Διατομή καλωδίων για αναβάθμιση ηχείων

Μηνύματα
197
Reaction score
75
Καλημέρα σας παιδιά
Έχω ένα ζευγάρι ηχεία magnat 2002 και θέλω να αλλάξω την εσωτερική καλωδίωση τους η ερώτηση μου είναι πόσο πάχος να βάλω ? Αυτά αν θυμάμαι καλά είναι το πολύ 1 χιλιοστό δεν είναι καλύτερα να βάλω πιο χοντρό καλώδιο και πιο θα μου συνιστουσατε εσείς μέχρι 5-6 ευρώ το μέτρο υπάρχει κάποιο που να είναι καλύτερο στα μπάσα ?
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Καλημέρα σας παιδιά
Έχω ένα ζευγάρι ηχεία magnat 2002 και θέλω να αλλάξω την εσωτερική καλωδίωση τους η ερώτηση μου είναι πόσο πάχος να βάλω ? Αυτά αν θυμάμαι καλά είναι το πολύ 1 χιλιοστό δεν είναι καλύτερα να βάλω πιο χοντρό καλώδιο και πιο θα μου συνιστουσατε εσείς μέχρι 5-6 ευρώ το μέτρο υπάρχει κάποιο που να είναι καλύτερο στα μπάσα ?
Ευχαριστώ
Καλημέρα steliob81, έχω κι εγώ τα ίδια ηχεία εδώ και περίπου 3 χρόνια. Χωρίς να είμαι ειδικός, (εδώ θα μπορέσεις να πάρεις τοννους γνώσης από πολλά άλλα μέλη) στη θέση σου δε θα πείραζα τίποτα σε ένα entry level ηχείο οπως ειναι το Magnat Monitor Supreme 2002. Γενικά είναι ένα μέτριο αλλά ευχάριστο ηχείο που η ιδιαιετερότητα του έχει να κάνει κυρίως με τον ενισχυτή που το οδηγεί και τη θέση του στο χώρο ακρόασης. Ας μιλήσουν κι άλλοι , με περισσότερη γνωση και εμπειρία... 🙄
Καλημέρα steliob81, έχω κι εγώ τα ίδια ηχεία εδώ και περίπου 3 χρόνια. Χωρίς να είμαι ειδικός, (εδώ θα μπορέσεις να πάρεις τοννους γνώσης από πολλά άλλα μέλη) στη θέση σου δε θα πείραζα τίποτα σε ένα entry level ηχείο οπως ειναι το Magnat Monitor Supreme 2002. Γενικά είναι ένα μέτριο αλλά ευχάριστο ηχείο που η ιδιαιετερότητα του έχει να κάνει κυρίως με τον ενισχυτή που το οδηγεί και τη θέση του στο χώρο ακρόασης. Ας μιλήσουν όμως κι άλλοι , με περισσότερη γνωση και εμπειρία... 🙄
 


Μηνύματα
197
Reaction score
75
Ξέχασα να πω πως έχω καμιά δεκαριά μέτρα van damme διαφανές 2χ2,5 είναι καλό για αυτή την δουλειά η υπάρχει οδικό για εσωτερική καλωδίωση ?
Με τι ενισχυτη τα οδηγεις?
Nad c165/c275bee
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
κοιτα, με 5-6 ευρω το μετρο καλωδιο δεν προκειται να ακουσεις διαφορα, πρεπει να παρεις κατι καλο για να ακουσεις, αλλα δεν εχει νοημα σε ενα entry level ηχειο με αναλογης ποιοτητας μεγαφωνα και crossover, και ουτε και τα nad ειναι κατι σοβαρο με ρευματα για να δωσουν, πειραματισου καλυτερα με τον χωρο, αλλιως ανεβα κατηγορια σε ενισχυτικα και ηχεια
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα οικονομικά Magnat είναι καλοσχεδιασμένα ηχεία μεν,αλλά με πολύ φτηνά υλικά.
Θα δεις για παράδειγμα ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές παντού, μικρής διατομής σύρμα στα πηνία και μεγάλους πυρήνες, ενώ το καλώδιο είναι ηλεκτρολογικό για πορτατίφ.
Το πρώτο πράγμα που γίνεται εύκολα είναι να κόψεις τα κλιπς και να κολλήσεις απευθείας τα καλώδια στους ακροδέκτες των μεγαφώνων.
Αν θέλεις να βάλεις κάτι καλύτερο στη καλωδίωση και με βάση τώρα την διατομή των πηνίων, σύρμα διαμέτρου 1,5 καρέ υπεραρκεί.
 

Μηνύματα
197
Reaction score
75
Τα οικονομικά Magnat είναι καλοσχεδιασμένα ηχεία μεν,αλλά με πολύ φτηνά υλικά.
Θα δεις για παράδειγμα ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές παντού, μικρής διατομής σύρμα στα πηνία και μεγάλους πυρήνες, ενώ το καλώδιο είναι ηλεκτρολογικό για πορτατίφ.
Το πρώτο πράγμα που γίνεται εύκολα είναι να κόψεις τα κλιπς και να κολλήσεις απευθείας τα καλώδια στους ακροδέκτες των μεγαφώνων.
Αν θέλεις να βάλεις κάτι καλύτερο στη καλωδίωση και με βάση τώρα την διατομή των πηνίων, σύρμα διαμέτρου 1,5 καρέ υπεραρκεί.
Ευχαριστώ πολύ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ξέχασα να πω πως έχω καμιά δεκαριά μέτρα van damme διαφανές 2χ2,5 είναι καλό για αυτή την δουλειά
Ναι.

Κόλληση πάνω στο ηχείο, οκ, αλλά μη το ψήσεις, σύντομη.

Αν δεν έχεις εμπειρία σε κολλήσεις, βάλε φρέσκα κλιψακια. Να σφίξουν, κι είσαι οκ.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Αν δεν έχεις κάνεις ποτέ τέτοιες κολλήσεις καλό θα είναι να κάνεις αυτό που σε λέει ο costas EAR μη τα κάνεις χειρότερα και μη χρησιμοποιήσεις καθόλου μπανάνες.
 

Μηνύματα
197
Reaction score
75
Όχι έχω ξανακάνει και αλλά αυτό έκανα κολλουσα με καλάι κατευθείαν το καλώδιο πάνω στα μεγάφωνα απλά για την διατομή δεν ήξερα θα βελτίωνα και τα cross αλλά από αυτά δεν ξέρω οπότε τα αφήνω ως έχουν πάντως σε άλλα που είχα κάνει είχα δει διάφορα με τα van damme που είχα βάλει ειδικά στο μπάσο σκέφτομαι όμως και το chord company c- screen έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ...
Να καταργήσω τις μπανάνες παιδιά ? Είναι καλύτερα σκέτο καλώδιο στα ηχεία και τον ενισχυτή ? Δεν έχει θέμα με διάβρωση ?
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
προτιμοτερο ειναι τα γυμνα καλωδια, και αν δεν εχεις σκοπο να βαζεις και να βγαζεις καλωδια,
αφου θα τα πειραξεις, βγαλε και τις μπορνες και πηγαινε κατευθειαν στα μεγαφωνα, οσο περισσοτερα
διαφορετικα μεταλλα ανακατευονται τοσο προσθετη αντισταση και αλλοιωση εχεις στο σημα.
By the way, αφου παλια ειχες τα Cerwin vega που εχουν πολυ μπασο και ειναι οτι πρεπει για
μεταλλιες (σε καταλαβαινω, τα ιδια πραματα ακουω) γιατι τα εστειλες?
 


Μηνύματα
197
Reaction score
75
προτιμοτερο ειναι τα γυμνα καλωδια, και αν δεν εχεις σκοπο να βαζεις και να βγαζεις καλωδια,
αφου θα τα πειραξεις, βγαλε και τις μπορνες και πηγαινε κατευθειαν στα μεγαφωνα, οσο περισσοτερα
διαφορετικα μεταλλα ανακατευονται τοσο προσθετη αντισταση και αλλοιωση εχεις στο σημα.
By the way, αφου παλια ειχες τα Cerwin vega που εχουν πολυ μπασο και ειναι οτι πρεπει για
μεταλλιες (σε καταλαβαινω, τα ιδια πραματα ακουω) γιατι τα εστειλες?
Φιλαράκι ήταν υπερβολικά μεγάλα για το δωμάτιο μου τα μπάσα τους κάλυπταν ολλα τα άλλα και ακουγόταν μια βαβούρα .
Τα magnat που λέω τα έχω στο σαλόνι .ωστο δωμάτιο μου έβαλα 2 dali spektor 6 αδερφέ και βρήκα την υγειά μου
Υπαρχει ειδικο καλαι που δεν χαλαει τον ηχο.
Πλάκα μου κάνεις ε ?
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
ναι, θελουν μεγαλο χωρο για να παιξουν, και ενταξει ενα μπουμ μπουμ ειναι και τιποτα παραπανω,
τα magnat και τα dali σιγουρα παιζουν καλυτερα
 

Μηνύματα
197
Reaction score
75
ναι, θελουν μεγαλο χωρο για να παιξουν, και ενταξει ενα μπουμ μπουμ ειναι και τιποτα παραπανω,
τα magnat και τα dali σιγουρα παιζουν καλυτερα
Στο δωμάτιο μου τα dali είναι υπέροχα
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
Τα 2002 ειναι ενα πολυ προσιτο μεγαλο ηχειο και απευθυνεται σε οσους θελουν κατι να παιζει δυνατα και να τραβαει το ματι με τον ογκο του στο καθιστικο. Και καλυτερα καλωδια να βαλεις, δεν θα ακουσεις διαφορα στον ηχο,ενω κακα τα ψεμματα θα εχεις ενα ηχειο που καποιος του εχει βαλει χερι(θα πρεπει να εισαι πολυ εμπειρος και προσεκτικος για να μην προκαλεσειςεστω μια μικρη φθορα),κατι πολυ αρνητικο σε μελλοντικη πωληση τους. Μεινε οπως εισαι και οταν μπορεσεις αγορασε καλυτερα ηχεια.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Να καταργήσω τις μπανάνες παιδιά ? Είναι καλύτερα σκέτο καλώδιο στα ηχεία και τον ενισχυτή ? Δεν έχει θέμα με διάβρωση ?
Δεν θα χαλάσεις ένα καλώδιο που το έχεις πάρει έτοιμο με μπανάνες, προς θεού,
αλλά αν τις έχεις προσθέσει εσύ, και τις σφίγγεις με βίδες.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Να καταργήσω τις μπανάνες παιδιά ? Είναι καλύτερα σκέτο καλώδιο στα ηχεία και τον ενισχυτή ? Δεν έχει θέμα με διάβρωση ?
Άτιμο πράμα η διάβρωση. Να τις κρατήσεις τις μπανάνες. Εκτός από βιταμίνες, περιέχουν και πολύ ισχυρά αντιοξειδωτικά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top