Διαφορά "κανονικών" φακών εναντίον των συμπαγών

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Χαίρεται.
Να άλλη μια τεχνική απορία,
θεωρώντας ως "κανονικούς" φακούς (προφανώς και αυθαίρετος ο ορισμός μου) αυτούς που δεν πλασάρονται ως κόμπακτ, όπως για παράδειγμα αυτός

http://store.sony.com/webapp/wcs/st...10151&langId=-1&productId=8198552921666192815

και θα ήθελα να το συγκρίνω με αυτόν εδώ

http://store.sony.com/webapp/wcs/st...10151&langId=-1&productId=8198552921666487151

ας υποθέσουμε οτι κοστίζουνε το ίδιο και ότι είναι η ίδια ταλαιπωρία στις μετακινήσεις (και τα δύο δεν ισχύουνε στην πράξη), πως διαφοροποιούνται οι φακοί αυτοί ως προς τα ποιοτικά τους χαρακτηριστικά;


Ευχαριστώ
Αλεξ
 

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Ξέρω ότι πιέζω αλλά βρήκα στο διαδίκτυο τη μηχανή που θέλω (προσφορά ημέρας στην Ολλανδία) τη μηχανή με 325 ευρώ. Σκέφτομαι να την πάρω, να δώσω το βασικό φακό στο ebay φαίνεται ότι θα πιάσει 150 ευρώ και να αγοράσω τον κόμπακτ με 230 . Όλα αυτά με την προυπόθεση όμως ότι μιλάμε για την ίδια ποιότητα. Τι λέτε;
 

Μηνύματα
86
Reaction score
2
Απάντηση: Διαφορά "κανονικών" φακών εναντίον των συμπαγών

δεν ειμαι σιγουρος αν εχω καταλαβει τι ρωτας..αλλα αν συγκρινεις σταθερους (fixed) με zoom υπερισχυουν παντα οι σταθεροι.
Αυτο που σε ενδιαφερει κυριως οταν αγοραζεις ενα φακο ειναι ποσο γρηγορος ειναι, δηλαδη ποσο ανοιχτο διαφραγμα μπορει να εχει. Π.χ f/1.8 : ανοιχτο διαφραγμα, περισσοτερο φως, λιγοτερος χρονος φωτοεκθεσης (και περισσοτερο bokeh.."θωλομα"). Οι φακοι βεβαια τοσο ανοιχτοι δεν βγαζουν και την πιο sharp εικονα, πρεπει να τους κλεισεις 2-3 στοπ για να βγαλουν το καλυτερο τους αποτελεσμα. Φυσικα παιζουν και αλλα μεγαλο ρολο, ποιοτητα κατασκευης, στοιχειων κλπ.

Οι δυο φακοι που εχεις παραθεσει προσωπικα μου φαινονται λιγο αχρηστοι... εγω στη θεση σου θα επαιρνα σταθερους...(ο μονος ζοομ που εχω ειναι ενας tokina 11-16mm f/2.8).
Ξεκινα με εναν απλο 50αρη f/1.8 ας πουμε, η αν ειναι crop frame η μηχανη σου καντον 35αρη ..και φτηνος και καλος.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Διαφορά "κανονικών" φακών εναντίον των συμπαγών

Ο μικρός γράφει retractable, δηλαδή πτυσσόμενος. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι πτυσσόμενος μόνο ως προς το ζούμ/εστίαση ή αν είναι όπως ο Elmar της Leica που πρέπει να τον ανοίξεις πρώτα για να φωτογραφίσεις...
Ποιοτικά δε νομίζω επίσης ότι λέει κάτι αυτό. Ψάξε για δείγματα ή κριτικές.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
38
Απάντηση: Διαφορά "κανονικών" φακών εναντίον των συμπαγών

Η διαφορά των δυο φακών πέραν του προφανούς (δηλ. των εστιακών αποστάσεών τους) είναι οτι ο δεύτερος "εκτείνεται" δηλ. βγαίνει προς τα έξω, μόλις θέσεις την κάμερα στο on και μαζεύεται οταν τη βάλεις στο off, όπως κάνουν οι compact. Ετσι κερδίζεις απο τον όγκο του φακού και μπορεί ας πουμε να χωρέσει η μηχανή πιο εύκολα σε μια μεγάλη τσέπη. Επίσης -αν δεν κάνω λάθος- ο δεύτερος έχει ενα διακόπτη για να μεταβάλεις το ζουμ "χειροκίνητα". Για την ποιότητα της εικόνας και τις διαφορές μεταξύ των δύο πρέπει να ψάξεις σε youtube και σε forums
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top