Διαπιστευτήρια Cosmote ??

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.116
Reaction score
20.626
Costas Coyias πήρες τηλέφωνο το 5ψήφιο δωρεάν τηλέφωνο για τις βλάβες cosmote,

13788 για το πρόβλημα;
Όχι, ήλθα σε επαφή στο Facebook. Τους περιέγραψα την εγκατάσταση και τους έστειλα και screenshots από το speedtest. Δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.679
Reaction score
94.688
Για μένα πάρε το 5ψήφιο και ανέφερε το πρόβλημα επίσημα.

Είναι υποχρεωμένοι να στο φτιάξουν ή να σου κατεβάσουν ταχύτητα

ή να σου πουν ότι δεν φτιάχνεται για να μπορείς να φύγεις χωρίς πέναλτι.

3-4 φορές που είχα πρόβλημα με την WIND, έτσι φτιάχτηκε.

Και ξέρεις τι παράπονα ακούγονται γι' αυτή την εταιρία, που τα περισσότερα είναι αληθινά.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.806
Reaction score
8.092
Τα ίδια προβλήματα είχα με κοσμοτέ και εγώ και μετακόμισα σε sky telecom. 2 μήνες τώρα, πολύ ευχαριστημένος!
 

Μηνύματα
2.126
Reaction score
5.585
Αν εισαι συνδεδεμενος με wifi αποσυνδεσε και βγαλε απο την πριζα το ασυρματο τηλεφωνο,καποιες φορες κατι συμβαινει με τα καναλια του 2.4 και το κανει αυτο.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Τα ίδια προβλήματα περίπου είχα και γώ. Μετά από ενστάσεις στον ΟΤΕ (τεχνικό τμήμα), τους ειπα γιατι πληρώνω 50αρα και δε παίρνω ούτε 24αρα?
με 24αρα, δεν έπαιρνα ούτε 12αρα καλά-καλά. :biggrin:

μου έκαναν μια χαμηλοτερη προσφορά -έκπτωση για τη γραμμή.
παλι όμως τα ίδια (ασταθεια και αναξιόπιστα) και αφου δεν μπορούσαν να το φτιάξουν , μου είπαν ότι μπορώ να φύγω , πριν τη λήξη του συμβολαίου χωρίς πέναλτυ.
ελα όμως που εδώ δεν υπάρχει άλλος πάροχος , πλην αυτών..:geek:

συνεχισε κάπως έτσι η κατάσταση , μεχρι που έστειλα ένα email στα κεντρικά επικοινωνίας τους και από τότε βελτιώθηκε η κατάσταση , με κάποια αστάθεια που διορθώνεται με ένα restart του ρουτερ , με ταχύτητες DN28-29 mbps/s και 4,2 mbps/s UP , περίπου.

παραπάνω δεν πάει με το υπάρχον δίκτυο χαλκού..οντως τόσο μετράνε έξω στην πόρτα Max. Τουλαχιστον σταθεροποιήθηκε αρκετά. (ο θόρυβος παρέμεινε στη γραμμή)…δε ξέρω τι έκαναν τώρα , που δεν έκαναν πριν , αλλά η γραμμή τώρα «βλέπεται»..:biggrin:

θυμαμαι τους είχα στείλει το email Παρασκευή στις 18:30-19:00 και 20:00-20:30 είχαν επέμβει στη γραμμή..:cool:

(από ο,τι κατάλαβα, για αυτές τις αστάθειες και μεταπτώσεις πρέπει να έφταιγαν και αυτοί , περαν της άθλιας γραμμής μεταφοράς, όπως και το ρουτερ δεν πρέπει να είναι και ο,τι καλύτερο μάλλον.)
τουλαχιστον ακούνε και ανταποκρίνονται άμεσα,… τώρα το τι κάνουν ή δεν κάνουν δε ξέρω.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
15.059
Reaction score
20.838
Πριν την οπτική που έπαιζα με τα μόντεμ είχα βάλει απλά το δικό μου να εκτελεί χρέη μόντεμ/ρούτερ και σε μια πορτούλα του το κοσμοτε για το voip , λογικά μπορείς να το δοκιμάσεις έτσι
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Πρέπει οπωσδήποτε να αναφερθεί βλάβη .... σε παρόμοια προβλήματα που αντιμετώπιζα, άλλαξαν την θυρα dslam στην καμπίνα για την σύνδεση μου ( ή τέλος πάντων κάπως έτσι μου το είπαν) και επανήλθε η σταθερότητα σε 53,71 ντάουν /5,37 απ ... απέχω από την καμπίνα αρκετά περισσότερο από 800 μέτρα, όμως είναι αραιοκατοικημένη η περιοχή μου ...
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Για να σου πω την αλήθεια, έχουμε απαυδήσει πλέον από την κατάσταση της σύνδεσης. Είναι εντελώς αναξιόπιστη, εκεί που δουλεύει κανονικά, πεθαίνει, πέφτει ακόμη και κάτω από μισό Μbps - και δεν συνέρχεται παρά μόνο με restart. Υποψιάζομαι ότι φταίει αυτό το άθλιο κατασκεύασμα της ZTE, και λέω να δοκιμάσω καναδυό άλλους ρούτερ που έχω στην άκρη, μεταξύ των οποίων και ένας της Vodafone. Φύγαμε από τη Vodafone εν θερμώ, εξ αιτίας ενός εκνευρισμού της στιγμής, και το μετανιώσαμε πολύ πικρά. Αν δεν γίνει κάτι, ή θα γυρίσουμε εκεί, ή θα δοκιμάσουμε τη Nova.
Και η δική μου, πενηντάρα θεωρητικά, σύνδεση, δεν είναι καλύτερη. Το wifi λειτουργεί όποτε θέλει στο σπίτι. Έκανα κι εγώ αλλαγή από Vodafone, γιατί εκνευρίστηκα πολύ από το κακό σέρβις όταν κάναμε τρία άτομα τηλεκπαίδευση από το σπίτι, υπέφερα πολλά που δεν είναι της στιγμής από την αλλαγή κι έκανα ανανέωση, γιατί δεν προλάβαινα λόγω υποχρεώσεων να ψάξω για εναλλακτική. Σήμερα μου τηλεφώνησαν για οπτική ίνα, όμως έχω σοβαρές επιφυλάξεις.
Σε ποιά εταιρία είσαι; το 6dB Noise Margin αν είσαι ΟΤΕ δεν είναι καλός οιωνός.
Έχεις το modem/router (ZTE) στην πρώτη πρίζα του σπιτιού; έχεις απομονώσει τις υπόλοιπες πρίζες; (σε VDSL2 δεν πρέπει να υπάρχει διακλάδωση με τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού).
Μου το είπε κι εμένα ο τεχνικός και τις απομόνωσε τις υπόλοιπες.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.723
Σήμερα μου τηλεφώνησαν για οπτική ίνα, όμως έχω σοβαρές επιφυλάξεις.
Το νου σου, γιατί ειδικά η Nova/Wind, και σε δεύτερο βαθμό η Vodafone έχουν το χουνέρι να τους βάζουν να λένε ψέμματα πως έχουν δικές τους οπτικές μέχρι το σπίτι σου ενώ δεν έχουν, και προωθούνε έτσι... 200αρες VDSL FTTC (χαλκό).

fttxgr.eu (θα είναι πάλι online σε 3-5 μέρες) για να δεις αν όντως υπάρχουν οπτικές ίνες στην οδό σου και ποιός της έβαλε ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.954
Reaction score
41.235
οπτικές ίνες στην οδό σου και ποιός της έβαλε
Μετά το αρχικό συμβόλαιο που είναι με την εταιρεία που την έβαλε, το επόμενο δεν μπορεί να είναι με οποιαδήποτε άλλη εταιρεία;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.723
Μετά το αρχικό συμβόλαιο που είναι με την εταιρεία που την έβαλε, το επόμενο δεν μπορεί να είναι με οποιαδήποτε άλλη εταιρεία;
Φυσικά και μπορείς να πας σε άλλο πάροχο.
Διαφοροποιούνται (κακώς), κάποια πράγματα όμως προς το παρόν τουλάχιστον.
Π.χ. η Nova/Wind δεν δίνουν 500Mbps & 1000Mbps σε περιοχές που δεν έχουν βάλει οι ίδιοι το δίκτυο οπτικών ινών.
Επίσης μέχρι ενός σημείου, ο πάροχος ο οποίος έχει βάλει αυτός τις ίνες και τις καμπίνες με τον παθητικό εξοπλισμό έχει ας πούμε το πλεονέκτημα της ολικής διαχείρισης του δικτύου εκεί, που σε πιθανή βλάβη αυτό σημαίνει πιθανώς πιο γρήγορη επίλυση.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.679
Reaction score
94.688
η Nova/Wind δεν δίνουν 500Mbps & 1000Mbps σε περιοχές που δεν έχουν βάλει οι ίδιοι το δίκτυο οπτικών ινών.
Στ' αρ..... μας. :biggrin:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.954
Reaction score
41.235
Θα την κάνω από vodafone σε cosmote (ftth) κυρίως γιατί έχω σπαστεί με τη vodafone μετά από κοντά 30 χρόνια πελάτης.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.723
Θα την κάνω από vodafone σε cosmote (ftth) κυρίως γιατί έχω σπαστεί με τη vodafone μετά από κοντά 30 χρόνια πελάτης.
Καλά θα κάνεις να την κοπανήσεις από την Βόδιαφον.
Στον τομέα του internet connectivity είναι για τα μπάζα.

Έχει εξελιχθεί στην φθηνότερη και ταυτοχρόνως κάκιστη ποιοτικά εταιρία όχι μόνο εδώ Ελλάδα, αλλά και εξωτερικό (Αγγλία, Ολλανδία).
Αντί για value for money έγιναν crap for money.
Με το ζόρι την ανέχομαι στο κινητό (ευτυχώς είναι δίκαρτο και έχω και Cosmote), για ομιλία με τις τιμές χώμα που μου έδωσαν είναι οκ.
Πιο πολύ για το "ντουέτο" μένω, ώστε όπου δεν πιάνει η μια ίσως πιάνει η άλλη και "σώζομαι".
Καλά για την Wind δεν το συζητάω καν στην κινητή, ακόμα μεγαλύτερο τριμπού.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.954
Reaction score
41.235
Λήγει το συμβόλαιο τον άλλο μήνα στο σταθερό και θα την κάνω μαζί με το κινητό κι ας πληρώσω και πέναλτυ για το κινητό. Και ας είναι και ακριβότερη η κοσμοτε. Ούτε τσάμπα δεν μένω.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.781
Reaction score
83.689
Π.χ. η Nova/Wind δεν δίνουν 500Mbps & 1000Mbps σε περιοχές που δεν έχουν βάλει οι ίδιοι το δίκτυο οπτικών ινών.
Μη μου τους θυμίζεις τους παπάρες γιατί έχω ένα χρόνο ακόμα συμβόλαιο όπως είχα γράψει παλιότερα.
Οι φήμες λένε ότι θα δώσουν μεγαλύτερες ταχύτητες και μέσω COSMOTE όταν βγει το νέο κουπόνι επιδότησης. Προς το παρόν ασχολούνται με τα προβλήματα της ενοποίησης με τη Wind. :neo: :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.216
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top