Διάβρωση καλωδίων μάλλον από υγρασία.....τι κάνουμε;

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Έχω ένα σύστημα 5.1 (Pioneer VSX-519-K, μπροστά Magnat 1000 & 250 κεντρικό και πίσω τα tannoy fusion 2). Τα καλώδια που έχω είναι καλώδια 2,5μμ τα οποία στην αρχή είχαν ένα όμορφο χρώμα εσωτερικά χαλκού και ασημιού ανά κανάλι (είναι διάφανα και φαίνεται). Μετά από κάμποσο χρόνο κτήσης περίπου 9 χρόνια τα καλώδια έχουν αλλάξει χρώμα μέσα στο καλώδιο (μαυρίλες) και όσο καλώδιο είναι εκτός πάνω στις συνδέσεις επίσης χάνει πολύ εύκολα το χρώμα του και μαυρίζει. Το σπίτι έχει υγρασία εσωτερικά όπως όλα τα σπίτια αλλά όχι κάτι extreme. Από τι λέτε να γίνετε αυτό και θα ήθελα μια άποψη αν αυτό στην συνέχεια θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στα διάφορα μέρη του συστήματος (ενισχυτής - ηχεία) και αν θα χάσουν στην ποιότητα ήχου. Πάντως χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι έχουν χάσει στην ακουστική καθαρότητα τους σε σχέση με πριν.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Απο αυτά που περιγράφεις καταλαβαίνω οτι υπάρχει σοβαρή οξείδωση του χαλκού και αυτό είναι πρόβλημα. Μάλιστα η οξείδωση ειναι και ο βασικός εχθρός ενος φθηνού καλωδίου το οποίο μπορεί να λειτουργήσει σωστά για μερικούς μήνες αλλά μετά πάει περίπατο η ποιότητα του.Θέλω να πω οτι βασικός λόγος να αγοραστεί καλό καλώδιο και επίχρυσα διχαλα ή μπανάνες ειναι ακριβώς αυτός να παραμείνει δηλαδή η σύνδεση ενισχυτή ηχείου σε καλή κατάσταση για κάποια χρόνια. Η σύσταση του καλωδίου απο πλευράς μετάλλων (αναφερομαι σε ευγενή μέταλλα και επίδραση στον ήχο) κατα την δική μου γνώμη έχει δευτερεύντα ρόλο η διατηρηση των ιδιοτήτων ειναι το ζητούμενο.
Ο Μπλάτσιος έχει γράψει ένα κορυφαίο άρθρο περι αυτού.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
..... στην αρχή είχαν ένα όμορφο χρώμα εσωτερικά χαλκού και ασημιού ανά κανάλι (είναι διάφανα και φαίνεται). ..
Πως γίνεται να έχει και μπρούτζινο και ασημένιο χρώμα ο αγωγός?
Δεν βάζετε μια φωτό του καλωδίου?

Μαυρίλα σε επάργυρο καλώδιο δεν δημιουργεί πρακτικά πρόβλημα ηχητικό, μόνο αισθητικό.
Οξείδωση του χαλκού με τον χρόνο είναι συνηθισμένο, λύνεται με κόψιμο του εκτεθειμένου τμήματος και ξεγύμνωμα νέου αγωγού.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.461
Από τι λέτε να γίνετε αυτό
Πήρε αέρα η μόνωση του καλωδίου, ήρθε ο χαλκός σε επαφή με το οξυγόνο και μαύρισε. Πρώτη διδάξασα η Monster, τη 10ετία του '80... :D

Αν οι συνδέσεις είναι σφιχτές, άστο όπως είναι. Άμα δε βαριέσαι, άλλαξέ τα ολα με καινούργιο.

https://www.skroutz.gr/s/10061253/Belden-Cable-2x2-5mm-Ατερμάτιστο-1m-46381.html
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το καλώδιο έχει αγοραστεί από το Praktiker σε καλούμπα και είναι της ΗΛΕΜ. Μάλλον κάποιο είδος χρωματισμού έχει για να φαίνεται ο διαχωρισμός των καναλιών. Δεν έχω εικόνα γιατί είμαι στην δουλειά. Το BELDEN βγαίνει σε καλούμπα γιατί θα χρειαστώ διάφορα μεγέθη;

Σας ευχαριστώ,
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Τα μπροστινά είναι ίδιο μήκος τα πίσω είναι ίδιο μήκος αλλά πιο μακριά από τα δύο μέτρα που βλέπω σε διάφορα eshops.

Βρήκα μια παρόμοια φώτο με το δικό μου.


Σκεφτείτε το παραπάνω καλώδιο με μαυρίλες μέσα στο πλαστικό όχι μόνο σε όσο εξέχει.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Τα μπροστινά είναι ίδιο μήκος τα πίσω είναι ίδιο μήκος αλλά πιο μακριά από τα δύο μέτρα που βλέπω σε διάφορα eshops.

Βρήκα μια παρόμοια φώτο με το δικό μου.


Σκεφτείτε το παραπάνω καλώδιο με μαυρίλες μέσα στο πλαστικό όχι μόνο σε όσο εξέχει.
Άρα ο ένας αγωγός είναι χάλκινος και ο άλλος επικασιτερομένος (και όχι επάργυρος)
 

Μηνύματα
630
Reaction score
575
Είχα αγοραστεί τέτοιο καλώδιο περίπου το 95... Ένα κομμάτι που αποθηκευτηκε καινούργιο (σε βαλιτσάκι μέσα) ήταν πράσινο εσωτερικά μετά από 20 χρόνια. Απλά το αλλάζεις...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ε........τι να πεις......
κομπανιες σαν την xlo πριν 14 χρονια πουλαγαν καλωδια και ο χαλκος ηταν φορα παρτιδα
γιατι υποστηριζε οτι το καλυτερο διηλεκτρικο ειναι ο αερας....
και ασχετα τι υποστηριζαν οι..α...της xlo......
ο χαλκος της δεν μαυριζε.....δεν λεω μπορει να εχει φαει βερνικι.........
μπορει.....αλλα
...οταν χακαρα τα rca της......βερνικι στα τελειωματα δεν ειχε.........
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top