Διαφωνίες ισοστάθμισης χαμηλών συχνοτήτων

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Κώστα Καλά στα λέει η Μελίνα, δεν έχει σημασία τι κάνει η ισοσταθμιση το θέμα είναι κατά πόσο ακούει. Και το mini dsp κάνεις οτι θες, και εδινες ξαναμετραγες και δεν άκουγε, η λίγο ακουγε, αλλά το Θέμα ειναι οτι δεν πρέπει να πειράζει πολύ τον original ήχο, θα γίνει χειρότερο. Η λύση είναι να Φτιάξεις τον χώρο, μπασοπαγιδες, διάχυτες κτλ. Και μιλάω απο προσωπική πείρα, εγω είχα φροντίδα χώρου, αλλά έκανα καλύτερη, πούλησα τα πανελ τής οροφής (3) και έφτιαξα 1 πανελ μονοκομματο (τεράστιο) 3μ χ 2μ και παχους 15cm με διφορετικα υλικά διαφορετικών πυκνωτιτων, και ενα για μπροστά στην πόρτα 2.2 μ επι 1μ και πάχους 20cm και πρόσθεσα άλλους 21 διάχυτες...... δεν Θα ασχοληθώ με μετρήσεις απλά ηταν φλατ. Πάνω από δύο ντιμπι +- δεν εδωσα και μεχρι 3 με 4 μπάντες το πολύ......... Αλλά σημασία έχει αυτό που άκουσα, και αυτό που άκουσα απλα δεν περιγράφεται........
Το χόμπι του hc το ξεκίνησα σε αυτον τον χώρο και υπήρχαν διαφορές αλλαγές και την μεγαλύτερη ακουστική διαφορά την πήρα με την φροντίδα τού χώρου, η να το πω αλλιώς: Με τα τέρατα που εχω στο σαλόνι μου αν δεν είχα την φροντίδα χώρου που εχω απλά δεν θα παίζανε, το αποτέλεσμα θα ήταν τραγικό.
Η και τον καλύτερο av τού κόσμου να έβαζα χωρίς φροντίδα χώρου το αποτέλεσμα θα ηταν πολύ πιο κατω.....
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
o_Oo_Oo_O
δεν έχει σημασία τι κάνει η ισοσταθμιση το θέμα είναι κατά πόσο ακούει.
Βάλε πριν και μετά, μετρημένο με το μικρόφωνο, θα δεις οτι δεν πάει ακριβως εκεί που του λες με την καμπύλη από το app αλλά στο περίπου και μέχρι και που επιτρέπει ο χώρος.
αυτο που λεει η μελινα ειναι οτι στην πραξη δεν κανει αυτο που δειχνει στο app, οτι οταν μετρησεις με μικροφωνο δεν θα ειναι ιδια η καμπυλη με του app. το ιδιο λεω και εγω και εφερα παραδηγμα το mini dsp.
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Εχω pick στα sub στης 23hz 3 με 4 db και μια βύθιση 4 με 5 db στα 25hz και οτι και να κάνω με το mini dsp απλα δεν ακούει, δεν διορθώνεται αλλα με αυτά που έβαλα πανελ διάχυτες έφτιαξε πολύ....
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Εχω pick στα sub στης 23hz 3 με 4 db και μια βύθιση 4 με 5 db στα 25hz και οτι και να κάνω με το mini dsp απλα δεν ακούει, δεν διορθώνεται αλλα με αυτά που έβαλα πανελ διάχυτες έφτιαξε πολύ....
Θα το δουμε τελειωμένο αγόρι;
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mε διαχυτες δε φτιαχνει τιποτε στα 25hz, με πανελς πολυ δυσκολα, ειδικα σε οικιακο χωρο.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Mε διαχυτες δε φτιαχνει τιποτε στα 25hz, με πανελς πολυ δυσκολα, ειδικα σε οικιακο χωρο.
αυτο που εβαλα ο θεος ας το κανει πανελ...... σχεδον σαν μπασοπαγιδα εγινε. δεν ειπα οτι το εφτιαξε τελειως αλλα η διαφορα πριν με μετα τεραστια..... θα ανεβασω φωτο γιατι εγω μιλαω με αποδειξεις
[DOUBLEPOST=1512752896][/DOUBLEPOST]
IMG_20171208_190124.jpg
IMG_20171208_190135.jpg
IMG_20171208_190150.jpg
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mην επιμενεις δε γινεται, το μοντελο που προτεινεις να μου πεις σε ποιο μαθηματικο τυπο βασιζεται, τα μηκη κυμματων σε αυτες τις συχνοτητες ειναι τεραστια. Οι αποδειξεις δε λενε τιποτε εαν δεν μπορεις να αποδειξεις ακριβως οτι τηρηθηκαν οι ιδιες συνθηκες μετρησεων.Καμια εταιρια δεν εχει αυτη τη στιγμη ανεξαρτητου κοστους να δουλευει σε αυτες τις συχνοτητες, και θεωρεις οτι εκανες κατι που βαιζεται σε τι? και δουλεψε και με τεραστια διαφορα?
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Mην επιμενεις δε γινεται, το μοντελο που προτεινεις να μου πεις σε ποιο μαθηματικο τυπο βασιζεται, τα μηκη κυμματων σε αυτες τις συχνοτητες ειναι τεραστια. Οι αποδειξεις δε λενε τιποτε εαν δεν μπορει να αποδειξεις ακριβως οτι τηρηθηκαν οι ιδιες συνθηκες μετρησεων.Καμια εταιρια δεν εχει αυτη τη στιγμη ανεξαρτητου κοστους να δουλευει σε αυτες τις συχνοτητες, και θεωρεις οτι εκανες κατι που βαιζεται σε τι? και δουλεψε και με τεραστια διαφορα?
ειδες της φωτο????
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
αν υπαρχει προβλημα και δεν σου κανει κοπος να μεταφερθουν.... αν και δεν βλεπω να συνεχιζεται μετα της φωτο μοκο...... οτι θες....
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Θα το κανω εγω θεμα και για μαραντζ, γιατι ο Στεφανος νευριασε, ενω δε θα επρεπε...
Εγω μπορω να ανεβασω οσες μετρησεις θελω χωρις να πειραξω τιποτε απολυτως στο χωρο και να ειναι διαφορετικες, εδω σε αυτες εαν μπορεις να καταλαβεις , οι οποιοι δικαιωνομαι εγω, ειναι πασιφανες διαφρετικα σημεια κρος, και φασικες αποκλισεις ;).
Οι εργασιες που εκανες πηραν, κοπο και χρονο μεσολαβησε μεγαλο διαστημα και αποκλειεται να τηρηθηκαν οι ιδιες συνθηκες τοσο χαρσντουγουερικα οσο και σοφτγουερικα.... ακομη και μια πορτα να μεινει ανοιχτη ειδικα σε καιριο σημειο μπορει να κανει τη διαφορα. Οτι εχεις κανει δε γινεται να καταγραφει και να ακουστει εκει που νομιζεις, ακουστηκε παρα πολυ εκει που ειναι ευαισθητη η ακοη μας και δεν ειναι στις πολυ χαμηλες συχνοτητες.
Μου απαντας με κουοτε χωρις να διαβαζεις τι σου εγραψα και με λες και μοκο?:D κατανοησε τι γραφω πρωτα.
Στην τυχη δε γινεται τιποτε , και οταν λες στο περιπου και σου ζηταω λεπτομεριες προσπαθησε να εστιαζεις σε οτι σου ζητω, για να υπαρχει υγιης διαλογος και φυσικα για να ειναι παραγωγικος να μαθουμε και οι υπολοιποι.
Στον μαραντζ εαν αλλαξεις λοιπον τα ντελεις, και ανα καποιες βαθμιδες εχουμε επαναλιψημοτητες με λογοτερες ακυρωσεις θα διαπιστωσεις αλλαγες σε τετοιου ειδους τρυπες. Το αυτο μπορει να δημθιουργηθει και στο μινι, σε συγχρονισμο με σημεια κρος διαφορετικαφιλτρα ταξεων και αναλογων φασικων διορθοσεων .Αυτα δε τα λεω εγω υπαρχουν στο σαιτι και σε ολα τα φορα αποδεειγμενα αλωστε. Οι εργασιες σου εχουν τεραστια οφελη οχι εκει που νομιζεις αλλα στην καλυτερη μεχρι 80hz και φυσικα ειναι πολυ σημαντικες κανενας πολυ δε μαλλον εγω δεν τις υποβαθμισα ουτε υπονοησα κατι αλλο προς θεου...
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Όπα Σωκράτη πηρες φορά και λες πράγματα που δεν εχω πει οτι εχω κάνει ή που νομίζεις ότι έχω κάνει.
Να ξεκινήσω οτι συμφωνώ μαζί σου οτι οταν αλλάζεις τα ντιλεΐ αλλάζει και η καμπύλη και η βύθιση, Αλλά αυτή η βύθιση Στους 25 κύκλους οτι και να αλλάξω αποστάσεις, κρος, φίλτρα db μεταξύ τον σαμπ κτλ η όπου και να βάλω το μικρόφωνο αυτή η βύθιση είναι πάντα ιδία. Το θέμα είναι 1) εγω δεν έφτιαξα οτι έφτιαξα για να διορθώσω την βύθιση τον 25 κύκλων, 2) τα sub Πριν και μετά της επεμβάσεις Στον χώρο δεν τα πείραξα, απλά τα μέτρησα με της ίδιες ρυθμίσεις που ήτανε 3) Όταν κάνω ρυθμίσεις μετρήσεις τα παντα μα τα πάντα είναι ιδία, τι το μικρόφωνο στη ιδία θέση Στο εκατοστό, μην πω και χιλιοστό, τι τα πράγματα μαξιλαρια, τι πόρτες...... οπότε όλα αυτα Που λες οτι μπορεί να επιρεασαν την βύθιση δεν ισχύουν....... 4) ούτε είχα σκοπό να τα δείξω και να το παίξω έξυπνος και να πω: κοιταχτε τι εκανα!
Όπως έχω αναφέρει και Πιο Πάνω δεν θα ασχοληθώ με μετρήσεις, αλλά με αυτό Που άκουσα...... όλα αυτά Που έφτιαξα τα έφτιαξα για να μπορώ να παίζω πιο καλά και να εχω καλύτερη εικόνα. τα παλιά πάνελ ηταν τοποθετημένα σύμφωνα μα τα παλιά ηχεία, και γι'αυτό έφτιαξα κάτι άλλο πολύ καλύτερο και να μπει εκεί Που πρέπει σύμφωνα με το υπάρχον σύστημα. Εγω ανέφερα αυτά που είδα.........
με της ίδιες ρυθμίσεις, ίδιος ο χώρος και ακριβώς στην ιδία θέση το μικρόφωνο.
τώρα τι? πως? και γιατί? δεν ξέρω ούτε με ενδιαφέρει......... αλλα δεν μου αρέσουν ούτοι που τα ξέρουν ολα ( νομίζουν) 1)ούτε ξέρεις τον χώρο 2)ούτε μετεισες πριν και Μετά το χωρο 3)ούτε είσαι ο διευθυντής της μεγαλύτερής εταιρείας ακουστικής χώρου ούτε τίποτα.......συγγνώμη αν γίνομαι εριστικός σωκρατη αλλά ολα αυτά με εξοργίζουν γιατί επιμένεις...... και γενικά μιλάω γιατί έχουνε μαζευτεί όλοι η ξερόλες εδώ μέσα και λένε ότι διαβάζουν στο ίντερνετ απο κάποιον που τα έχει γράψει με την δικιά του εμπειρία χωρίς να είναι η ειδικότητα του.....
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ο Σωκράτης εννοεί ότι κ ένα χιλιοστό να αλλάξει η κλίση του μικροφώνου στο ίδιο σημείο παίρνεις άλλες μετρήσεις δυστυχώς
Και οι 2 δίκιο έχετε
Πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι από ένα σημείο και κάτω μόνο με πολύ ογκώδης μπασοπαγιδες τεράστιων διαστάσεων μπορείς να έχεις σημαντικές βελτιώσεις ...
Δυστυχώς ο σωκρατης ξέρει τι λέει καθώς το έχει ψάξει άγρια το θέμα με έργα και όχι λόγια .. .
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
εννοεί ότι κ ένα χιλιοστό να αλλάξει η κλίση του μικροφώνου στο ίδιο σημείο παίρνεις άλλες μετρήσεις δυστυχώς
Αλλά αυτή η βύθιση Στους 25 κύκλους οτι και να αλλάξω αποστάσεις, κρος, φίλτρα db μεταξύ τον σαμπ κτλ η όπου και να βάλω το μικρόφωνο αυτή η βύθιση είναι πάντα ιδία
νομιζω απντησα σε αυτο
από ένα σημείο και κάτω μόνο με πολύ ογκώδης μπασοπαγιδες τεράστιων διαστάσεων μπορείς να έχεις σημαντικές βελτιώσεις
αυτο το γνωριζω......
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top