Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
4.001
Reaction score
3.831
Γιατρέ, σε πιάνω αδιάβαστο! Με τα D&D, δεν θα γλιτώσεις τα subwoofers. Για να γλιτώσεις τα subwoofers (κι αυτό υπό προϋποθέσεις!) πρέπει να πάρεις me Geithain - άρα πρέπει να πλουσιέψεις ακόμα περισσότερο! :roflmao:
Γιώργη όταν τα ακούσεις, έχεις την υποχρέωση να ζητήσεις γονατιστός συγνώμη. Μιλάμε για τρόμο! Κινδυνεύεις να ξηλώσεις το σεταπ σου και να στήσεις μόνο ένα ζευγάρι D&D. Αν άκουγες 3 βιολιά και 1 πιάνο, υπάρχουν καλύτερα. Με τις αγριάδες που ακούς τα b & w βγάζουν τη φανέλα και παραδίδουν, με όλα τα σαμπς μαζί.
Άσε που μπορείς να βάλεις τις μετρήσεις του χώρου σου και να κάνει μόνο του τις απαραίτητες διορθώσεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οι μούμιες είναι και αυτές μούρλια. Εαν δεν έχεις πάει, χάνεις.
Νεκρόφιλέ μου εσύ... :roflmao:
Καλώς ή κακώς ο...Indiana Jones δεν ενδιαφερόταν και τόσο για ηχεία ή για ενισχυτικά.

Δηλαδή; ☺
Σου αρέσει να φτιάχνεις...παστίτσιο ;
:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.166
Φαλάκρα δείξε μας ένα , ΕΝΑ συγκριτικό , ΒΡΥΣΤΟΝ vs HYPEX να μας πείσεις , ότι τα hypex , είναι καλύτερα.
Υποθέτω πως το'ριξες στο πιοτό, κι αφού δε το αντέχεις τι το συνεχίζεις δε καταλαβαίνω, αλλά τέλος πάντων, οι μπριστον προδιαγραφονται με 0.005% THD που σημαίνει πως σιναντ δεν ανεβάζουν πάνω από 85.

Να σοβαρά ενισχυτικά

Screenshot_20220731_095924_com.android.chrome.jpg



6ο στη λίστα είναι το nc400 το γνωστό απλό βατό ενκορ της χυπεξ.

Που είναι και λογικής τιμής.

Οπότε γιατί μου ανακατεύεις τα μπαλάκια μου; γιατί ξυνεσαι στη γλίτσα;


Οχι παπαρολογίες , as usual , paper δείξε.
Μετά , άμα σε βγάλει ο δρόμος , ρίξε και κάτι σε sansui , αν σου βρίσκεται εύκολο , έτσι λίγο να γελάσουμε.
Τις δικές σου τις παπαρολογιες με τα σανσουι να τις αποδείξεις, εσύ τα έχεις βγάλει θεϊκά, σε σένα πέφτει το βάρος της απόδειξης.

Εγώ αρκούμαι και σε ένα σιναντ, στείλε λοιπόν στον αμίρ την αρχαιολογία σου να σου βγάλει σιναντ να γελάμε μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Αϊντε κουφαλογο. 😁😜😂
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Υποθέτω πως το'ριξες στο πιοτό, κι αφού δε το αντέχεις τι το συνεχίζεις δε καταλαβαίνω, αλλά τέλος πάντων, οι μπριστον προδιαγραφονται με 0.005% THD που σημαίνει πως σιναντ δεν ανεβάζουν πάνω από 85.

Να σοβαρά ενισχυτικά

View attachment 259119


6ο στη λίστα είναι το nc400 το γνωστό απλό βατό ενκορ της χυπεξ.

Που είναι και λογικής τιμής.

Οπότε γιατί μου ανακατεύεις τα μπαλάκια μου; γιατί ξυνεσαι στη γλίτσα;




Τις δικές σου τις παπαρολογιες με τα σανσουι να τις αποδείξεις, εσύ τα έχεις βγάλει θεϊκά, σε σένα πέφτει το βάρος της απόδειξης.

Εγώ αρκούμαι και σε ένα σιναντ, στείλε λοιπόν στον αμίρ την αρχαιολογία σου να σου βγάλει σιναντ να γελάμε μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Αϊντε κουφαλογο. 😁😜😂
Στη λίστα που παραθέτεις με το Topping πάνω από το Benchmark ΑΗΒ2 δεν είναι υπεράνω πάσης υποψίας το ενδεχόμενο εταιρείες όπως η Topping να στέλνουν προς δοκιμή/μέτρηση στο ASR συσκευές με ΄΄ιδιαίτερη΄΄ φροντίδα ως προς την ανύψωση του SINAD ,η οποία φροντίδα δεν θα ήταν εφηρμοσμένη το ίδιο και στα τεμάχια μαζικής παραγωγής που θα κατέληγαν στον κοινό καταναλωτή... :sneaky:
 

Μηνύματα
12.357
Reaction score
14.580
Φαλάκρα δείξε μας ένα , ΕΝΑ συγκριτικό , ΒΡΥΣΤΟΝ vs HYPEX να μας πείσεις , ότι τα hypex , είναι καλύτερα.
Οχι παπαρολογίες , as usual , paper δείξε.
Μετά , άμα σε βγάλει ο δρόμος , ρίξε και κάτι σε sansui , αν σου βρίσκεται εύκολο , έτσι λίγο να γελάσουμε.
Όχι, όχι .... χα χα ...θα αρχίσει πάλι να μας λέει για τον Πουτζέις και το "ζενίθ" της τοπολογίας αυτής που μετράει καλά (με 100+ db feedback, άντε να εκατοντριανταρίοσυμε σαν το τόπινγκ ), για να δικαιολογήσει όλες τις άλλες που δεν τις γλυτώνει απο το IMD, ούτε 100 $ op amps απο τις οποίες περνάει όλη η βρωμιά της μούμιας χα χα και δημιουργεί και άλλες.

Βέβαια, ίσως είναι καλά με αυτά τα σούπερ αναίσθητα ηχεία, τις σκληρές αναρτήσεις, και τα κροσόβερ των 1000 εξαρτημάτων. Εσυ δεν έχεις απο αυτά , δεν ξέρεις χα χα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.166
το ενδεχόμενο εταιρείες όπως η Topping να στέλνουν προς δοκιμή/μέτρηση στο ASR συσκευές με ΄΄ιδιαίτερη΄΄ φροντίδα ως προς την ανύψωση του SINAD
Ναι, παίζει.
Όλα παίζουν.

Είναι όμως γελοιωδώς απλό να ξεσκεπασεις τέτοια κομπίνα, αγοράζοντας και μετρώντας ένα τοπινγκ.

Λες να παίζουν και οι 2 τον κ@λο τους; λες να μην έχει βρεθεί κανείς να μετρήσει ένα τοπινγκ ή να μπορεί να κάνει επαλήθευση στις μετρήσεις θορύβου και παραμόρφωσης του Αμίρ;

Είναι απίστευτα απλές αυτές οι μετρήσεις, όλος ο κόσμος που συμμετέχει στον αμίρ είτε τις κάνει μόνος του, είτε κει που δουλεύει, είτε σε κάνα δικό του.

Αλλά όντως, όλα παίζουν.

Τέλος πάντων, άμα θες πάρε το μπεντσμαρκ, εγώ θα προτιμούσα το απλό nc400, και δυστυχώς δεν έχω τίποτα από αυτά, αλλά κάτι ταπεινά ΑΒ στάδια μέσα στα ηχεία με σιναντ που δε ξεπερνάει το 80 ούτε για πλάκα. 🤣


Άλλωστε η μέγιστη ισχύς των ενισχυτικων σταδίων μέσα στα Νιούμαν προδιαγραφεται με σιναντ 60 (0,1%THD) οπότε δεν μπορώ παρά μόνο να θαυμάζω κάτι τέτοια πράματα με σιναντ ψηλό που αγοράζουν κάποιοι, αλλά αυτοί οι κάποιοι άμα θέλουν να ακούσουν τι έχει μέσα η ηχογράφηση, ας έρθουν να τους δείξω. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
12.357
Reaction score
14.580
Στη λίστα που παραθέτεις με το Topping πάνω από το Benchmark ΑΗΒ2 δεν είναι υπεράνω πάσης υποψίας το ενδεχόμενο εταιρείες όπως η Topping να στέλνουν προς δοκιμή/μέτρηση στο ASR συσκευές με ΄΄ιδιαίτερη΄΄ φροντίδα ως προς την ανύψωση του SINAD ,η οποία φροντίδα δεν θα ήταν εφηρμοσμένη το ίδιο και στα τεμάχια μαζικής παραγωγής που θα κατέληγαν στον κοινό καταναλωτή... :sneaky:
Υπερωρίες δουλεύουν για να πετύχουν κάποιο με ένα op amp που να δείνει καλό SINAD sto 1 ΚHz, μόνο 300 Ohm 2 volts (άντε και στα 4 volts στα 20 Khz μόνο φάσμα ;) ) που μετράει ο Αμίρ χα χα. Ενα συγκεκριμένο δηλαδή, ποιός χέζει τι γίνεται αλλού ? χα χα. Ποιός καθορισμός συγκεκριμένου φορτίου, βολτάζ, συχνότητας, φάσματος και σαχλαμάρες τώρα. χα χα.

Τι να του πω βρε Bhutia, για μούμιες του λέω χα χα. Εδω, πιστεύει ότι ο Αμίρ κάνει επιστήμη , ενώ αυτός ούτε ουσιαστικές μετρήσεις δεν κάνει. Για αυτό μετράει στα 5 βάτ χα χα, εντελώς εξω απο κάθε ουσιαστικό νορμάλ όριο ακρόασης. Γιατί εαν μετρήσει χαμηλότερα η παραμόρφωση θα ακουστεί χα χα.

Ο Αμίρ δεν έχει καταλάβει ακόμη ότι το IMD οι αρμονικές, high order , πλήθος , κατανομή τους , είδος , σχέση μεταξύ τους είναι το πιο σημαντικό αλλά είναι το SINAD και μάλιστα ένα μόνο σινάδ.

Α, ΟΚ και το σπινόραμα, που έχει να επιδείξει η επιστήμη του αούντιο, μετά απο 1000 χρόνια μελετών χα χα.

Καλά, εσυ σύμφωνα με αυτά πρέπει να τα μαζεύεις και να πας σπίτι σου, τι κάθεσαι και παρουσιάζεις χιλίων είδων μετρήσεις ? χα χα Πέτα ενα σιναδ εκει στο 1 Khz στα 300 Ohm να τελειώνεις. :D
Ναι, παίζει.
Όλα παίζουν.

Είναι όμως γελοιωδώς απλό να ξεσκεπασεις τέτοια κομπίνα, αγοράζοντας και μετρώντας ένα τοπινγκ.

Λες να παίζουν και οι 2 τον κ@λο τους; λες να μην έχει βρεθεί κανείς να μετρήσει ένα τοπινγκ ή να μπορεί να κάνει επαλήθευση στις μετρήσεις θορύβου και παραμόρφωσης του Αμίρ;

Είναι απίστευτα απλές αυτές οι μετρήσεις, όλος ο κόσμος που συμμετέχει στον αμίρ είτε τις κάνει μόνος του, είτε κει που δουλεύει, είτε σε κάνα δικό του.

Αλλά όντως, όλα παίζουν.

Τέλος πάντων, άμα θες πάρε το μπεντσμαρκ, εγώ θα προτιμούσα το απλό nc400, και δυστυχώς δεν έχω τίποτα από αυτά, αλλά κάτι ταπεινά ΑΒ στάδια μέσα στα ηχεία με σιναντ που δε ξεπερνάει το 80 ούτε για πλάκα. 🤣


Άλλωστε η μέγιστη ισχύς των ενισχυτικων σταδίων μέσα στα Νιούμαν προδιαγραφεται με σιναντ 60 (0,1%THD) οπότε δεν μπορώ παρά μόνο να θαυμάζω κάτι τέτοια πράματα με σιναντ ψηλό που αγοράζουν κάποιοι, αλλά αυτοί οι κάποιοι άμα θέλουν να ακούσουν τι έχει μέσα η ηχογράφηση, ας έρθουν να τους δείξω. 😎
Πάτα μετά και το more κάτω στην περιγραφή να δεις και τα papers που σου αρέσει να διαβάζεις. (εγω όπως λες τεμπελιάζω χα χα).


Βρε θα την πείς στον Κο Μάρκου @JOHN MARKOU , είσαι καλά ? :D Πολύ θάρος έχετε πάρει εσυ και ο Κος Χρήστος @christos77.:D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.166
Μέσα σ'αυτη τη λίστα του Αμίρ, στο "μπλε" τμήμα των ενισχυτικων σταδίων που μέτρησε, βλέπουμε ένα σωρό συσκευές, οι οποίες γενικώς μετράνε εξαιρετικά, έως απίστευτα εξαιρετικά, και σε οποιοδήποτε ριβγιού (ακόμα και στο στερεοφιλ) οι απόψεις συμφωνούν, τα βγάζουν ότι παίζουν εξαιρετικά.

Άρα, η διεθνής συνωμοσία για ανάδειξη ως καλύτερων των ενισχυτών που βγάζει καλούς ο αμίρ, γιγαντωνεται.

Διαδώστε.



ΥΓ. Ο ίδιος ο αμίρ, στο 1ο ποστ του θρεντ παρουσίασης των μετρήσεων σιναντ των ντακ, εξηγεί στον κόσμο να μη δίνουν σημασία στα νουμερακια, θεωρώντας πχ πως το 105 είναι χειρότερο από το 109 και καλύτερο από το 101.

Λεει απλώς δείτε σε ποιο "κουβά χρώματος" βρίσκεται η συσκευή, στο μπλε ή στο πράσινο ή στο πορτοκαλί ή στο κόκκινο. Τα υπόλοιπα δεν έχουν αξία.

Αλλά που μυαλό...


 
Last edited:

Μηνύματα
12.357
Reaction score
14.580
Μέσα σ'αυτη τη λίστα του Αμίρ, στο "μπλε" τμήμα των ενισχυτικων σταδίων που μέτρησε, βλέπουμε ένα σωρό συσκευές, οι οποίες γενικώς μετράνε εξαιρετικά, έως απίστευτα εξαιρετικά, και σε οποιοδήποτε ριβγιού (ακόμα και στο στερεοφιλ) οι απόψεις συμφωνούν, τα βγάζουν ότι παίζουν εξαιρετικά.

Άρα, η διεθνής συνωμοσία για ανάδειξη ως καλύτερων των ενισχυτών που βγάζει καλούς ο αμίρ, γιγαντωνεται.

Διαδώστε.
Ναι βρε καλό είναι να μετράνε καλά.... απλώς δεν δείχνει τίποτε ουσιαστικό, και σίγουρα ούτε με σφαίρες δεν μπορεί να οδηγήσει σε κατάταξη. Και ο Ολιβ νομίζω το έχει πει ... δες το paper του στο more που σου είπα (αλλά κάπου το διιάβασα και μέσα στο ASR που το έλεγε ο ίδιος). Μάγια σου έχει κάνει αυτός ο Αμίρ ? χα χα. Καλά εγω δεν είμαι του κλάδου και ούτε ασχολούμαι ούτε καν σε χόμπι επίπεδο , αλλά πήγα τσέκαρα το σαίτ του να δω what the fuss is all about ? Π΄ρωτα απο όλα δεν είναι αντικειμενικός. Μου φαίνεται μετά απο τους αλά ντάλον υποκειμενικούς των παλαιών ετών έχουμε περέσει στο άλλο άκρο , στους άλα ντάλον αντικειμενικούς. Δεν παν να κόψουν όλοι το λαιμό τους χα χα. Τι θέλω και ασχολούμαι, χα χα εγω είμαι χρυσαυτιάς, δεν εχω ανάγκη αυτά, μου το κολήσατε εσεις εδω το "χόμπι" χα χα. Πάω να βάλω κανά τραγούδι στου Κου Χρήστου. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
12.842
Reaction score
10.057
Εδω, πιστεύει ότι ο Αμίρ κάνει επιστήμη , ενώ αυτός ούτε ουσιαστικές μετρήσεις δεν κάνει. Για αυτό μετράει στα 5 βάτ χα χα, εντελώς εξω απο κάθε ουσιαστικό νορμάλ όριο ακρόασης. Γιατί εαν μετρήσει χαμηλότερα η παραμόρφωση θα ακουστεί χα χα.

Ο Αμίρ δεν έχει καταλάβει ακόμη ότι το IMD οι αρμονικές, high order , πλήθος , κατανομή τους , είδος , σχέση μεταξύ τους είναι το πιο σημαντικό αλλά είναι το SINAD και μάλιστα ένα μόνο σινάδ.

Α, ΟΚ και το σπινόραμα, που έχει να επιδείξει η επιστήμη του αούντιο, μετά απο 1000 χρόνια μελετών χα χα.
Τι ομορφιές διαβάζουμε πάλι πρωί πρωί; :roflmao:
 

Μηνύματα
12.357
Reaction score
14.580
σε οποιοδήποτε ριβγιού (ακόμα και στο στερεοφιλ) οι απόψεις συμφωνούν, τα βγάζουν ότι παίζουν εξαιρετικά.
Εαν τα βγάζουν να παίζουν καλά, μπορεί να παιζουν μπορεί και όχι ...πάντως όπως και να έχει δεν θα έχει σχέση με το SIAND (και ίδίως το σινάδ του Αμίρ).
Τι ομορφιές διαβάζουμε πάλι πρωί πρωί; :roflmao:
Χα χα άσε βρε να τρελάνουμε λίγο τον Κώστα Κυριακάτικά, πολύ έχει χαλαρώσει. :D Άσε που επιτελούμε θεάρεστο έργο να τον ξεκολήσουμε απο την σαιεντόλοτζι χα χα.

Πάω για το Κυριακάτικό μεσημεριανό στου πατέρα μου , να δω έαν ζει, να δει και αυτός εαν ζω εγω. χα χα

Καλή συνέχεια. Πρώτα απο όλα χωρίς συμμετοχή Κου Χρήστου και Κου Μάρκου δεν έχει πλάκα χα χα. Τα ξαναλέμε όταν ξυπνήσουν. χα χα
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.166
Επιστήμονας. Διαβάζει σε βάθος, και κατανοεί :headbang:

View attachment 259125

:lolsign: :lolsign: :lolsign:
Δεν υπάρχει Ελπίς. 😂


Να σημειωθεί πως από τότε που συμμετέχω στο τσαρδί του Αμίρ, έχω παραπονεθεί εντονως για την ύπαρξη "εκτιμήσεων ακρόασης" του Αμίρ για τις συσκευές που κάνει τεστ, διότι θεωρώ πως δεν πρέπει να υπάρχουν, θεωρώ πως προσβάλλουν την νοημοσύνη μου, λες και απευθύνεται σε γίδια. Άλλωστε εκεί είναι που βγάζει τη γελοία προτίμησή του στα προϊόντα της χαρμαν. 😁😜🤣😂

Απλώς το έγραψα σχετικώς κόσμια, χωρίς να τον προσβάλλω ιδιαίτερα (λίγο προς τας τον κατέταξα μόνο)



Να σημειωθεί πως με pm του τα έχω πει πιο "χοντρά", αλλά δε θα κοινοποιήσω pm που έχω με τον αμίρ.. 😜
 

Μηνύματα
12.357
Reaction score
14.580
Δεν υπάρχει Ελπίς. 😂


Να σημειωθεί πως από τότε που συμμετέχω στο τσαρδί του Αμίρ, έχω παραπονεθεί εντονως για την ύπαρξη "εκτιμήσεων ακρόασης" του Αμίρ για τις συσκευές που κάνει τεστ, διότι θεωρώ πως δεν πρέπει να υπάρχουν, θεωρώ πως προσβάλλουν την νοημοσύνη μου, λες και απευθύνεται σε γίδια.

Απλώς το έγραψα σχετικώς κόσμια, χωρίς να τον προσβάλλω ιδιαίτερα (λίγο προς τας τον κατέταξα μόνο)


Και δεν έφαγες μπάν ? χα χα.

Εγω πάντως κάτι (κανδυό) λαμπάτα ενισχυτικά για ακουστικά που είδα οι υποκειμενικές του εντυπώσεις ήταν πολύ καλές, έλεγε, ενω μετρούσαν χάλια. Περίεργος είναι χα χα.

Ελπίς σίγορα δεν υπάρχει εαν θεωρείτε ότι όλη η ιστορία του αούντιο, παρελθοντική, παρούσα και μελλοντική ... είναι ενα νούμερο. χα χα. Αυτό είναι σίγουρο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.338
Reaction score
79.281
Για τα ακουστικά έλεγα εγω.
Όχι, δεν έλεγες για τα ακουστικά εδώ:
Για αυτό μετράει στα 5 βάτ χα χα, εντελώς εξω απο κάθε ουσιαστικό νορμάλ όριο ακρόασης. Γιατί εαν μετρήσει χαμηλότερα η παραμόρφωση θα ακουστεί χα χα.
Έλεγες για ενισχυτές. Επιστημονάρα μου εσυ, έχετε και ψευταράκους στο επιστημονικό σου πεδίο, εκτός από αδιάβαστους;

Έλα, συνέχισε, make my day
 

Μηνύματα
12.357
Reaction score
14.580
Όχι, δεν έλεγες για τα ακουστικά εδώ:


Έλεγες για ενισχυτές. Επιστημονάρα μου εσυ, έχετε και ψευταράκους στο επιστημονικό σου πεδίο, εκτός από αδιάβαστους;

Έλα, συνέχισε, make my day
Εσυ ασχολήσου εκεί με τα στατιστικά που είσαι καλός, δεν έχετε και άλλες εργσίες εκεί στην Ιατρική να ασχοληθείς. χα χα

Εγω τουλάχιστον δεν μιλάω με το αλάθητο του Πάπα , όπως εσυ, πράγμα που δεν κάνει κανένας επιστήμονας (και εγω όταν το κάνω, το κάνω για πλάκα και σαν αντίβαρο σε κάτι άλλους επιστήμονες) και απο εκεί να καταλάβεις τι ξέρεις απο επιστήμη.
 


Μηνύματα
12.357
Reaction score
14.580
Πιο άσχετος πεθαίνεις.
Επιστήμονας μάλλον στο σφουγγάρισμα σε κανένα εργαστήριο με αληθινούς.
Θα ήθελες ναι.

Τουλάχιστον δεν εξασκώ ειδωλολατρεία , να λατρεύω Αμίρηδες χα χα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.166
Προφανώς μέχρι 0.1% παραμόρφωση (όποια θέλετε, δεν με ενδιαφέρει, ας είναι 6η και 7η αρμονική, ας είναι ενδοδιαμορφωσης, ας είναι εξωγήινη, δε με νοιάζει) δεν είναι ακουστή, όσο χρυσαυτιάς κι αν είσαι.

Αποδεδειγμένα, από δεκάδες papers της AES, όχι μόνο από τουλ και ολιβ, αν και αρκούν αυτών των 2.

Και φυσικά για τέτοια χαμηλά επίπεδα παραμόρφωσης, πάντα μιλάμε για τις άνω τελευταίες οκτάβες του ακουστού φάσματος. Ανώτερα μεσαία και άνω.
Πιο κάτω; τπτ δεν καταλαβαίνεις με 1%.

Δηλαδή ένα ρημάδι σιναντ 60 (χωρίς όμως υψηλά επίπεδα θορύβου, διότι προφανώς οι θορυβικες συνιστώσες μπορεί να είναι ακουστές) είναι άριστο. Και προφανώς η Νιούμαν που δίνει μέτρηση ισχύος στο 0.1% παραμόρφωση, έχει τη γνώση.

Ταυτόχρονα, όπως ανέλυσα και προηγουμένως σε εκτεναστατο σεντόνι, ένα σιναντ 80 αρκεί για όλους, ανεξαιρέτως. Και συμφωνεί σε αυτό ακόμα κι ο φίλος στο τελευταίο βίντεο του thva, ο οποίος γενικώς διαβάζει τι γράφω και το αναπαράγει με μεγάλη ακρίβεια θα έλεγα. 🤣😁😜

Να θυμίσω για άλλη μια φορά, το μέγιστο σιναντ του ρεντ μπουκ, το οποίο είναι 85. Δις ιζ δι εντ.

Τέλος, για άλλη μια φορά, να θυμίσω πως ακροάσεις σε στάθμες κάτω της στάθμης αναφοράς είναι ακροάσεις για ασανσέρ από σύστημα για ασανσέρ και τις κατουρω ανά πάσα στιγμή, ενώ οι ακροάσεις σε στάθμες άνω της στάθμης αναφοράς δεν έχουν κανένα νόημα στη σφαίρα της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, αλλά είναι ευχάριστες, για όλους, ανεξαιρέτως.

Όταν μιλάμε για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, μιλάμε υποχρεωτικά και μόνον για στάθμες αναφοράς, 80-85dB μέση στάθμη, κι όσο πάει πάνω και κάτω, αναλόγως δυναμικού εύρους της ηχογράφησης.

Στα 80-85, αναλόγως ευαισθησίας του αυτιού σας. Καλημέρα σας.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.410
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top