Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Ερώτηση σχετικά με τα καλώδια. Τα ηχεία θα συνδεθούν και μεταξύ τους ή μόνο με το zen; Κι αν θα συνδεθούν μεταξύ τους, τι καλώδια θα χρειαστώ;
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Επειδή με τα πολλά off topic χάθηκε η μπάλλα κάνε μία ανακεφαλέωση. Τι έχεις, τι θα πάρεις κλπ.
Τα ηχεία μεταξύ τους; δεν σε πιάνω..
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Προς το παρόν δεν έχω τίποτα. Θα πάρω δύο ενεργά ηχεία, ενα dac zen v2 το οποίο θα συνδέσω στον υπολογιστή για ακρόαση από spotify, tidal.
Τα δύο ηχεία θα συνδεθούν και μεταξύ τους με καλώδιο ή θα συνδεθεί μόνο το κάθε ηχείο με το dac (ελπίζω να έγινα κατανοητός);
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Κάθε ηχειο με το Ντακ και με το ρεύμα. Όχι μεταξύ τους.
Που θα ρυθμίζεται η ένταση; Στον υπολογιστή; Έχει το Ζεν ποτενσιόμετρο;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για τη ρύθμιση της έντασης, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει στο dac.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ta 2 σου ηχεία πρέπει να συνδεθούν από την balanced έξοδο του dac στην balanced είσοδο των ηχείων. Τα ηχεία σαν νορμαλ ηχεία που είναι μπορούν να δεχτούν είτε XLR βύσμα είτε 1/4 TRS βύσμα. Το DAC, σαν καθυστερημένο που είναι προσφέρει μια balanced έξοδο για τα 2 κανάλια σε 4.4mm TRRRS βύσμα (αν είναι δυνατόν). Ο πιθανός λόγος είναι για να σου πουλήσει το δικό της καλώδιο στα 100+ ευρώ εδώ.


Προφανώς μη το κάνεις. Φτιάξε το καλώδιο μόνος σου, είτε TRRRS σε XLR είτε σε TRRRS σε TRS. Aν δεν ξέρεις να κολλάς είτε μάθε είτε βάλε κάποιον άλλον τα το κάνει είναι εύκολη δουλειά. Ωραίο βίντεο με αναλυτικές οδηγίες για ακριβώς αυτό το καλώδιο εδώ:
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Δεν το κάνει για να σου πουλήσει καλώδιο -αν κι αυτό δεν τους βλάπτει. Το κάνει γιατί δεν χωράνε δύο xlr πάνω στη μικρή πλακέτα. Και γιατί δύο συνδεδεμένα xlr θα τράβαγαν όλο το dac κάτω από το τραπέζι!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το Zen έχει έξοδο balanced και παίρνει καλώδιο trs 4.4 σε δύο xlr και το συγκεκριμένο καλωδιο το βγάζει η ifi. Επίσης έχει και 2 rca outputs. Πλεονεκτημα; Συνδέεις τα ενεργά, οποία ενεργά με xlr εισοδο, με την xlr έξοδο και στην rca ένα subwoofer. Οπότε έχεις ένα ωραίο 2.1 σύστημα. Και ναι το zen dac v2 ακόμα και το φθηνό air που δεν έχει εξοδο έχει ποτεντιομετρο. Πλεονέκτημα του v2 είναι ο διακόπτης variable fixed που απενεργοποιεί το πουεντιομετρο για να συνδεθεί πάνω σε ενισχυτή για οποίο θέλει να το σύνδεση σε ενισχυτή και όχι μόνο του. Μειονέκτημα μόνο ότι δεν έχει τηλεκοντρόλ για απομακρισμενη σύνδεση.

Κωνσταντίνος
 


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Δεν το κάνει για να σου πουλήσει καλώδιο -αν κι αυτό δεν τους βλάπτει. Το κάνει γιατί δεν χωράνε δύο xlr πάνω στη μικρή πλακέτα. Και γιατί δύο συνδεδεμένα xlr θα τράβαγαν όλο το dac κάτω από το τραπέζι!
Εντάξει δεν είναι ανάγκη να βάλει XLR. Θα μπορούσαν κάλλιστα να βάλουν 2 χ 1/4 TRS πάνω στο pcb όπως κάνουν όλα τα μικρά audio interfaces ή DAC της αγοράς. Γιατί να τον ταλαιπωρούν τον άλλον? Οι διαφορά στις διαστάσεις είναι ελάχιστη. Είναι λογική apple τώρα αυτό, δεν τα μπορώ αυτά, είμαι ευαίσθητος σε κάτι τέτοια.
Το Zen έχει έξοδο balanced και παίρνει καλώδιο trs 4.4 σε δύο xlr και το συγκεκριμένο καλωδιο το βγάζει η ifi. Επίσης έχει και 2 rca outputs. Πλεονεκτημα; Συνδέεις τα ενεργά, οποία ενεργά με xlr εισοδο, με την xlr έξοδο και στην rca ένα subwoofer. Οπότε έχεις ένα ωραίο 2.1 σύστημα
Και πως θα τα κροσάρει?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Και πως θα τα κροσάρει?
Καλή ερώτηση.

Αν τυχόν έχει προμηθευτεί δορυφόρους και σαμπ της ίδιας φίρμας, και εάν έχουν ενσωματωμένο κρος στην πλάτη τόσο οι δορυφόροι όσο και το σαμπ, γίνεται.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Αν τυχόν έχει προμηθευτεί δορυφόρους και σαμπ της ίδιας φίρμας, και εάν έχουν ενσωματωμένο κρος στην πλάτη τόσο οι δορυφόροι όσο και το σαμπ, γίνεται.
Δεν χρειάζεται να έχουν cross οι δορυφόροι. Φτάνει το sub να έχει low kai high pass φίλτρα. Δηλαδή οι έξοδοι του dac πάνε στο sub και από το sub φεύγουν έξοδοι για τους δορυφόρους, συνολικά δηλαδή 4 καλώδια στο sub. Το λέω γιατί έτσι κροσάρω τα δικά μου tannoy με ένα sub της yamaha. Δεν βλέπω πως αυτό μπορεί αν γίνει όμως μόνο από τους εξόδους του ifi, εκτός και αν έχουν κάποιο software.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν χρειάζεται να έχουν cross οι δορυφόροι. Φτάνει το sub να έχει low kai high pass φίλτρα. Δηλαδή οι έξοδοι του dac πάνε στο sub και από το sub φεύγουν έξοδοι για τους δορυφόρους, συνολικά δηλαδή 4 καλώδια στο sub. Το λέω γιατί έτσι κροσάρω τα δικά μου tannoy με ένα sub της yamaha. Δεν βλέπω πως αυτό μπορεί αν γίνει όμως μόνο από τους εξόδους του ifi, εκτός και αν έχουν κάποιο software.
Απ'ό,τι γράφεις,υποθέτω ότι διαθέτεις το γνωστό studio sub Yamaha με το 8ιντσο μεγάφωνο...Παραμένει όμως ζητούμενο η χρονική ευθυγράμιση μεταξύ sub & main...Εάν τα δεύτερα δεν ήταν υψιπερατά κροσαρισμένα και η ζώνη κρος ήταν κεντραρισμένη σε συχνότητα κατώτερη κατά μια οκτάβα από την τυπική των 80 Hz θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να περνά απαρατήρητη η έλλειψη χρονικής ευθυγράμμισης...Υπό τις παρούσες όμως συνθήκες δεν γίνεται χωρίς παρεμβολή επεξερ(γ)αστή.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Απ'ό,τι γράφεις,υποθέτω ότι διαθέτεις το γνωστό studio sub Yamaha με το 8ιντσο μεγάφωνο...Παραμένει όμως ζητούμενο η χρονική ευθυγράμιση μεταξύ sub & main...Εάν τα δεύτερα δεν ήταν υψιπερατά κροσαρισμένα και η ζώνη κρος ήταν κεντραρισμένη σε συχνότητα κατώτερη κατά μια οκτάβα από την τυπική των 80 Hz θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να περνά απαρατήρητη η έλλειψη χρονικής ευθυγράμμισης...Υπό τις παρούσες όμως συνθήκες δεν γίνεται χωρίς παρεμβολή επεξερ(γ)αστή.
Ναι προφανως υπάρχουν προβλήματα αυτού του είδους σε αυτό το setup που είναι ουσιαστικά και minimal. Απλά για τον OP αυτό δεν θα λυθεί ούτε με το ifi ούτε με το budget του εκτός και αν υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν γνωρίζω.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ πάντως ένα οκταρακι που έχω μια χαρά έπαιζε από την rca έξοδο του ifi. Τώρα αν δεν έπιασε και τις σωστές μετρήσεις κτλ τοι να πω. Εγώ πάντως μια χαρά ακούω και γεμίζει και το γραφείο με πολύ καλό μπάσο και χωρίς υπερβολές.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Συγγνώμη, για ποιο πράγμα μιλάτε; 🙄 Τελικά μπορώ ή όχι να βάλω sub αν τελικά αποφασίσω να βάλω;
Με το ifi όχι. Και η αλήθεια είναι ότι αν θες να το κάνεις σωστά θα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε budget για να πάρεις κάτι εφάμιλλο των ηχείων σου.

Εγώ πάντως ένα οκταρακι που έχω μια χαρά έπαιζε από την rca έξοδο του ifi. Τώρα αν δεν έπιασε και τις σωστές μετρήσεις κτλ τοι να πω. Εγώ πάντως μια χαρά ακούω και γεμίζει και το γραφείο με πολύ καλό μπάσο και χωρίς υπερβολές.
Καλά ο bhutia ανυσηχησε για το δικό μου setup γιατί δεν υπάρχει σωστό time alignment μεταξύ sub και δορυφόρων, και καλά έκανε. Με αυτά που γράφεις μάλλον θα πάει για seppuku.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top