Διαχειριστής κωδικών πρόσβασης



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Μετά την γκρίνια για την πρόθεση του Lastpass να κόψει λειτουργίες από τη δωρεάν έκδοση, λίγη ακόμα γκρίνια για την εφαρμογή android, που δεν ακολουθεί βέλτιστες πρακτικές ασφάλειας και ιδιωτικότητας:
 

Μηνύματα
1.589
Reaction score
335

Σύσταση μη χρήσης του LastPass, λόγω της ενσωμάτωσης web trackers σε αυτό

LastPass Android: Third-party providers monitor every step

LastPass is a widely used password manager. The app has over 10 million installations in the Google Play Store alone. With Exodus Privacy , I briefly checked whether the app contains known tracker signatures. A total of seven trackers were found :

AppsFlyer
Google Analytics
Google CrashLytics
Google Firebase Analytics
Google Tag Manager
MixPanel
segment

For an app that processes extremely sensitive data (passwords), this is simply an indictment. Advertising and analytics modules simply have no place in this - it is completely out of the question to integrate them into password manager apps. Or to put it in general terms: no proprietary and non-transparent third-party code may be integrated into apps in which sensitive data is processed . Which data these modules collect and transmit to the third-party providers is sometimes not even known to the app developers themselves, who integrate these modules into their apps.

Even if the result of Exodus Privacy suggests, only an analysis of the network traffic is really meaningful. With Exodus Privacy we can only say: Yes, the corresponding tracking code or the tracker is available. With Exodus Privacy, however, no statement can be made as to whether this is actively tracking - the app must be checked manually for this.

Below I've done this with the Android version of LastPass (version 4.11.18.6150). The results are shortened to relevant events.

App start: Immediately after the start (no user interaction)

[1] Immediately after starting the app, it contacts almost all tracking providers that Exodus Privacy discovered during its analysis:

Google Firebase Analytics (firebaseinstallations.googleapis.com)
Segment (cdn-settings.segment.com)
Google CrashLytics (firebase-settings.crashlytics.com)
AppsFlyer (inapps.appsflyer.com)
Mixpanel (api.mixpanel.com)
Google Analytics (ssl.google-analytics.com)

In tracker bingo someone would probably call out:

The user is not even asked whether he or she agrees to the data transfer to the third party provider
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
κανενα απο αυτα, κανω οσους λογαριασμους μπορω να θυμαμαι.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.489
passwords freemium featured - Δωρεάν password manager από την Dropbox


 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Το Dropbox βρήκε ευκαιρία να πιάσει μερικούς από αυτούς που φεύγουν από το LastPass λόγω αλλαγής όρων. Αλλά τα 50 passwords είναι λίγα.

Εντωμεταξύ, το Bitwarden που "αναγκάστηκα" να βάλω, δεν έχει κάποιες ευκολίες του LastPass που είχα καλομάθει και με ξενερώνει. Εκτός από το ελλιπές auto-fill, με ταλαιπωρεί όταν κάνω νέο account σε σελίδες. Δεν δουλεύει σωστά η φόρμα που ρωτάει αν θέλω να αποθηκεύσω τα νέα στοιχεία.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.489
Δεν δουλεύει σωστά η φόρμα που ρωτάει αν θέλω να αποθηκεύσω τα νέα στοιχεία.
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ.

Πού και πού το ίδιο πρόβλημα είχε και το lastpass.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Ενώ το Sticky Password, δεν το έχει!
Το ξέρω, Γιώργο μου, αλλά η free έκδοση δεν έχει sync οπότε μου είναι εντελώς άχρηστο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Το ξέρω, Γιώργο μου, αλλά η free έκδοση δεν έχει sync οπότε μου είναι εντελώς άχρηστο.
Ουπς, sorry, δεν έχω τη δωρεάν έκδοση. Μου δόθηκε η ευκαιρία για lifetime άδεια χρήσης και την άρπαξα! :)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Ουπς, sorry, δεν έχω τη δωρεάν έκδοση. Μου δόθηκε η ευκαιρία για lifetime άδεια χρήσης και την άρπαξα! :)
Δεν έχω πρόβλημα με τη συνδρομή και τη θεωρώ αναγκαία για την εξέλιξη των εταιρειών. Αν όμως δώσω χρήματα θα πάω σε άλλη εφαρμογή.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Δεν έχω πρόβλημα με τη συνδρομή και τη θεωρώ αναγκαία για την εξέλιξη των εταιρειών. Αν όμως δώσω χρήματα θα πάω σε άλλη εφαρμογή.
Σαφές και σεβαστό.

Στην περίπτωσή μου, "έδεσε" η χρονική στιγμή που έψαχνα αντικαταστάτη του Easy Password Manager που χρησιμοποιούσα κατά την οποία δοκίμαζα διάφορα λογισμικά (Last password, Sticky Password κ.ά.) και της προσφοράς του Sticky Password. Εφόσον στις δοκιμές ικανοποιήθηκα από το SP, το αγόρασα και τέλος.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Σαφές και σεβαστό.

Στην περίπτωσή μου, "έδεσε" η χρονική στιγμή που έψαχνα αντικαταστάτη του Easy Password Manager που χρησιμοποιούσα κατά την οποία δοκίμαζα διάφορα λογισμικά (Last password, Sticky Password κ.ά.) και της προσφοράς του Sticky Password. Εφόσον στις δοκιμές ικανοποιήθηκα από το SP, το αγόρασα και τέλος.
Γενικά αποφεύγω, όπου μου δίνεται η δυνατότητα, τις συνδρομές. Μαζεύονται, χάνεις τον έλεγχο και μετά χρειάζεσαι εφαρμογή για διαχείριση συνδρομών. :biggrin:

Προτιμώ να πληρώσω πολλαπλάσια για lifetime δικαίωμα χρήσης. Έχω πολλές δεκάδες εφαρμογών "δικές μου".
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Έλαβα μία προσφορά από το Sticky Password, σύμφωνα με την οποία προσφέρουν μία (1) lifetime license αξίας από τα €199,95 αρχικής αξίας στα €29,95 με τη χρήση του κωδικού που μου έστειλαν.

Εάν ενδιαφέρεται κάποιος, ας μου στείλει pm για να του στείλω τον κωδικό.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.149
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top