Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)




TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Γκαντέμικα ξεκίνησαν. Χθες έπιασε φωτιά αυτοκίνητο στο πρώτο τμήμα (προς το Λιανοκλάδι).
 





Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αποκλεισμένοι απο την Δευτέρα, τελειώνει το γάλα και πρέπει να βγούμε έξω. Οι γύρω δρόμοι είναι καθαροί κατά 50% πιά αλλά ο δρόμος του κήπου έχει ακόμα 15 εκατοστά χιόνι που θέλει 1-2 μέρες μέχρι να λιώσει. Το Μινάκι είναι τετρακίνητο αλλά με τα super sport λάστιχα, αν και φτυάρισα και το έβγαλα απο το πάρκινγκ, δεν πάει πουθενά. Σπινάρουν όλοι οι τροχοί όπως ήταν αναμενόμενο παρά το μπλοκέ.
(Στην μακρόχρονη εμπειρία μου σε χιόνι με λάστιχα απλά συνήθως αλλά και χιονιού, με και χωρίς τετρακίνητα, και την σπάνια πολύ αντιπαθητική βρωμερή ανάγκη να βάλω αλυσίδες, ένα πράγμα μόνο ποτέ δεν δούλεψε. Τα υπερβολικά σπορ λάστιχα)

Δε γ@μιέται λέω, θα χρησιμοποιήσω τα RUD καλτσάκια που έχω απο το '15 αλλά δεν ήθελα να λερώσω γιατί μετά δε θα τα βάζω στο πορτμπαγκάζ. :biggrin:
Τα βάζω μια και δγυό σε μισό λεπτό το καθένα, λέω στο Ντολμαδάκι να τσουλήσει λίγο ώστε να περαστούν μονάχα τ'ς, μπαίνω μέσα και αμάν! δουλεύουν σαν να είμαι στο στεγνό! Πάω κάτω στον δρόμο, ξανανεβαίνω επάνω, όλα τέλεια.

Πάρτε καλτσάκια στα νότια και σίγουρα στην Αττική, για 5 μέρες μαξ κάθε χρόνο δεν έχουν κανένα νόημα τα χειμερινά. :tongue:

20220127_122120.jpg


Άλλο προσόν το οτι αφού πέρασα (με φουλ ήλιο βέβαια), λιώνει ταχύτερα εκεί που πατήθηκε.
Τρεις ώρες μετά η κατηφοριά:

20220127_122206.jpg


Ένα πράγμα μόνο απαιτεί προσοχή, αν περάσετε απο λίγη άσφαλτο (στην πολλή θα διαλυθούν γρήγορα) μη στρίψετε τροχούς σταματημένοι.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Εγώ πήρα χιονοκαλτσάκια κινεζάκια κ τους ήπια το αίμα σε χιόνι, πάγο και άσφαλτο μέχρι 40 χαω κ μανούβρες στατικές για παρκάρισμα.
Απέφυγα βέβαια τις άσκοπες μετακινήσεις ( η μετακίνηση προς το σπίτι της πεθεράς Δευτέρα βράδυ για τάπερ ήταν αναγκαία :rolleyes: )


snowsocks.jpeg



πιο πολύ αγχώθηκα χθες ( που το πρίν αφράτο χιόνι είχε μπετώσει )μην ξεκουμπώσει ο προφυλακτήρας παρά μηπως κολλήσω.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Ετσι όπως τα βλέπω καταστράφηκαν( χίονι λάσπη βρωμιά),πέταξέ τα ( στον κήπο μου ) κ έτσι θα έχω 4,ώστε το πίσω μέρος να ακολουθεί σωστά κ όχι κατά προσέγγιση
 



Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Πάρτε καλτσάκια στα νότια και σίγουρα στην Αττική, για 5 μέρες μαξ κάθε χρόνο δεν έχουν κανένα νόημα τα χειμερινά. :tongue:
Πριν μερικά χρόνια αλώνιζα το Καρπενήσι με παρόμοια καλτσάκια, όντως συμπεριφορά σα να είσαι σε στεγνό.
Δυστυχώς το περασμένο ΣΚ τον ήπιαμε κανονικά (εκτός Αττικής):p μιας και δεν τα είχα μαζί μου.
Με πίσω κίνηση κ φαρδύ ελαστικό, να αναβοσβήνει το ESP, να χορεύει η ουρά και στο γκάζι να νιώθω ότι έχω χάσει την ισχύ, στην παρέα ήταν άλλα δύο εμπρόσθιο/κίνητα τα οποία πέρασαν χαλαρά την τελευταία ανηφορική φουρκέτα στην οποία μετά από πολλές προσπάθειες παρέδωσα το πνεύμα για να έρθει την άλλη μέρα ο αγρότης ραπανάκιας να με μαζέψει.

Φίλος μου είπε ότι αν είχα off τα ηλεκτρονικά θα την είχα σκαπουλάρει.
Ισχύει ?

w22.jpg
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Φίλος μου είπε ότι αν είχα off τα ηλεκτρονικά θα την είχα σκαπουλάρει.
Ισχύει ?
Σε κάποιο βαθμό ισχύει. Με το προηγούμενο πισωκίνητο αυτοκίνητό μου με μπλοκέ διαφορικό και υψηλής απόδοσης* runflat (πριν βάλω super sport λάστιχα και χαθεί η δυνατότητα) κινήθηκα αρκετές φορές χωρίς αλυσίδες και πάντα πλήρως απενεργοποιημένο ESP (παρατεταμένο πάτημα), αποφεύγοντας όμως τις πολύ απότομες κατηφόρες κι ανηφόρες.

*που λέει ο λόγος, όλα τα runflat είναι μάπα. :tongue:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Θυμήθηκα τη δεκαετία του '80 που ανέβαινα στο βουνό για σκι με το X1/9 μου χωρίς αλυσίδες. Ποτέ δεν κολλούσε γιατί ήταν πούπουλο με το βάρος στους πίσω τροχούς (είχε κινητήρα στο κέντρο), χωρίς μπλοκέ και με απλά 185/60/14 λάστιχα.
Τότε οι δρόμοι ήταν άθλιοι, δεν εκχιονίζονταν συχνά και αλάτια δεν υπήρχαν. Πολύ σπάνια έβλεπες καθαρό απο χιόνι δρόμο. Δεν υπήρχε βέβαια και η άπειρη σημερινή κίνηση. ;)

Τώρα κολλούν τετρακίνητα τέρατα σε λίγο χιονάκι λόγω ελαστικών. Και το Μινάκι στο πάρκινγκ... :rolleyes:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πριν μερικά χρόνια αλώνιζα το Καρπενήσι με παρόμοια καλτσάκια, όντως συμπεριφορά σα να είσαι σε στεγνό.
Δυστυχώς το περασμένο ΣΚ τον ήπιαμε κανονικά (εκτός Αττικής):p μιας και δεν τα είχα μαζί μου.
Με πίσω κίνηση κ φαρδύ ελαστικό, να αναβοσβήνει το ESP, να χορεύει η ουρά και στο γκάζι να νιώθω ότι έχω χάσει την ισχύ, στην παρέα ήταν άλλα δύο εμπρόσθιο/κίνητα τα οποία πέρασαν χαλαρά την τελευταία ανηφορική φουρκέτα στην οποία μετά από πολλές προσπάθειες παρέδωσα το πνεύμα για να έρθει την άλλη μέρα ο αγρότης ραπανάκιας να με μαζέψει.

Φίλος μου είπε ότι αν είχα off τα ηλεκτρονικά θα την είχα σκαπουλάρει.
Ισχύει ?

View attachment 238372
Με το δικό μου πισωκίνητο που την Δευτέρα δεν ανέβαινε σε αριστερή ψιλοανηφορική στροφή 90°, απενεργοποιώντας το ESP δίπλωσε. Το άφησα να τσουλήσει πίσω, έβαλα τα κουβερτάκια* του και όλα καλά.

*τα δικά μου είναι αυτά, Autosock με 70 €.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Φίλος μου είπε ότι αν είχα off τα ηλεκτρονικά θα την είχα σκαπουλάρει.
Ισχύει ?
Κατά μεγάλο ποσοστό ναι. Όταν είχα το BMW E46 πολλές φορές όταν έσβηνα τα ηλεκτρονικά, μπορούσα να ξεκολλήσω και να κινηθώ. Είχα και χειμερινά ελαστικά βέβαια.
Σε κάποιο βαθμό ισχύει. Με το προηγούμενο πισωκίνητο αυτοκίνητό μου με μπλοκέ διαφορικό και υψηλής απόδοσης* runflat (πριν βάλω super sport λάστιχα και χαθεί η δυνατότητα) κινήθηκα αρκετές φορές χωρίς αλυσίδες και πάντα πλήρως απενεργοποιημένο ESP (παρατεταμένο πάτημα), αποφεύγοντας όμως τις πολύ απότομες κατηφόρες κι ανηφόρες.

*που λέει ο λόγος, όλα τα runflat είναι μάπα. :tongue:
Απάντησα πριν διαβάσω. 👍
Με το δικό μου πισωκίνητο
Εσύ ποιό πισωκίνητο έχεις;
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Τα έβγαλα πανεύκολα, τραβάς τους ιμάντες και ούτε λερώνεσαι! 😍 😍


Τα έπλυνα κι είναι σαν καινούρια πάλι. :p
εμένα δεν βγήκαν τόσο εύκολα ( πολύ στενά) αυτό όμως τα έσωσε στην άσφαλτο υποθέτω.
Σαν καινούρια,ακούστε τι λέει,τον έχει χτυπήσει το κρύο.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top