Διαρροή

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Έχω συνδέσει όλες μου τις συσκευές σε ένα πολύμπριζο (από αυτά με φίλτρο υπέρτασης) και το πολύμπριζο με μια σούκο στον τοίχο.
Πριν μέρες παρατήρησα ότι όταν ακουμπάω στα μεταλλικά μέρη στο πίσω μέρος του ενισχυτή (πχ στα RCA) νίωθω να υπάρχει τάση, το κλασικό "γαργάλημα" στις άκρες των δαχτύλων.
Τι συμβαίνει; Να υποψιαστώ ότι ο ηλεκτρολόγος έκανε κάποιο λάθος στη σούκο στον τοίχο; Είναι κάτι επικίνδυνο για τα μηχανήματα ή, κυρίως, για μας;
 


Μηνύματα
76
Reaction score
0
Λοιπόν, είχα το ιδιο πρόβλημα πριν 3 μήνες. Οταν ακουμπούσα το πάτωμα και επιανα τα μηχανήματα αισθανόμουν μια μικρή τάση. Ηρθε ηλεκτρολόγος και τσέκαρε τις πρίζες και τις γειώσεις αλλά δεν βρήκε κάτι. Η τουλάχιστον δεν ήξερε τι άλλο να κάνει.

Μετα απο πολλές δοκιμές βρήκα οτι ΜΟΝΟ όταν το καλώδιο της κεραίας είναι συνδεδεμένο στη tv, υπάρχει αυτή η τάση στα μηχανήματα. Αρα κάποιο ρεύμα ερχόταν στα μηχανήματα απο την κεραία. Ο ενισχυτής της κεραίας ήταν εντάξει και ισως υπάρχουν προβλήματα σε άλλα σημεία γειώσεων στο σπίτι. Δεν ξέρω τι φταίει βασικά. Το θέμα ειναι όμως οτι ελυσα το πρόβλημα. Στο πολυπριζο μου υπάρχει και είσοδος/έξοδος για κεραία (rf σήμα). Οπότε συνέδεσα την είσοδο rf με την πρίζα της κεραίας και απο την έξοδο rf με νέο καλώδιο οδήγησα τη tv. Ολα έφτιαξαν αμέσως. Υποθέτω οτι το πολύπριζο φιλτράρει ή γειώνει το σήμα της κεραίας.

Να ενημερώσω οτι κανένα απο τα μηχανήματα μου δεν έχει γείωση. Ολα είναι με διπολικά καλώδια και ακροδέκτες. Τα εχω συνδεδεμένα σε πολύπριζο με γείωση σε πρίζα σούκο. Για την ιστορία, το πολύπριζο ειναι της Crystal Audio (περίπου 40 ευρο απο Πλαίσιο).

Δεν ξέρω αν έχεις tv στο σύστημα σου. Αν έχεις δοκίμασε να αποσυνδέσεις την κεραία και να δεις αν υπάρχει το γαργάλημα. Σε κάθε περίπτωση να είσαι προσεκτικός και να ζητήσεις συνδρόμη ηλεκτρολόγου να τσεκάρει τις πρίζες σου.

Για δες και στο ιντερνετ για το θέμα ground loop. Ισως έχει κάποια σχέση.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Αρα οσοι εχουμε αυτο το πολυπριζο του cchar ειμαστε ασφαλεις;
 

Μηνύματα
76
Reaction score
0
Ασφαλείς ως προς την ηλεκτροπληξία?
Οχι βέβαια. Απλά με το πολύπριζο αυτό έλυσα ενα πρόβλημα. Την αιτία όμως δεν τη ξέρω ακόμη και θα ήθελα να τη μάθω.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Για δοκιμασε να αλλαξεις τη φορα του φις, να το κανεις τουμπα... να γυρισεις τουμπα τον αστακο, ωστε η αριστερη δαγκανα του να γινει δεξια........
Αυτο που λεμε στο αλλο ποστ για το standby.....

Γιώργος Ανδρεάδης said:
Ενα μικρο κολπακι για να δουμε που ειναι η φαση -οεο- ειναι να "χαϊδεψουμε" το μεταλλικο καπακι της συσκευης με την εξω πλευρα των δαχτυλων. Θα νιωσετε ενα "τρεμουλο" στο χερι απο τη διαρροη που θα υπαρχει αν η φαση ειναι αλλου....
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Δεν βρήκα χρόνο να ασχοληθώ... :?
Μοναδική κεραία που έχω συνδέσει είναι ένα δορυφορικό πιάτο. Απόψε θα κάνω τούμπα το σούκο, όπως πρότεινε ο Γιώργος.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Νομιζω οτι το δορυφορικο πηγαινοφερνει ρευμα για να τροφοδοτησει το LNB...
 

Μηνύματα
76
Reaction score
0
unforgiven said:
Δεν βρήκα χρόνο να ασχοληθώ... :?
Μοναδική κεραία που έχω συνδέσει είναι ένα δορυφορικό πιάτο. Απόψε θα κάνω τούμπα το σούκο, όπως πρότεινε ο Γιώργος.
Δοκίμασε επίσης να βγάλεις την κεραία και δες τι παίζει.
Πάντως, ενημέρωσε οτι και να κάνεις για να έχουμε μια ιδέα.
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
οταν το βρειτε θα αισθανθητε οπως εγω πριν 2 χρονια .μια μικρη βοηθεια αλλου πρεπει να ψαξετε
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
argiris said:
οταν το βρειτε θα αισθανθητε οπως εγω πριν 2 χρονια .μια μικρη βοηθεια αλλου πρεπει να ψαξετε
Tι είναι αυτό; Αίνιγμα; :?
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.208
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top