Διαφορές μεταξύ επεξεργαστών σε υπολογιστές Dell

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Το ρισκο με αυτους τους υπολογιστες ειναι η βλαβη στην μητρικη.Ολα τα αλλα μπορει κανεις ακομα να τα βρει (μνημες,επεξεργαστες),ενω τα υπολοιπα περιφερειακα τα βρισκει καινουργια αφου δεν υαπρχει θεμα συμβατοτητας.Αλλα με τις μητρικες υπαρχει θεμα,για αυτο και στις αγγελιες με μεταχειρισμενα βλεπει κανεις μητρικες να πωλουνται με τιμη "συλλεκτικης" αξιας. Δεν ξερω αν εχετε αλλες επιλογες,αλλα εγω θα αγοραζα το πολυ υπολογιστη με επεξεργαστη και μητρικη 6ης γενιας και νεοτερο. Απο την αλλη μπορειτε να στησετε εναν υπολογιστη (χωρις οθονη και λοιπα περιφερειακα) με λιγα χρηματα.Δεν θα φοραει καποιον αντιστοιχα ισχυρο επεξεργαστη (σαν μοντελο εννοω,οχι πρακτικα),αλλα θα ειναι καινουργιος,θα εχει μνημες DDR4 και ssd και φυσικα για τις εφαρμογες που τον θελετε,θα σας καλυψει απολυτα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το ρισκο με αυτους τους υπολογιστες ειναι η βλαβη στην μητρικη.Ολα τα αλλα μπορει κανεις ακομα να τα βρει (μνημες,επεξεργαστες),ενω τα υπολοιπα περιφερειακα τα βρισκει καινουργια αφου δεν υαπρχει θεμα συμβατοτητας.Αλλα με τις μητρικες υπαρχει θεμα,για αυτο και στις αγγελιες με μεταχειρισμενα βλεπει κανεις μητρικες να πωλουνται με τιμη "συλλεκτικης" αξιας. Δεν ξερω αν εχετε αλλες επιλογες,αλλα εγω θα αγοραζα το πολυ υπολογιστη με επεξεργαστη και μητρικη 6ης γενιας και νεοτερο. Απο την αλλη μπορειτε να στησετε εναν υπολογιστη (χωρις οθονη και λοιπα περιφερειακα) με λιγα χρηματα.Δεν θα φοραει καποιον αντιστοιχα ισχυρο επεξεργαστη (σαν μοντελο εννοω,οχι πρακτικα),αλλα θα ειναι καινουργιος,θα εχει μνημες DDR4 και ssd και φυσικα για τις εφαρμογες που τον θελετε,θα σας καλυψει απολυτα.
Η υποστήριξη στα refurbished είναι υποδειγματική, τουλάχιστον από τους προμηθευτές που συνεργάζομαι εγώ εδώ και σχεδόν 4 χρόνια.

Το 80% των πελατών πλέον προτιμάνε αυτά και το υπόλοιπο 20% θα είναι κάποιο gaming build ή για productivity.

Κατά 90% αν παρουσιαστεί κάποιο θέμα γίνεται άμεση αντικατάσταση και πλέον είναι εύκολο να γίνει κλώνος ο δίσκος και να παίξει σε άλλο.

Βέβαια σε αυτά τα 4 χρόνια τα ποσοστά αστοχίας σε mobo είναι το πολύ 1%.

Αυτό έχει να κάνει και με το grade των μηχανημάτων.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Σε ότι αφορά την επεξεργαστική ισχύ, πέρα από το i3 και το i7, υπάρχει και το μοντέλο του επεξεργαστή. Από αυτό μπορεί να εντοπιστεί η ταυτότητα του και - σε γενικές γραμμές - η ισχύς του.

Για παράδειγμα, ένας επεξεργαστής είναι ο i7 5820K. Το όνομα του επεξεργαστή δείχνει ότι είναι 5ης γενιάς και έχει "δείκτη ισχύος" 820. Στο βαθμό που πιστεύουμε την intel, ο δείκτης ισχύος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να συγκρίνει κανείς δύο οποιουσδήποτε επεξεργαστές.

Για παράδειγμα ένας i3 με δείκτη ισχύος 800 είναι ισχυρότερος από ένα i5 με δείκτη ισχύος 600.

Πέραν των παραπάνω, από την ταυτότητα του επεξεργαστή μπορεί κανείς να διαπιστώσει πόσους πυρήνες διαθέτει. Το πλήθος των πυρήνων ορίζει πόσο καλά θα συμπεριφέρεται ο υπολογιστής σε multi-tasking ή με multi-threaded προγράμματα. Για σερφάρισμα και απλές σχετικά εργασίες, οποιοσδήποτε επεξεργαστής 4-5ης γενιάς και μετά θα είναι εντάξει.

Το σημαντικότερο είναι το μέγεθος της μνήμης και αν τρέχει 64bit λειτουργικό. Επίσης, καθώς τα περισσότερα προγράμματα είναι (ακόμα) 32bit, λάβετε υπόψιν ότι ένας υπολογιστής με 32bit λειτουργικό και 4Gb RAM έχει στη διάθεσή του την σχεδόν ποσότητα μνήμης με ένα υπολογιστή που τρέχει λειτουργικό 64bit και έχει 8Gb RAM. Επίσης, το σερφάρισμα πλέον δεν είναι ελαφριά χρήση. Αν ελέγξετε πόση μνήμη τρώει ο browser, ειδικά με 3-4 tabs ενεργά, θα διαπιστώσετε ότι οι browsers είναι συχνά το πλέον μνημοβόρο πρόγραμμα που τρέχει στους υπολογιστές μας.

Τέλος, το gigabit ethernet δεν είναι τόσο σημαντικό όσο ακούγεται εκτός και αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι.
Αν λάβουμε υπόψιν ότι στα περισσότερα σπίτια ο υπολογιστής συνδέεται με το router μέσω καλωδίου και ότι όλα τα router που δίνουν οι εταιρίες έχουν switch 100Mbit, το Gigabit ethernet περισσεύει. Με 100Mbit δίκτυο και 100Mbit internet όλα θα λειτουργούν άψογα και γρήγορα.
Ως ειδικούς λόγους για gibabit (ή και γρηγορότερο αλλά σημαντικά ακριβότερο) μπορώ να αναφέρω την ύπαρξη ενός NAS στο σπίτι. Ειδικά αν πρόκειται για "πραγματικό" NAS με 4-5 δίσκους σε RAID-5, το gigabit είναι μέχρι και ανεπαρκές. Ειδικά αν στην δουλειά περιλαμβάνεται η διακίνηση μεγάλων αρχείων πολλών gigabytes.
Σας ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική διαφωτιστική απάντηση! Γράφετε πράγματα που αγνοούσα εντελώς! Έτσι δεν καταλάβαινα γιατί το λάπτοπ μου είναι πιο γρήγορο από τον σταθερό μου, μολονότι έχουν και τα δύο μηχανήματα i5 επεξεργαστή.
Με την ευκαιρία, να κάνω και μια ερώτηση για τον σταθερό μου. Έχει 8 gb ram και μερικές φορές φαίνεται να κολλάει κάπως. Μήπως αν έβαζα άλλα 8 θα πήγαινε καλύτερα; Έχω το λειτουργικό σε ssd και άλλους δύο σκληρούς, 320 gb και 3 tb για δεδομένα.
Το ρισκο με αυτους τους υπολογιστες ειναι η βλαβη στην μητρικη.Ολα τα αλλα μπορει κανεις ακομα να τα βρει (μνημες,επεξεργαστες),ενω τα υπολοιπα περιφερειακα τα βρισκει καινουργια αφου δεν υαπρχει θεμα συμβατοτητας.Αλλα με τις μητρικες υπαρχει θεμα,για αυτο και στις αγγελιες με μεταχειρισμενα βλεπει κανεις μητρικες να πωλουνται με τιμη "συλλεκτικης" αξιας. Δεν ξερω αν εχετε αλλες επιλογες,αλλα εγω θα αγοραζα το πολυ υπολογιστη με επεξεργαστη και μητρικη 6ης γενιας και νεοτερο. Απο την αλλη μπορειτε να στησετε εναν υπολογιστη (χωρις οθονη και λοιπα περιφερειακα) με λιγα χρηματα.Δεν θα φοραει καποιον αντιστοιχα ισχυρο επεξεργαστη (σαν μοντελο εννοω,οχι πρακτικα),αλλα θα ειναι καινουργιος,θα εχει μνημες DDR4 και ssd και φυσικα για τις εφαρμογες που τον θελετε,θα σας καλυψει απολυτα.
Σας ευχαριστώ πολύ! Μπορείτε να μου προτείνετε ένα παράδειγμα, για να καταλάβω καλύτερα;
Η υποστήριξη στα refurbished είναι υποδειγματική, τουλάχιστον από τους προμηθευτές που συνεργάζομαι εγώ εδώ και σχεδόν 4 χρόνια.

Το 80% των πελατών πλέον προτιμάνε αυτά και το υπόλοιπο 20% θα είναι κάποιο gaming build ή για productivity.

Κατά 90% αν παρουσιαστεί κάποιο θέμα γίνεται άμεση αντικατάσταση και πλέον είναι εύκολο να γίνει κλώνος ο δίσκος και να παίξει σε άλλο.

Βέβαια σε αυτά τα 4 χρόνια τα ποσοστά αστοχίας σε mobo είναι το πολύ 1%.

Αυτό έχει να κάνει και με το grade των μηχανημάτων.
Η αλήθεια είναι ότι στον δικό μου ανακατασκευασμένο dell optiplex 990 χάλασε η μητρική και μου την αντικατέστησε ο έμπορος. Διαπιστώνω όμως ότι κατά καιρούς επιβραδύνεται ο ρυθμός της επίδοσής του, ίσως λόγω της σύνδεσης στο διαδίκτυο.
 
Last edited:

Μηνύματα
30
Reaction score
96
Τα κολλήματα είναι μια υπόθεση που πονάει. Μπορεί να οφείλονται σε έλλειψη RAM, κάποια βλάβη που πηγαινοέρχεται, κάποιο κακοστημένο πρόγραμμα ή και αρρώστια (ιό).
Το πρώτο βήμα για να δει κανείς από τί υποφέρει είναι να φορτώσει task manager (CTRL+ALT+DEL) --> TaskManager και να δει πώς πάει από φόρτωμα CPU και μνήμης. Στη λίστα των προγραμμάτων που εμφανίζονται μπορεις με κλικ στον τίτλο να σορτάρεις κατά αύξουσα/φθίνουσα σειρά χρήσης. Αξίζει να περιεργαστεί κάποιος το τί εμφανίζεται όταν όλα λειτουργούν ομαλά για να πάρει μια ιδέα πόση μνήμη τρώει ένας browser, τα προγράμματα που χρησιμοποιεί, πόσο χρήση έχει ο/οι δίσκοι σε ομαλές συνθήκες για να έχει ένα σημείο σύγκρισης.
Το επόμενο εργαλείο είναι το resource monitor που είναι διαθέσιμο στο tab "Performance" του task manager. εκεί μπορεί να γίνει ακριβέστερη διάγνωση προβλημάτων, μέχρι του προγράμματος που "κακοτροπεί".

Οταν ξεμένουμε από CPU ή μνήμη, τα συμπτώματα δεν είναι - τουλάχιστον αρχικά - ένα κόλλημα, αλλά καθυστέρηση. Βέβαια, μπορεί οι "κανονικές συνθήκες" να είναι η καθυστέρηση και να την έχουμε συνηθίσει.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Μονταρισμένο δωρεάν, αλλά παραμένει η εκκρεμότητα του software. Με κανονική άδεια windows, το τίμημα ανέρχεται στα 450€. Όσο έχει ένα καινούργιο Lenovo ή Dell.

image_2020-11-15_201240.png
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.393
Reaction score
30.586
Εν τω μεταξυ οι αδειες win10 που βγαινουν συχνα πυκνα σε προσφορα (αλλα νομιζω αφορουν σε απαξ εγκατασταση) βγαινουν γυρω στα 10-15 ευρω.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Σας ευχαριστώ πολύ! Μπορείτε να μου προτείνετε ένα παράδειγμα, για να καταλάβω καλύτερα;
Ακομα και μια συνθεση γυρω απο ενα προσιτο amd θα σας καλυψει απολυτα,ενω θα ειναι ενας καινουργιος υπολογιστης.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.618
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top