Διαχείριση χαμηλών

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Δεν ξέρω αν το βάζω στη σωστή κατηγορία, αλλά θέλω την άποψή σας:
Στο home theater που ετοιμάζω, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Το sub αναγκαστικά βρίσκεται σε γωνία, όπως και το αριστερό μπροστινό ηχείο. Γι' αυτό το λόγο έχω μια υποψία (δεν τα 'εχω δοκιμάσει ακόμα βέβαια) ότι θα μπουμάρουν, ειδικά το αριστερό ηχείο, το γωνιακό σε σχέση με το δεξί. Θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να βάλω στη γωνία, πίσω απο το ηχείο και απο το sub, ωστε να μειώσω ή να εξαλείψω στην καλύτερη το μπουμάρισμα. Σκέφτηκα τη χρήση γωνιακών μπασοπαγίδων πίσω απο τα ηχεία, αλλά δεν ξέρω αν είναι η σωστή τους θέση και αν έχουν αποτέλεσμα.
 



Μηνύματα
518
Reaction score
77
Δεν ξέρω αν το βάζω στη σωστή κατηγορία, αλλά θέλω την άποψή σας:
Στο home theater που ετοιμάζω, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Το sub αναγκαστικά βρίσκεται σε γωνία, όπως και το αριστερό μπροστινό ηχείο. Γι' αυτό το λόγο έχω μια υποψία (δεν τα 'εχω δοκιμάσει ακόμα βέβαια) ότι θα μπουμάρουν, ειδικά το αριστερό ηχείο, το γωνιακό σε σχέση με το δεξί. Θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να βάλω στη γωνία, πίσω απο το ηχείο και απο το sub, ωστε να μειώσω ή να εξαλείψω στην καλύτερη το μπουμάρισμα. Σκέφτηκα τη χρήση γωνιακών μπασοπαγίδων πίσω απο τα ηχεία, αλλά δεν ξέρω αν είναι η σωστή τους θέση και αν έχουν αποτέλεσμα.
Θεωρητικά η τοποθέτηση του subwoofer σε γωνία είναι από τις πλέον ενδεδειγμένες διότι με αυτόν τον τρόπο όλες οι ιδιοσυχνότητες του χώρου ( τρείς τον αριθμό, όσο και οι διαστάσεις ) φορτίζονται εξίσου.

Αυτό βέβαια δεν έχει καθολική εφαρμογή και εξαρτάται από τις διαστάσεις και τις αναλογίες του χώρου. Τρέχα γύρευε δηλαδή .....

Οι γωνίες ενός χώρου είναι τα πρώτα στα οποία πρέπει να τοποθετηθούν μπασοπαγίδες, είτε κυλινδρικής είτε τριγωνικής μορφής. Κστά συνέπεια η σκέψη σου είναι απολύτως σωστή.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Θεωρητικά η τοποθέτηση του subwoofer σε γωνία είναι από τις πλέον ενδεδειγμένες διότι με αυτόν τον τρόπο όλες οι ιδιοσυχνότητες του χώρου ( τρείς τον αριθμό, όσο και οι διαστάσεις ) φορτίζονται εξίσου.

Αυτό βέβαια δεν έχει καθολική εφαρμογή και εξαρτάται από τις διαστάσεις και τις αναλογίες του χώρου. Τρέχα γύρευε δηλαδή .....

Οι γωνίες ενός χώρου είναι τα πρώτα στα οποία πρέπει να τοποθετηθούν μπασοπαγίδες, είτε κυλινδρικής είτε τριγωνικής μορφής. Κστά συνέπεια η σκέψη σου είναι απολύτως σωστή.
Thanks!! Κι εγώ για μπασσοπαγίδες το βλέπω στις γωνίες!! Ξέρουμε κανα μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει?? Γιατί είμαι άσχετος με βελτίωση ακουστικής!!!
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Thanks!! Κι εγώ για μπασσοπαγίδες το βλέπω στις γωνίες!! Ξέρουμε κανα μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει?? Γιατί είμαι άσχετος με βελτίωση ακουστικής!!!
Μην βάλεις μπασοπαγίδες γιατί δεν θα έχεις κανένα ουσιαστικό και θετικό αποτέλεσμα. Καλύτερα να βρεις τη σωστή θέση του sub με μετρησεις, ώστε να έχεις ομοιόμορφη κατανομή των ιδιοσυντονισμών του χώρου.
Στη συνέχεια απλώς πειραματίσου με κάποια υλικά, αλλά μόνο για fine tuning.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Μην βάλεις μπασοπαγίδες γιατί δεν θα έχεις κανένα ουσιαστικό και θετικό αποτέλεσμα. Καλύτερα να βρεις τη σωστή θέση του sub με μετρησεις, ώστε να έχεις ομοιόμορφη κατανομή των ιδιοσυντονισμών του χώρου.
Στη συνέχεια απλώς πειραματίσου με κάποια υλικά, αλλά μόνο για fine tuning.
Δέεεεεεεεν συμφωνώ....

Εάν λάβουμε υπόψιν μας τις πιθανές θέσεις ενός sub, την συχνότητα αποκοπής, την ρύθμιση έντασης του sub αλλά και την επιλογή φάσης τότε έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας. Για να μην σχολιάσουμε και τον τρόπο μέτρησης.

Οι κυλινδρικές ή πρισματικές μπασοπαγίδες στις γωνίες είναι μία "σίγουρη" κίνηση για την τιθάσευση των στασίμων στον χώρο. Είναι γεγονός ότι η αποτελεσματικότητα τους μεταβάλεται αναλόγως του μεγέθους του προβλήματος, αλλά δεν θα τις θεωρούσα αναποτελεσματικές σε καμμία περίπτωση...
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Δεν θα εβαζα το σαμπ στη γωνια.
Σε αυτη τηγ θεση, το σαμπ θα φορτιζει τα modes του δωματιου, αρα θα εχεις το προβλημα στη χειροτερη του μορφη.

Σωστη τοποθετηση στο χωρο ειναι το πρωτο .
Δευτερο, θα επρεπε να μετρησεις τις εντασεις των συχνοτητων που παρουσιαζονταιο τα μεγαλυτερα προβληματα , με σκοπο να κατασκευασεις -αγορασεις μπασοπαγιδα ιδανικη για τη συχνοτητα αυτη.
EQ ειναι και το τριτο εργαλειο που εχεις στη διαθεση σου, ωστε να επιτυχεις ομαλο χαμηλο.

Γενικα υπαρχουν πολλες μεθοδοι και τεχνικες.
Αλλοι ισως χρησιμοποιουν τροπους που εγω δεν γνωριζω, αλλα απο τη στιγμη που το αποτελεσμα ειναι ομαλο χαμηλο στη θεση ακροασης, καναμε δουλεια.:cool_4:
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Δεν θα εβαζα το σαμπ στη γωνια.
Σε αυτη τηγ θεση, το σαμπ θα φορτιζει τα modes του δωματιου, αρα θα εχεις το προβλημα στη χειροτερη του μορφη.... :cool_4:

Εξαρτάται εάν βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο. ;-)

Εάν το sub τοποθετηθεί σε μία μόνο διάσταση του χώρου τότε πρωτίστως θα φορτιστεί η μία ιδιοσυχνότητα με αποτέλεσμα να γίνεται πολύ πιο αισθητή από τις άλλες.

Η λογική της τοποθέτησης στην γωνία εξασφαλίζει ότι και οι τρείς ιδιοσυχνότητες θα φορτιστούν εξίσου και κατά συνέπεια η φόρτιση του χώρου θα είναι - κατά το δυνατόν - ισομερής.

Ολα αυτά βέβαια θεωρητικά και χωρίς να γνωρίζουμε το παραμικρό για τον συγκεκριμένο χώρο...
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Εξαρτάται εάν βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο. ;-)

Εάν το sub τοποθετηθεί σε μία μόνο διάσταση του χώρου τότε πρωτίστως θα φορτιστεί η μία ιδιοσυχνότητα με αποτέλεσμα να γίνεται πολύ πιο αισθητή από τις άλλες.

Η λογική της τοποθέτησης στην γωνία εξασφαλίζει ότι και οι τρείς ιδιοσυχνότητες θα φορτιστούν εξίσου και κατά συνέπεια η φόρτιση του χώρου θα είναι - κατά το δυνατόν - ισομερής.

Ολα αυτά βέβαια θεωρητικά και χωρίς να γνωρίζουμε το παραμικρό για τον συγκεκριμένο χώρο...
Και ποιος ειπε πως θα το μετακινησω μονο κατα μηκος του δωματιου?:cool_4:
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Δυστυχώς μόνο σε γωνία με παίρνει να το βάλω. Η μία είναι πίσω απο τον καναπέ, που έχω διαβάσει ότι απαγορεύεται δια ροπάλου και η άλλη είναι δίπλα στο δεξί ηχείο. Θα παίξω με ισοστάθμιση χώρου για αρχή και, αν χρειαστεί, θα βάλω και μπασοπαγίδα.
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Δεν θα εβαζα το σαμπ στη γωνια.
Σε αυτη τηγ θεση, το σαμπ θα φορτιζει τα modes του δωματιου, αρα θα εχεις το προβλημα στη χειροτερη του μορφη.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου .
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Αντε καλά... Και κατά πλάτος και κατά ύψος ! Και διαγώνια !

Πάντα βέβαια μιλάμε για "συμβατικές" θέσεις του sub έτσι ? :cool_8:
Το προβλημα ομως λυνεται με τη χρηση 2 sub, οπου κατα μαγικο τροπο και οι 2 θεσεις αυτες θα ειναι συμβατικες...:cool_4: :cool_4: (χ2).
 


Μηνύματα
518
Reaction score
77
Το προβλημα ομως λυνεται με τη χρηση 2 sub, οπου κατα μαγικο τροπο και οι 2 θεσεις αυτες θα ειναι συμβατικες...:cool_4: :cool_4: (χ2).
Παραβλέποντας την συγκεκριμένη περίπτωση, θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα τον δύο sub αντί του ενός.:happy_4:
 



Μηνύματα
784
Reaction score
73
Nα πω κατι που ισως ειναι παλαβο...?

Αν το sub ειναι γερη κατασκευή... του βαζεις απο πανω... ενα καλο τετραγωνο η κυκλικο κρυσταλλο
και το κανεις τραπεζακι... και το βαζεις καπου μεσα στο δωματιο οχι σε συμμετρικη θεση με το συστημα... :crazy_1::confused:...:happy_4:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.335
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top