Διενίσχυση με Crown XLS

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Καλημέρα σε όλους.
Διαβάζω το forum εδώ και αρκετό καιρό και αυτό είναι το πρώτο μου post, όπου θα ήθελα γνώμες για το θέμα της διενίσχυσης.
Γνωρίζω ότι στο θέμα της οδήγησης ηχείων πολλοί έχουν πετύχει πολύ καλά αποτελέσματα με επαγγελματικούς τελικούς (πχ Crown XLS), ενώ άλλοι παραπονιούνται για σκληρό ήχο ψηλά, μειωμένη σκηνή κλπ και σαφώς προτιμούν κλασικές λύσεις hifi ενισχυτικών. Όλοι όμως συμφωνούν ότι ένας class D PA τελικός είναι άριστος για οδήγηση χαμηλών συχνοτήτων, όπου το ζητούμενο είναι η μεγάλη και απροβλημάτιστη ισχύς. Το ερώτημά μου είναι: είναι δυνατό να χρησιμοποιήσει κανείς έναν σχετικά ολιγόβατο (πχ 40W-50W) ποιοτικό, "αέρινο" κλπ (κατά του γούστα του καθενός) ολοκληρωμένο για την οδήγηση mid/tweeter και έναν Crown XLS για τα woofers;Το volume control θα γίνεται από τον ολοκληρωμένο και ο crown θα συνδέεται μεσω του pre out. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ρυθμιστεί ο crown σε σωστό επίπεδο έντασης, ειδάλλως τα μπασα θα είναι είτε πολλά είτε λίγα, αλλά αυτό είναι κάτι που μπορεί να γίνει και χρειάζεται να γίνει μόνο μια φορά.

Αρχικά είναι εφικτό κάτι τέτοιο και αν ναι υπάρχει ουσιαστικό κέρδος από μια τέτοια κίνηση; Η ερώτηση είναι γενική, αλλά αν βοηθάει τα ηχεία που ενδιαφέρομαι να οδηγησω είναι τα Monitor Audio Silver 8.

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Καλημέρα σε όλους.
Διαβάζω το forum εδώ και αρκετό καιρό και αυτό είναι το πρώτο μου post, όπου θα ήθελα γνώμες για το θέμα της διενίσχυσης.
Γνωρίζω ότι στο θέμα της οδήγησης ηχείων πολλοί έχουν πετύχει πολύ καλά αποτελέσματα με επαγγελματικούς τελικούς (πχ Crown XLS), ενώ άλλοι παραπονιούνται για σκληρό ήχο ψηλά, μειωμένη σκηνή κλπ και σαφώς προτιμούν κλασικές λύσεις hifi ενισχυτικών. Όλοι όμως συμφωνούν ότι ένας class D PA τελικός είναι άριστος για οδήγηση χαμηλών συχνοτήτων, όπου το ζητούμενο είναι η μεγάλη και απροβλημάτιστη ισχύς. Το ερώτημά μου είναι: είναι δυνατό να χρησιμοποιήσει κανείς έναν σχετικά ολιγόβατο (πχ 40W-50W) ποιοτικό, "αέρινο" κλπ (κατά του γούστα του καθενός) ολοκληρωμένο για την οδήγηση mid/tweeter και έναν Crown XLS για τα woofers;Το volume control θα γίνεται από τον ολοκληρωμένο και ο crown θα συνδέεται μεσω του pre out. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ρυθμιστεί ο crown σε σωστό επίπεδο έντασης, ειδάλλως τα μπασα θα είναι είτε πολλά είτε λίγα, αλλά αυτό είναι κάτι που μπορεί να γίνει και χρειάζεται να γίνει μόνο μια φορά.

Αρχικά είναι εφικτό κάτι τέτοιο και αν ναι υπάρχει ουσιαστικό κέρδος από μια τέτοια κίνηση; Η ερώτηση είναι γενική, αλλά αν βοηθάει τα ηχεία που ενδιαφέρομαι να οδηγησω είναι τα Monitor Audio Silver 8.

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν.
καλη ερωτηση μου ειχε περασει κατι παρομοιο απο το μυαλο αλλα με hypex και active crossover. Το active crossover ειναι κατι βεβαια που και εσυ αν θες να κανεις κατι τετοιο δεν το γλυτωνεις. Απλα απο οτι εχω δει τα ενισχυτικα που χρησιμοποιουνται σε ενεργη πολυενισχυση ειναι ιδιου τυπου (τουλαχιστον σε οτι συστηματα εχω δει εγω χωρις να σημαινει κατι αυτο. ) Αραξε βασικα να μπει ο Costas EAR να μας διαφωτισει μιας και ειμαι σιγουρος αν γινεται θα το εχει δοκιμασει ο συγκεκριμενος :D
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Welcome !
Θα μπλέξεις χοντρά με αυτό που σκέφτεσαι .
Ψιλοδυσκολο ηχείο και απαιτητικό στα ενισχυτικά .
Κοιτά στην αγορα των μεταχειρισμένων καλύτερα και άσε τα λίγα w
Ο αντιπροσωπος τι σου πρότεινε οτι ταιριάζει καλα ;
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ηχειο το άκουσα πριν το αγορασω με Cambridge CXA80. Επίσης άκουσα το μεγαλύτερο Silver 10 με ολοκληρωμενους Marantz, Arcam , atoll, advance ολοι τους από 50-100w @8Ω. Επαιζαν καλά χωρίς παραμορφώσεις, αλλά παντα κατι έλειπε. Η κατασταση βελτιώθηκε πολυ οταν τα Silver 10 επαιξαν με ενα σετ προ-τελικου της advance 2x160w@8Ω με συνδεση xlr με το cd player. Πολύ πιο γεματα και φυσικά όλα και από χαμηλες εντάσεις. Το συγκεκριμένο σετ όμως ειναι στα 2300€ και προσωπικά θα προτιμούσα να περιοριστώ περίπου στα μισά χρήματα για ενισχυτικά...κοιτάζοντας και μεταχειρισμένα.
Πληροφοριακά το ηχείο μου ειναι στα 90db ευαισθησια, 4Ω ονομαστικά και ο κατασκευαστής προτείνει 80-200W recommended amplifier, δηλαδή αρκετα W.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Δες και τι θα κανεις με προενιαχυτη.
Δε μπορούν όλοι να οδηγήσουν δυο ζευγάρια τελικών.
Ο crown νομιζω οτι έχει 20κ αντίσταση εισόδου. Δηλαδή είναι ουτως ή άλλως ζορικος. Αν μπει και σε παραλληλισμό με άλλον μήπως πεσει χαμηλά και η συνολική αντίσταση που θα βλέπει ο προ;
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Δεν σκεφτόμαι 2 τελικούς.
Έναν ολοκληρωμένο hifi, ενδεχομένως τάξης ΑΒ, για mid/tweeter και έναν Crown για woofers. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται active crossover. Η λογική είναι ότι ο ολοκληρωμένος θα παίζει όλο το συχνοτικό φάσμα στην είσοδο HF του ηχείου και θα λειτουργεί και ως προενισχυτής για τον Crown. Ο Crown θα παίζει όλο το συχνοτικό φάσμα (έδώ ίσως λόγω ύπαρξης crossover στον ενισχυτή μάλλον θα κοπούν οι υψηλές συχνότητες) στην είσοδο LF του ηχείου.
Αυτό που περιγράφω είναι μια τοπολογία καθόλου συνηθισμένη, οπότε μάλλον κάποιο λάθος υπάρχει. Γιατί θεωρητικά συνδυάζει την καλή ποιότητα ήχου των hifi ενισχυτικών με τη οικονομική δύναμη των PA, δίνοντας λύση στα όποια προβλήματα ποιότητας μπορεί να έχουν οι τελευταίοι...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ηχειο το άκουσα πριν το αγορασω με Cambridge CXA80. Επίσης άκουσα το μεγαλύτερο Silver 10 με ολοκληρωμενους Marantz, Arcam , atoll, advance ολοι τους από 50-100w @8Ω. Επαιζαν καλά χωρίς παραμορφώσεις, αλλά παντα κατι έλειπε. Η κατασταση βελτιώθηκε πολυ οταν τα Silver 10 επαιξαν με ενα σετ προ-τελικου της advance 2x160w@8Ω με συνδεση xlr με το cd player. Πολύ πιο γεματα και φυσικά όλα και από χαμηλες εντάσεις. Το συγκεκριμένο σετ όμως ειναι στα 2300€ και προσωπικά θα προτιμούσα να περιοριστώ περίπου στα μισά χρήματα για ενισχυτικά...κοιτάζοντας και μεταχειρισμένα.
Πληροφοριακά το ηχείο μου ειναι στα 90db ευαισθησια, 4Ω ονομαστικά και ο κατασκευαστής προτείνει 80-200W recommended amplifier, δηλαδή αρκετα W.
επειδη εχω τα monitor audio rx 2 και μου αρεσαν παρα πολυ οταν πηγα να αγορασω ηχεια για να τα αναβαθμισω η πρωτη μου σκεψη ηταν τα silver 8. Τα μονα εκθεσιακα που βρηκα ωστοσο ηταν στην ηχοεκφραση τα silver 10 τα οποια τα ακουσα με εναν atoll in 400 και επαθα πλακα. Βεβαια ο συγκεκριμενος ειναι και 5 χιλίαρικα ενισχυτης. Στην συνεχεια για να ακουσω και κατι εντος budget τα ακουσα και με εναν atoll in 200 οπου επισης το αποτελεσμα ηταν εξεραιτικο. O atoll in 200 αποδιδει 120 w στα 8 ohm kai 200 watt στα 4 . Εγω αν ημουν στην θεση σου θα κοιταγα να ακουσω τον συγκεκριμενο ενισχυτη πριν κοιταξω για κατι αλλο. Επισης τρομερο ταιριασμα απο οτι λενε οι περισσοτεροι τα ηχεια σου κανουν και με ενισχυτες Moon περιπου στα ιδια χρηματα. Δεν νομιζω παντως να θες να πας σε class d με αυτα τα ηχεια

ΥΓ Απο atoll απο οτι καταλαβα ακουσες τον μικρο τον 80 απο τα βατ που ανεφερες το βγαζω το συμπερασμα ο οποιος ειναι λιγος για τα ηχεια σου. advance εγω δεν επαιρνα και να μου τον χαρηζαν και arcam για τα silver 8 παλι με τπτ. Marantz ειχα με τα rx2 και για την τιμη του ηταν καλος αλλα καμια σχεση με τον atoll
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Από Atoll άκουσα τον in100se. Έπαιξε καλά και ταίριαξε ωραία με τον σχετικά φωτεινό χαρακτήρα των ηχείων, κάτι που δεν κατάφεραν πχ οι advance στα 75-105W, οι οποίοι ακούστηκαν κατά κάποιο τρόπο "ψηφιακοί" . Με τον 2x160w όμως τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα, ειδικά στη σαφήνεια του χαμηλού. Το κοντραμπάσο ακούστηκε με μεγαλύτερη λεπτομέρεια και γενικά όλα μπήκαν στη θέση τους. Ίσως βοήθησε και η xlr σύνδεση με την πηγή του τελευταίου έναντι των rcα των προηγούμενων. Για το λόγο αυτό ψάχω λύση με αρκετά watt σε λογικό κόστος και προτείνω τη λύση ολοκληρωμένου με τελικό crown. Η λύση μόνο με crown θα δοκιμαστεί, αλλά έχω ενδοιασμούς γιατί όπως είπα το ηχείο είναι αρκετά αναλυτικό (μου αρέσει) και με λάθος ενισχυτικά ίσως γίνει σκληρό.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Οχι δεν γίνεται με τον κραουν, όχι δεν γίνεται όπως το σκέφτεσαι.
  • Ενεργό κρος
  • Ίδιους τελικούς, ή δυο κράουν ή δυο ΑΒ, ή δυο λαμπάτους, ή ό,τι θες αρκεί να είναι δίδυμα
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Καλώς ήρθες!
Ποιος είναι ο ενισχυτής που έχεις?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Οχι δεν γίνεται με τον κραουν, όχι δεν γίνεται όπως το σκέφτεσαι.
  • Ενεργό κρος
  • Ίδιους τελικούς, ή δυο κράουν ή δυο ΑΒ, ή δυο λαμπάτους, ή ό,τι θες αρκεί να είναι δίδυμα
Ενεργό cross γιατί?Για τα οφέλη του?Είναι άλλη κουβέντα αυτή νομίζω!
Ίδιους τελικούς γιατί?Δεν γίνεται και με διαφορετικούς?
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα! Αυτή τη στιγμη τα ηχεία παίζουν με έναν Kenwood KR-A5060 ραδιοενισχυτή του 1995, νομίζω ήταν κάποτε 2x100W. Δεν παραμορφώνει ακουστά ακόμα και σε σχετικά δυνατές στάθμες ούτε ακούγεται αναιμικός, αλλά το μπάσο είναι ασαφές, πλαδαρό και μπουμάρει, ο διαχωρισμός των οργάνων είναι ενίοτε θολός κ.α. Για το λόγο αυτό θέλω να τον αλλάξω, νομίζω ότι τα ηχεία δεν αξιοποιούνται. Το υπόλοιπο σύστημα είναι Chromecast audio μέσω οπτικής σε Aune S16 DAC, όπου ακούω σχεδόν αποκλειστικά Tidal HiFi.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ενεργό cross γιατί?Για τα οφέλη του?Είναι άλλη κουβέντα αυτή νομίζω!
Ίδιους τελικούς γιατί?Δεν γίνεται και με διαφορετικούς?
Ενεργό κρος για να διαχωρίσει τις συχνότητες όπως θέλει, αλλά ναι έχεις δίκαιο είναι άλλη κουβέντα.

Για διενίσχυση ,που θα μπρούσε να είναι το πρώτο βήμα πριν το ενεργο κρος αν θελήσει να μπλέξει τόσο βέβαια, το πιο εύκολο είναι δυο ίδιοι.
Να το πω πολύ απλά για να το καταλάβει ο φίλος.
Αν οι ενισχυτές είναι διαφορετικοί π.χ. με την ένταση στο παρά τέταρτο, ο ενας τελικός μπορεί να παίζει τέρμα και ο άλλος στο 70%. Να παίζει δλδ το τουήτερ τέρμα και το γούφερ στο 70%.

Φυσικά με πολύ ψάξιμο μπορείς να βρεις δυο τελικούς διαφορετικής μάρκας και με διαφορετικά βατ αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά και να μην έχεις πρόβλημα, αλλά ποιος ο λόγος να παιδεύεσαι;
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ενεργό κρος για να διαχωρίσει τις συχνότητες όπως θέλει, αλλά ναι έχεις δίκαιο είναι άλλη κουβέντα.

Για διενίσχυση ,που θα μπρούσε να είναι το πρώτο βήμα πριν το ενεργο κρος αν θελήσει να μπλέξει τόσο βέβαια, το πιο εύκολο είναι δυο ίδιοι.
Να το πω πολύ απλά για να το καταλάβει ο φίλος.
Αν οι ενισχυτές είναι διαφορετικοί π.χ. με την ένταση στο παρά τέταρτο, ο ενας τελικός μπορεί να παίζει τέρμα και ο άλλος στο 70%. Να παίζει δλδ το τουήτερ τέρμα και το γούφερ στο 70%.

Φυσικά με πολύ ψάξιμο μπορείς να βρεις δυο τελικούς διαφορετικής μάρκας και με διαφορετικά βατ αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά και να μην έχεις πρόβλημα, αλλά ποιος ο λόγος να παιδεύεσαι;
Για το θέμα της έντασης δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα με ενισχυτές διαφορετικής ισχύος γιατί θα ενισχύσουν διαφορετικές συχνότητες.Το mid του silver 8 ξεκινά να παίζει απ'τους 500 κύκλους.Σιγά μη θέλει την ισχύ που θέλουν τα woofers για να παίξουν το ίδιο δυνατά!
Τα άλλα χαρακτηριστικά των ενισχυτών που τα αγνοώ παντελώς δεν ξέρω αν μπορούν να παντρευτούν (για ένα σωστό αποτέλεσμα)!
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο κατά νου, θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε "καλόηχος" ολοκληρωμένος. Αν ξεπεραστεί η ανάγκη για μεγάλη ισχύ (λόγω crown για τα χαμηλά) που ανεβάζει το κόστος στους hifi ενισχυτές, νομίζω υπάρχουν αρκετές προτάσεις σε λογικά χρήματα. Θα μπορούσε για παράδειγμα να είναι ένας Marantz 8005, ένας Arcam A18 και πάρα πολλοί άλλοι, οι οποίοι από μόνοι τους θα ήταν μικροί για το ηχείο. Για οδήγηση όμως μόνο του 1" tweeter και του 4" mid μάλλον είναι υπεραρκετοί και άσε τα woofers κάτω από 500Hz να τα αναλάβει ο crown με μισό κιλοβάτ σε κάθε κανάλι.

Τη λύση class AB για υψηλά και class D για χαμηλά έχει εφαρμόσει η Elac στο κορυφαίο ενεργό της Air-X 409:
"Maximum amplifier power: 450 W @ 4 Ω; Class A/B for tweeter/midrange; Class D for woofers"

Προφανώς με τελείως διαφορετικούς ενισχυτές μεταξύ τους.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Φυσικά με πολύ ψάξιμο μπορείς να βρεις δυο τελικούς διαφορετικής μάρκας και με διαφορετικά βατ αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά και να μην έχεις πρόβλημα, αλλά ποιος ο λόγος να παιδεύεσαι;
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Ενεργό κρος για να διαχωρίσει τις συχνότητες όπως θέλει, αλλά ναι έχεις δίκαιο είναι άλλη κουβέντα.

Για διενίσχυση ,που θα μπρούσε να είναι το πρώτο βήμα πριν το ενεργο κρος αν θελήσει να μπλέξει τόσο βέβαια, το πιο εύκολο είναι δυο ίδιοι.
Να το πω πολύ απλά για να το καταλάβει ο φίλος.
Αν οι ενισχυτές είναι διαφορετικοί π.χ. με την ένταση στο παρά τέταρτο, ο ενας τελικός μπορεί να παίζει τέρμα και ο άλλος στο 70%. Να παίζει δλδ το τουήτερ τέρμα και το γούφερ στο 70%.

Φυσικά με πολύ ψάξιμο μπορείς να βρεις δυο τελικούς διαφορετικής μάρκας και με διαφορετικά βατ αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά και να μην έχεις πρόβλημα, αλλά ποιος ο λόγος να παιδεύεσαι;
Ο crown αν και τελικός διαθέτει ποτενσιόμετρα ρύθμισης στάθμης. Θα μπορούσε λοιπόν κανείς να βρεί το σημείο εκείνο όπου οι χαμηλές συχνότητες που παίζει ο crown να είναι στη σωστή στάθμη σε σχέση με τις υψηλές που παίζει ο ολοκληρωμένος. Όχι μόνο με το αυτί, αλλά και με μετρήσεις. Κάνω κάπου λάθος;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μπορει να γινει οπως το σκεφτεσε , κοιτα να παρεις καινουργιο xls 2 , για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να τον οδηγησεις σωστοτερα και φυσικα να εχει τετοιες εξοδους ο ολοκλ.ενισχυτης, που οταν συνδεθουν να μην ακυρωθουν οι εσωτερικοι ενισχυτες του, αυτοι δηλαδη που θα παιζουν το ανω ακρο... (λογικα δε θα εχεις θεμα ...)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top