Διενίσχυση ηχείων από πολυκάναλο

Μηνύματα
32
Reaction score
15
Γεια χαρά σε όλους.

Έχω μια ερώτηση και θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Ας πούμε ότι έχουμε ένα 5.1.2 setup με έναν πολυκάναλο (π.χ. Anthem MRX 1140) που υποστηριζει διενίσχυση ηχείων, απο τα περισσευούμενα καναλια του.

Ας πούμε επίσης ότι τα main front ηχεία είναι τα B&W 702 signature, που χρειάζονται ρεύμα για να παίξουν σωστά.

Θα έβλεπα διαφορά αν έκανα assign επιπλεον καναλια απο αυτα που δεν χρησιμοποιουνται προκειμένου να ταίσω τα B&W με περισσότερο ρευμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Νίκος
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Αν ο ενισχυτης σου το υποστηριζει καντο,το ειχα κανει και ειχαν παιξει καλυτερα ,μετα δεν μου εφτανε και πηρα τελικο.Αφαιρεις τους βραχυκυκλωτηρες απο τα ηχεια και βαζεις αλλο ενα ζευγος καλωδιων,με προσοχη στα συν και πλην.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
15
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω μια άλλη απορία... Πρέπει ο ενισχυτής να έχει διαφορετικά τροφοδοτικά για κάθε κανάλι ωστε να έχει νόημα? Γιατί αν το ρεύμα έρχεται από ένα τροφοδοτικό τότε η λογική λέει ότι δεν θα έχει διαφορά.
Την κατανόηση σας αν οι απορίες μου είναι τετριμμένες για την ομάδα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.286
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω μια άλλη απορία... Πρέπει ο ενισχυτής να έχει διαφορετικά τροφοδοτικά για κάθε κανάλι ωστε να έχει νόημα? Γιατί αν το ρεύμα έρχεται από ένα τροφοδοτικό τότε η λογική λέει ότι δεν θα έχει διαφορά.
Την κατανόηση σας αν οι απορίες μου είναι τετριμμένες για την ομάδα.
Σωστά σκέφτεσαι.

Βασικά τα μοσφετ ή τρανζίστορ εξόδου καθενός ενισχυτικου σταδίου δε "κολλάνε" όταν ζητηθεί περισσότερη ισχύς, αυτό που "κολλάει" είναι η δυνατότητα του τροφοδοτικού.

Τα στάδια εξόδου είναι απλοί διακόπτες πάνω στην τροφοδοσία, και η ισχύς της τροφοδοσίας είναι αυτή που πάει στα ηχεία.

Το ριπλ στην τάση τροφοδοσίας, όταν ζητείται υψηλή ισχύς από ένα κανάλι, θα είναι δεδομένο σε όλα τα υπόλοιπα κανάλια που "βλέπουν" το ίδιο τροφοδοτικό.

Ωστόσο, μικρές αποθήκες ενέργειας (πρόσθετοι πυκνωτές σταθεροποίησης) μπορεί να υπάρχουν αμέσως πριν τα εξόδου σε κάθε ενισχυτική βαθμίδα, οπότε η οδήγηση των Τουίτερ ας πούμε από άλλη βαθμίδα, μπορεί να έχει κάποια οφέλη.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Θα μπορούσε να έχει νόημα σε καθαρά δικαναλη ακρόαση έστω και μικρή....
Σε πολυκαναλη μπορεί να στερήσει ανάγκες τροφοδοσίας αλλού καναλιού π.χ. κεντρικού....
Έστω και μικρές.... :wink:
 

Μηνύματα
32
Reaction score
15
Πως θα καταλάβω αν ο ενισχυτής έχει ξεχωριστά τροφοδοτικά για κάθε κανάλι; Και ακόμη περισσότερο για τον Anthem MRX 1140 που ακόμη δεν έχουν βγάλει το manual του. Ίσως να κυκλοφορήσει αυτόν το μήνα.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
15
Μόλις διάβασα ότι ο Anthem MRX 1140 εχει 5 x 140 watt για τα 5 main channels και 6 x 60 w για τα υπολοιπα.
Αν αυτό ισχύει τότε καταλαβαίνω σωστά ότι η διενισχυση δεν είναι και τόσο καλή ιδέα, διότι το ένα κανάλι θα τροφοδοτειτα με 150w και το αλλο με 60w?
Τα φώτα σας εδώ αν μπορείτε και ευχαριστώ πολύ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top