Δημιουργία Home Studio

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Σχεδιάζω να αγοράσω προϊόντα home studio κι επειδή οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες θα απευθύνομαι στην κοινότητα του AV αν υπάρχει κάποια απάντηση ή λύση.

Ο χώρος είναι ικανοποιητικός, 20-22τμ. Ο ήχος εκτονώνεται, υπάρχουν δύο μπαλκονόπορτες και από την άλλη μεριά πόρτα μεγάλη συρόμενη 2μ που οδηγεί σε άλλο δωμάτιο.

Αγορά ηχείων
2 ηχεία eve307 κι ένα sub. Παρακαλώ την άποψη σας για τα ηχεία και ποια η γνώμη σας για αντίστοιχα ηχεία μέχρι 1000 €/τεμάχιο.
Ο λόγος που επιλέχτηκαν αυτά τα ηχεία είναι εκτός της ηχητικής απόδοσης, ότι είναι οριζόντια, 3 δρόμων, όχι πολύ μεγάλα.
Επίσης την άποψη σας για ένα sub που θα το συνοδεύσει, μου άρεσε πολύ της Dynaudio 18s που έχει δύο sub 9,5'', αλλά 1400 € πολύ ψηλά μου φαίνεται για sub.
Επειδή η αγορά θα γίνει τμηματικά, ελλείψει χρημάτων, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω, αρχικά, το ένα ηχείο της EVE με ενεργό sub από ηχεία pc (creative 7.1).

Αγορά audio interface
Μου άρεσε το tascam series 102i 240 € αλλά δεν μου άρεσε που το κουμπί της έντασης είναι κάτω και σχετικά χωμένο.
Σκέφτηκα σαν εναλλακτική λύση το Black Lion revolution 2x2, 460 € σαν μία premium λύση, αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο ανταποκρίνονται τα καλά χαρακτηριστικά ενός audio interface στην απόδοση μουσικής και κατά πόσο αξίζει η αγορά ενός premium interface.

Αυτά για αρχή .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση, γνώμη. Δεν έχω γνώσεις ειδικευμένου, δεν είχα άλλη φορά home studio ή άλλο ηχοσύστημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Welcome !
Φίλε μου δεν ξέρω εάν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος εδώ .
Ίσως θα βοηθήσουν κάποιες φωτό του χώρου .
Από ότι καταλαβαίνω όλα είναι θέμα καθαρά χρηματικόυ ποσού που μπορείς να διαθέσεις .

Έχεις πάει σε κάποια σχολή ?
Έχεις κανένα φίλο που ασχολείται ?
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Είναι ένα κλασσικό τετράγωνο δωμάτιο περίπου 470χ430 και ύψος κανονικό 270. Αριστερά και δεξιά από το γραφείο έχει διπλές μπαλκονόπορτες. Τα ηχεία θα μπουν μπροστά τους 30-40εκ. Στην άλλη πλευρά του δωματίου, στην πλάτη του γραφείου, εκεί που θα εκτονώνεται ο ήχος υπάρχει συρώμενη πόρτα 2μ (τεχνοτροπία πολυκατοικιών του '80) που οδηγεί σε άλλο δωμάτιο 15τμ περίπου.

Δεν έχω γνώσεις σχολής ή κάποιον ειδικευμένο να με κατευθύνει. Η ενασχόληση μου με τον ήχο προέρχεται από τη δουλειά μου, βιντεοσκοπήσεις, ότι έχω μάθει περί ήχου το έμαθα πρακτικά.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Έχεις πλήρη έλεγχο του δωματίου ?
Μπορείς να διαχειριστείς τον χώρο ανενόχλητος ?
Έχεις γνώσεις κατασκευής μπασοπαγιδων ?
Μπορείς να κλείσεις μόνιμα πχ την πόρτα και να την κάνεις μπαδσοπαγιδα ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Δώσε φωτογραφικό υλικό από το χώρο, επακριβώς που θα μπουν τα ηχεία, και μέτρησε με μεγάλη ακρίβεια την απόσταση ηχείων με θέση ακρόασης.

Νομίζω πως αν δεν ασχοληθείς με το χώρο, θα σου είναι απαραίτητα ακουστικά για στουντιακη χρήση, ώστε να βγάζεις άκρη από εκεί τι γίνεται στη μίξη σου.
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλημέρα ......... καλώς ήρθες στη παρέα μας.
Για καλύτερη διευκόλυνση όλων μας ένα απλό σχεδιάγραμμα με τη θέση ακρόασης και αποσπάσεις.
 



Μηνύματα
9
Reaction score
5
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αλέξανδρε τα dynaudio lyd 48 τα έχω σαν υποψήφια, τα eve τα προτίμησα λόγω μεγέθους, 2woofer 7''. Υπάρχει διαφορά αν διαλέξεις άλλη μάρκα;

Τον χώρο μπορώ να τον διαχειριστώ. Δίπλα βέβαια μένουν άλλοι. Δεν είναι για πολλά ντεσιμπέλ.
Τα ηχεία θα έχουν απόσταση ακρόασης περίπου 80 ως 120εκ. Υπάρχει δυνατότητα να πάνε και στον τοίχο δεξιά αριστερά που εκεί η απόσαση ακρόασης είναι 220εκ περίπου. Δεν τα έχω πάρει ακόμα δεν έχουν μπει σε τελική θέση. Οι ερωτήσεις είναι για να μην πάρω λάθος στην αγορά, γιατί δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις.
Μία κάτοψη του δωματίου είναι αυτή, αν βοηθάει.
Artboard 1.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Αν τον χρησιμοποιήσεις για home studio καλό θα ήταν να ασχοληθείς πρώτα με το χώρο σου αυτό που σου έγραψε και ο @costas EAR και φυσικά αν μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές στη τοποθέτηση του γραφείου.
Σου παραθέτω αυτό να πάρεις μία ιδέα.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Προφανώς σωστά με συμβουλεύεις, να επανατοποθετηθώ.

Σε αυτό το δωμάτιο θα μπει ένα digital πιάνο στη θέση του γραφείου. Το πιάνο θα λειτουργεί μέσω pc σε ηχεία 2.1 creative 15ετίας που ήταν σετ 7.1 στα 90 €.

Έτσι θέλοντας να αλλάξω τα σχεδόν ανύπαρκτα ηχητικά, μπαίνω σε μία διαδικασία συνολικής αποκατάστασης του χώρου με βάση τα ηχητικά. Θεώρησα καλό να ξεκινήσω από τα μόνιτορ. Ίσως να κάνω λάθος. Αλλά ήθελα να επεκταθώ συνολικά στο χώρο με ακουστικά πάνελ κλπ σε δεύτερη φάση.

Οπότε αυτό το δωμάτιο είναι διαθέσιμο, είναι διαχειρίσιμο, μπορούν να επανατοποθετηθούν τα πάντα, απλά δεν θα είναι αποκλειστικά στούντιο, είναι το σαλόνι του σπιτιού και δεν θα παίζει σε τρελές εντάσεις. Κι επειδή τα χρήματα είναι πολλά, οι αλλαγές θα γίνουν σε βάθος χρόνου.

Χρήματα δεν έχουν δαπανηθεί ακόμα, οπότε όλες οι προτάσεις τι να κάνω στην αρχή και τι στη συνέχεια, είναι ανοιχτές.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Ωραίο πράμα να ξεκινάς από την αρχή και χωρίς περιορισμούς διαρρύθμισης του χώρου.
Τα πιο έξυπνα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις στην αρχή ( το οποίο ίσως δεν το καταλαβαίνεις τώρα) είναι να φέρεις στον χώρο σου έναν επαγγελματία να στον μετρήσει και να σε συμβουλέψει
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
- Φέρε άνθρωπο να μετρήσει το χώρο.
- Ξεκίνα από την ηχητική φροντίδα του.
- Αποφάσισε εντάσεις και βρες το/τα subs που θα πάρεις και που θα μπουν.
- Τέλος, τα ηχεία.

Τα ηχεία είναι τελευταία.

Οι εντάσεις που θα δουλεύεις και ο χώρος σαν όγκος θα σου δείξουν τον αριθμό και το μέγεθος τoυ/ των Subs.
Τα Subs θα σου υποδείξουν μετά τα ηχεία.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Η απόσταση ακρόασης που λες (80 ως 120εκ) σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις άριστο ήχο με λίγα λεφτά για τους δορυφόρους.

Όσο μεγαλύτερη η απόσταση ακρόασης, τόσο περισσότερα λεφτά θέλουν οι δορυφόροι.

Τα δορυφορακια που λες είναι μεγάλα για τέτοια απόσταση ακρόασης, είναι λάθος επιλογή.

Ο απολύτως καλύτερος δορυφόρος που μπορείς να πάρεις με λεφτά (ανεξαρτήτως κοστολογίου) σε αυτόν τον πλανήτη για αυτήν την απόσταση ακρόασης, είναι προφανώς αυτος:


Και μετά αυτός:


Ωστόσο μια χαρά θα κάνεις άριστη δουλειά με κάποιον από αυτους:






Τα σαμπ θα σου κοστίσουν περισσότερο.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Αν μου προτείνετε να γίνει πρώτα έλεγχος από ειδικό, γνωρίζετε σε ποια ειδικότητα επαγγελματιών πρέπει να απευθυνθώ; Κι επειδή σίγουρα και σε αυτό τον κλάδο θα υπάρχουν διαβαθμίσεις ποιότητας έχετε να μου προτείνεται κάτι αξιόπιστο;
Και μία τέτοια μελέτη για ένα δωμάτιο διαμερίσματος σε τι μέσο κόστος κυμαίνεται;

Κώστα ευχαριστώ για τις προτάσεις. Επέλεξα μεγαλύτερα ηχεία, γιατί η θέση ακρόασης ναι μεν θα είναι 80-120εκ, αλλά κάποιες φορές θα λειτουργούν και σαν ηχεία δωματίου με τη θέση ακρόασης στην άλλη άκρη του δωματίου 2-3 μ.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
240
δε θα εκανες καλυτερη δουλεια και οικονομικοτερη αν επερνες απλα πολυ καλα ακουστικα;;

edit. γραφαμε μαζι και δε ειδα το τελευταιο ποστ.
εχοντας ομως τα ακουστικα για τη δουλεια σου για ακροαση εχεις περισοτερες επιλογες
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Οπότε αυτό το δωμάτιο είναι διαθέσιμο, είναι διαχειρίσιμο, μπορούν να επανατοποθετηθούν τα πάντα, απλά δεν θα είναι αποκλειστικά στούντιο, είναι το σαλόνι του σπιτιού και δεν θα παίζει σε τρελές εντάσεις.
Οι επεμβάσεις που θα απαιτηθούν για να "έλθει" το δωμάτιο στα σωστά του ως στούντιο είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ασύμβατες με το ρόλο του "σαλονιού του σπιτιού".

Θα γλιτώσεις άπειρο κόπο, χρόνο, πονοκεφάλους και χρήμα, αν κάνεις τις μίξεις σου με ένα καλό ζευγάρι ακουστικών, όπως ήδη σου προτάθηκε.

Καλή συνέχεια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Επειδή η αγορά θα γίνει τμηματικά, ελλείψει χρημάτων, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω, αρχικά, το ένα ηχείο της EVE με ενεργό sub από ηχεία pc (creative 7.1).
Ούτε να το σκεφτείς...

Αγορά audio interface
Μου άρεσε το tascam series 102i 240 € αλλά δεν μου άρεσε που το κουμπί της έντασης είναι κάτω και σχετικά χωμένο.
Σκέφτηκα σαν εναλλακτική λύση το Black Lion revolution 2x2, 460 € σαν μία premium λύση, αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο ανταποκρίνονται τα καλά χαρακτηριστικά ενός audio interface στην απόδοση μουσικής και κατά πόσο αξίζει η αγορά ενός premium interface.
Ας κάνω 2 προτάσεις:



(αν θες ακριβότερα... πάντα υπάρχουν αλλά δεν μπορώ να κρίνω αν θα τα χρειαστείς)
Το τι θα κάνεις με τις 2 επιπλέον εξόδους (έχουν 4) θα το ανακαλύψεις όσο προχωράς :p ;)

Τα ηχεία ακριβώς μπροστά από τις μπαλκονόπορτες δεν είναι καλή ιδέα...
Ή θα απομακρύνεις το γραφείο, πάνω από 1 μέτρο σίγουρα από τις πόρτες (έξτρα μπορείς να έχεις 2 κινητά πάνελ απορρόφησης που θα τα βάζεις πίσω από τα ηχεία όταν αποφασίζεις να κάνεις πιο σοβαρή δουλειά) ή σκέψου να αλλάξεις τελείως προσανατολισμό.

Ο ειδικός /επαγγελματίας σίγουρα θα βοηθήσει... αλλά εγώ δεν τον προτείνω (και ας αφοριστώ από τους υπόλοιπους).
Σιγά σιγά μόνος σου διαβάζοντας, παίζοντας, μιξάροντας κλπ θα καταλάβεις που πάσχεις και θα το βελτιώσεις, έχοντας αποκομίσει και αρκετή γνώση...
Τώρα.... αν είσαι έτοιμος να κυκλοφορήσεις το χιτ που θα τα σπάσει ..αύριο... εντάξει, πάρε ειδικό να πας πιο γρήγορα.

Ηχεία genelec & neumann που σου προτάθηκαν είναι μια χαρά.. μπορείς και πιο φτηνά αλλά στο μέλλον μάλλον θα θελήσεις κάτι καλύτερο...
Διάλεξε κάποιο που πάει πακέτο (οικονομικά) και με ομόσταυλο sub.
Πιθανότατα (σίγουρα) να σου προτείνουν 2 ή 4 sub εδώ που ήρθες :p αλλά μη βιαστείς... 4 sub θελουν επεξεργαστή, σχεδόν ακυρώνεις το audio interface σου και γενικά μπλέκεις.
Ναι, τα 4 ή 8 sub προπσφέρουν πιο ομοιόμορφο μπασο από το ένα.. αλλά θυμήσου, σε μια θέση θα κάθεσαι όταν δουλεύεις... αν καταφέρεις να έχεις σωστό μπάσο στη μία αυτή θέση με ένα, μένεις με ένα.. αλλιώς θα δοκιμάσεις αναγκαστικά με 2.




Βασικά πρέπει να αποφασίσεις αν προτεραιότητα δίνεις στο να φτιάχνεις μουσική ή να ακούς μουσική...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Κώστα ευχαριστώ για τις προτάσεις. Επέλεξα μεγαλύτερα ηχεία, γιατί η θέση ακρόασης ναι μεν θα είναι 80-120εκ, αλλά κάποιες φορές θα λειτουργούν και σαν ηχεία δωματίου με τη θέση ακρόασης στην άλλη άκρη του δωματίου 2-3 μ.
Τα μεγάλα ηχεία πολλαπλών μεγαφωνων, στη μικρή απόσταση ακρόασης που λες, δε θα δουλεύουν καθόλου σωστά.

Στην μικρή απόσταση ακρόασης δουλεύουν σωστά μικρά ηχεία, είτε ομοαξονικά, είτε με πολύ μικρή απόσταση μιντ-γουφερ με τουιτερ.

Στη μεγαλύγερη απόσταση ακρόασης που κάποιες φορές θα χρειαστείς, τα μικρά που σου πρότεινα δε θα έχουν πρόβλημα, εφόσον έχεις τα κατάλληλα σαμπ, αλλά θα χρειαστούν διαφορετικές ρυθμίσεις, δηλαδή θα χρειάζεται άλλο σετ ισοστάθμισης-κρος για κάθε θέση.

Φυσικά το "σωστό" είναι διαφορετικά ηχεία. Γι'αυτό θα δεις σε πολλά στούντιο ένα ζευγάρι μικρά ηχεία στην κονσόλα, κι ένα ζευγάρι ηχεία τέρατα εντοιχισμένα. Το κάθε ζευγάρι πραγματοποιεί άλλη δουλειά.

Στη νιαρφιλντ χρήση, δε θα χρειαστεί τίποτα τρομερό στην ηχητική περιποίηση του χώρου.
Στην μιντφιλντ έως φαρφιλντ, χρειάζεται πολύ σοβαρή ηχητική περιποίηση του χώρου.

Ακουστικά. Είναι πολύ σοβαρή λύση.
Τα ξέρεις τα ακουστικά της Νιούμαν;
 
Last edited:

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας.

Συνεννοήθηκα με ένα γνωστό, να έρθει κάποιος ειδικός να δει το χώρο. Θα ενημερώνω σχετικά.

Να διευκρινίσω ότι δεν παράγω μουσική. Γρατζουνάω τα πλήκτρα και σιγά σιγά μαθαίνω. Η διαδικασία ανανέωσης των ηχητικών έχει να κάνει με το ότι δεν έχω ουσιαστικά. Το ότι ασχολούμαι και επαγγελματικά με βίντεο, άρα και επεξεργασία ήχου, δεν είναι κάτι που χρειάζεται καλά ηχεία. Επηρεάζει λίγο την αγορά interface, υπάρχει λόγος για τη δουλειά μου να έχω έναν καλό ενισχυτή μικροφώνου.

Κατευθύνθηκα σε hifi και από τα καταστήματα μου είπαν να κοιτάξω για στούντιο μόνιτορ αφού ασχολούμαι και με παραγωγή. Κατά τα άλλα τα ηχεία θα παίξουν ρόλο περισσότερο ευχάριστης ακρόασης και αναπαραγωγής από το stage πιάνο, παρά ελέγχου λεπτομερειών μίξης μουσικής παραγωγής.



Για το interface. Ένας φίλος πρότεινε 4 output, προτιμώ να έχω κάτι ειδικά για το χώρο και να μπορεί να μετακινηθεί. Αν φτάσουμε σε ανάγκη για δεύτερο ζευγάρι ηχεία, ή σε ανάγκη 4 εισόδων μικροφώνων, προφανώς θα είναι άλλη συνθήκη, θα μπορεί να αγοραστεί μία φέτα.



Για τα headphones. Σίγουρα Κώστα τα headphones κάνουν καλή δουλειά, έχω ένα Sennheiser momentum, κι έτσι ξεκίνησε η ενασχόληση πριν 5 χρόνια. Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν με τα στουντιακά, αλλά ακούω πολύ καλά από αυτά, αλλά δε γίνεται για όλες τις ώρες.

Για τα ηχεία. Η επιλογή του EVE sc 307 έγινε γιατί θεώρησα ότι 3 δρόμων ηχεία θα μπορούσαν να παίξουν καλύτερα μεσαία - ψηλά. Με δεδομένο ότι θα πάρω sub. Αν αυτό δεν ισχύει, ή ισχύει αν τα woofer είναι πχ κάτω από 5inches καλύτερα να κατευθυνθώ σε άλλα, πχ της Dynadio Lyd48 που μου προτάθηκε. Επίσης αν μπορούσατε σε χοντρικές γραμμές να μου περιγράψετε τις διαφορές ενός ηχείου 3 δρόμων με 2, δηλ. αν θα μπορούσα να δω τα ηχεία στυλ Adam AX8.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top