Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Έναν audiolab 8000A (με καινούριους πυκνωτές και μάλιστα Mundroff για το γέλιο) και έναν Monrio dual mono MC 205. Δεν υπάρχει σύγκριση με αυτούς. Ο χειρότερος εκ των τριών βέβαια ξέρεις ποιος είναι έ? Ο Monrio (είναι βέβαια ο ομορφότερος).
Άρα δοκίμασες , δεν είναι υπόθεση το συμπεράσμα όπως αρχικά είπες.

Τα μηχανήματα δεν τα ξέρω, τι να σου πω ?
Ήμουν αυτός που είχα γράψει οτι αυτό δεν είναι επιστήμη είναι μηχανική. Και είχες συμφωνήσει. Είπα όμως και ότι όλοι καταλαβαίνουμε γιατί μπήκε εκεί ο όρος.

Επίσης δεν σου την έπεσα ποτέ, με οποιανδήποτε τρόπο και γενικά αποφεύγω να το κάνω αν δεν έχω δει κάποια φωτογραφία πρώτα.
Έρευνα ιδιωτική ή ακαδημαική είσαι ?
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ακαδημαϊκή έρευνα, post-doc/junior.

Είπαμε να δοκιμάσω μηχανήματα που θεωρητικά είναι καλύτερα από τους hypex, όχι αυτά που γράφω. Βέβαια το σημερινό αντίστοιχο του MC 205, ο ΜC 207 κάνει 3 χιλιάρικα. Αλλά δεν πάει έτσι, το γνωρίζεις. Το έχουμε σκίσει το θέμα του ανθρώπου βέβαια.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
τι ν αυτο το σιναντ παλι ρε παιδια ?
Η ερώτηση κλειδί, που πρέπει να κάνει κανείς, είναι τι είναι το SINAD του Αμίρ (όχι τι είναι γενικά το SINAD).

Μεγάλο "επιστημονικό" θέμα χα χα.
Ακαδημαϊκή έρευνα, post-doc/junior.

Είπαμε να δοκιμάσω μηχανήματα που θεωρητικά είναι καλύτερα από τους hypex, όχι αυτά που γράφω. Βέβαια το σημερινό αντίστοιχο του MC 205, ο ΜC 207 κάνει 3 χιλιάρικα. Αλλά δεν πάει έτσι, το γνωρίζεις. Το έχουμε σκίσει το θέμα του ανθρώπου βέβαια.
Καλό θέμα είχες , θα βγάλει κάποιες εργασίες (σχετικά γρήγορα :) )? Εδω ή εξωτερικό ? Καλό κουράγιο, υπομονή.
 
Last edited:

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Πωπω!!!
Κάτι ήξερα τελικά και δεν αναφέρθηκα στον ντόκτορα... Προσπάθησα να διαβάσω τα ποστ του και μ' έπιασε ζαλάδα 🥴
Σας εγκαλώ στην τάξη λοιπόν και επανέρχομαι στο θέμα μου.
Επειδή η απόσταση ακρόασης θα είναι μικρή (περίπου 1,5 μέτρο) μιας και τα ηχεία που θα πάρω θα τοποθετηθούν επάνω στο γραφείο προσανατολίζομαι σε 5άρια ή το ανώτερο στα 6άρια kali. Ή θεωρείτε ότι πρέπει να πάω σε μικρότερα, αν και απ' ότι κατάλαβα, όσο πιο μικρά τόσο χάνουν σε μπάσο. Am I right?
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Δηλαδή θες ισορροπημένη οφ αξις, δεν γίνεται αλλιώς.

Δηλαδή, θες υποχρεωτικά σωστό ηχείο στο φακιν (γμημενο για τους μη αγγλομαθείς) το σπινοραμα.

Θα το πω για ακόμα μια φορά, μπας και μπει στην κούτρα σας (δεν τρέφω τέτοιες ελπίδες όμως😂)......

Σπι.

Ναι, αυτό που τελειώνει σε "νοραμα".

Αϊ σιχτιρι δηλαδή. 😂🤣😜😁😋

Μπείτε σε αμίρ και σε εριν κι όπου αλλού βρίσκετε σπινοραματα, δγιαλιέχτε εντός μπάτζετ ένα ενεργό που να μη τα κάνει μαντάρα στο οφ αξις, δείτε να'χει ένα 8-αρι μιντ-γουφερ γιατί τα μικρότερα είναι μόνο για μουσική σε ασανσερ, και μετά την ορθή ενσωμάτωση των σαμπ, ρίξτε μια ισοστάθμιση στο ταργκετ κερβ της καρδιάς σας...
Γιατρέ μου, επειδή χρησιμοποιείτε ιατρική ορολογία και δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω, μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι σπινόραμα, ισορροπημένη οφ αξις, ταργκετ κερβ;
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Γιατρέ μου, επειδή χρησιμοποιείτε ιατρική ορολογία και δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω, μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι σπινόραμα, ισορροπημένη οφ αξις, ταργκετ κερβ;
Λυπήσου μας. Τι φταίμε εμείς να τα ξαναδιαβάζουμε,;
:laugh:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
@costas EAR Παραβλέπει κάτι πολύ σημαντικό όμως. Οι μετρήσεις της bryston είναι σε full έξοδο. Μάλιστα, αναφέρεται στο συνοδευτικό χαρτί του μηχανήματος που έχει ο κάτοχος στα χέρια του και η ισχύς στην οποία ΞΕΚΙΝΑ το κλιπαρισμα, η οποία είναι πολύ πάνω από την ονομαστική του μηχανήματος. Πχ ο 4b είναι δηλωμένος σαν 250w@8Ω και τα δικά μου κλιπαρουν στα 300+ βατ. Επίσης, ως γνωστόν, τα bryston υπερδιπλασιαζουν ισχύ με υποδιπλασιασμο αντίστασης κάτι που δείχνει μια ποιοτική κατασκευή. Ο λόγος για τον οποίο δεν πουλάω τα Bryston για να αγοράσω hypex είναι ότι οι μετρήσεις τους αφορούν στα 4Ω,ενώ στα 8Ω καταβαθρωνονται, αύξηση παραμόρφωσης με ταυτόχρονη δραματική μείωση ισχύος. Θα χρησιμοποιήσω 250 βατ στο κανάλι στα 8Ω ή πλέον 250 βατ ανά δρόμο? Φυσικά και όχι. Θα ακούσω τις χαμηλές παραμόρφωσεις? Όχι. Όμως,έχω τα bryston και είναι εξαιρετικά μηχανήματα από όλες τις απόψεις, άσε που αν πάθουν ζημιά (κάτι πολύ δύσκολο να συμβεί),επισκευαζονται και δεν πετιούνται στα σκουπίδια.
Σημειωτέον δε,ότι ο 4BST μου αρχίζει να τα βρίσκει μπαστούνια στα 2Ω ενώ τα πιο σύγχρονα bryston πάνε κοντά στο βραχυκύκλωμα χωρίς πρόβλημα.
Θα τα χρειαστώ όλα αυτά και ειδικά σε ενεργή κατάσταση των ηχείων όπου κάθε κανάλι οδηγεί ένα μεγάφωνο χωρίς παθητικά καβλετζικια? Όχι. Ξέρω όμως ότι έχω μηχανήματα που το πολύ πολύ σε λίγα χρόνια να ζητήσουν μια λογική αλλαγή πυκνωτών και θα ζήσουν για άλλα τόσα χρόνια τουλάχιστον. Δεν είναι και λίγο πράγμα.
Απλά, πιστεύω ότι έχω τεράστια διαθέσιμη ισχύ με ανάλογη κατανάλωση, ισχύ που δεν χρειάζομαι. Από την άλλη όμως, για τα προαναφερθέντα, δεν θεωρώ αξιόπιστα τα hypex,άσε δε που στα 3000€ το κομμάτι, στη γκάμα της bryston υπάρχουν διαμάντια. Βλέπε 4bsst2 μη σου πω και 4B3.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Γιατρέ μου, επειδή χρησιμοποιείτε ιατρική ορολογία και δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω, μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι σπινόραμα, ισορροπημένη οφ αξις, ταργκετ κερβ;
Ε γραψτε και σεις ταρκετ κερβ στο ψαχτηρι και ολο και θα πεσετε πανω σε καποια αναλυση περι της καμπυλης στοχου:biggrin::lolsign:
1659297370022.png
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σημειωτέον επίσης ότι η παραμόρφωση στο σημείο κλιπαρισματος του 4Β μου, είναι κατά πολύ καλύτερη από τη φυσιολογική....άλλων μηχανημάτων. Πολύ ευχαρίστως να παραθέσω φωτογραφία από αυτό το συνοδευτικό με σειριακό αριθμό, όνομα και τζίφρα υπαλλήλου που έκανε τη μέτρηση, μόνο εξετάσεις ούρων του δεν παραθετουν οι μπαγασες.
Υ.Γ. Και η Bryston δεν έχει ανάγκη από golden samples.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
@costas EAR Παραβλέπει κάτι πολύ σημαντικό όμως. Οι μετρήσεις της bryston είναι σε full έξοδο. Μάλιστα, αναφέρεται στο συνοδευτικό χαρτί του μηχανήματος που έχει ο κάτοχος στα χέρια του και η ισχύς στην οποία ΞΕΚΙΝΑ το κλιπαρισμα, η οποία είναι πολύ πάνω από την ονομαστική του μηχανήματος. Πχ ο 4b είναι δηλωμένος σαν 250w@8Ω και τα δικά μου κλιπαρουν στα 300+ βατ. Επίσης, ως γνωστόν, τα bryston υπερδιπλασιαζουν ισχύ με υποδιπλασιασμο αντίστασης κάτι που δείχνει μια ποιοτική κατασκευή. Ο λόγος για τον οποίο δεν πουλάω τα Bryston για να αγοράσω hypex είναι ότι οι μετρήσεις τους αφορούν στα 4Ω,ενώ στα 8Ω καταβαθρωνονται, αύξηση παραμόρφωσης με ταυτόχρονη δραματική μείωση ισχύος. Θα χρησιμοποιήσω 250 βατ στο κανάλι στα 8Ω ή πλέον 250 βατ ανά δρόμο? Φυσικά και όχι. Θα ακούσω τις χαμηλές παραμόρφωσεις? Όχι. Όμως,έχω τα bryston και είναι εξαιρετικά μηχανήματα από όλες τις απόψεις, άσε που αν πάθουν ζημιά (κάτι πολύ δύσκολο να συμβεί),επισκευαζονται και δεν πετιούνται στα σκουπίδια.
Σημειωτέον δε,ότι ο 4BST μου αρχίζει να τα βρίσκει μπαστούνια στα 2Ω ενώ τα πιο σύγχρονα bryston πάνε κοντά στο βραχυκύκλωμα χωρίς πρόβλημα.
Θα τα χρειαστώ όλα αυτά και ειδικά σε ενεργή κατάσταση των ηχείων όπου κάθε κανάλι οδηγεί ένα μεγάφωνο χωρίς παθητικά καβλετζικια? Όχι. Ξέρω όμως ότι έχω μηχανήματα που το πολύ πολύ σε λίγα χρόνια να ζητήσουν μια λογική αλλαγή πυκνωτών και θα ζήσουν για άλλα τόσα χρόνια τουλάχιστον. Δεν είναι και λίγο πράγμα.
Απλά, πιστεύω ότι έχω τεράστια διαθέσιμη ισχύ με ανάλογη κατανάλωση, ισχύ που δεν χρειάζομαι. Από την άλλη όμως, για τα προαναφερθέντα, δεν θεωρώ αξιόπιστα τα hypex,άσε δε που στα 3000€ το κομμάτι, στη γκάμα της bryston υπάρχουν διαμάντια. Βλέπε 4bsst2 μη σου πω και 4B3.
Καποιος μπήκε στο λογαριασμό του. Δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω.
:oops:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σας εγκαλώ στην τάξη λοιπόν και επανέρχομαι στο θέμα μου.
Συγγνώμη φίλε μου, λίγο πρόχειρα που είχα διαβάσει το νήμα νόμιζα ότι σου ειχαν δωθεί λύσεις και απαντήσεις, και κάπου είχε ¨χαλαρώσει" το νήμα.

Εγω δεν θα ξαναενοχλήσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
@costas EAR Παραβλέπει κάτι πολύ σημαντικό όμως. Οι μετρήσεις της bryston είναι σε full έξοδο. Μάλιστα, αναφέρεται στο συνοδευτικό χαρτί του μηχανήματος που έχει ο κάτοχος στα χέρια του και η ισχύς στην οποία ΞΕΚΙΝΑ το κλιπαρισμα, η οποία είναι πολύ πάνω από την ονομαστική του μηχανήματος. Πχ ο 4b είναι δηλωμένος σαν 250w@8Ω και τα δικά μου κλιπαρουν στα 300+ βατ. Επίσης, ως γνωστόν, τα bryston υπερδιπλασιαζουν ισχύ με υποδιπλασιασμο αντίστασης κάτι που δείχνει μια ποιοτική κατασκευή. Ο λόγος για τον οποίο δεν πουλάω τα Bryston για να αγοράσω hypex είναι ότι οι μετρήσεις τους αφορούν στα 4Ω,ενώ στα 8Ω καταβαθρωνονται, αύξηση παραμόρφωσης με ταυτόχρονη δραματική μείωση ισχύος. Θα χρησιμοποιήσω 250 βατ στο κανάλι στα 8Ω ή πλέον 250 βατ ανά δρόμο? Φυσικά και όχι. Θα ακούσω τις χαμηλές παραμόρφωσεις? Όχι. Όμως,έχω τα bryston και είναι εξαιρετικά μηχανήματα από όλες τις απόψεις, άσε που αν πάθουν ζημιά (κάτι πολύ δύσκολο να συμβεί),επισκευαζονται και δεν πετιούνται στα σκουπίδια.
Σημειωτέον δε,ότι ο 4BST μου αρχίζει να τα βρίσκει μπαστούνια στα 2Ω ενώ τα πιο σύγχρονα bryston πάνε κοντά στο βραχυκύκλωμα χωρίς πρόβλημα.
Θα τα χρειαστώ όλα αυτά και ειδικά σε ενεργή κατάσταση των ηχείων όπου κάθε κανάλι οδηγεί ένα μεγάφωνο χωρίς παθητικά καβλετζικια? Όχι. Ξέρω όμως ότι έχω μηχανήματα που το πολύ πολύ σε λίγα χρόνια να ζητήσουν μια λογική αλλαγή πυκνωτών και θα ζήσουν για άλλα τόσα χρόνια τουλάχιστον. Δεν είναι και λίγο πράγμα.
Απλά, πιστεύω ότι έχω τεράστια διαθέσιμη ισχύ με ανάλογη κατανάλωση, ισχύ που δεν χρειάζομαι. Από την άλλη όμως, για τα προαναφερθέντα, δεν θεωρώ αξιόπιστα τα hypex,άσε δε που στα 3000€ το κομμάτι, στη γκάμα της bryston υπάρχουν διαμάντια. Βλέπε 4bsst2 μη σου πω και 4B3.
FB_IMG_1634004335908.jpg

θεωρείτε ότι πρέπει να πάω σε μικρότερα,
Όχι, πάρε τα μεγαλύτερα που χωράνε, και βάλε σαμπ.
μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι σπινόραμα, ισορροπημένη οφ αξις, ταργκετ κερβ;
FB_IMG_1637410507777.jpg
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Πάντως γενικά προσπάθησε όσο μπορείς να αποφύγεις την τοποθέτηση πάνω στο γραφείο. Είναι κακή τοποθέτηση αυτή θα έχεις ακύρωση λόγω της ανάκλασης στην επιφάνεια του γραφείου, κόντα στα 160Ηz κλασσικά. Το περνάω με τα δικά μου Tannoy (όχι αυτά που συζητάμε εδώ) και βλαστημάω. Καλύτερα σε stands και πίσω απο το γραφείο αν γίνεται, με κλίση προς το κεφάλι σου. Ενα sub δεν θα κάνει τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης, αν και ενδεχομένως λίγο αιρετική άποψη, επειδή φαίνεσαι ακόμα φυσιολογικός άνθρωπος, βάλε τα, ακου τα και απόλαυσε την μουσική σου. Αν δεν συντρέχει πολύ σοβαρός λόγος μην κάνεις καμιά τρέλα που βλέπεις εδώ, πχ να πάρεις 'κανα μικρόφωνο και να αρχίζεις να μετράς γιατί μετά αυτά που ρωτάς τον CostasEar θα τα μάθεις θες δεν θες (πάντα κακό).
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.714
Εγώ που έχω τα tannoy gold 8 είμαι ευχαριστημένος ( και τα ειχα πάρει τότε στην ληστρικη τιμή των 480 ευρώ αν θυμαμαι).
Πάρε ηχεία και dac, νομίζω φτάνουν τα 800. Μετά παίρνεις καλώδιο ότι σου πουν οι ειδικοί και κάποιο sub.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα και από μένα

Βάσεις οπωσδήποτε για τα Tannoy και για κάθε ηχείο πάνω η δεξία αριστέρα στο γραφείο. Εγώ τα έχω πάνω στις Edifier S3000Pro και έχουν δέσει χρωματικά και εμφανισιακά δίνοντας έναν αέρα high end μαζί. Ωστόσο επικροτώ την δοκιμή του κάθε ηχείου πριν την αγορά γιατί κάθε αυτί είναι μοναδικό.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Κατάλαβα πως οι βάσεις για τα ηχεία είναι σημαντικές άρα τις χρειάζομαι. Επίσης, αν καταλαβαίνω σωστά, τα 8άρια ηχεία δεν είναι πρόβλημα για απόσταση ακρόασης περίπου στο 1,5 με 1,7 μ.
Και μια ερώτηση που ίσως προκαλέσει γέλια, πώς καταλαβαίνουμε ότι ένα ηχείο είναι ομοαξονικό;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Κατάλαβα πως οι βάσεις για τα ηχεία είναι σημαντικές άρα τις χρειάζομαι. Επίσης, αν καταλαβαίνω σωστά, τα 8άρια ηχεία δεν είναι πρόβλημα για απόσταση ακρόασης περίπου στο 1,5 με 1,7 μ.
Και μια ερώτηση που ίσως προκαλέσει γέλια, πώς καταλαβαίνουμε ότι ένα ηχείο είναι ομοαξονικό;
Μια χαρά θα είσαι με τα 8αρια. Το μεγάλο γίνεται μικρό το μικρό όμως δεν γίνεται μεγάλο. Ομοαξονικό ηχείο είναι όταν το woofer με το twitter είναι στο ίδιο σημείο οπότε όλη η πληροφορία έρχεται από το κέντρο του ηχείου χωρίς να εστιάζει αλλού για τα πρίμα. αλλού για τα μεσαία και αλλού για μπάσα. Παρακάτω μια φωτογραφία από τα 8αρια μου που εκτελούν front στο 5.2 στο σαλόνι με τις βάσεις της Edifier.
 

Attachments

Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top