμα
ηχοπερατή με το κεντρικό εντοιχισμένο μαζί με τα subs δεξιά-αριστερά και φουλ μόνωση (αναλόγως αν θέλεις βάζεις 2 subs αν δεν βγαίνουν τα οικονομικά...ένα εντοιχισμένο μπροστά δεξιά ή αριστερά....και ένα κάπου πίσω αλλά σίγουρα θα άφηνα χώρο μπροστά για ένα ακόμα εντοιχισμένο sub ασχέτως αν δεν μπορούσα να το βάλω άμεσα

+φυσικά 4 άτμος τα οποία δεν τα έβαλα γιατί θα γινόταν πουτέιν στο σχέδιο

351205_f933679df63f1dfb01e32ab90afaf5cb.jpg


Υ.Γ.
ΟΥΠΣ σόρρυ....
Τώρα είδα ότι έχεις παράθυρο στα δεξιά στην πλευρά των 4μ....:(

προσωπικά δεν θα χαμπάριαζα και θα το ακύρωνα.... :biggrin:
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top