Διαγωνισμός Φωτογραφίας - Μήνας Μάρτιος

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Ξεκινάμε λοιπόν το διαγωνισμό μας με πρώτο θέμα το "πορτραίτο".

Διάρκεια αυτού: 16/2-31/3/2005

Ανάλυση πρωτότυπων λήψεων: από 1600Χ1200 pixels και άνω (δηλ. άνω των 2MP)

Resized pics: προτείνω 640Χ480 (για εύκολο κατέβασμα)

Περιορισμός: μέχρι 5 στάσεις ανά μέλος

Βραβείο: 50€ για το νικητή που θα είναι απλό μέλος (συμβολικά, έτσι;) - Το έθεσε ο Γενικός (σε άλλο thread) σε συνεννόηση με τον ιδρυτή Ανδρέα Καφάτο.

Σχόλια: από όλους (συντονιστές & μέλη)

Βαθμολόγηση: από 1/4/2005 έως και 7/4/2005, μόνο από τους συντονιστές των κατηγοριών, τον ιδρυτή και τους διαχειριστές.

Το έπαθλο θα δοθεί....... (Ανδρέα, εδώ συμπληρώνεις εσύ!)

Για ό,τι έχω ξεχάσει, εδώ είμαστε και ακούω απόψεις!

Καλό βόλι...(shooting)!!!
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
πορτραιτο?
ανθρωπου, ζωου, αψυχου (οχι πεθαμενου :):):):))

Δηλαδη με την εννοια του ''πορτραιτου'' - φωτογραφια προσωπου ή ...δεν ξερω τι... φωτογραφια σε ''κατι'' (οχι δηλαδη ενα δασος, αλλα ενα περιεργο λουλουδι, θεωρειται πορτραιτο?)

Δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το θεμα, αλλα θα βαλω τα δυνατα μου.

(αναμενω τους καλοκαιρινους μηνες παντως, μην το σχολιασετε, καμια φωτογραφια βαλτε...)


ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ stick
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ο α.Γενικος ηταν σαφεστατος.
Το θεμα θα γινει sticky και θα γραφτει και στην εκτος οριων.
Επισης θα προσκληθουν και φιλοι εκτος site.

Ας αφησουμε τα λογια λοιπον και ας βαλουμε τα δυνατα μας ολοι.

Για να δω προσπαθειες...

Νομιζω πως αξιζει και ενα μπραβο στον Χρηστο τον Σκαλουμπακα για την ιδεα του(ας βαλει και αυτος ενα link στο ACA αν θελει) :wink:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά στον διαγωνισμό πορτραίτο πρέπει να δημοσιεύσουμε δικές μας φωτογραφίες?
 


Μηνύματα
724
Reaction score
0
Απο 16/2 - 31/3 να τραβηξουμε τις φωτογραφιες η να τις υποβαλουμε στο διαγωνισμο?
Πως και που τις στελλουμε?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Βαιε, αν και αρμοδιος να απαντησει ειναι ο α.Γενικος και συντονιστης αυτης της κατηγοριας οι φωτογραφιες υποθετω πως πρεπει να περαστουν εδω μεσα εντος του χρονικου διαστηματος που ανεφερθη.

Ας κανει καποιος μια αρχη για να δουν και οι υπολοιποι παρακαλω...


Υ.Γ.Αυριο θα προσπαθησω να σας εξασφαλισω και ενα "extra" δωρακι... :wink:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μη μου βάλετε τίποτα πορτραίτα σκύλων! Για ανθρώπους μιλάμε. Άκου πορτραίτο λουλουδιού!!! Χα, χα, χα....!!!!
Σαν κριτηριο θα ειναι π.χ. η ομορφια (για να βαλω εμενα αν ειναι ετσι) ή απλα φατσα να ειναι και ο,τι να 'ναι?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
1,5 μήνας είναι καλή διάρκεια..................
Καλή ιδέα, ελπίζω να ξυπνήσουν οι καλλιτέχνες μέσα μας!!!



Γιώργο δεν πιστεύω ότι πρέπει ντε και καλά το πορτρέτο να απεικονίζει πρόσωπο όμορφο αισθητικά...............
Πχ το πρόσωπο ενός ηλικιωμένου, με όλα τα σημάδια του χρόνου, και σε κατάλληλες συνθήκες φωτισμού και χρωμάτων μπορεί να δώσει αποτελέσματα πολύ πιο όμορφα από πολλές μοντέλες!!!!


Να κάνω μόνο μια ερώτηση........
Τα πορτρέτα θα είναι απαραίτητα έγχρωμα ή μπορούν να είναι και ασπρόμαυρα.................
Ή θα υπάρχουν δύο κατηγορίες? :roll:
Αυτά............
Καλό....βόλι!!!! :D
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μη μου βάλετε τίποτα πορτραίτα σκύλων! Για ανθρώπους μιλάμε. Άκου πορτραίτο λουλουδιού!!! Χα, χα, χα....!!!!
Σαν κριτηριο θα ειναι π.χ. η ομορφια (για να βαλω εμενα αν ειναι ετσι) ή απλα φατσα να ειναι και ο,τι να 'ναι?
Ανδρεάδη δεν παλεύεσαι με τίποτα ρε :lol: :lol:
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Μπορούν να είναι και ασπρόμαυρα και έγχρωμα και φυσικά να έχουν τραβηχθεί οποτεδήποτε. Το θέμα δεν έχει σημασία και μερικές φορές δεν έχει σημασία ούτε η απόλυτη ποιότητα της λήψης, καθώς μπορεί κάλλιστα να βραβευτεί μία φωτογραφία-ντοκουμέντο (π.χ. το πορτραίτο ενός υποσιτισμένου παιδιού ή ακόμη ενός τραυματία πολέμου), που να μην έχει μεν τα τέλεια χαρακτηριστικά, αλλά να έχει μεγαλύτερη σημασία για όποιον τη δει.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Για να δούμε, ξεκινώ εγώ (ελπίζω γιατί πρώτη φορά θα βάλω φωτογραφία), με έναν παππού που συνάντησα σε ένα χωριό στην Αρκαδία και μου διηγήθηκε την ιστορία του από τον εμφύλιο πόλεμο (αυτός ήταν με τον εθνικό στρατό, όχι με τους αντάρτες). Πόσο χρονών τον κάνετε; Είναι 78 (εγώ τον έκανα πάνω από 85)!
Μηχανή: Canon PowerShot Pro1 σε ρύθμιση ISO 50, με flash απ' ευθείας, στο manual και με διάφραγμα 5.6 και ταχύτητα 125. Ανάλυση πρωτότυπης: 8MP, superfine.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Να σημειώσω ότι το flash ήταν εξωτερικό (όχι της μηχανής) και όταν λέω ότι ήταν απ' ευθείας, εννοώ ότι δεν έκανε bounce σε τοίχο ή σε reflector.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Μία ακόμη:
Το μωρό μου, κατά τη διάρκεια του μπάνιου του.
Canon EOS 10D, φακός Canon Macro 100mm/2.8, Flash Canon 550EX, ρύθμιση manual, διάφραγμα 5.6, ταχύτητα 125, ISO 100, το flash bounce σε λευκό τοίχο.
 



Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Έχω ορισμένες απορίες σχετικά με τον διαγωνισμό.

Πως θα γίνεται η ψηφοφορία των φωτογραφιών και αν πρέπει να δημοσιεύονται στην gallery του site ώστε να γίνεται εκεί η ψηφοφορία. Αν ναι ποιος είναι ο τρόπος να της εμφανίσουμε και σε αυτήν την κατηγορία.

Επίσης αν πρέπει να δημοσιευτούν στην gallery και ακολούθως εδώ στην ελαφρύτερη έκδοση του site αυτές δεν εμφανίζονται.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ Σ.Κ.(#%--%^£%), ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΑΣ. ΑΝ ΘΕΛΕΙ, Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Πως βαζουμε φωτογραφιες στο site? Μην τα παιρνετε ολα για δεδομενα και γνωστα
:? :? :oops: :oops: [/img][/img]
Έχω ορισμένες απορίες σχετικά με τον διαγωνισμό.

Πως θα γίνεται η ψηφοφορία των φωτογραφιών και αν πρέπει να δημοσιεύονται στην gallery του site ώστε να γίνεται εκεί η ψηφοφορία. Αν ναι ποιος είναι ο τρόπος να της εμφανίσουμε και σε αυτήν την κατηγορία.

Επίσης αν πρέπει να δημοσιευτούν στην gallery και ακολούθως εδώ στην ελαφρύτερη έκδοση του site αυτές δεν εμφανίζονται.

1. Αν εχεις λογαριασμο σε καποιον foto server (oποιος εχει εδω ας πει καποιο link), ανεβαζεις εκαι τις φωτο και μετα το link το βαζεις αναμεσα στο
, αρκει το link να εχει καταληξη φωτογραφιας (π.χ. .jpg)

2. Aν ο internet provider σου εχει χωρο στον server του για προσωπικη σελιδα κανεις το ιδιο με το 1. (π.χ. η HOL εχει, οποτε με ενα ftp προφραμματακι -filezilla, καλο και δωρεαν, τις ανεβαζεις)

3. Αν δεν εχεις ουτε το 1 ή το 2, και δεν θες να μπλεξεις, απλα ανεβαζεις τη φωτο στο προσωπικο σου album του AVsite και αντιγραφεις το link μεσα στο post που θα κανεις.
Σε αυτη την περιπτωση ΔΕΝ βαζεις το link αναμεσα σε
και ουτε θα φαινεται η φωτο στο post. Με το link θα μπαινουν οι ενδιαφερομενοι στο album σου για να τη δουν.

Μαλλον θα μπορουν να βλεπονται μονο απο την πληθωρικη εκδοση του site.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.672
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top