Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Από ότι φαίνεται για δεύτερη φορά έβαλα νοθευμένη βενζίνη. 👿🤬 Τα συμπτώματα ίδια με την πρώτη φορά. Μπερδεύει ψηλά ενώ ποτέ δεν παίρνει μπρος με την πρώτη. Έχουν περάσει 3 μέρες.

Την πρώτη φορά περίμενα να κατέβει από το 1/4 και του έβαλα 100αρα. Έστρωσε με την πρώτη εκκίνηση. Αυτά αφού είχε κάτσει στο service δύο μέρες να βρούν τι συμβαίνει, και δεν είχε τίποτα.

Και τις δύο φορές από διαφορετικά πρατήρια της ίδιας εταιρείας. Η πλάκα είναι ότι τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα από το δεύτερο.

🤬
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
ΕΑΝ ισχύουν τα όσα γνωρίζω, τα πρατήρια της SHELL είναι όλα σχεδόν εταιρικά.
Αυτό σημαίνει μειωμένη πιθανότητα νοθευμένης βενζίνης.
Να υποθέσω , ότι αν το ζορίσεις , χτυπάει πειράκια ?
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
ΕΑΝ ισχύουν τα όσα γνωρίζω, τα πρατήρια της SHELL είναι όλα σχεδόν εταιρικά.
Αυτό σημαίνει μειωμένη πιθανότητα νοθευμένης βενζίνης.
Να υποθέσω , ότι αν το ζορίσεις , χτυπάει πειράκια ?
Δεν ξέρω αν είναι όλα εταιρικά αλλά όταν γνωριζω ότι ένα πρατήριο είναι εταιρικό το εμπιστεύομαι ανεξάρτητου τιμής.Νοθεία και κλεψιμο γινεται σε πρατήρια που πουλάνε φτηνα;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μόνο φθηνά δεν είναι. 2.040€.
Δεν πάω σε φθηνά, την πάτησα την πρώτη φορά. Στον δεύτερο βάζω πολλά χρόνια.

Δεν ξέρω αν είναι εταιρικό.

Όχι δεν ακούω κάτι, ούτε την πρώτη φορά έκανε κάποιο θόρυβο. Σε ανηφόρα το πρωί που ήταν κρύο λίγο μπέρδεψε σαν να έχει πρόβλημα η τρόμπα. Εδώ και 3 μέρες δεν παίρνει μπροστά με την πρώτη. Σαν να μη δίνει η τρόμπα, και θέλει και δεύτερη. Τα ίδια με την πρώτη φορά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Δεν ξέρω αν είναι όλα εταιρικά αλλά όταν γνωριζω ότι ένα πρατήριο είναι εταιρικό το εμπιστεύομαι ανεξάρτητου τιμής.Νοθεία και κλεψιμο γινεται σε πρατήρια που πουλάνε φτηνα;)
Aκριβό εταιρικό πρατήριο κοντά μου έκλεβε επι χρόνια στις ποσότητες. Ακούω πως όχι πιά.

Έβαλα πριν 3 εβδομάδες στο Μινάκι (που θέλει 98 αλλά δέχεται και 95 με μικρή πτώση απόδοσης) σε φρέσκο γυαλιστερό βενζινάδικο στην Μαραθώνος πριν τον Σχινιά και για πρώτη φορά στη ζωή μου άναψε φωτάκι κινητήρα.
Η OBD διαγνωστική μπλουτουθιέρα μου έδειξε παλαβές ζημιές και ήμουν σε πανικό, αλλά μόλις έβαλα αλλού έγιανε αμέσως. >:(
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
ΕΑΝ ισχύουν τα όσα γνωρίζω, τα πρατήρια της SHELL είναι όλα σχεδόν εταιρικά.
Αυτό σημαίνει μειωμένη πιθανότητα νοθευμένης βενζίνης.
Να υποθέσω , ότι αν το ζορίσεις , χτυπάει πειράκια ?
Δεν ξέρω αν είναι όλα εταιρικά αλλά όταν γνωριζω ότι ένα πρατήριο είναι εταιρικό το εμπιστεύομαι ανεξάρτητου τιμής.Νοθεία και κλεψιμο γινεται σε πρατήρια που πουλάνε φτηνα;)
Μόνο φθηνά δεν είναι. 2.040€.
Δεν πάω σε φθηνά, την πάτησα την πρώτη φορά. Στον δεύτερο βάζω πολλά χρόνια.

Δεν ξέρω αν είναι εταιρικό.

Όχι δεν ακούω κάτι, ούτε την πρώτη φορά έκανε κάποιο θόρυβο. Σε ανηφόρα το πρωί που ήταν κρύο λίγο μπέρδεψε σαν να έχει πρόβλημα η τρόμπα. Εδώ και 3 μέρες δεν παίρνει μπροστά με την πρώτη. Σαν να μη δίνει η τρόμπα, και θέλει και δεύτερη. Τα ίδια με την πρώτη φορά.
Aκριβό εταιρικό πρατήριο κοντά μου έκλεβε επι χρόνια στις ποσότητες. Ακούω πως όχι πιά.

Έβαλα πριν 3 εβδομάδες στο Μινάκι (που θέλει 98 αλλά δέχεται και 95 με μικρή πτώση απόδοσης) σε φρέσκο γυαλιστερό βενζινάδικο στην Μαραθώνος πριν τον Σχινιά και για πρώτη φορά στη ζωή μου άναψε φωτάκι κινητήρα.
Η OBD διαγνωστική μπλουτουθιέρα μου έδειξε παλαβές ζημιές και ήμουν σε πανικό, αλλά μόλις έβαλα αλλού έγιανε αμέσως. >:(
παρτε ηλεκτρικά :cool:
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Περα από την πλακα,”υποπτα”πρατήρια με διπλές κρυμμένες δεξαμενες που πουλάνε μιγμα βενζίνης με χημικούς διαλυτές δεν μπορεί να είναι εταιρικά πρατηρια.
Ειναι πρατήρια “νονών” που επενδύουν στα καύσιμα(λαθρεμπόριο-πρατήρια),στο εμποριο καφέ(άσχετο με το θέμα)και από ”προστάτες” της νύχτας εκσυγχρονίζονται σε “προστάτες”των πρατηρίων.
Κράχτης αυτών των πρατηρίων είναι η χαμηλότερη τιμή/λίτρο.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Καλά αυτά αλλά τον τελευταίο λ τον έστειλα εκδρομή από γέμισμα σε εταιρικό πρατήριο Έκο στο 340κατι χλμ ΕΟ α/θ .
Να σκεφτείς ότι το είχα σταμπαρει να γεμίσω στην επιστροφή επειδή ήταν εταιρικό (Καλυψώ , πρατήρια Έκο και bp)
450 ο λ της Mazda και δεν παίζει να δουλέψει ο αντίστοιχος ntk , denso κλπ (180 στον κουβά)
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Μόνο με ηλεκτρικό .
Εκεί βέβαια , έχεις άλλους φόβους, μην σου ρίξουνε AC στο DC και ανάποδα.
Δε βαριέσαι , ποτέ δεν είσαι σίγουρος και για τίποτα.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Σύμφωνα με το άρθρο το Fuel Pass 3 θα δωθεί μόνο με ψηφιακή κάρτα. Δεδομένου ότι το 70% επέλεξε μετρητά και στο Fuel Pass 2, παίζει και να γίνει.

Ο λόγος είναι απλός. Με την ψηφιακή κάρτα παραπάνω από τα μισά χρήματα επιστρέφουν στο κράτος από τους φόρους καυσίμων. Από τα 80€ της κάρτας, πάνω από 40€ θα τα πάρουν πάλι πίσω. Στην ουσία έβαλες βενζίνη χωρίς φόρους. Ενώ έδωσαν 40€ σου πουλάνε ότι πήρες 80€.

Με τα μετρητά αυτό που παίρνουν πίσω είναι από 24% μέχρι και τίποτα. Τώρα που μπαίνει ο χειμώνας σφίγγουν τα λουριά και χρειάζεται χρήμα.
 
Last edited:


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Το «νόημα» αυτό θα είναι είτε ηχητικό, είτε και με δόνηση ή κραδασμό, όπως έχουν σήμερα τα συστήματα που σε κρατούν στη λωρίδα σου. Με τη διαφορά ότι ως υποχρεωτικό σύστημα, αυτό το καινούργιο, δεν θα απενεργοποιείται. Και καλώς. Τουλάχιστον μέχρι να έρθουν τα αυτοκίνητα αυτά στην Ελλάδα.

:party: :party: :party: :party: :party: :party: :party:
ΤΑ ΜΙΣΑ ΤΑΞΙ ΕΧΟΥΝ....


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....



:party: :party: :party: :party: :party: :party: :party:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top