Διαμόρφωση home theater help !!!

Μηνύματα
23
Reaction score
9
Καλημέρα στην μοναδική! Παρέα χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας για να ξεμπερδέψω το κεφάλι μου ,
Aρχίζοντας να σας πω ότι θα μετακομίσω επιτέλους στο δικό μου σπίτι οπου έχω έναν χώρο σοφίτα περίπου 4,5 Χ 5 με σκεπή ξύλο επικλινή με το ψηλότερο σημείο 2,70m στα 3,5 m της πλευράς 4,5m .Εχω έναν πολύ παλιό av yamaha 6.1 ένα σετ B&W DM603 S3 δύο κολόνες ένα κεντρικό και ένα 12" sub άλλης μάρκας τα 3 πίσω είναι κάτι παλιά koda νομίζω ο epshon tw projector πέθανε και αντικαταστάθηκε με 85" tv sony
Εκεί που θέλω την βοήθεια σας είναι στο εξής:
Α: με αυτά τα ηχεία αξίζει να αλλάξω AV ?
Β: μπενω στην διαδικασία του atmos ? (Σκεπή )
Γ: να κρατήσω το σετ όπως είναι και να προσθέσω μια μπαρα για ψεύτo atmos ?
Δεν υπάρχει περιορισμός σε περιορισμός σε καλώδια μπορω να περάσω όσα και όπου χρειαστούν ...
Ελπίζω να μην σας κούρασα κάθε ιδέα πρόταση καλοδεχούμενη ευχαριστώ Γιαννης
 

Attachments



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.638
Reaction score
27.985
Ο καναπές να πάει με πλάτη στα κάγκελα, όχι όπως είναι στο σχέδιο. Βάλε την 85αρα όσο μέσα γίνεται, βάλε τον καναπέ στα 2.2 - 2.4m από την TV και δες τι χώρο αφήνει πίσω.

Στα υπόλοιπα που ρωτάς να σου πούνε όσοι ξέρουν καλύτερα.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
9
Ο καναπές να πάει με πλάτη στα κάγκελα, όχι όπως είναι στο σχέδιο. Βάλε την 85αρα όσο μέσα γίνεται, βάλε τον καναπέ στα 2.2 - 2.4m από την TV και δες τι χώρο αφήνει πίσω.

Στα υπόλοιπα που ρωτάς να σου πούνε όσοι ξέρουν καλύτερα.
Καλησπέρα αν βάλω την tv όπως λες αν και θα μου θάψει ένα παράθυρο που βρίσκεται εκεί ... έχω tv κάγκελα περίπου 3 m αλλά σαν ύψος συνολικά περίπου 2,3m
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.504
Reaction score
5.671
Θα πρέπει να θυσιάσεις κάτι για να πάρεις κάτι.
Ο χώρος δεν είναι ιδανικός, αλλά με την απουσία... συζυγικής παρέμβασης, μπορείς να στήσεις κάτι αξιοπρεπές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.638
Reaction score
27.985
Καλησπέρα αν βάλω την tv όπως λες αν και θα μου θάψει ένα παράθυρο που βρίσκεται εκεί ... έχω tv κάγκελα περίπου 3 m αλλά σαν ύψος συνολικά περίπου 2,3m
Κάτι μου λες λάθος. Μια 85αρα έχει ύψος 120cm max μαζί με τη βάση. Ο πίσω τοίχος είναι 90cm αν καταλαβαίνω σωστά. Τι απόσταση έχεις δώσει από τον πίσω τοίχο; Πόσο ύψος έχει το έπιπλο που θα πατήσει πάνω;
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
Μερικές φώτο του χώρου και μια διόρθωση πλάτος εκεί που μένει η tv 5m και ύψος 230
βγάλε και μια φωτό να δείχνει τον γκρεμό...να δούμε σε τι ύψος θα κρεμαστείς για να μπούνε τα σαράουντ :biggrin:
 

gid

Μηνύματα
7.402
Reaction score
8.637
Εχω έναν πολύ παλιό av yamaha 6.1
...
Α: με αυτά τα ηχεία αξίζει να αλλάξω AV ?
Δε θα πρέπει να γράψεις ποιον ακριβώς έχεις τώρα;

Επίσης θα πρέπει να γράψεις αν σου αρέσει να ακούς "δυνατά". Και σε τι θέση έχεις την ένταση στο παρόντα ενισχυτή.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
9
Κάτι μου λες λάθος. Μια 85αρα έχει ύψος 120cm max μαζί με τη βάση. Ο πίσω τοίχος είναι 90cm αν καταλαβαίνω σωστά. Τι απόσταση έχεις δώσει από τον πίσω τοίχο; Πόσο ύψος έχει το έπιπλο που θα πατήσει πάνω;
Σωστά το έπιπλο με την τv φτάνει το 1,60 άρα θα βγει 1,80 από τον κοντό τοίχο και θα αφήσει μέχρι τα κάγκελα αλλά 3+ μέτρα αν υπολογίσουμε και περίπου 15 πόντους το κάγκελο μένει περίπου 310 αν και πάλι δεν ενδείκνυται για ηχεία οροφής δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξω προσανατολισμό εκτός και αν βλέπεις ότι μπορεί και να παίξει κάτι άλλο
Δε θα πρέπει να γράψεις ποιον ακριβώς έχεις τώρα;

Επίσης θα πρέπει να γράψεις αν σου αρέσει να ακούς "δυνατά". Και σε τι θέση έχεις την ένταση στο παρόντα ενισχυτή.
Μόνο για ταινίες προορίζεται
Κάτι μου λες λάθος. Μια 85αρα έχει ύψος 120cm max μαζί με τη βάση. Ο πίσω τοίχος είναι 90cm αν καταλαβαίνω σωστά. Τι απόσταση έχεις δώσει από τον πίσω τοίχο; Πόσο ύψος έχει το έπιπλο που θα πατήσει πάνω;
120 η tv + 40 το έπιπλο 160 180 μακριά από τον μικρό τοίχο
βγάλε και μια φωτό να δείχνει τον γκρεμό...να δούμε σε τι ύψος θα κρεμαστείς για να μπούνε τα σαράουντ :biggrin:
Δε θα πρέπει να γράψεις ποιον ακριβώς έχεις τώρα;

Επίσης θα πρέπει να γράψεις αν σου αρέσει να ακούς "δυνατά". Και σε τι θέση έχεις την ένταση στο παρόντα ενισχυτή.
Η αρχαιολογία είναι ένας yamaha RX V640
 

Attachments

Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.638
Reaction score
27.985
Σωστά το έπιπλο με την τv φτάνει το 1,60 άρα θα βγει 1,80 από τον κοντό τοίχο και θα αφήσει μέχρι τα κάγκελα αλλά 3+ μέτρα αν υπολογίσουμε και περίπου 15 πόντους το κάγκελο μένει περίπου 310 αν και πάλι δεν ενδείκνυται για ηχεία οροφής δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξω προσανατολισμό εκτός και αν βλέπεις ότι μπορεί και να παίξει κάτι άλλο
15 πόντους κουπαστή; 😳
Δεκάρες - δωδεκάρες είναι οι κολώνες στις βεράντες για την κεραμοσκεπή. Θέλει λίγο μάζεμα στις αποστάσεις, όσο γίνεται.

Εγώ δεν θα το έκανα έτσι όπως είναι στο σχέδιο, αλλά όπως σου πρότεινα. Τα surround θα τα έβαζα έξω από τα κάγκελα, στην σκεπή με κλήση προς τον καναπέ και τα Atmos όπου πρέπει να μπούν, ανάλογα που θα καταλήξει η τελική θέση ακρόασης.

Η δεύτερη σκέψη είναι η τηλεόραση στο κάγκελο και ο καναπές πίσω.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
9
βγάλε και μια φωτό να δείχνει τον γκρεμό...να δούμε σε τι ύψος θα κρεμαστείς για να μπούνε τα σαράουντ :biggrin:
Στην ανάγκη θα βάλω και σκαλωσιά δεν με φοβίζει αυτό δουλίτσα να κάνουμε ,,(⁠•⁠‿⁠•⁠)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.638
Reaction score
27.985
Δεν θέλει σκαλωσιά. Στα 5-5.5m είσαι περίπου από τον κάτω όροφο (θέση ηχείου). Μια χαρά γίνεται και με σκάλα. Έχω ανέβει άπειρες φορές στα 6m. Έχω τέτοια σκάλα.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Δεν θέλει σκαλωσιά. Στα 5-5.5m είσαι περίπου από τον κάτω όροφο (θέση ηχείου). Μια χαρά γίνεται και με σκάλα. Έχω ανέβει άπειρες φορές στα 6m. Έχω τέτοια σκάλα.
Κανονικά απαγορεύεται λόγω επικινδυνοτητας η χρήση σκάλας σε τέτοιο ύψος, 5,00m.Ενας λόγος παραπάνω που θα μοντάρει κιόλας ηχειο με 2 χέρια στο ταβάνι. Θέλει σκαλωσια
 

Μηνύματα
23
Reaction score
9
Δεν είναι το πώς αλλά το αν αξίζει έχω σκαλωσιά και σκάλα και διάθεση αλλά αξίζει ή θα είναι ημίμετρα αμφιβόλου αποτελέσματος ? Όσο για την αλλαγή του προσανατολισμού το λέτε λόγο των ανάκλασης στο ταβανι αν καταλαβενω σωστά ?
 


gid

Μηνύματα
7.402
Reaction score
8.637
Η αρχαιολογία είναι ένας yamaha RX V640
Τυχαίνει να έχω ακριβώς την ίδια αρχαιολογία και πιστεύω πως δε χρειάζεσαι αλλαγή. Εκτός βέβαια αν δεν σε καλύπτει σε συνδεσιμότητα ή σε διαχείριση κάποιων σύγχρονων τύπων πολυμέσων.
 


Μηνύματα
23
Reaction score
9
Οθόνη στην οροφή, πίσω από το κάγκελο.

View attachment 268460
ΧΑ ΧΑ την tv την πείρα για να μην κρεμάσω εκεί το πανί και με κρεμάσει από αυτό και η γυναίκα άσε που λέω να μην ξαναγυρίσω σε προβολέα, για τώρα έστω
Τυχαίνει να έχω ακριβώς την ίδια αρχαιολογία και πιστεύω πως δε χρειάζεσαι αλλαγή. Εκτός βέβαια αν δεν σε καλύπτει σε συνδεσιμότητα ή σε διαχείριση κάποιων σύγχρονων τύπων πολυμέσων.
Με καλύπτει απλά σκέφτομαι το Atmos, αν δεν γίνει εφικτό στον χώρο που διαθέτω θα παραμείνω με αυτόν και να αλλάξω απλά τα πίσω
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
Να δουμε τι help και απο που θα ζητας στο τελος οταν φτασεις στο σωστο αριθμο σαμπ:D
 

Μηνύματα
23
Reaction score
9
Να δουμε τι help και απο που θα ζητας στο τελος οταν φτασεις στο σωστο αριθμο σαμπ:D
Σαμπ ??? Δεν αρκεί το 12" ?? Στο προηγούμενο setup νομίζω ότι ήταν αρκετό έως υπερβολικό άλλος χώρος βέβαια άσε που φοβάμαι ότι θα συντονίζει το πάτωμα ( ξύλο )
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.547
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top