Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)






Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΝΤΗΖΕΛ ΕΓΙΝΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.190
ένα θέμα η παραποίηση στοιχείων από τους κατασκευαστές και ένα άλλο θέμα αν η τεχνολογία των diesel έχει περαιτέρω περιθώρια βελτίωσης και αν θα αντικατασταθούν από άλλους.
και στο λινκ που έβαλες για τα μη euro 6 λένε
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Το ίδιο είναι. Κανείς κατασκευαστής πιά δεν θα ρισκάρει να παίξει με τις εξαιρέσεις της "εξωτερικής θερμοκρασίας" και της "ασφάλειας του κινητήρα".
Αυτό σημαίνει υψηλότερη κατανάλωση και χειρότερες επιδόσεις, όπως έγινε με τη μετατροπή των τρίλιτρων του group στις ΗΠΑ.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Να μιλάς σε ορκισμένο γαμογκαζάκια για ροπάτους diesel.......ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ :D
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
Η ζήτηση για ντίζελ μειώνεται συνεχώς

Σύμφωνα με πρόσφατο δημοσίευμα της Automotive News, η ζήτηση για diesel μοντέλα θα πέσει κατά 30% στο προσεχές διάστημα, ενώ το ενδιαφέρον των κατασκευαστών μετατοπίζεται στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.


Οι αναλύσεις που βλέπουν το φως της δημοσιότητας προβλέπουν σταδιακή μείωση στη ζήτηση για ντίζελ οχήματα, η οποία σύμφωνα με την Automotive News θα φτάσει το 30% έως το 2020. Ειδικότερα, στο δημοσίευμα γίνονται λόγος για «εξαφάνιση» των πετρελαιοκίνητων οχημάτων τα επόμενα χρόνια, καθώς όλο και περισσότερες πόλεις της Ευρώπης θα έχουν εχθρική στάση απέναντί τους.

Αντίστοιχα και στη χώρα μας, όπου σήμερα, η ζήτηση για ΙΧ με κινητήρες πετρελαίου στις λιανικές πωλήσεις είναι μετά βίας το 30%, όταν πρόπερσι ξεπερνούσε το 70%…

Εξελίξεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα περιμένουμε και το Φθινόπωρο, όπου η ΕΕ θα ανακοινώσει τα νέα όρια στις εκπομπές ρύπων, με βάση πραγματικές μετρήσεις στο δρόμο και όχι σε εργαστήριο. Αναλυτές επισημαίνουν ότι αυτή η εξέλιξη θα επιφέρει αρκετές αλλαγές στην αυτοκίνηση, καθώς πολλοί κατασκευαστές δεν θα μπορέσουν να πιάσουν τα νέα όρια.

Όπως είναι φυσικό τα παραπάνω δεδομένα φέρνουν στο προσκήνιο ξανά τους νέους βενζινοκινητήρες (η εξέλιξη τους είναι πολύ πιο προσιτή) και πιέζουν τους κατασκευαστές να κάνουν μεγαλύτερα άλματα στον τομέα της ηλεκτροκίνησης.
 




Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΘΙΟΚΙΝΗΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΜΠΟΥΡΟΥΧΑ ΤΟΥ 20?



MEGOLA.....
[DOUBLEPOST=1491518530][/DOUBLEPOST]TO ΑΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΓΥΡΝΑΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ!!!!!
 


Μηνύματα
994
Reaction score
80
Μετα το σκανδαλο VW η ταση ειναι για βενζινοκινητηρες που πλεον εχουν κατεβει σε καταναλωση περιπου 4/100
Ντηζελ μονο σε βαρεα οχηματα και σε οχηματα μεγαλω αποστασεων
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.190
Δεν έβγαζε μόνο η VW diesel.
Τα μεγάλα SUV μόνο με diesel μπορούν μα κινηθούν αξιοπρεπώς και να παραμείνουν σε κυβικά και κατανάλωση χαμηλά. Το ίδιο ισχύει για τα μεγαλομεσαία αυτοκίνητα και πάνω.
Εγώ πάλι νομίζω ότι οι αμερικάνοι δεν μπορούν να προσαρμοστούν ακόμα στην ιδέα του diesel...που είναι και fans των SUVs. Γουστάρουν οκτακύλινδρα petrol. Και θα το πολεμήσουν όσο μπορούν.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Εγώ πάλι νομίζω ότι οι αμερικάνοι δεν μπορούν να προσαρμοστούν ακόμα στην ιδέα του diesel...που είναι και fans των SUVs. Γουστάρουν οκτακύλινδρα petrol. Και θα το πολεμήσουν όσο μπορούν.
Η VW πούλησε πάρα πολλά (για την αγορά) diesel εκεί. Μετά το dieselgate όμως, η αγορά diesel πέθανε μάλλον οριστικά.
 

Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
Δεν έβγαζε μόνο η VW diesel.
Τα μεγάλα SUV μόνο με diesel μπορούν μα κινηθούν αξιοπρεπώς και να παραμείνουν σε κυβικά και κατανάλωση χαμηλά. Το ίδιο ισχύει για τα μεγαλομεσαία αυτοκίνητα και πάνω.
Εγώ πάλι νομίζω ότι οι αμερικάνοι δεν μπορούν να προσαρμοστούν ακόμα στην ιδέα του diesel...που είναι και fans των SUVs. Γουστάρουν οκτακύλινδρα petrol. Και θα το πολεμήσουν όσο μπορούν.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΦΟΡΤΗΓΑ-ΝΤΑΛΙΚΕΣ-ΠΟΥΛΜΑΝ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΑ ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ.

ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ.

ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΠΙΣΩ ΣΤΟΥΣ ΝΤΗΖΕΛ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.349
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top