Διάταξη 5.1.4

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Επειδή είμαι σε φάση ανακαίνισης και θα βάλω γυψοσανίδα στο ταβάνι προκειμένου να μπουν 4 χωνευτά ηχεία για atmos, θα θελα λίγο τη βοήθειά σας.

Μπαίνω στο site της Dolby για διάταξη 5.1.4 και βλέπω 2 σχεδιαγράμματα. Στο ένα σχεδιάγραμμα τα top rear (ηχεία νούμερο 7) βρίσκονται μπροστά απ΄τα surround (ηχεία νούμερο 5), δηλαδή τα L, R και surround σχηματίζουν ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο βρίσκονται και τα 4 atmos, στο δεύτερο τα top rear βρίσκονται εκτός του πλαισίου, δηλ.πίσω απ' τα surround. Παραθέτω τα δύο αρχεία.

upload_2018-9-27_17-5-2.png


upload_2018-9-27_17-5-25.png

Τι ισχύει παιδιά? Που ακριβώς μπαίνουν τα top rear? Μπροστά ή πίσω απ' τα surround?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Πριν αρχίσει η μπουρδολογία, εξαρτάται απο το ύψος του ταβανιού. Εσύ θα επιλέξεις θέσεις με μοίρες, που εξαρτώνται επίσης απο τη διασπορά των ηχείων που θα εγκαταστήσεις.

Άσε που τα surrounds μπορεί να μη βολεύουν στις 110°, και να στηθούν σε λιγότερες ή περισσότερες μοίρες.
Οπότε το σχέδιο είναι πολύ λογικά, σχετικό.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Οκ, καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά μου φαίνεται κάπως παράταιρο τα top rear να είναι πίσω από τα surround, έξω δηλαδή απ' το νοητό πλαίσιο που σχηματίζουν τα κάτω ηχεία.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.706
Επειδή είμαι σε φάση ανακαίνισης και θα βάλω γυψοσανίδα στο ταβάνι προκειμένου να μπουν 4 χωνευτά ηχεία για atmos, θα θελα λίγο τη βοήθειά σας.

Μπαίνω στο site της Dolby για διάταξη 5.1.4 και βλέπω 2 σχεδιαγράμματα. Στο ένα σχεδιάγραμμα τα top rear (ηχεία νούμερο 7) βρίσκονται μπροστά απ΄τα surround (ηχεία νούμερο 5), δηλαδή τα L, R και surround σχηματίζουν ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο βρίσκονται και τα 4 atmos, στο δεύτερο τα top rear βρίσκονται εκτός του πλαισίου, δηλ.πίσω απ' τα surround. Παραθέτω τα δύο αρχεία.

View attachment 106297

View attachment 106298
Τι ισχύει παιδιά? Που ακριβώς μπαίνουν τα top rear? Μπροστά ή πίσω απ' τα surround?
Οι τελευταίες οδηγίες για 5.1.4 δείχνουν για τοποθέτηση των surround (ηχεία 5) σε γωνία 110-130 μοίρες σε σχέση με την θέση ακρόασης:



Το αν θα έρθουν μπροστά ή πίσω από τα Atmos back (ηχεία 7) εξαρτάται από τη γωνία τοποθέτησής τους (125, 135 ή 150 μοίρες), όπως φαίνεται στο τρίτο διάγραμμα.

https://www.dolby.com/us/en/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide.html
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
Έχεις καταλήξει στα ηχεία?
αν ναι...δες πόση διασπορά δίνουν στα σπεκς...και μετά το συζητάμε
αν πάλι δεν έχεις αποφασίσει
δώσε μπάτζετ,θέση ακρόασης κλπ κλπ να δούμε τι μπορεί να μπει:)
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Δεδομένου ότι κάτω έχω Dali (Zensor 7, 3 και vokal), λόγω ομοιογένειας λέω να μείνω με την ίδια εταιρεία (Phantom E-60).

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση βέβαια καλοδεχούμενη. Όσον αφορά το budget, ταβάνι αυτό των Phantom E-60. Ε μην μου στοιχίσουν τα atmos πιο πολλά από τα κάτω.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν θα κανεις δουλεια με δαυτα ....πιθανον

για κανε μας μια κατοψη με μετρα και θεση ακροασης .....και που θα μπουν τα 2 sur

ποιον AV εχεις ;
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Sorry για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά τρέχω σε κουζινάδες, αλουμινάδες κλπ. Επισυνάπτω 2 φωτογραφίες του χώρου σε 3D. Η θέση ακρόασης είναι ανάμεσα στο τζάκι και την κολόνα. Τα surround θα μπουν το ένα στην κολόνα (για την ακρίβεια είναι μισό δοκάρι, μισό κατασκευή από γυψοσανίδα) και το άλλο δίπλα απ' το τζάκι (γυψοσανίδα και αυτό). Επειδή είναι κατασκευές από γυψοσανίδα, λέω να αφήσω εσοχές ούτως ώστε να μπουν τα ηχεία μέσα (Zensor 3). Κάτοψη περιμένω από τον μηχανικό να μου ετοιμάσει, αλλά χονδρικά, η θέση ακρόασης είναι κοντά στα 4 μέτρα, ενώ η απόσταση μεταξύ των 2 surround ηχείων κοντά στα 3,5 μέτρα.

Ψάχνοντας λοιπόν για ηχεία atmos τα οποία θα μπουν χωνευτά σε γυψοσανίδα στο ταβάνι, έπεσε το μάτι μου σε αυτά https://www.cnet.com/products/polk-audio-mc80/specs/

Είναι πιο φθηνά από τα Dali Phantom E-60, και έχουν πολύ καλές κριτικές. Μπορεί να καταλάβει κανείς αν πληρούν τις προδιαγραφές για ηχεία atmos (αναφορικά με διασπορά κλπ)? Μήπως είναι overkill το 8αρι woofer απ' τη στιγμή που τα κυρίως ηχεία έχουν 7αρι?
Σαλόνι 1.jpg Σαλόνι 2.jpg
 


Μηνύματα
319
Reaction score
547
Ε όχι βέβαια. Ένα ακόμα, κάπου θα το βόλευα :)

By the way, η πρόσκληση ισχύει
[DOUBLEPOST=1540926294][/DOUBLEPOST]Συμπληρώνω, ύψος ταβανιού στα 2.75 μ., το οποίο θα κατέβει λίγο με την κατασκευή της γυψοσανίδας.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Επισυνάπτω κάτοψη του χώρου.

Ο καναπές (θέση ακρόασης) μάλλον θα΄ρθει λίγο πιο πίσω.
Ερωτήσεις:
1) Σύμφωνα με τις οδηγίες της Dolby, ας υποθέσουμε ότι τοποθετούμε τα top front atmos στις 30 μοίρες. Τα top rear μπαίνουν υποχρεωτικά στις 150 μοίρες? Ή οπουδήποτε μεταξύ 125 και 150?
Κατ' επέκταση, ας πούμε ότι βάζω τα top front στις 55 μοίρες. Το ιδανικό είναι να βάλω τα πίσω στις 125, ή όπου βολεύει μεταξύ 125 και 150?

2) Τα ηχεία που γλυκοκοιτάω https://www.adorama.com/pkamc80.html έχουν mounting depth 9,37 εκατοστά. Πόσο κάτω πρέπει να κατέβει η γυψοσανίδα για να μην έχω θέμα? 11, 12 εκατοστά? Πρέπει να έχει "αέρα" από πίσω το ηχείο να αναπνέει ή δεν παίζει ρόλο?
ΚΑΤΟΨΗ.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
1) Σύμφωνα με τις οδηγίες της Dolby, ας υποθέσουμε ότι τοποθετούμε τα top front atmos στις 30 μοίρες. Τα top rear μπαίνουν υποχρεωτικά στις 150 μοίρες? Ή οπουδήποτε μεταξύ 125 και 150?
Κατ' επέκταση, ας πούμε ότι βάζω τα top front στις 55 μοίρες. Το ιδανικό είναι να βάλω τα πίσω στις 125, ή όπου βολεύει μεταξύ 125 και 150?
Θα τα τοποθετούσα αυστηρά σε ίδιες, και μαζεμένες, μοίρες μεταξύ τους απο τη θέση ακρόασης.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Όταν λες μαζεμένες, φαντάζομαι εννοείς 55 τα μπροστά και 125 τα πίσω.

Οκ, μήπως τυγχάνει να γνωρίζεις και για το θέμα της γυψοσανίδας?
 


Μηνύματα
319
Reaction score
547
Δεν πειράζει. Σε ευχαριστώ!

Κάποιος θα χει βάλει χωνευτά σε γυψοσανίδα να μας πει, δεν μπορεί!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εγω θα εβαζα 4 ηχεια υψους οπως ειναι η τετραδα σου κατω...
... δλδ πανω απο τα L-R-SL-SR ....και δεν θα ειχα ηχεια σε γυψοσανιδα.....;)

111.jpg
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μιλαω για στησιμο που θα ακους υπεροχα ολα τα forma

και επειδη τα SL-SR ειναι οσο πρεπει πισω απο την θεση ακροασης θα παιζεις εξαιρετικα ....
 


Μηνύματα
319
Reaction score
547
auro3d για να είμαστε ακριβείς
Ναι, χάριν συντομίας auro.

Δεν θέλω να ανοίξω πάλι αυτή την κουβέντα παιδιά. Γνωρίζω ότι ο φίλος kefalas είναι λάτρης της εν λόγω τοποθέτησης.

Προτιμώ όμως να στήσω σύμφωνα με τις οδηγίες της Dolby, όπου υπάρχει πληθώρα τίτλων.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top