Διενισχυση Ηχειου

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Καλημερα!!!:107:

Μιας και ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα, μηπως θα μπορουσε να με κατατοπησει καποιος με τα βασικα της διενισχυσης. Ας πουμε οτι θελω να οδηγησω τα ηχεια μου με δυο ενισχυτες, εναν για τα χαμηλα και ενα για τα μεσουψηλα.

Τι θα χρειαστω?

Τι πρεπει να προσεξω?

Τσαρουχα βοηθα!!!!!:137:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Θα τα πούμε. Αλλά νομίζω, ότι είναι ευκαιρία να μας παρουσιάσει και ο Γιάννης ο Μιχαηλός αυτό που έχει κάνει στο σπίτι του. :126:

...
 




Μηνύματα
860
Reaction score
42
Και με τα μπέρια που θα βάλει θα παίζει αρχιεπισκόπους!!!
Γουστάρω!!!
Άντε να μας πείς εντυπώσεις!
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ολα αυτα θα γινουν με το καλο οταν μετακομισω. Απλα μαζευω γνωμες.:)
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Re: Διενισχυση Ηχειου

Ολα αυτα θα γινουν με το καλο οταν μετακομισω. Απλα μαζευω γνωμες.:)
Καλη η διενισχυση αλλα η μετακομιση ....σακς!!!
Οταν φτασει η ωρα της ,ρωτα τον unforgiven κι εμενα που φαγαμε το πακετο προσφατα!
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Κοιτα Μιχαλη μου. Βασικα το ηχειο σου οπως ειναι πρεπει να παιζει εξαιρετικα. Αν ειναι να κανεις διενισχυση καντην σωστα! Δηλαδη ενεργη! Τωρα για να γινει αυτο ετοιμασου για πολυ ψαξιμο και μετατροπες στο παθητικο κρος του ηχειου αφου καποιο μερος του καταργειται. Αλλιως μπορεις καλιστα με δυο ιδιους τελικους να κανεις μια παθητικη οριζοντια ή καθετη διενισχυση με λιγοτερα ισως οφελη αλλα σιγουρα ακουστα!
Στο δικο μου ηχειο εχω κανει παντως το εξης. Ο δορυφορος παιζει με ξεχωριστο ενισχυτη ο οποιος παιρνει σημα απο το λαμπατο ενεργο κρος απο 120 κυκλους και πανω. Απο εκει και κατω ο δευτερος ενισχυτης που επισης παιρνει σημα απο το ενεργο οδηγει τα γουφερ που με αυτη την συχνοτητα λειτουργουν ως σαμπ. Ο δορυφορος μπορει να χρησιμοποιηθει και ως κανονικο μονιτορ χωρις το ενεργο και το σαμπ με ενα ενισχυτη αφου διαθετει κανονικα παθητικο κρος το οποιο ειναι σειριακο μαλιστα.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Ολα αυτα θα γινουν με το καλο οταν μετακομισω. Απλα μαζευω γνωμες.:)
Πρωτα απ' ολα θα χρειαστεις κοινη ρυθμιση Εντασης για τα δυο σετ Ενισχυτων. Αρα ενα προενισχυτη με δυο εξοδους, πιθανα παθητικο αναλογως του υπολοιπου συστηματος, που να διαθετει την ευελιξια να μπορεις να προρυθμιζεις την σταθμη προς καθε Ενισχυτη ξεχωριστα. Το τελευταιο για την περιπτωση που οι δυο Ενισχυτες δεν θα ειναι παρομοιοι απο πλευρας GAIN.
Στην απλουστερη περιπτωση γινεται με ενα 4καναλο ποτανσιομετρο, ή με δυο τηλεχειριζομενα ποτανσιομετρα με κοινη οδηγηση απο τον ιδιο δεκτη τηλεχειρισμου.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Κοιτα Μιχαλη μου. Βασικα το ηχειο σου οπως ειναι πρεπει να παιζει εξαιρετικα. Αν ειναι να κανεις διενισχυση καντην σωστα! Δηλαδη ενεργη! Τωρα για να γινει αυτο ετοιμασου για πολυ ψαξιμο και μετατροπες στο παθητικο κρος του ηχειου αφου καποιο μερος του καταργειται. Αλλιως μπορεις καλιστα με δυο ιδιους τελικους να κανεις μια παθητικη οριζοντια ή καθετη διενισχυση με λιγοτερα ισως οφελη αλλα σιγουρα ακουστα!
Στο δικο μου ηχειο εχω κανει παντως το εξης. Ο δορυφορος παιζει με ξεχωριστο ενισχυτη ο οποιος παιρνει σημα απο το λαμπατο ενεργο κρος απο 120 κυκλους και πανω. Απο εκει και κατω ο δευτερος ενισχυτης που επισης παιρνει σημα απο το ενεργο οδηγει τα γουφερ που με αυτη την συχνοτητα λειτουργουν ως σαμπ. Ο δορυφορος μπορει να χρησιμοποιηθει και ως κανονικο μονιτορ χωρις το ενεργο και το σαμπ με ενα ενισχυτη αφου διαθετει κανονικα παθητικο κρος το οποιο ειναι σειριακο μαλιστα.

Kαλα το crossover δεν υπαρχει περιπτωση να το πειραξω. Οποτε σε περιπτωση που το αποφασισω μαλλον παω για παθητικη.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Πρωτα απ' ολα θα χρειαστεις κοινη ρυθμιση Εντασης για τα δυο σετ Ενισχυτων. Αρα ενα προενισχυτη με δυο εξοδους, πιθανα παθητικο αναλογως του υπολοιπου συστηματος, που να διαθετει την ευελιξια να μπορεις να προρυθμιζεις την σταθμη προς καθε Ενισχυτη ξεχωριστα. Το τελευταιο για την περιπτωση που οι δυο Ενισχυτες δεν θα ειναι παρομοιοι απο πλευρας GAIN.
Στην απλουστερη περιπτωση γινεται με ενα 4καναλο ποτανσιομετρο, ή με δυο τηλεχειριζομενα ποτανσιομετρα με κοινη οδηγηση απο τον ιδιο δεκτη τηλεχειρισμου.
Μιχαλη ευχαριστω. Αυτη η λυση μου ακουγεται πιο normal.

Συνηθως τι οφελη απκομιζεις απο τη διενυσχιση?
 


Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Διενισχυση Ηχειου

1) Την ενεργή διενίσχυση ή τριενίσχυση ξέχασέ την !

Απαιτεί εμπειρία , τεχνικές γνώσεις , κόστος και

υλικοτεχνική υποδομή (εργαστηριακή και μη) και

μεγάλη επέμβαση στο ηχείο που

για προφανείς λόγους δεν είναι διαθέσιμα-εφικτά!



2) Ένα καλό ηχείο σαν το δικό σου έχει σίγουρα

καλά σχεδιασμένο-υλοποιημένο παθητικό

κύκλωμα διαχωρισμού συχνοτήτων.

Πειραματίσου συνεπώς με παθητική διενίσχυση

ή τριενίσχυση (αν το ηχείο σου δέχεται τριπλοκαλωδίωση).



3) Εξυπακούεται ότι θα χρησιμοποιήσεις όμοιους ενισχυτές

και προενισχυτή ικανό να τους οδηγήσει με κατά προτίμηση

περισσότερα από ένα ζευγάρια ισοδύναμων εξόδων.

Στην ανάγκη βέβαια και ένας αντάπτορας-διακλαδωτήρας

μπορεί να σου δώσει τις επιπλέον εξόδους που χρειάζονται.
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Εννοείται ότι θα έρθω!
Χάνω εγώ σύστημα με behringer? :136:


p.s. Σε πειράζω ρεεεε... :114:

...
Ποιο behringer ρε μαστορα!:141: Το εχω παροπλισει προ πολλου αυτο το μαραφετι. Το ηθελα μονο για εκπαιδευτικους λογους. Τωρα υπαρχει το ενεργο marchand λαμπατο με ηχο 1000 φορες καλυτερο απο το σκατολοιδι της behringer.
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Ποιο behringer ρε μαστορα!:141: Το εχω παροπλισει προ πολλου αυτο το μαραφετι. Το ηθελα μονο για εκπαιδευτικους λογους. Τωρα υπαρχει το ενεργο marchand λαμπατο με ηχο 1000 φορες καλυτερο απο το σκατολοιδι της behringer.
και εγω σε πειραζω ρε!
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
1) Την ενεργή διενίσχυση ή τριενίσχυση ξέχασέ την !

Απαιτεί εμπειρία , τεχνικές γνώσεις , κόστος και

υλικοτεχνική υποδομή (εργαστηριακή και μη) και

μεγάλη επέμβαση στο ηχείο που

για προφανείς λόγους δεν είναι διαθέσιμα-εφικτά!
ΩΧ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Εγώ διαφωνώ. Η πολυενίσχυση έχει ουσία μόνο με ενεργό κρος κι έτσι πρέπει να γίνει. Και δεν είναι καθόλου δύσκολο, μη τον φοβίζετε τον άνθρωπο βρε.... Δε χρειάζεται "επέμβαση" στο παθητικό κρος, μόνο κατάργησή του και οδήγηση των μεγαφώνων από ίδια ενισχυτικά. Οι "μαμά" ρυθμίσεις των παθητικών κρος μεταφέρονται στο ενεργό κρος πανεύκολα. Από κει και πέρα υπάρχει μπόλικος χώρος για "παιχνίδι", αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Εγώ διαφωνώ. Η πολυενίσχυση έχει ουσία μόνο με ενεργό κρος κι έτσι πρέπει να γίνει. Και δεν είναι καθόλου δύσκολο, μη τον φοβίζετε τον άνθρωπο βρε.... Δε χρειάζεται "επέμβαση" στο παθητικό κρος, μόνο κατάργησή του και οδήγηση των μεγαφώνων από ίδια ενισχυτικά. Οι "μαμά" ρυθμίσεις των παθητικών κρος μεταφέρονται στο ενεργό κρος πανεύκολα. Από κει και πέρα υπάρχει μπόλικος χώρος για "παιχνίδι", αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...
Ας πουμε οτι ο σκοπος της διενισχυσης ειναι να απαλλαξεις τον κυριως Ενισχυτη (λαμπατο McIntosh) απο το καθηκον να ενισχυει τα πολυ χαμηλα, για να του εξασφαλισεις μικροτερο κυκλο εργασιων ωστε να βγαζει πιο ανετα τα απο κει και πανω. Σωστα ? Αρα θελεις ενα solid state Ενισχυτη για τα γουφερ, με υψηλο Damping factor και υψηλο Slew rate (μικρο Rise time) στα μπασσα για να αποδωσει την ατακα που πιθανα να στρογγυλευε ενας ασθενικος λαμπατος. Και μαλιστα τον βαζεις κολλητα στα Ηχεια.

OK, ας πουμε οτι καταργεις τα παθητικα φιλτρα του ηχειου και απομιμεισαι την συχνοτικη τους συμπεριφορα με ενα ενεργο.

ΟΚ, με καποιο τροπο βολευεις και τις διαφορές σταθμης οδηγησης που θα απαιτηθουν αφου οι 2 Ενισχυτες δεν θα ειναι ακριβως ιδιοι.

ΤΗΝ ΦΑΣΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ομως των παθητικων φιλτρων (φασικες αποκλισεις που σιγουρα υπεισαγουν τα παθητικα φιλτρα και μαλιστα μεταβλητες στον αξονα των συχνοτητων, εργοστασιακα ρυθμισμενες ωστε να επιτυγχανεται συνακουστοτητα των μεγαφωνων του ηχειου σε μια λογικη αποσταση ακροασης) ΠΩΣ θα την εξασφαλισεις ??
Πρωτα απ' ολα πως θα την μετρησεις αξιοπιστα, ωστε να επιχειρησεις να την απομιμηθεις ??
Οι λυσεις αυτες μπορει να δουλευουν στο Public address οπου οι χωροι ειναι μεγαλοι και οι αποστασεις ακροασης τετοιες που δεν εχει νοημα η φασικη συμπεριφορα των επι μερους μεγαφωνων ενος συστηματος 2way -3way.

Παραπερα, τα ενεργα φιλτρα βεβαιως θα υπεισαγουν την δικη τους Φασικη συμπεριφορα.
Εαν μαλιστα αυτα ειναι ψηφιακα, δεν μας απασχολει η περιπετεια των δυο μετατροπων Analog-to-Digital και Digital-to Analog που θα απαιτουσε αυτη η λυση ??

Θα μπορουσε να αντικρουσει κανεις τα περι συνακουστοτητας (χρονικης συμπτωσης) στις συχνοτητες μεταβασης, θεωρωντας οτι αυτες ειναι σχετικα χαμηλες και οτι απο ενα σημειο και κατω δεν παιζει ρολο η φασικη συμπτωση. Ομως δεν ειναι τελικα τοσο χαμηλη η συχνοτητα κροσοβερ οσο σε ενα Subwoofer και καλο ειναι να μην αγνοηθει ο ρολος της.

Γι αυτα, γνωμη μου ειναι να διατηρηθουν τα εργοστασιακα παθητικα φιλτρα των Ηχειων και ας βαζουν απωλειες, και ας κανουν τα δικα τους. Για την ακριβεια το θελουμε αυτο (να κανουν τα δικα τους).
Οτιδηποτε αλλο θα ηταν περιπετεια που θα απαιτουσε ΠΟΛΥ ψαξιμο, ταλαιπωρια του σηματος, και βεβαια εποπτικα οργανα περαν των ευρεως διαθεσιμων.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.589
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top