Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
μεγαλύτερη πρακτική σημασία θα είχε η ίδια δοκιμή στο τετρακίνητο μοντέλο των 252, αντί του... θηρίου των 620 ίππων
Μόνο στην M5 (σε λίγο καιρό και στις M3-M4) απενεργοποιείται πλήρως η τετρακίνηση.
Μην ξεχνάμε πως μια αποκλειστικά δικίνητη M5 θα είχε διαφορετικό στήσιμο και χαμηλότερο βάρος κατά 60-70 κιλά.

Το τέλειο συγκριτικό θα γίνει σίγουρα με M3/M4 που για την ώρα παράγονται ως πισωκίνητες και σύντομα θα προσφέρονται και ως τετρακίνητες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.649
Προσωπικά νομίζω πως δεν χρειάζεται καμία κόντρα, κανένα τεστ .
Σε κάθε ολισθηρό οδόστρωμα, η τετρακίνηση είναι ο βασιλιάς (άλλωστε αυτή ήταν εξ'αρχης η κυρίως χρήση της, σε τζιπ).
Σε όλα τα οδοστρώματα, η τετρακίνηση προσφέρει υψηλότερη ασφάλεια.

Άμα έχεις λεφτά, παίρνεις τετρακίνηση.

Τα λεφτά είναι η διαφορά που τα χωρίζει, δε χρειάζεται κανένα τεστ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.649
Το παραπάνω βίντεο φυσικά δεν είναι "κόντρα" δεν είναι τεστ, είναι απλώς δοκιμή μιας δυνατότητας του εν λόγω αυτοκινήτου.
Γιατί υπάρχει αυτή η δυνατότητα;
Για ντριφτινγκ, να υπάρχει λιγότερος έλεγχος ώστε να έχει περισσότερο παιχνίδι, διασκέδαση, για τους λίγους τους αρκετά επιδέξιους για αυτό το κτήνος.

Στα επιδέξια χέρια ένα άλλο ίδιου κινητήρα αλλά καθαρά στημένο πισωκινητο ομοιας ιπποδύναμης αυτοκίνητο, θα έβγαζε καλύτερους χρόνους στην συγκεκριμένη πίστα.

Σε άλλες πίστες, όχι, εξαρτάται από την πίστα.

Ωστόσο στην εκκίνηση σε βρεγμένο, δε θα μπορούσε να πλησιάσει το τετρακίνητο. Και το ανάλογο ισχύει σε οποιοδήποτε ολισθηρό οδόστρωμα, όπως και στο χώμα.

ΥΓ. Οι χρόνοι που έβγαλε ο συγκεκριμένος, μάλλον δεν είναι οι καλύτεροι που μπορεί αυτό το όχημα, απλώς εκεί φτάνουν οι δυνατότητές του. Δε νομίζω ότι ανατρέπονται πάντως τα συμπεράσματα που έβγαλε.
 

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
To Peugeot 405 πούλησε 77.000 κομμάτια πέρυσι (τελευταία χρονιά της παραγωγής του σε εργοστάσιο του Ιράν).
Θα παράγεται όμως ακόμα στο Αζερμπαϊτζάν.

Για σύγκριση, το Mazda 6 πούλησε 79.000, και το Peugeot 508 μόλις 24.000!
 











D

Deleted member 35

Guest
Σε δρόμο 4 λωρίδων; Και μέρα μεσημέρι; Ο τύπος χρειάζεται λούσιμο με βενζίνη και κάψιμο επιτόπου.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Σε ολοκαίνουρια άσφαλτο
Στο συγκεκριμένο σημείο νομίζω πρέπει να μπει νησίδα να μην μπορούν να πάρουν γραμμές
 


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Σε τόσο καλή άσφαλτο αν χάσεις έλεγχο κάποια στιγμή βρίσκει πρόσφυση απότομα και οποία κατεύθυνση είχαν οι τροχοί ακολουθαει ενώ εσύ είσαι ακόμα στο σου από το ωνασουγαμησω
 

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Καλά, η ώρα δεν παίζει ρόλο για τις βλακείες...
Πριν μια ώρα έξω από το κολυμβητήριο στη Νέα Δημητριάδα πήγε κάποιος με SLK να στρίψει τις 90 μοίρες με γκάζι. Και φυσικά η μούρη μπήκε στο αντίθετο ρεύμα. Ευτυχώς που ο μπροστινός μου είχε λίγο μεγαλύτερη απόσταση από τη στροφή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top