Διαχειριστής κωδικών πρόσβασης


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.485
Last pass ή bitwarden στο chrome;
Έχω LastPass από τότε που έχει βγει. Παντού. Λάπτοπ, τάμπλετ, κινητό. Σε όλους τους browsers. Όποτε προσπάθησα να δοκιμάσω άλλη εφαρμογή, σε λίγες μέρες ξαναγύρισα στο LastPass. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Bitwarden


είμαι λίγο παρανοϊκός και δε θα εμπιστευόμουνα τα passwords μου σε όχι open source software,
για την ακρίβεια, ούτε στο bitwarden προς το παρόν τα έχω όλα
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.569
Έχω LastPass από τότε που έχει βγει. Παντού. Λάπτοπ, τάμπλετ, κινητό. Σε όλους τους browsers.
Κι εγώ Άλεξ, απλά ψάχνομαι γιατί διάβασα αυτό:

Ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του Bitwarden είναι πως είναι ανοικτού κώδικα, που σημαίνει ότι μπορείτε να δείξετε περισσότερο εμπιστοσύνη σε αυτόν για τα δεδομένα σας.
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Κι εγώ Άλεξ, απλά ψάχνομαι γιατί διάβασα αυτό:

Ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του Bitwarden είναι πως είναι ανοικτού κώδικα, που σημαίνει ότι μπορείτε να δείξετε περισσότερο εμπιστοσύνη σε αυτόν για τα δεδομένα σας.

αυτό ισχύει, ξέρεις τουλάχιστον ότι δεν υπάρχουν "κρυφές" λειτουργίες ή πίσω πόρτες,
τώρα πόσο κρίσιμο είναι αυτό, για εμάς που δεν έχουμε τίποτα σημαντικό να κρύψουμε αυτό είναι άλλη ιστορία

και επίσης σημαντικό,
το bitwarden δεν έχω υπόψιν να είχε μέχρι σήμερα, security incidents
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Εγώ τα εμπιστευόμαι αλλά τα passwords των τραπεζών τα μαθαίνω απ' έξω! :biggrin:
ωχ λες ;

οι τράπεζες είναι από τα πρώτα που πέρασα στο Bitwarden, βασιζόμενος στο ότι υπάρχει 2FA
και επίσης δεν έχω ακόμη password manager στο κινητό
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.801
Εγώ χρησιμοποιώ Keepass εδώ και χρόνια.

Πλήρως open source, πλήρως δωρεάν (δεν υπάρχει paid έκδοση) και αν το στήσεις σωστά είναι μια χαρά βολικό και κάνει τα πάντα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.569
Το έβαλα wizzy και δεν είδα αισθητές διαφορές με το last pass.

Ρωτάω μόνο και μόνο επειδή είναι ανοικτού κώδικα και δεν ξέρω αν είναι όντως ασφαλέστερο.

Όπως είπα και πιο πριν, των τραπεζών τα απομνημονεύω.

Τώρα αν μου κλέψει το κωδικό του avsite ο Νταχάρης, χ3στηκα! :biggrin:
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Εγώ χρησιμοποιώ Keepass εδώ και χρόνια.

Πλήρως open source, πλήρως δωρεάν (δεν υπάρχει paid έκδοση) και αν το στήσεις σωστά είναι μια χαρά βολικό και κάνει τα πάντα.
αυτή ήταν η άλλη από τις 2 επιλογές που είχα σαν υποψήφιες για χρήση
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.569
ωχ λες ;
Ναι, γιατί να υπάρχει έστω μικρός κίνδυνος;


δεν έχω ακόμη password manager στο κινητό
Στο κινητό να βάλεις.

Στις τράπεζες έχουμε βέβαια

4ψήφιο αριθμητικό κωδικό και αποτύπωμα και φωτογραφία.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
για το κινητό το επεξεργάζομαι ακόμη λίγο στο μυαλό μου,

ο λόγος ότι χρησιμοποιείται συχνά ως 2FA πχ τράπεζες με εφαρμογή ή SMS, gmail, microsoft authenticator κ.ά.
και προσπαθώ να υπάρχουν μερικά στεγανά μεταξύ τους

αλλά πιθανότατα θα το κάνω σύντομα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Το έβαλα @wizzy και δεν είδα αισθητές διαφορές με το last pass.
Όταν έψαχνα για password manager, το last pass δεν το "πάλεψα" με τίποτα. Μου φάνηκε δύσχρηστο και το απεγκατέστησα.
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
ΑΝ υπάρχει ανοιχτού κώδικα και ΑΝ με καλύπτει, είναι προτιμητέο


@xfader
ωστόσο οι περισσότεροι κάνουν εκτεταμένη καθημερινή χρήση open source κώδικα,
είτε με τη μορφή του λειτουργικού στο ρούτερ ή στο NAS ή σε κάποιο media player,
είτε με τη μοργή chromiun ή firefox κλπ
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.485
Λίγα παραπάνω σχόλια.

Πολύ παλιά χρησιμοποιούσα το 1Password με παράλληλη χρήση του LastPass. Σταδιακά το δεύτερο άρχισε να βελτιώνεται, να γίνεται πιο λειτουργικό, να προσαρμόζεται πιο γρήγορα στις αλλαγές των νέων τάσεων στις ιστοσελίδες και να έχει free έκδοση που να μην της λείπει τίποτα για τα βασικά.

Υπάρχει και το Keeper που το τελευταίο διάστημα θεωρείται το πιο πλήρες αλλά δεν έχει free έκδοση.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.485
όσον αφορά το LastPass, στο παρακάτω σημερινό λινκ,
λέει ότι έρχονται περιορισμοί στο δωρεάν πακέτο

https://www.theverge.com/2021/2/16/22285531/lastpass-free-tier-mobile-computer-device-premium-family

Το καντεμιάσατε... :biggrin:

Μου ήρθε προειδοποιητικό email χθες. Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω, απλά αποφεύγω τις συνδρομές εκτός από τα προγράμματα προστασίας. Οπότε ξεκίνησα τη μετάβαση από αυτό που έκραζα, το Bitwarden. :roflmao:
Είχα έτοιμο λογαριασμό από παλιά πειράματα και το μόνο που χρειάστηκε στη μετάβαση ήταν η μεταφορά των πιο νέων passwords. Θα του δώσω 10 μέρες κι αν δεν μου κάτσει θα πάω αλλού.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.863
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top