Διαφορές μεταξύ επεξεργαστών σε υπολογιστές Dell

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν μεταχειρισμένο/ανακατασκευασμένο επιτραπέζιο υπολογιστή Dell Optiplex 790. Βρίσκω στην αγορά μοντέλα με διαφορετικούς επεξεργαστές. Ο ένας είναι intel i3 και ο άλλος intel i7. Ο δεύτερος υπολογιστής έχει διπλάσια τιμή από τον πρώτο (200 Ευρώ ο i7 και 100 i3). Γνωρίζει κανείς τις διαφορές σε επιδόσεις ανάμεσα στους δύο επεξεργαστές; Με ενδιαφέρει πρακτικά η διαφορά σε ταχύτητα τηλεδιασκέψεων (τηλεμαθήματα), σε εργασίες γραφείου και πλοήγηση στο διαδίκτυο. Έχουν διαφορετική ταχύτητα στη σύνδεση στο διαδίκτυο; Ευχαριστώ!
 

Attachments


gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Σχετικά με αυτούς καθαυτούς τους επεξεργαστές, μπορείς να βάλεις τα δύο μοντέλα εδώ και να δεις τις διαφορές τους σε επιδόσεις. Φυσικά ένα benchmark είναι ενδεικτικό.

 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.751
Πρέπει να πεις λεπτομέρειες για τους επεξεργαστές,ποιας γενιάς είναι,μνήμη κτλ.
Για τι πράγμα τον θες. Μονο αυτα που λες ή και κάτι παραπανω;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Έχω έναν ανακατασκευασμένο με Pentium εποχής 2014 νομίζω (δε μπορώ να δω αυτή τη στιγμή το ακριβές μοντέλο CPU) και 4GB RAM. Τον χρησιμοποιεί το παιδί στις εργασίες που θες και συ και δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.
Διαφορές i3 & i7 σαφώς και υπάρχουν, αλλά για τις συγκεκριμένες εργασίες νομίζω πως άνετα πας στον i3 και γλυτώνεις τα 100€ αν θες να κάνεις οικονομία. Αν πάλι δεν υπάρχει οικονομικό θέμα, πάρε τον i7 για ...ψυχολογικούς λόγους και μην τυχόν κάνεις κάτι βαρύτερο στο μέλλον.

Αν οι τιμές που λες είναι με απλό σκληρό δίσκο, υπολόγισε κανα τριαντάρι ακόμα για να βάλεις ssd, απαραίτητα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.463
Reaction score
30.664
Εναν τετοιο Dell εχει ο μεγαλος μου. Εχει τον i3 6100, με 8 γιγα ραμ και ssd σκληρο, διχως ξεχωριστη καρτα γραφικων (ουτως ή αλλως παιρνουν μονο χαμηλου προφιλ και χαμηλων απαιτησεων σε τροφοδοσια). Μικρες διαστασεις, τον εχει πισω απο μια 27ρα οθονη και με το ζορι φαινεται.
Με αυτον σερφαρει, γραφει κειμενο, σχεδιαζει με εξωτερικη γραφιδα, βλεπει βιντεο, και απο την ανοιξη παρακολουθει τα μαθηματα της σχολης του. Σε ολα αυτα παει σφαιρα. Δεν θυμαμαι εαν εχει γιγαμπιτ εθερνετ, νομιζω εχει. Εχει και ενα αστειο εσωτερικο ηχειο, εαν δεν διαθετει η οθονη σας. Με εκνευριζει απιστευτα οταν ακουει μουσικα βιντεο απο αυτο, αντι να σηκωθει να το ακουσει απο τα 801. Νεα γενιά. Πφφτ
 
Last edited:

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Πρέπει να πεις λεπτομέρειες για τους επεξεργαστές,ποιας γενιάς είναι,μνήμη κτλ.
Για τι πράγμα τον θες. Μονο αυτα που λες ή και κάτι παραπανω;
O i3 είναι 3ης γενιάς και ο i7 2ης. Έχει 4mb ram και 500 gb σκληρό συμβατικό. Το θέλω για τις παραπάνω δουλειές. Η ταχύτητα σύνδεσης στο διαδίκτυο είναι σημαντική, λόγω των τηλεμαθημάτων.
Εναν τετοιο Dell εχει ο μεγαλος μου. Εχει τον i3 6100, με 8 γιγα ραμ και ssd σκληρο, διχως ξεχωριστη καρτα γραφικων (ουτως ή αλλως παιρνουν μονο χαμηλου προφιλ και χαμηλων απαιτησεων σε τροφοδοσια). Μικρες διαστασεις, τον εχει πισω απο μια 27ρα οθονη και με το ζορι φαινεται.
Με αυτον σερφαρει, γραφει κειμενο, σχεδιαζει με εξωτερικη γραφιδα, βλεπει βιντεο, και απο την ανοιξη παρακολουθει τα μαθηματα της σχολης του. Σε ολα αυτα παει σφαιρα. Δεν θυμαμαι εαν εχει γιγαμπιτ εθερνετ, νομιζω εχει. Εχει και ενα αστειο εσωτερικο ηχειο, εαν δεν διαθετει η οθονη σας. Με εκνευριζει απιστευτα οταν ακουει μουσικα βιντεο απο αυτο, αντι να σηκωθει να το ακουσει απο τα 801. Νεα γενιά. Πφφτ
Κι εγώ για την κόρη μου το θέλω, για να μη χρησιμοποιεί ένα λάπτοπ που έχω για τις δικές μου εργασίεςκαι να δεσμεύεται κάπως στο γραφείο για τις εργασίες της.
Για μουσική μη το συζητάμε. Ούτε που έχει αγγίξει τα focal μου!
 
Last edited:

Μηνύματα
888
Reaction score
887
Κατά πάσα πιθανότητα και οι δύο υποστηρίζουν gigabit ethernet. Ο μόνος περιοριστικος παράγοντας θα είναι η ταχύτητα της σύνδεσης σας με το ίντερνετ και η μνήμη ραμ. Άμεσα προσθήκη ssd και άλλων 8gb ram στον i3 και θα είστε καλυμμένος.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Έχω έναν ανακατασκευασμένο με Pentium εποχής 2014 νομίζω (δε μπορώ να δω αυτή τη στιγμή το ακριβές μοντέλο CPU) και 4GB RAM. Τον χρησιμοποιεί το παιδί στις εργασίες που θες και συ και δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.
Διαφορές i3 & i7 σαφώς και υπάρχουν, αλλά για τις συγκεκριμένες εργασίες νομίζω πως άνετα πας στον i3 και γλυτώνεις τα 100€ αν θες να κάνεις οικονομία. Αν πάλι δεν υπάρχει οικονομικό θέμα, πάρε τον i7 για ...ψυχολογικούς λόγους και μην τυχόν κάνεις κάτι βαρύτερο στο μέλλον.

Αν οι τιμές που λες είναι με απλό σκληρό δίσκο, υπολόγισε κανα τριαντάρι ακόμα για να βάλεις ssd, απαραίτητα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ναι, μπορεί να χρειαστούν και κάποια χρήματα για περισσότερη ram εκτός από τον απαραίτητο ssd, οπότε ίσως πρέπει να επενδυθούν εκεί τα χρήματα αντί για τον πιο γρήγορο επεξεργαστή. Με προβληματίζει πάντως αν ο i3 είναι πιο αργός και σε άλλες εργασίες.Δεν είμαι γνώστης.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ναι, μπορεί να χρειαστούν και κάποια χρήματα για περισσότερη ram εκτός από τον απαραίτητο ssd, οπότε ίσως πρέπει να επενδυθούν εκεί τα χρήματα αντί για τον πιο γρήγορο επεξεργαστή. Με προβληματίζει πάντως αν ο i3 είναι πιο αργός και σε άλλες εργασίες.Δεν είμαι γνώστης.
Αν δεν κάνεις κανένα rendering (video) ή compile (programming) δύσκολα θα καταλάβεις διαφορές.
Δουλεύω για χρόνια ένα i5 2500K με 16GB Ram... Οι μόνες εργασίες που τα βλέπει δύσκολα είναι αυτές...
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.751
Την Ethernet που εχει κοιτα αν είναι 1 gbps. Τι Windows εχουν; Για άνεση επέλεξε να έχεις 8 gb μνήμη.
Επίσης μελλοντικά αν δεις ότι αργεί του βάζεις ssd σκληρό δισκο.
Για τις εργασίες που το θες καλά ακούγονται. Κοίτα και πόση εγγύηση δίνουν τα καταστήματα που τα πουλάνε,αν δίνουν.
Cd-dvd-r εχουν; μηπως τα χρειάζεσαι αν και πλέον όλοι δεν το χρησιμοποιούν.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Ναι, μπορεί να χρειαστούν και κάποια χρήματα για περισσότερη ram εκτός από τον απαραίτητο ssd,
Η αναβάθμιση μνήμης είναι ΠΙΟ επιτακτική από την αναβάθμιση δίσκου.

Ο Ι3 θα σε καλύψει ως επεξεργαστής.
 


Μηνύματα
206
Reaction score
94
Την Ethernet που εχει κοιτα αν είναι 1 gbps. Τι Windows εχουν; Για άνεση επέλεξε να έχεις 8 gb μνήμη.
Επίσης μελλοντικά αν δεις ότι αργεί του βάζεις ssd σκληρό δισκο.
Για τις εργασίες που το θες καλά ακούγονται. Κοίτα και πόση εγγύηση δίνουν τα καταστήματα που τα πουλάνε,αν δίνουν.
Cd-dvd-r εχουν; μηπως τα χρειάζεσαι αν και πλέον όλοι δεν το χρησιμοποιούν.

Έχουν. Το λειτουργικό είναι 10ρια, με κλειδί δικό τους.
Εγγύηση δίνει ένα χρόνο. Έχω αγοράσει κι άλλον από εκεί και έμεινα πολύ ευχαριστημένος,μεταξύ άλλων κι από τους τεχνικούς.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.463
Reaction score
30.664
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ναι, μπορεί να χρειαστούν και κάποια χρήματα για περισσότερη ram εκτός από τον απαραίτητο ssd, οπότε ίσως πρέπει να επενδυθούν εκεί τα χρήματα αντί για τον πιο γρήγορο επεξεργαστή. Με προβληματίζει πάντως αν ο i3 είναι πιο αργός και σε άλλες εργασίες.Δεν είμαι γνώστης.
Η συζυγος ειχε στο γραφειο ενα HP ολα σε ενα με 22ρα οθονη, που τελευταια σερνοταν και κρασαρε. Τον βαλαμε στην ακρη για 2ο. Ο 500ρης μηχανικος που τελικα ειχε θεματακια λογω ήλικιας, αντικατασταθηκε με εναν 240ρη ssd των 30 ευρω. Εβαλα ακομη ενα στικ sodimm των 4 γιγα, και η μνημη πηγε ετσι στα 8. Τα windows 7 pro που ουδεποτε ενδιαφερθηκε να αναβαθμισει, τα αναβαθμισα στα νεα 10ρια 20h2. Αποτελεσμα, το μηχανημα μεταμορφωθηκε, παει αριστα σε ολες τις συνηθεις χρησεις γραφειου. Και ολα αυτα με εναν παλιο πλεον i3 2130,δηλαδη 2ης γενιας.
Αρα θεωρω οτι απο i3 4ης γενιας ή i5 3ης γενιας και πανω δεν θα υπαρχει κανενα θεμα για συνηθη χρηση.
Λογω επιταχυνσης πολυμεσων (hvec) ισως πηγαινα σε κατι απο 4η γενια i5 ή 6η γενια i3 και πανω, αυτο. Μνημη 8 γιγα και ssd δισκος τα ελαχιστα αυτονοητα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Ναι, μπορεί να χρειαστούν και κάποια χρήματα για περισσότερη ram
Απλώς, μην πάρετε υπολογιστή με 4GB ram. Θα είναι εκνευριστικά αργός, ειδικά χωρίς SSD. Εκ των συμφραζομένων συνάγω πως μπορείτε να το δώσετε το 200άρι, οπότε είναι προτιμητέα η λύση του i3 πρωτίστως, με 8 ή 16GB ram, και δευτερευόντως με ssd. Η σολομώντειος λύσις είναι 8GB ram και 250άρης ssd.

Αν μπορείτε -και θέλετε δηλαδή- να δώσετε περισσότερα χρήματα, μην πάρετε παλιό branded μηχάνημα, διότι η πλακέτα του (για λόγους συμπίεσης του κόστους) θα έχει αρκετούς ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, οι οποίοι, ακόμη και χωρίς να έχουν φουσκώσει ή σκάσει, θα έχουν φτάσει κοντά στο όριο της ζωής τους. Δώστε 450€ και πάρτε ένα καινούργιο, ξεκούραστο, έτοιμο μηχάνημα, με εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα, να το βάλετε στην πρίζα και να δουλέψει αμέσως.


Σημειωτέον, πως αμφότεροι οι ryzen 2200G και i3-9100 είναι ταχύτεροι των i7 2ης γενιάς, για λόγους που δεν είναι της παρούσης.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Απλώς, μην πάρετε υπολογιστή με 4GB ram. Θα είναι εκνευριστικά αργός, ειδικά χωρίς SSD. Εκ των συμφραζομένων συνάγω πως μπορείτε να το δώσετε το 200άρι, οπότε είναι προτιμητέα η λύση του i3 πρωτίστως, με 8 ή 16GB ram, και δευτερευόντως με ssd. Η σολομώντειος λύσις είναι 8GB ram και 250άρης ssd.

Αν μπορείτε -και θέλετε δηλαδή- να δώσετε περισσότερα χρήματα, μην πάρετε παλιό branded μηχάνημα, διότι η πλακέτα του (για λόγους συμπίεσης του κόστους) θα έχει αρκετούς ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, οι οποίοι, ακόμη και χωρίς να έχουν φουσκώσει ή σκάσει, θα έχουν φτάσει κοντά στο όριο της ζωής τους. Δώστε 450€ και πάρτε ένα καινούργιο, ξεκούραστο, έτοιμο μηχάνημα, με εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα, να το βάλετε στην πρίζα και να δουλέψει αμέσως.


Σημειωτέον, πως αμφότεροι οι ryzen 2200G και i3-9100 είναι ταχύτεροι των i7 2ης γενιάς, για λόγους που δεν είναι της παρούσης.
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση και εμπεριστατωμένη απάντηση! Έχετε δίκιο σε όσα γράφετε. Δυστυχώς λόγω της ανάγκης για αρκετά μηχανήματα στην οικογένεια στράφηκα τα τελευταία χρόνια σε μεταχειρισμένα εισαγωγής, για να μπορέσω να καλύψω όλα τα μέλη. Σε έναν σταθερό Dell χάλασε η μητρική και μου την αντικατέστησαν. Επομένως επιβεβαιώνεστε το ρίσκο. Ασφαλώς "το φτηνό γίνεται σε βάθος χρόνου ακριβό", δυστυχώς όμως λόγω των οικονομικών εξελίξεων αναγκαζόμαστε πολλοί να στραφούμε σε μεταχειρισμένα, από υπολογιστή μέχρι αυτοκίνητο. Το ζήτημα είναι να ορίσουμε έστω τις απαραίτητες προδιαγραφές ενός υπολογιστή (τεχνικά χαρακτηριστικά, ηλικία), ώστε να ικανοποιεί τις ανάγκες και συνάμα να έχει έναν εύλογο χρόνο ζωής μπροστά του, να κάνει απόσβεση. Για παράδειγμα, το 2008, προ κρίσης, αγόρασα ένα λάπτοπ Toshiba, για το οποίο με βοηθήσατε στο φόρουμ στο παρελθόν, 1300 Ευρώ. Κράτησε περίπου 11 χρόνια. Οπότε η απόσβεση ήταν περίπου 120 Ευρώ τον χρόνο.Τώρα είναι δύσκολο να κάνω μια τέτοια επένδυση σε μέγεθος και βάθος χρόνου. Το ερώτημα είναι με τι μπορώ να την αντικαταστήσω.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση και εμπεριστατωμένη απάντηση! Έχετε δίκιο σε όσα γράφετε. Δυστυχώς λόγω της ανάγκης για αρκετά μηχανήματα στην οικογένεια στράφηκα τα τελευταία χρόνια σε μεταχειρισμένα εισαγωγής, για να μπορέσω να καλύψω όλα τα μέλη. Σε έναν σταθερό Dell χάλασε η μητρική και μου την αντικατέστησαν. Επομένως επιβεβαιώνεστε το ρίσκο. Ασφαλώς "το φτηνό γίνεται σε βάθος χρόνου ακριβό", δυστυχώς όμως λόγω των οικονομικών εξελίξεων αναγκαζόμαστε πολλοί να στραφούμε σε μεταχειρισμένα, από υπολογιστή μέχρι αυτοκίνητο. Το ζήτημα είναι να ορίσουμε έστω τις απαραίτητες προδιαγραφές ενός υπολογιστή (τεχνικά χαρακτηριστικά, ηλικία), ώστε να ικανοποιεί τις ανάγκες και συνάμα να έχει έναν εύλογο χρόνο ζωής μπροστά του, να κάνει απόσβεση. Για παράδειγμα, το 2008, προ κρίσης, αγόρασα ένα λάπτοπ Toshiba, για το οποίο με βοηθήσατε στο φόρουμ στο παρελθόν, 1300 Ευρώ. Κράτησε περίπου 11 χρόνια. Οπότε η απόσβεση ήταν περίπου 120 Ευρώ τον χρόνο.Τώρα είναι δύσκολο να κάνω μια τέτοια επένδυση σε μέγεθος και βάθος χρόνου. Το ερώτημα είναι με τι μπορώ να την αντικαταστήσω.
Σας καταλαβαίνω απόλυτα. Πάρτε τον i3 με 8GB ram. Ακόμη και με τον παλιό δίσκο, χωρίς ssd.
 


Μηνύματα
30
Reaction score
96
Σε ότι αφορά την επεξεργαστική ισχύ, πέρα από το i3 και το i7, υπάρχει και το μοντέλο του επεξεργαστή. Από αυτό μπορεί να εντοπιστεί η ταυτότητα του και - σε γενικές γραμμές - η ισχύς του.

Για παράδειγμα, ένας επεξεργαστής είναι ο i7 5820K. Το όνομα του επεξεργαστή δείχνει ότι είναι 5ης γενιάς και έχει "δείκτη ισχύος" 820. Στο βαθμό που πιστεύουμε την intel, ο δείκτης ισχύος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να συγκρίνει κανείς δύο οποιουσδήποτε επεξεργαστές.

Για παράδειγμα ένας i3 με δείκτη ισχύος 800 είναι ισχυρότερος από ένα i5 με δείκτη ισχύος 600.

Πέραν των παραπάνω, από την ταυτότητα του επεξεργαστή μπορεί κανείς να διαπιστώσει πόσους πυρήνες διαθέτει. Το πλήθος των πυρήνων ορίζει πόσο καλά θα συμπεριφέρεται ο υπολογιστής σε multi-tasking ή με multi-threaded προγράμματα. Για σερφάρισμα και απλές σχετικά εργασίες, οποιοσδήποτε επεξεργαστής 4-5ης γενιάς και μετά θα είναι εντάξει.

Το σημαντικότερο είναι το μέγεθος της μνήμης και αν τρέχει 64bit λειτουργικό. Επίσης, καθώς τα περισσότερα προγράμματα είναι (ακόμα) 32bit, λάβετε υπόψιν ότι ένας υπολογιστής με 32bit λειτουργικό και 4Gb RAM έχει στη διάθεσή του την σχεδόν ποσότητα μνήμης με ένα υπολογιστή που τρέχει λειτουργικό 64bit και έχει 8Gb RAM. Επίσης, το σερφάρισμα πλέον δεν είναι ελαφριά χρήση. Αν ελέγξετε πόση μνήμη τρώει ο browser, ειδικά με 3-4 tabs ενεργά, θα διαπιστώσετε ότι οι browsers είναι συχνά το πλέον μνημοβόρο πρόγραμμα που τρέχει στους υπολογιστές μας.

Τέλος, το gigabit ethernet δεν είναι τόσο σημαντικό όσο ακούγεται εκτός και αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι.
Αν λάβουμε υπόψιν ότι στα περισσότερα σπίτια ο υπολογιστής συνδέεται με το router μέσω καλωδίου και ότι όλα τα router που δίνουν οι εταιρίες έχουν switch 100Mbit, το Gigabit ethernet περισσεύει. Με 100Mbit δίκτυο και 100Mbit internet όλα θα λειτουργούν άψογα και γρήγορα.
Ως ειδικούς λόγους για gibabit (ή και γρηγορότερο αλλά σημαντικά ακριβότερο) μπορώ να αναφέρω την ύπαρξη ενός NAS στο σπίτι. Ειδικά αν πρόκειται για "πραγματικό" NAS με 4-5 δίσκους σε RAID-5, το gigabit είναι μέχρι και ανεπαρκές. Ειδικά αν στην δουλειά περιλαμβάνεται η διακίνηση μεγάλων αρχείων πολλών gigabytes.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top