Διενίσχυση, πως?

Μηνύματα
136
Reaction score
0
Έστω ότι έχουμε δύο τέτοιους ενισχυτάκους
http://cgi.ebay.co.uk/LEPAI-Digital..._HomeAudioHiFi_Amplifiers?hash=item27af736a31
μία πηγή και ένα σετ ηχείων.
Μπορώ να κάνω αυτήν την περιβόητη διενίσχυση και αν ναι, πως γίνεται?

Είμαι ήδη κάτοχος ενός τέτοιου ενισχυτή και έχω εντυπωσιαστεί από τις επιδόσεις του, τόσο στην ποιότητα του ήχου όσο και στην ένταση (αναλογικά με την ονομαστική του ισχύ)!
Απλά η δυνατότητα διενίσχυσης μου προσφέρει νέες προοπτικές για ένα δεύτερο συστηματάκι που θέλω να στήσω, γι αυτό και ενδιαφέρομαι πολύ.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Διενίσχυση ονομάζεται η συνδεσμολογία κατα την οποία 2 ενισχυτικά στάδια οδηγούν 1 ζευγος ηχε'ιων.
Αυτό θέλετε;
Γιατί μιλάτε για 2ο σύστημα.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
0
Διενίσχυση ονομάζεται η συνδεσμολογία κατα την οποία 2 ενισχυτικά στάδια οδηγούν 1 ζευγος ηχε'ιων.
Αυτό θέλετε;
Γιατί μιλάτε για 2ο σύστημα.
1) Μην μου μιλάς στον πληθυντικό γιατί και λίγο μικρότερός σου είμαι, και κρίση ηλικίας περνάω :114:

2) Ναι, αυτό εννοώ. Ίσως τα είπα κι εγώ μπερδεμένα. Εννοούσα ότι θέλω να στήσω ένα νέο,ανεξάρτητο σύστημα (πέρα από το κύριο που έχω με Marantz-Focal) χρησιμοποιώντας τρίπαθο. Αλλά επειδή η οδηγική ικανότητα ενός τρίπαθου είναι περιορισμένη, θα ήθελα να την "τονώσω" λίγο χρησιμοποιώντας διενίσχυση.

Νομίζω τώρα τα είπα καλύτερα!:144:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
1)Οκ.:143:

2)Διενίσχυση κάνει κάποιος με τελικούς και όχι με ολοκληρωμένους.Απ ότι είδα ο ενισχυτής είναι ολοκληρωμένος οπότε ή μπαίνει χέρι για να παρακαμφεί το προενισχυτικό του στάδιο(αν γίνεται) ή δεν παίζει διενίσχυση.

Επίσης η οδηγικές ικανότητες των τριπαθων δεν είναι καθόλου περιορισμένες.Π.χ.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
0
Μόνο με τελικούς ε? Χμμ....ναι, τώρα που το σκέφτομαι έχει λογική.

Απλά θυμόμουν ότι τότε με το μεγάλο "μπαμ" του Trends Audio, κάποιος είχε χρησιμοποιήσει δύο TA-10 για διενίσχυση.

Όσο για το λινκ...δυστυχώς δεν κατέχω καθόλου από diy, τουλάχιστον σε ότι αφορά ηλεκτρονικά (άντε να φτιάξω κανά ψευτο-έπιπλο)

Όμως με έβαλες στην "πρίζα": γιατί αν βγάζει τον ήχο του μικρού τρίπαθου αλλά σε πολλαπλάσια ισχύ.....ΤΟ ΘΕΛΩ!!
 

Μηνύματα
61
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Διενίσχυση, πως?

Διενίσχυση γίνεται και με ολοκληρωμένους και με τελικούς και με συνδυασμό αυτών. Αυτό που πρέπει να έχεις είναι:

- Πηγή που οδηγεί ενισχυτή ή προ
- Έξοδο από τον πρώτο ενισχυτή ή προ που θα οδηγήσει το δεύτερο ενισχυτή
- Μεταξύ πρώτου και δεύτερου ποτενσιόμετρο (ή παθητικό προ, ή αν είναι ολοκληρωμενος τίποτα)

Με αυτό το set-up θα έχεις 2 volume contols που θα ρυθμίζεις ανάλογα. Εννοείται ότι οι δύο ενισχυτές θα οδηγούν ξεχωριστούς δρόμους στο ηχείο.

Για να στο κάνω λιανά. Εγώ θα κάνω διενίσχυση. Έχω έναν ολοκληρωμένο και ένα τελικό. Ο ολοκληρωμένος θα οδηγεί τα μεσαία και ρίμα. Ο τελικός θα έχει μεταξύ του ολοκληρωμένου (από την έξοδο tape out) παθητικό προενισχυτή. Ο τελικός θα οδηγεί τα μπάσα μόνο. Το κακό είναι ότι πρέπει να μάθεις πόσο θα ανοίγεις τον δεύτερο για να έχεις ισσοροπημένο ήχο και ότι χάνω τον τηλεχειρισμό (αφού ο παθητικός δεν έχει).

Εσύ με τους τρίπαθους μπορείς να πάρεις μόνο ένα προ με 2 εξόδους και κατά 90% δεν θα έχεις πρόβλημα με τις ευαισθησίες και θα έχεις μόνο volume control από τον προ. Αν θες μπορείς να μου στείλεις μήνυμα να σου πω κάποιον να σου φτιάξει.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Διενίσχυση, πως?

Εσύ με τους τρίπαθους μπορείς να πάρεις μόνο ένα προ με 2 εξόδους και κατά 90% δεν θα έχεις πρόβλημα με τις ευαισθησίες και θα έχεις μόνο volume control από τον προ. Αν θες μπορείς να μου στείλεις μήνυμα να σου πω κάποιον να σου φτιάξει.
Πολύ καλή λύση αν και σκεφτόμουν και κάτι άλλο:
αν η πηγή μου είναι κάποιο mp3 player, στην έξοδο ακουστικών βάζω έναν τέτοιο αντάπτορα http://www.westbaseuk.com/media/cat...e06319eda06f020e43594a9c230972d/I/R/IRB-Y.jpg
και από εκεί, ένα καλώδιο minijack σε rca για κάθε τρίπαθο, σαν αυτό http://joday.free.fr/images/hw/mini-jack_rca.jpg
και νομίζω στην ουσία καταλήγουμε στο ίδιο πράγμα, διότι και οι δύο ενισχυτές θα λαμβάνουν ακριβώς το ίδιο ηχητικό σήμα, γλιτώνοντας τον προ!
 

Μηνύματα
513
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Διενίσχυση, πως?

Πολύ καλή λύση αν και σκεφτόμουν και κάτι άλλο:
αν η πηγή μου είναι κάποιο mp3 player, στην έξοδο ακουστικών βάζω έναν τέτοιο αντάπτορα http://www.westbaseuk.com/media/cat...e06319eda06f020e43594a9c230972d/I/R/IRB-Y.jpg
και από εκεί, ένα καλώδιο minijack σε rca για κάθε τρίπαθο, σαν αυτό http://joday.free.fr/images/hw/mini-jack_rca.jpg
και νομίζω στην ουσία καταλήγουμε στο ίδιο πράγμα, διότι και οι δύο ενισχυτές θα λαμβάνουν ακριβώς το ίδιο ηχητικό σήμα, γλιτώνοντας τον προ!
Και πως ακριβως συνδεεις τα ηχεια με τους δυο ενισχυτες?
 

Μηνύματα
136
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Διενίσχυση, πως?

Και πως ακριβως συνδεεις τα ηχεια με τους δυο ενισχυτες?
Αυτό περιμένω να μου το εξηγησουν κι εμένα, εγώ έκανα μια εναλλακτική υπόθεση πάνω στο κομμάτι που είπε ο specialized δλδ από την πηγή έως τους 2 ενισχυτές.
Από εκεί και πέρα φαντάζομαι ότι καταρχήν θα πρέπει να έχεις ηχείο που να έχει δύο σετ μπόρνες (να επιδέχεται δλδ διπλοκαλωδίωσης). Ο ένας ενισχυτής λοιπόν θα συνδεθεί στο ένα σετ μπορνων του κάθε ηχειου (τον ένα δρομο δλδ) και ο άλλος στο αλλο του καθενος.
Περιμένω τους ειδικούς!
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Απάντηση: Διενίσχυση, πως?

Με 2 τρόπους.... 1ος) ο ένας ενισχυτής οδηγεί τα tweeter των ηχείων και ο άλλος τα woofer 2ος) ο κάθε ενισχυτής οδηγεί από ένα ηχείο δλδ το ένα κανάλι του το tweeter και το άλλο κανάλι του το woofer... Ο δεύτερος τρόπος είναι προτιμότερος, το volume πλέον θα είναι ουσιαστικά balance. Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει οι ενισχυτές να είναι όμοιοι.
 

Μηνύματα
513
Reaction score
4
Απάντηση: Διενίσχυση, πως?

Οποτε σταθεροποιεις τα volume των ενισχυτων σε καποιο σημειο, και χρησιμοποιεις to volume του προενισχυτη η του player η της καρτας ηχου, για να αυξομειωνεις την σταθμη που ακους.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Απάντηση: Διενίσχυση, πως?

Αν έχεις προ ή όποιον άλλο τρόπο για έλεγχο της στάθμης, τότε καλύτερα τερματίζεις το volume στους τελικούς.
 

Μηνύματα
513
Reaction score
4
Απάντηση: Διενίσχυση, πως?

Αν έχεις προ ή όποιον άλλο τρόπο για έλεγχο της στάθμης, τότε καλύτερα τερματίζεις το volume στους τελικούς.
Οι Lepai ειναι ολοκληρωμενοι.Ισχυει και για αυτους αυτο που λες?
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Παιδιά να ρωτήσω κάτι?
Αγόρασα έναν τέτοιο ενισχυτάκο και έκανα τα εξής.
Δέν είχε τροφοδοσία.Η αναγραφόμενη τιμή ήταν 12v 2A.Εγώ του κότσαρα έναν 12v 4A.
Όμως επειδή το βύσμα εξόδου το έφτιαξα μόνος παίζει να έβαλα ανάποδα το + και το -.Τώρα γενικά δέν δουλεύει.
Μήπως τον έκαψα?
 


Μηνύματα
7.188
Reaction score
1.168
Και μια βασική απορία, που μάλλον έχει γενικότερη εφαρμογή στους ενισχυτές: Το τροφοδοτικό λέει πρέπει να είναι 12V 2A. P=IV=24W. Πως στην οργή είναι λοιπόν το ενισχυτάκι 2x20W?
 

Μηνύματα
307
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Διενίσχυση, πως?

Παιδιά να ρωτήσω κάτι?
Αγόρασα έναν τέτοιο ενισχυτάκο και έκανα τα εξής.
Δέν είχε τροφοδοσία.Η αναγραφόμενη τιμή ήταν 12v 2A.Εγώ του κότσαρα έναν 12v 4A.
Όμως επειδή το βύσμα εξόδου το έφτιαξα μόνος παίζει να έβαλα ανάποδα το + και το -.Τώρα γενικά δέν δουλεύει.
Μήπως τον έκαψα?
Στην σελίδα στο ebay αναφέρει με έντονα γράμματα πως:

Please do not use power supply stronger than 12V 2A! If not, the power supply will destroy the amp IC.

αν χρησιμοποιήσεις τροφοδοτικό μεγαλύτερο από 2Α καταστρέφεις το ενισχυτάκι. Με τι ηχεία το έχετε συνδέσει; Εντυπώσεις;
 

Μηνύματα
513
Reaction score
4
Απάντηση: Διενίσχυση, πως?

Το τροφοδοτικο του Lepai που αγορασα εγω γραφει output 12v-5A .
 

Μηνύματα
136
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Διενίσχυση, πως?

Με τι ηχεία το έχετε συνδέσει; Εντυπώσεις;
Εγώ τον έβαλα στα Focal 706V και δυστυχώς παραήταν καλός...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: Διενίσχυση, πως?

Στην σελίδα στο ebay αναφέρει με έντονα γράμματα πως:

Please do not use power supply stronger than 12V 2A! If not, the power supply will destroy the amp IC.

αν χρησιμοποιήσεις τροφοδοτικό μεγαλύτερο από 2Α καταστρέφεις το ενισχυτάκι. Με τι ηχεία το έχετε συνδέσει; Εντυπώσεις;
Δέν νομίζω οτι έχει σχέση.Τα Α μπορείς να τα έχεις όσο θέλεις.Η τάση πρέπει να είναι 12.
Νομίζω οτι φταίει που έβαλα ανάποδα την πολικότητα...
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top