Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
R1 & GSX-R 1000 εναντίον GT-R (βελτιωμένου σαφώς!!) από στάση μέχρι τελικής..!
Πετάχτηκε μπροστά εξ' αρχής λόγω τετρακίνησης κ δεν το έπιασαν πουθενά..!
Φέρτε μου ενα Η2-R τώρα..!:mad:

 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Γρήγορος ναί.. ριψοκίνδυνος ναι.. Ανεγκέφαλος ναι..
Ghost Rider 2 με τίποτα! μα με τίποτα!!!:cool:

 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Λίγα λές μάλλον...Ανευθυνός και επικίνδυνος για τους άλλους. Σε εγκληματικό βαθμό.
Εννοείται!!
Μπορεί να φαντάζει εντυπωσιακό για όσους το βλέπουν εκ του ασφαλούς στις οθόνες των υπολογιστών & τηλεοράσεων τους, αλλά οι συνθήκες κάτω από τις οποίες υλοποιήθηκε αυτό το "εγχείρημα" χρήζουν σκληρής αντιμετώπισης από τον νόμο με τουλάχιστον φυλάκιση για τους πρωταγωνιστές!
Αλλο κλειστή ελεγχόμενη διαδρομή βλέπε (Isle Of Man), κ άλλο δημόσιοι δρόμοι!;)
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
Εννοείται!!
Μπορεί να φαντάζει εντυπωσιακό για όσους το βλέπουν εκ του ασφαλούς στις οθόνες των υπολογιστών & τηλεοράσεων τους, αλλά οι συνθήκες κάτω από τις οποίες υλοποιήθηκε αυτό το "εγχείρημα" χρήζουν σκληρής αντιμετώπισης από τον νόμο με τουλάχιστον φυλάκιση για τους πρωταγωνιστές!
Αλλο κλειστή ελεγχόμενη διαδρομή βλέπε (Isle Of Man), κ άλλο δημόσιοι δρόμοι!;)
Έλα τώρα.. μεταξύ μας.... κάτι τέτοιους, τους θαυμάζεις κιόλας.... η σύγκριση με τον ghostrider μιλάει από μόνη της.... Εξάλλου έχεις γράψει στο παρελθόν και για τα δικά σου παρόμοια κατορθώματα.... ;)
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Έλα τώρα.. μεταξύ μας.... κάτι τέτοιους, τους θαυμάζεις κιόλας.... η σύγκριση με τον ghostrider μιλάει από μόνη της.... Εξάλλου έχεις γράψει στο παρελθόν και για τα δικά σου παρόμοια κατορθώματα.... ;)
Θαυμάζω την ικανότητα κ όχι όλες τις συνθήκες κάτω από τις οποίες "βγαίνει" το κατόρθωμα.
Τεράστια διαφορά αυτό!;)
Αλλο πράγμα να θαυμάζω την ικανότητα ενός "χερά" να τιθασεύει ένα δίτροχο τέρας 300+ αλόγων σε μία κλειστή ευθεία για μετρήσεις, κ άλλο πράγμα να επιβραβεύω το ίδιο εγχείρημα να γίνεται στην καλλιρόης!;)

Η σύγκριση με τον Ghost rider κατ' αρχάς έγινε αρχικώς είτε από τον κάτοχο του βίντεο είτε από κάποιον άλλον που το μεταφόρτωσε.;)
Εγώ ορθώς διόρθωσα και προσγείωσα το μέγεθος της εντύπωσης σε πιό ρεαλιστικά επίπεδα..:cool:
Ο ghost rider ανεξάρτητα από την λογική που μπορεί να διέπει μία τέτοια συμπεριφορά κ έκφραση στους δρόμους, αδιαμφισβήτητα έχει τρομερές οδηγικές ικανότητες.
Αυτό μπορεί ο καθένας να το εξακριβώσει και να το πιστοποιήσει αφού πρωτίστως απομονώσει αυτό ακριβώς που λέω..
Δλδ την οδηγική ικανότητα.
Αυτή η ικανότητα λοιπόν έχει κάποιο "άτυπο" μετρήσιμο μέγεθος στην κλίμακα του καλού, κακού, άριστου κλπ.
Ε. το μέγεθος αυτό λοιπόν συγκρινόμενο με το μέγεθος του εγχειρήματος του ανωτέρου οδηγού έχει διαφορά.
Κ αυτό μπορεί άνετα εκ του ασφαλούς ο οποιοσδήποτε να το συμπεράνει, ασχέτου εμπειρίας κ χωρίς να αποδέχεται την υιοθέτηση τέτοιων συμπεριφορών.

Είναι άλλο πράγμα πχ. να συγκρίνω την προσπάθεια κάθετης κατάδυσης με μία ανάσα κάποιου ατόμου που παινεύεται συγκρινόμενος με τον αντίστοιχο πρωταθλητή, κ άλλο να τον ζηλεύω ή θαυμάζω!

Τώρα σαφώς κ έχω πεί στο παρελθόν ότι οδηγώ χρόνια μεγάλες μηχανές από μικρό παιδί, κ έχω οδηγήσει και πολύ ακριβά κ γρήγορα αυτοκίνητα από "διάφορες" περιπτώσεις, αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν επιχείρησα κάτι παρόμοιο ή άλλο αντίστοιχα high risk με το ανωτέρω βίντεο.

Εχω μπεί σε πίστα στα μέγαρα παλαιότερα, κ έχω πατήσει κ στο San Marino της ιταλίας κ άλλα πολλά, αλλά με ελεγχόμενες συνθήκες κ ποτέ με τρόπο που να κινδυνεύουν άλλοι!

Εχω κατέβει από τα διόδια ελευσίνας στο λουτράκι στην έξοδο μετά τον ισθμό σε λιγότερο από 20 λεπτά..
Κ με μέτρησαν οι υπόλοιποι που με περίμεναν από την απόδειξη των διοδίων..
Αλλά ήμουν μόνος μου με το μηχανάκι μου μεσημέρι δεκαπενταύγουστου!
Συνάντησα στην διαδρομή 5 με 6 αυτοκίνητα!
Ολη η διαδρομή κλειστή!
Ησουν εσύ οι ικανότητες σου, κ το μηχανάκι σου!
Χωρίς τον κίνδυνο να εμπλακεί άλλος!

Στις λεωφόρους κ στην πόλη μέσα με περνάνε από πάνω τα παπάκια!
Το έχω ξαναπεί κ αυτό πολλές φορές!
Αυτό πώς σου διέφυγε..?:D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Πωρωτικός ήχος από το εξατμισόνι αυτού του Κ7..!:geek:
Βοηθάει σημαντικά κ το τούνελ βεβαίως βεβαίως..!8-)

 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
Ποτέ δεν θα καταλάβω πώς γίνεται ο δυνατός θόρυβος να είναι κατι επιθυμητό. Είτε πρόκειται για αμάξι είτε για μοτό. Ένας βασικός λόγος που τη μοτό μου την οδηγώ σε χαμηλές στροφές (στερούμενος μεγάλο μέρος της ισχύος της) είναι ότι στις ψηλές στροφές κάνει θόρυβο και ενοχλεί και μένα και τους γύρω μου. Πρέπει να είμαι παλαβός.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ποτέ δεν θα καταλάβω πώς γίνεται ο δυνατός θόρυβος να είναι κατι επιθυμητό. Είτε πρόκειται για αμάξι είτε για μοτό. Ένας βασικός λόγος που τη μοτό μου την οδηγώ σε χαμηλές στροφές (στερούμενος μεγάλο μέρος της ισχύος της) είναι ότι στις ψηλές στροφές κάνει θόρυβο και ενοχλεί και μένα και τους γύρω μου. Πρέπει να είμαι παλαβός.
Οχι βέβαια!
Καθόλου παλαβός!
Κοίτα είναι κάπως σύνθετο το θέμα..

Πχ εγώ έχω την μηχανή μου (μεγάλο Supersport) με εξάτμιση 4 σε 1 που βγάζει γ@μ@το ήχο!
Παλαιότερα πιό μικρότερος ηλικιακά γύρναγα ταξίδια με μονόσελο!;)
Πλέον την χρησιμοποιώ λιγότερο κ εναλλάξ με ένα παπί Crypton που έχω..
Οταν επιθυμώ ένα καλό brain refreshment την καβαλώ κ πάω μία σβέλτη βόλτα στην χαλκίδα ή κατεβαίνω λουτράκι σε φίλους κλπ.
Στην μηχανή επιθυμώ τον ήχο τον αγωνιάρικο, αυτόν που σου γεμίζει τα αυτιά με ήχο εθιστικό!
Στο παπί όμως η εξάτμιση είναι εντελώς "μαμά", αλίμονο να ήταν αλλιώς..
Το θέμα είναι να ακούς μοτέρ κ όχι θόρυβο εξάτμισης..

Δεν έχει νόημα να ακούς ένα κομπρεσέρ στις 6.000 rpm ενός παπιού κ να περνάς αυτή τη διαδικασία επειδή κέρδισες 0,8 άλογα κ 6 χλμ παραπάνω τελική!:D

Από την άλλη φυσικά κάποιος που κάνει ταξίδι με μία Varadero ή κάποια BMW LT είναι ανώφελο να ταξιδεύει με φασαρία.
Αλλωστε αυτός ο οδηγός δεν το "κυνηγάει"!;)

Το ίδιο ισχύει κ στα αυτοκίνητα.
Δεν υπήρχε περίπτωση να έχω Peugeot 106 & Saxo Vts & Honda Vti κλπ άλλα με εξάτμιση που ακούς θόρυβο..
Αλλος φίλος μου είχε Golf Gti V με εξάτμιση Remus κλπ κ έκανε πολύ θόρυβο..

Σε αυτοκίνητα δεν τον δέχομαι τον θόρυβο.
Σε μία Ferrari ή Lamborghini όμως είναι αλλιώς τα πράγματα, κ γενικώς στα αυτοκίνητα εκείνα που υπάρχει φήμη για τον ήχο τους!;)
Στο δικό μου αυτοκίνητο (Audi A4 1.8T Quattro) παρόλο που είναι βελτιωμένο σε μοτέρ με πρόγραμμα, φίλτρα, αναρτήσεις κλπ σε εξάτμιση δεν έχω πειράξει τπτ!;)
Παρόλο που στο συγκεκριμένο μοτέρ αυτά τα 40+ άλογα τροχό που πήρα θα μπορούσα να τα έχω διπλασιάσει με ένα σοβαρό σύστημα εξαγωγής.
Δεν το έκανα γιατί όταν ταξιδεύω κ ακόμα κ σε υψηλές ταχύτητες δεν περνάει τπτ μέσα στην καμπίνα.
Μόνο το μοτέρ ακούγεται λίγο (ανεπαίσθητα) περισσότερο λόγω αλλαγής πίεσης της τουρμπίνας.
Στην μηχανή όμως ρε φίλε θέλω όταν ανεβάζει 14.000 να την ακούω!:cool:
Ενα ηλεκτρικό superbike δεν θα το έπαιρνα ποτέ!
Ενα scooter όμως ναί!

Στις μηχανές είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.
Τα κορυφαία superbikes βγάζουν ήχο απολαυστικό, όπως άλλωστε κ τα περισσότερα exotic cars.!
Οι περισσότεροι κατασκευαστές αυτοκινήτων exotic super cars κατασκευάζουν με τέτοιο τρόπο το σύστημα εξαγωγής καυσαερίων ώστε να περνά ο ήχος αισθητά από τον χώρο της καμπίνας.
Αλλοι δεν έχουν καν ηχοσύστημα (εργοστασιακό) ακριβώς γιαυτό το λόγο, για να ακούς δλδ το μοτέρ.
Αλλοι έχουν επιλογή ρύθμισης των διαφραγμάτων της εξάτμισης με διαφορά στον ήχο πχ πιό ανοικτό κλπ ανάλογα με τον χώρο οδήγησης (πίστα) κλπ.
Φυσικά μιλάμε για αυτοκίνητα που προορίζονται για sport οδήγηση κλπ.
Οι κατασκευαστές όμως ενός μεγάλου επιβατικού πχ λιμουζίνας μοχθούν ακριβώς για το αντίθετο.
Την πλήρη απομόνωση κάθε θορύβου προερχόμενου από το εσωτερικό του αυτοκινήτου κ χρησιμοποιούν τρελλές τεχνολογίες απόσβεσης των εξωτερικών θορύβων (κύλισης κλπ)
Διαφορετική χρήση κ διαφορετικό κοινό ξεκάθαρα!
Ομως αυτό είναι η υποκειμενική μου άποψη κ φυσικά δεν μπορεί να ισχύει για όλους.
Αλλος ακούει μουσική rock από ηχεία μικρά βιβλιοθήκης σε χαμηλομεσαίες εντάσεις κ άλλος βάζει επαγγελματικά 15ιντσα με τελικό κ ακούει τέρμα.
Στο τέλος κ οι δύο απολαμβάνουν το ίδιο πράγμα (την αγαπημένη τους μουσική) με διαφορετικό τρόπο κ συνθήκες.

Κάπως έτσι είναι κ ο ήχος της εξάτμισης.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
Στην μηχανή όμως ρε φίλε θέλω όταν ανεβάζει 14.000 να την ακούω!:cool:
Και, αυτομάτως, υποχρεώνεις και τους γύρω σου να την ακούνε...

Είναι κι αυτή μια προσέγγιση. Ελληνικότατη, θα έλεγα.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Και, αυτομάτως, υποχρεώνεις και τους γύρω σου να την ακούνε...

Είναι κι αυτή μια προσέγγιση. Ελληνικότατη, θα έλεγα.
Κάθε άλλο..!
Υπάρχει χώρος κ τόπος κατ' επιλογήν όπου μπορείς να ανοίξεις την μηχανή σου με ασφάλεια χωρίς να ενοχλήσεις κανέναν.
Είναι θέμα παιδείας το να ανοίγεις το γκάζι στιγμιαία προκειμένου να πετύχεις μία καλή επιτάχυνση σε κάποιο ανοικτό κ ελεύθερο σημείο της εθνικής οδού, ή να οδηγήσεις σβέλτα κ ελεγχόμενα σε κάποιο ερημικό ανοικτό στριφτερό κομμάτι της επαρχίας, έχοντας γνώση των δυνατοτήτων κ ορίων σου, της μηχανής σου κ αντίληψη του συγκεκριμένου χώρου, κ άλλο πράγμα να κάνεις ανόητες κόντρες στις λεωφόρους κ στα όρια της πόλης σου, ή να μαρσάρεις ανοήτως επιδεικτικά στα στενά όρια της πόλης κ πέριξ των καφετεριών κ διαφόρων στεκιών μόδας.

Τεράστια διαφορά νοητικής επάρκειας κ παιδείας αυτές οι δύο συμπεριφορές!;)

Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν απόκτησαν δίπλωμα οδήγησης γιατί είναι δειλοί κ φοβούνται την οδήγηση κ δεν το έχουν γενικότερα (ξέρω πάμπολους) , κ από την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που με οργανωμένο group κατεβαίνουν Ιταλία κ μπαίνουν στην πίστα με εξοπλισμό κλπ κ απολαμβάνουν την χαρά της sport οδήγησης..( το έχω κάνει αρκετές φορές)
Ούτε κάγκουρες ούτε κάφροι.
Επιστήμονες με καλές δουλειές, έγκριτο κύκλο, χαμηλό κοινωνικό προφίλ, κλπ απλώς αντί να παίζουν (μόνο) σκάκι κάνουν ορειβασία!

Υπ'όψιν παίζω κ εγώ πολύ καλό σκάκι:D
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
Πάντως ο "πωρωτικός" ήχος που έκανε ο τύπος στο βίντεο, δεν έγινε ούτε σε πίστα, ούτε μακριά από άλλο κόσμο.

Όπως έγραψες, "βοήθησε σημαντικά" και το τούνελ..... ;)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.445
Reaction score
50.550
- πλην ακραίων περιπτώσεων ( εισαγωγή εξαγωγή, όλα ελεύθερα), μπορεί κάποιος να κινηθεί κόσμια και να μην ενοχλεί, κατά τα άλλα και εμένα με φτιάχνει ο καλός ήχος ( όχι κλαστηρια)

- υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις πχ Ferrari που το ρελαντί τους είναι κοντά στα 100db,,, το έχω μετρήσει σε ανοιχτό χώρο σε συνεργείο στο ένα μέτρο από την εξάτμιση

- ενώ η αδελφή mazerati είναι πολύ ποιο ήσυχη και πολιτισμένη, ακόμα και οδηγικα
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
- υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις πχ Ferrari που το ρελαντί τους είναι κοντά στα 100db,,, το έχω μετρήσει σε ανοιχτό χώρο σε συνεργείο στο ένα μέτρο από την εξάτμιση
Έτσι βγαίνει από το εργοστάσιο; Ή έτσι την "φτιάχνει" ο κομπλεξάρας που την αγόρασε;

Όπως σίγουρα γνωρίζεις, μέχρι και τους καταλύτες ξηλώνουν για να βάλουν άφτερ εξάτμιση που να βγάζει "πωρωτικό" ήχο. Κι αν έτσι η εξάτμιση βγάζει καρκινογόνα καυσαέρια, στα @@ τους....
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.445
Reaction score
50.550
Έτσι βγαίνει από το εργοστάσιο; Ή έτσι την "φτιάχνει" ο κομπλεξάρας που την αγόρασε;
.
- έτσι βγαίνει από το εργοστάσιο , υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις . . . πχ τα μοντέλα AMG της Mercedes που έχουν κλαπέτα στην εξάτμιση και κάνουν εκκωφαντικά σκασίματα ( την κλείνουν στιγμιαία για διατήρηση της συμπίεσης λίγο περισσότερο , και μετά την εκτονώνουν απότομα ) . . . η ίδια η εταιρεία δεν το ονομάζει εξάτμιση αλλά σύστημα εκτόνωσης καυσαερίων , αφού λειτουργεί σαν συνέχεια των κυλίνδρων καύσης . . . η AMG είναι ο επίσημος βελτιωτής της Mercedes
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
Ναι ξέρω τι είναι η AMG, δυσκολεύομαι όμως να πιστέψω πως έτσι βγαίνουν από το εργοστάσιο γιατί υπάρχουν αυστηροί ευρωπαϊκοί κανονισμοί για τέτοια πράγματα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Τα κλαπέτα υπάρχουν, στα σπορ μοντέλα αρκετών εταιρειών, κυρίως για να μην κάνει θόρυβο η εξάτμιση στις χαμηλές στροφές (και να καλύπτουν τα όρια θορύβου της κάθε χώρας).
Συνήθως ανοίγουν με σωλήνα υποπίεσης όταν πατηθεί αρκετά το γκάζι.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top